Mikuláš na koni přijede 5. prosince do Kladna, těšit se můžete i na Krampusáky
Pátek, 1. prosince 2023 09:02
Již tradičně přijede Mikuláš do Kladna na koni. Jeho cesta započne v 15.00 a v 15.30 dorazí se svou družinou na náměstí. Po něm vystoupí Yveta Blanarovičová a pak už ovládnou náměstí Krampusáci se svou pekelnou show.
Trasa Mikuláše s celou svojí družinou andělů a čertů povede ulicí Na Stráni, T.G.M. až na nám. Starosty Pavla. Ale nebojte, do průvodu se můžete připojit i bez koně. Na náměstí Starosty Pavla dorazí celá družina v 15:30 a všechny hodné děti obdarují i něčím dobrým na zub.
Děti se mohou těšit na zábavný doprovodný program, drobné dárečky a projížďku na koni. Povoz bude dokonce vozit děti mezi radnicí a zámkem, vánoční vláček proto vyjede až po páté hodině.
Poté se pódia od 17:00 ujme Yvetta Blanarovičová, náměstí bude dále pod dohledem Mikuláše, andělů a čerta.
Letošní Vánoce Kladno připravilo skutečnou lahůdku pro milovníky ďábelských bytostí. Na náměstí Starosty Pavla dorazí rej Krampus čertů, kterým nebudou chybět huňaté kožichy, obří rohy a masky, ze kterých tuhne krev v žilách i těm nejotrlejším.
Něco málo o Krampusácích:
Krampus je rohatá antropomorfní postava ve folkloru středních a východních Alp v Evropě, která v adventním období děsí děti, které se chovaly špatně. Dvojice , která pomáhá svatému Mikuláši , navštěvuje děti pátého a v noci z pátého na šestého prosince, přičemž Mikuláš odměňuje slušně vychované děti dárky, jako jsou pomeranče, sušené ovoce, vlašské ořechy a čokoláda, zatímco ty špatně vychované dostávají trest od Krampusáků březovými pruty . U nás spíše uhlí nebo shnilé dřevo. I když dnes uhlí už asi ne, je poněkud dražší a nedostatkové.
Původ postavy je nejasný; někteří folkloristé a antropologové předpokládali, že má předkřesťanský původ. V tradičních přehlídkách a při takových akcích, jako je Krampuslauf se mladí muži oblečení jako Krampus pokoušejí vyděsit publikum svými dováděním. K takovým událostem dochází každoročně ve většině alpských měst v Rakousku i Německu.
Předpokládá se, že Krampus pochází z jednoho bavorského slova : krampn , což znamená „mrtvý“, „shnilý“, nebo z němčiny : kramp /krampen , což znamená „dráp“. Ačkoli se Krampus objevuje v mnoha variantách, většinou má některé společné fyzické vlastnosti. Je chlupatý, obvykle hnědý nebo černý, má rozeklanná kopyta a rohy kozy. nebo jiných dlouhorohých zvířat. Jeho dlouhý, špičatý jazyk je vyplázlý a má i velké tesáky.
Krampus nese řetězy, které symbolizují svázání ďábla křesťanskou církví . Mlátí řetězy pro dramatický efekt. Řetězy jsou někdy doplněny rolničkami různých velikostí nebo kravskými zvonci. Pohanského původu je Rute , svazek březových větví, které Krampus nosí a kterými občas plácá děti . Rute mohla mít význam v předkřesťanských, pohanských iniciačních obřadech .Větve břízy jsou v některých vyobrazeních nahrazeny bičem. Některé starší verze zmiňují zlobivé děti, které byly vloženy do tašky nebo pytle a odneseny.
Krampus nebo chceteli čert se objevuje ve folklóru Rakouska, Bavorska, Bosny a Hercegoviny , Chorvatska , České republiky , Maďarska , Rumunska, severní Itálie , Autonomní provincie Trento a Jižní Tyrolsko , Slovenska a Slovinska.
Ilustrační foto: KL