Zimák se bude opravovat na etapy. Prioritou je střecha a čpavkové hospodářství
Pondělí, 6. ledna 2020 07:40
Není kam uhnout. Na dotační tituly se Kladno spolehnout nemůže a na výměnu dosluhující střechy zimního stadionu už mu zbývá jen něco málo přes rok času. Město se proto vydá cestou postupné rekonstrukce, která v roce 2021 začne kompletní výměnou střechy, izolací a opláštěním vnějšku stadionu a přesunem čpavkového hospodářství.
„S přestavbou na multifunkční arénu už příliš nepočítáme,“ přiznává Jiří Chvojka, kladenský radní a ředitel sportovních areálů v jedné osobě. Ambicióznější varianta rekonstrukce stadionu podle něj byla podmíněna finanční participací kraje, případně dotacemi, na které Kladno ale nemusí dosáhnout. Déle už vyčkávat nemůže. Stávající střešní konstrukce definitivně doslouží v roce 2021 a její výměna je nevyhnutelná.
„Přistoupili jsme proto k úspornější variantě projektu, kterou jsme ale připomínkovali tak, aby byla v rámci možností co nejsmysluplnější. Upravené plány počítají se změnou v opláštění, které chceme opatřit izolační vrstvou, stejně tak střechu. To by mělo být součástí první, neodkladné etapy rekonstrukce,“ říká Chvojka. Nezbytný bude také přesun čpavkového hospodářství, které se v současnosti nachází pod západní tribunou, kde ale kvůli bezpečnostním předpisům být nesmí. Zhotovitele určí výběrové řízení, které město vypíše do konce února. Stavět se začne na konci hokejové sezony 2020/2021 tak, aby zásah do té další byl pokud možno co nejmenší.
„Určitě pak chceme pokračovat celkovou rekonstrukcí interiéru haly,“ ujišťuje Chvojka. „Dělat to ale budeme na etapy, což v praxi znamená, že by každá z tribun postupně prošla rekonstrukcí. Počítáme s vytvořením jakéhosi ‚třetího patra‘ nad severní tribunou, kde by vznikly nové prostory pro novináře a skyboxy.“ Opravami projde i klubové zázemí a sociální zařízení. Celkové náklady rozložené do několika let by se tak mohly vyšplhat na zhruba 600 milionů korun.
Výraznou proměnou projde také hráčské zázemí. Šatna A-týmu včetně posilovny, rehabilitačních cvičeben a dalších místností by se měla přestěhovat pod nově přestavěnou východní tribunu, která zůstane na stání domácím fanouškům.
„Zbylé úpravy interiéru stadionu budou předmětem jednání o podobě dalších etap. Musíme být realisté a vycházet z finančních možností města. Čekají nás důležité investice do dopravní infrastruktury, namátkou zmíním například Sítenský most, a tak musíme pečlivě zvážit, co je nutné a co není. Proto některé z původně plánovaných věcí na stadionu bohužel vzaly zasvé,“ vysvětluje Chvojka a dodává, že by uvítal i navýšení kapacity arény.
„Rádi bychom se dostali na nějakých šest tisíc míst, ale v tuhle chvíli s jistotou nevíme, jestli je to možné. Architekti každopádně mají v zadání hledat možnosti pro zvýšení kapacity. Nová místa by mohla vzniknout například na západní tribuně, kde bude odstraněn stávající výklenek střechy, která bude jednolitá,“ popisuje Chvojka.
V neposlední řadě musí město řešit nedostatečnou kapacitu šaten. V tuto chvíli vzniká pilotní projekt provizorních šaten z buněk při západní zdi stadionu. „Počet týmů je obrovský a nedostatek šaten je neodkladný problém. V tuto chvíli počítáme s instalací buněk, které by měly pojmout zázemí pro dvě družstva včetně sprch a toalety. Pokud budeme mít pozitivní odezvu od klubu, můžeme zvážit i další rozšíření. V tuto chvíli jsme zahájili práce na přívodech, srovnáme podloží a můžeme začít se stavbou,“ dodává Chvojka.
Autor: (jk)