Muže z Kladenska okradl podvodník o desítky tisíc při obchodu s kartami Pokémon
Středa, 11. ledna 2023 07:49
Buďte obezřetní při nákupech a neplaťte předem neověřeným prodejcům. Čím dál častěji se policisté setkávají s případy podvodného prodeje přes internetové obchody, bazary či sociální sítě. Buďte při nákupech obezřetní a nezasílejte peníze dopředu, aniž byste měli ověřené, že se jedná o důvěryhodný obchod či prodejce, varují kladenští policisté.
Poškozeným, který se stal obětí podvodného jednání při nákupu přes internet, je osmatřicetiletý muž. Přišel o více než deset tisíc korun. Policisté z obvodního oddělení Unhošť přijali oznámení od muže, který se stal obětí podvodného jednání při nákupu sběratelských pokémonských kartiček. Ten si objednal na bazarovém portálu celkem 720 takových karet, zaplatil za ně předem, avšak doposud se nedočkal ani zboží ani vrácení peněz. Prodejce mu nejprve sliboval zaslání zboží do pár dní, poté dny oddaloval a nakonec slíbil, že mu vrátí peníze. Nakonec se stal prodejce naprosto nekontaktním.
Ve věci policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu, za což pachateli v případě dopadení a odsouzení hrozí trest odnětím svobody až na dvě léta.
„Policie apeluje na občany, aby nereagovali na podobné inzeráty s nabídkou rádoby výhodné koupě za jakékoliv zboží a rozhodně neposílali předem finanční prostředky neznámým lidem. Buďte při nákupu přes internet velice obezřetní a ověřte si na internetu spolehlivost a recenzi prodejce,“ uvedla policejní mluvčí Michaela Richterová.
Několik rad při nákupu přes internet:
- Zadejte údaje o společnosti nebo jméno prodávajícího do internetového vyhledávače. Díky tomu můžete zjistit, jaké zkušenosti s nimi mají jiní lidé.
- Platbu předem provádějte jen tehdy, jde-li o skutečně důvěryhodného obchodníka. Jistě nedáte peníze na ulici neznámému člověku s příslibem, že vám v budoucnu dodá věc. Na internetu tak však řada uživatelů činí. Platbu předem provádějte jen tehdy, pokud jste si jisti, že jednáte s důvěryhodným dodavatelem.
- Mezi obvyklé znaky podvodu patří špatná jazyková úprava, požadavek platby předem v hotovosti či převodem, další požadavky na platby pod smyšlenou záminkou clo, pojištění, přibalení většího počtu kusů výrobku a tak podobně. Pamatujte si, že pokud se nabídka zdá příliš výhodná, než aby byla skutečná, tak nejspíš skutečná není.
- Lidé si obvykle nečtou obchodní a smluvní podmínky a mnohdy se ve smlouvách zavazují k věcem, které je pak mohou nemile překvapit. Nicméně prověřit si předem toho, komu mám poslat peníze, zabere na internetu jen několik minut a může to ušetřit spoustu starostí a zachránit spoustu peněz.
- Pokud se však stanete obětí podvodu, obraťte se na policii.