ROYAL Fitness SAMK Měsíčník Kladno
ČSAD KLADNO Nad Kladnem Klapod
 • Nad Kladnem
 • SAMK
 • SOU a SOŠ Kladno

Ohlédnutí za požárem v Auto Kelly očima hasičů, oficiální zpráva, foto, video

Pátek, 17. května 2024 19:35

Požár skladu olejů a autodílů v Kladně likvidovali hasiči ve zvláštním poplachovém stupni. Požár byl ohlášen na tísňovou linku 150 ve čtvrtek 16. května 2024 v 11.27 hodin.

Operační důstojník vyslal k události v ulici Železničářů jednotky z prvního stupně požárního poplachu. Ty byly na místě během několika minut a ihned zahájily průzkum a samotný hasební zásah.

Zasahující jednotky:

HZS Středočeského kraje
Beroun, Kladno, Kralupy nad Vltavou, Rakovník, Slaný, Stochov a Chemická laboratoř Kamenice

JSDHO Středočeského kraje
Brandýsek, Braškov, Braškov – Valdek, Buštěhrad, Dřetovice, Hostouň, Hřebeč, Chyňava, Lhota, Pchery, Pletený Újezd, Smečno, Stehelčeves, Středokluky, Unhošť a Vinařice

Prvotní průzkum odhalil, že jde o požár skladu olejů v plném rozsahu. Z tohoto důvodu byl stupeň požárního poplachu zvýšen na druhý a na místo byly vyslány další jednotky. Vzhledem k tomu, že zásah probíhal v silném kouři, byl na místo vyslán i protiplynový vůz, který zajišťoval obnovu dýchací techniky zasahujících hasičů. Nasazena byla také Chemická laboratoř Kamenice, která zabezpečovala monitoring nebezpečných látek v ovzduší; na základě provedených měření bylo doporučeno obyvatelům v okolí nevětrat.

Kvůli k silnému větru, který zásah doprovázel, došlo k rozšíření požáru na přilehlé budovy autoservisu a stavebnin, a tak byl stupeň požárního poplachu zvýšen na třetí a následně na nejvyšší možný – zvláštní stupeň. Místo události bylo rozděleno na čtyři úseky. Ve spolupráci s Policií České republiky a Městskou policií Kladno byly uzavřeny okolní ulice, aby byl usnadněn průjezd pro zásahová a další nezbytná vozidla, kterých se k požáru sjelo přibližně padesát. Na místě byl zřízen štáb velitele zásahu, který pomáhal koordinovat nasazení sil a prostředků a předával informace operačnímu středisku. Jeho součástí byla i dokumentační skupina MV – GŘ HZS ČR, která se starala o dokumentaci průběhu zásahu a monitoring situace pomocí dronu.

K hašení byla mimo jiné použita pěna a speciální systém Cobra pro hašení a prostup střešní konstrukcí. Na jednom z úseků probíhala ochrana okolních objektů, a podařilo se tak uchránit několik dalších budov, včetně jednoho ze skladů autoservisu. Zásah byl dále veden i z několika kusů výškové techniky, která dopomohla například při rozebrání střechy jedné z budov. Voda byla na místo dopravována kyvadlově cisternami ze dvou čerpacích stanovišť. První se nacházelo u hydrantu v ulici Americká, druhé v průmyslové zóně Kladno.

Kolem třinácté hodiny na místě zasahovalo 110 hasičů z 21 jednotek požární ochrany, z toho bylo 7 profesionálních a 16 dobrovolných. Požár se podařilo dostat pod kontrolu a vyhlásit lokalizaci chvíli před druhou hodinou odpolední. Následně začala probíhat redukce sil a prostředků, některé jednotky se tak mohly vrátit na své základny.

Předběžná škoda byla vyšetřovatelem HZS Středočeského kraje vyčíslena na 40 milionů korun, vznikla především na halách, uskladněném materiálu a na obytné části jedné z budov. Požárním zásahem se podařilo uchránit hodnoty ve výši 40 milionů korun. Příčina vzniku požáru je nadále předmětem vyšetřování v součinnosti s Policií České republiky.

Stravu pro zasahující hasiče zajistila firma, ve které hořelo. O týlové zázemí jednotek se postarali dobrovolní hasiči Braškov – Valdek, kteří mají předurčenost pro ochranu obyvatelstva. Na kladenskou centrální stanici dorazila v poledne jako záloha pro případný další výjezd dobrovolná jednotka obce Žilina, která se kolem půl čtvrté vrátila na svou zbrojnici.

Vzhledem k druhu požáru – průmyslový objekt skladující autodíly a oleje – je očekáván výskyt vysoce toxických látek. Krajský koordinátor údržby OOP tak vypracoval metodiku údržby a dekontaminace osobních ochranných prostředků pro tento typ zásahu, jejímž cílem byla ochrana zasahujících hasičů, aby nedošlo k přenosu nebezpečných látek na jejich organismus. Tato metodika byla předána do pracích center zúčastněných stanic. Staniční koordinátoři údržby poté provedli dekontaminaci zasažených prostředků.

FOTO a VIDEO:                                                          Dominik Pěnička
HZS Středočeského kraje                                          HZS Středočeského kraje

 

  1. zprávy

  Svárov, škola s téměř 120 letou tradicí, hledá vyučující, kuchařku a uklízečku

 2. krimi

  Náklaďák v Kladně porazil strom, ten zpřetrhal elektrické vedení a poškodil dům, vše zachránili hasiči

 3. zprávy

  V Kladně odstartovalo další forenzní značení kol

 4. zprávy

  Další nehoda u Žižic nedaleko od Slaného, dvě osobní auta tři zranění

 5. zprávy

  Zastupitelstvo v Kladně řešilo prodej bytů, územní plán i nové vyhlášky

 6. zprávy

  Žižický dětský den přilákal stovky lidí, lákadlem pro malé a velké byl i policejní vrtulník

 7. krimi

  Policisté v červnu připomínají Evropský den proti vloupání

 8. zprávy

  Slánská galerie V Troubě představila fotografie amatérských autorů z města a okolí

 9. zprávy

  Redakční výběr toho, co vám možná tento týden v Kladenských listech uteklo

 10. zprávy

  SOŠ a SOU Kladno náměstí Edvarda Beneše dostane peníze od kraje na praxe v zahraničí

 11. zprávy

  Jak jsem se nestal youtuberem, kamera přidává na váze, ne na inteligenci, pizza a požár

 12. krimi

  U zřícené budovy v Kladně zasahovalo 10 jednotek hasičů, zachránili 24 osob

 13. zprávy

  Slánský tuplák dnes pokračuje, neděle od 10 do 13 hodin bude hlavně pro děti

 14. krimi

  Desátý ročník Seniorského víceboje zná své vítěze, opět ho pořádali strážníci v Kladně

 15. zprávy

  Plovoucí město mladých stavitelů z Kladna postoupilo do mezinárodního superfinále soutěže Modelium

 16. zprávy

  Jů a Hele pobaví děti v kladenském Kině Sokol, vstupenky už jsou v předprodeji

 17. zprávy

  Nový fitness program Les Mills v Royal Fitness přináší zábavu a výzvy

 18. zprávy

  Kam o víkendu i po něm, kultura, sport, zábava i poučení. Vyberte si v naší nabídce

 19. zprávy

  Více než 20 stánků s pitím i jídlem, Plzeň bude také, tři dny zábavy pro děti a dospělé startují v pátek

 20. zprávy

  Pravý Kavkaz zažijete v centru Kladna, nová restaurace Elen Art vám to umožní