ROYAL Fitness SAMK Měsíčník Kladno
ČSAD KLADNO Farmarske trhy Nad Kladnem Klapod
 • Nad Kladnem
 • SAMK
 • SOU a SOŠ Kladno

„Kam chceš dojít,“  protidrogový projekt pro školáky zavítal do Zvoleněvse

Středa, 27. března 2024 11:36

„Neudělej chybu a nevydej se špatnou cestou.“ Jedná se o projekt zaměřený na drogovou prevenci, zaměřený na žáky základních škol.

Foto: PČR

Projkt vytvořili policisté z Územního odboru Příbram a pracovníci Věznice Příbram. Ve školním roce 2021/2022 zahájili pilotní projekt na šesti základních školách.

Projekt převzali i policisté Územního odboru Kladno ve spolupráci s Vězeňskou službou Vinařice. Pilotní třídou v rámci projektu „Kam chceš dojít“ v okrese Kladno byla 9. třída ZŠ Zvoleněves.  Dne 15.3.2024 byla v okrese Kladno do projektu zapojena již pátá škola v pořadí, tentokrát ŽS Palackého Slaný.

K projektu por. Monika Schindlová, komisařka PČR Příbram, sdělila, že jednou z priorit Policie ČR je boj proti nelegálním drogám. Drogová kriminalita má vzestupnou tendenci, současně klesá věková hranice prvouživatelů psychotropních látek. Samotné zneužívání těchto látek je velmi často spjato s trestnou činností majetkového charakteru. Drogy jsou drahé, závislé osoby potřebují na jejich nákup denně až několik tisíc korun. Finanční prostředky velmi často získávají trestnou činností či prostitucí. Jak z praxe vyplývá, převážnou část krádeží páchají uživatelé drog. Ve věznicích jsou odsouzení průměrně z 80 % osoby závislé na drogách.

Foto: PČR

Cílem projektu je seznámit žáky základních škol z 8. a 9. tříd s problematikou drog, riziky jejich užívání a zejména, že rozhodnutí „kam chtějí v životě dojít“ mají pouze ve svých rukou.

V první části projektu navštívili  policisté  žáky ve třídě na ZŠ Palackého Slaný s přednáškou. V rámci přednášky proběhlo seznámí s druhy omamných a psychotropních látek objevujících se na území ČR, jejich možné mutace, se způsoby a aktuálními trendy nabízení těchto látek tzv. prvouživatelům, dále varují před riziky spojenými s nabízením, experimentováním či zneužíváním drog, informují o vztahu zneužívání drog k dalším druhům kriminality, o trestně-právních následcích a trestně-právní odpovědnosti, která vzniká 15. rokem života. Žáci si o přestávce měli možnost prohlédnout některé z uvedených drog /tzv. drogový kufřík/.

Do projektu se zapojili vězni aktuálně vězněni ve Věznici Vinařice, jež jsou součástí terapeutické skupiny, která jim pomáhá při odvykání a uvědomění si důsledků z užívání návykových látek. Žáci od těchto vězňů obdrželi celkem 9 dopisů, v kterých aktéři popisují svůj životní příběh, jak se dostali k užívání drog, o co v životě přišli a kam až je jejich špatné rozhodnutí dostalo- do věznice , kvůli trestní činnosti související s užíváním drog. V hodinách občanské výchovy a českého jazyka si žáci dopisy přečetli a připravili si otázky k autorům dopisů, ale i k fungování věznice.

