Středočeská vědecká knihovna radí jak na e-výpůjčky
Čtvrtek, 12. listopadu 2020 07:20
Ve Středočeské vědecké knihovně je zaregistrováno 6000 uživatelů. V době, kdy je knihovna na základě rozhodnutí vlády od 22. října uzavřena, mohou tito čtenáři využívat elektronické zdroje.
1. Středočeská vědecká knihovna má uzavřenu smlouvu s Národní knihovnou a nabízí svým uživatelům přístup do Národní digitální knihovny, kde jsou k dispozici digitalizované dokumenty z české vydavatelské produkce do roku 1989. Ovšem od 2. listopadu Národní knihovna získala souhlas kolektivních správců autorských práv, konkrétně spolku DILIA, OOA-S a také souhlasné stanovisko Svazu českých knihkupců a nakladatelů a mohou studenti a pedagogové vysokých škol a vyšších odborných škol využívat dočasný online přístup k digitálním fondům Národní knihovny a Moravské zemské knihovny. Tyto subjekty daly souhlas bez nároku na finanční plnění. Zpřístupněno tak bude více než 215 000 titulů monografií a periodik, což je téměř 64 milionů stran. Z důvodu očekávané vysoké zátěže byly spuštěny dvě přístupové brány. V případě přetížení jedné, mohou čtenáři využít druhou. Kompletní digitální fondy lze najít po přihlášení ZDE:
2.Knihovníci nabízí též zpracování rešerší jako pomoc při zpracování bakalářských a diplomových prací. Rešerše je soupis záznamů dokumentů dle specifikace, kterou uživatel zadá ve svém požadavku (klíčová slova, časové období, jazyk dokumentů) – jsou to záznamy knih, článků z odborných i populárních časopisů a novin a elektronických informačních zdrojů.
3. Rovněž je možné zaslat nejrůznější informační dotazy na is@vkkl.cz nebo na www.ptejteseknihovny.cz.
Další možností získání informací a plných textů jsou volně přístupné zdroje například Google Advanced, Google Scholar (z jednoho místa je možné hledat články, knihy, diplomové práce, abstrakty napříč různými obory vědeckého výzkumu), E-knihy zdarma ke stažení včetně povinné četby jsou k dispozici na www.databazeknih.cz. Zjistit jaké elektronické služby nabízí české knihovny lze prostřednictvím portálu Knihovny.cz.
Prostřednictvím katalogu knihovny je možné si vypůjčit e-knihy od firem Palmknihy.cz a Flexibooks, rovněž jsou dispozici e-knihy v databázi EBSCO. Výpůjčky e-knih je možné realizovat na zařízeních s operačními systémy Windows, Android a iOS, to znamená číst je na počítači, notebooku, tabletech i jiných mobilních zařízeních. Délka výpůjčky je 31 dnů, po uplynutí této doby se e-kniha automaticky znepřístupní, e-knihu není možné vrátit před vypršením výpůjční lhůty, zároveň si lze vypůjčit maximálně tří e-knihy.
- Palmknihy.cz nabízí e-knihy ze současné produkce českých nakladatelů on-line (beletrie, populárně naučná literatura). V nabídce jsou i bestsellery a nejžádanější knihy.
- Od Flexibooksje možné si vypůjčit odborné e-knihy v češtině (odborné publikace, okrajově populárně naučná literatura a beletrie) od nakladatelů Grada, Portál, Fraus a dalších.
- V rámci databáze EBSCO (eBook Collection)je možné i z domova prostřednictvím on-line služeb studovat 3500 e-knih v angličtině.
Dalším elektronickým zdrojem jsou licencované databáze
- Databáze PressReader
Databáze PressReader zpřístupňuje plné texty více než 7000 zahraničních deníků a časopisů v 70 jazycích ze 120 zemí. Databáze je denně aktualizována, obsahuje i starší vydání s retrospektivou zpravidla tři měsíce. Z českých deníků a časopisů je možné číst Ekonom, Hospodářské noviny, Lidové noviny, Metro, MF Dnes, Respekt, Rytmus života a další.
- EBSCO
Multioborové databáze s texty v angličtině a dalších jazycích zaměřené na humanitní a společenské vědy, ekonomiku, obchod, životní prostředí a další obory. Zpřístupňují plné texty článků a abstrakty, knihy, zprávy a sborníky z konferencí a další dokumenty. Retrospektiva u některých titulů od konce 19. století. Databáze jsou kontinuálně doplňovány a poskytují široké možnosti vyhledávání. Jejich využití je zaměřeno především na studenty, pedagogickou a další odbornou veřejnost.
- Naxos Music Library
Databáze nahrávek hudby určených pouze k poslechu. Obsahuje více než 1 000 000 streamovaných skladeb, kolekci vážné hudby, jazzu, folku, world music, čínské a historické hudby, biografii umělců, skladatelů, instrumentaci děl, analýzy, hudební termíny, libreta, synopse oper a anglický slovník hudební terminologie.
Autor: Ivana Feldmanová