Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Kladenská Teplárna nabízí zaměstnání
  • Práce ve Slaném
  • Leoš Stránský

Bezpečně nejen na kladenských silnicích: 5 rad, jak se (ne)chovat na cyklostezce

Pátek, 12. srpna 2022 07:50

Je to odvěký boj, který snad nikdy neskončí. Cyklisté by nejradši rozcupovali chodce a ti zase je naopak. Taková je častá situace na cyklostezkách, které jsou určeny pro obě jmenované skupiny. Proto je potřeba vědět, jak se na nich správně chovat, abyste předešli sporům nebo zraněním.

Bezpečně nejen na kladenských silnicích: 5 rad, jak se (ne)chovat na cyklostezce (Ilustrační foto: KL)

1. Bez bezpečnosti to nepůjde

Cyklisté se samozřejmě musejí vybavit cyklistickou přilbou a v ideálním případě rovněž dalšími chrániči, aby se nemuseli strachovat o lokty či kolena. Chodci na společných cyklostezkách musejí na bezpečnost myslet také, dávat dobrý pozor a jít raději na boku cesty. Na některých bývá vyznačen pás, který stezku rozděluje na část pro cyklisty a část pro chodce.

2. Základní pravidla slušného chování

Tak jako kdekoliv jinde ve veřejném prostoru, i na cyklostezkách platí, že slušné chování by mělo být samozřejmostí. Ne vždy to tak ale je. Předejít konfliktu s agresivnější protistranou se může mnohdy zdát nemožné. Nepochybně není namístě nechat si všechno líbit, ale s chladnou hlavou se každý problém řeší o poznání lépe.

3. Jízda vpravo, nebo vlevo?

Není přesně stanoveno, po které straně má jet cyklista a na které se má pohybovat chodec. Na cyklostezkách s vyznačenými pruhy to většinou bývá tak, že cyklistům náleží pravá strana a chodcům zase levá. V případě, že cyklostezka žádné značení nemá, platí již zmíněná nutnost ostražitosti. Podle zákona se totiž cyklisté a chodci na společné cyklostezce nesmějí vzájemně ohrožovat.

4. Žádný alkohol

Ačkoliv se cyklisté nezřídka kdy zastaví v hospodě „na jedno“, hrubě tím porušují zákon. Snahy zákonodárců o zlegalizování konzumace alespoň dvou piv pro cyklisty se sice téměř každý rok opakují, ale zatím bez úspěchu. Proto stále platí, že alkohol na cyklostezky nepatří. Chodci to zakázáno nemají, z bezpečnostních důvodů by se jeho konzumaci však při pohybu po cyklostezce měli vyhnout taktéž.

5. Na co nikdy nezapomenout

Tyto body si zapamatujte a myslete na ně vždy při užívání cyklostezky:

– cyklisté na cyklostezce mohou jet výhradně jednotlivě za sebou

– na stezce pro cyklisty i chodce platí, že vedle sebe mohou jít nanejvýš dva chodci

– chodec na stezce může vést psa na vodítku

– cyklista při jízdě na kole psa nikdy vést nemůže

Zdroj: hlavnebezpecne.cz