Projekt pokračoval exkurzí do Věznice Vinařice dne 22.3.2024, která byla dle slov pedagogů velmi dobře zorganizovaná a promyšlená po všech stránkách, s důrazem na bezpečnost žáků. Všichni zúčastnění zejména z řad vězeňské služby a vychovatelů se žákům věnovali, vysvětlovali a se zaujetím odpovídali na všechny jejich dotazy. Žáci museli projít vstupní kontrolou, z uzavřené části věznice viděli ukázku výcviku psa vyhledávajícího drogy, měli možnost nahlédnout do cel s přísnějším režimem, prohlédnout celý areál z výšky a zažít průjezd areálem ve vězeňském autobuse a to vše proto, aby si uvědomili rozdíl mezi svobodou a vězením. Dle slov pedagogů ZŠ Zvoleněves, kteří se projektu zúčastnili v Kladenském okrese jako první, to byla velmi pozoruhodná ukázka toho, kam až může člověka dovést droga, které ochutnání na začátku vypadá velmi nevinně.

Program pokračoval besedou s autory dopisů, žáci se jich ptali na jednotlivé fáze života, kterými procházeli, než došli do této nechtěné životní etapy. Zazněly různé otázky ohledně užívání drog, jejich distribuce a další trestní činnosti úzce související s jejich získáváním, ale také jak se jim ve věznici žije, jak se snaží připravit na pobyt na svobodě a nebo co jim je motivací s užíváním drog skončit jednou pro vždy. Při besedě se žáci od pracovníků věznice dozvěděli o režimu ve věznicích, jaký je účel výkonu trestu, ale také, že se někteří lidé pokouší v balíčcích pašovat drogy za zdi věznic.

„Věříme, že je tento druh prevence užívání drog pro žáky velmi přínosný a užitečný . Děkujeme Vězeňské službě Vinařice , zejména pracovníkům zapojených do projektu za jejich ochotu a spolupráci. Doufáme, že tento projekt dětem pomůže v jejich nelehkém rozhodování při cestě životem a dokáží říct drogám NE!, uvádí Monika Pragerová vrchní inspektor PČR ÚO Kladno.  


 
 
 


 1. pozvánka

  Zítra zahájí Kladenský zámek druhou část výstavy: Jiří Hanke- 50 let s fotografií

 2. krimi

  Strážníci v Kladně nalezli ukradené auto z Prahy, policie hledá svědky

 3. krimi

  Kladenský agresivní postrach žen skončil za mřížemi, pátrání bylo odvoláno

 4. kultura

  Celým rokem zaječím skokem, výstava ve Vlastivědném muzeu města Slaný začíná už zítra

 5. kultura

  Kladenský Majáles, studentská oslava jara, vypukne už zítra v bývalých kasárnách

 6. krimi

  V poutech skončil muž, který si zapálil oheň u bytového domu v Kladně

 7. krimi

  Řidiči pozor! Prozradíme vám, kde v Kladně tento týden měří policie rychlost

 8. pozvánka

  „Silou proti rakovině“: Mistrovství České republiky v Logliftu bude hostit kladenské kino Sokol

 9. pozvánka

  Už v sobotu to vypukne, Bitva Libušín 2024 aneb pocta Janu Žižkovi

 10. zprávy

  Kladenští policisté hledají nové posily, přidej se i Ty

 11. zprávy

  Trhy pokračují ve středu v Kladně a v pátek ve Slaném

 12. pozvánka

  Ve čtvrtek zahájí Kladenský zámek druhou část výstavy: Jiří Hanke- 50 let s fotografií

 13. pozvánka

  Čarodějnické rejdění na Sletišti se Sportovními areály města Kladna

 14. zprávy

  Poznejte osobnosti Kladna, pozvání do Klapodu přijal Leoš Stránský, splnil si sen, je kaskadér

 15. info z radnice

  Infocentrum města Slaný získalo cenu České unie cestovního ruchu

 16. zprávy

  Redakční výběr toho co vám možná tento týden v Kladenských listech uteklo

 17. zprávy

  Všechny zastávky v kraji budou na znamení

 18. krimi

  Složky IZS zasahovaly v Kladně-Rozdělově při záchraně života nezletilé osoby

 19. video

  V Kladně došlo k napadení několika mladých žen, policie hledá další poškozené a svědky

 20. krimi

  Policisté objasnili vloupání do rodinných domů v Hostouni