SAMK Měsíčník Kladno
ČSAD KLADNO Klapod
  • KLAPOD
  • SAMK

Šest mýtů o šesti kladenských věžácích – část 1

Pondělí, 1. července 2024 06:10

Šestice unikátních věžových domů na Vítězné třídě patří už přes šedesát let k tomu nejzajímavějšímu z kladenského kulturního dědictví. Pro svou popularitu představují tyto architektonické unikáty vděčné téma pro média i k hospodské konverzaci. V průběhu desetiletí se tak mezi lidmi rozšířily nepřesné nebo vyloženě mylné informace. V seriálu Kladenských listů je na pravou míru uvedou Roman Hájek a Alexandr Němec ze spolku Halda Kladno.

Foto: KL

„Společně s Alexandrem Němcem jsme historii věžáků věnovali v posledních letech tisíce hodin času. Prošli jsme v podstatě všechny dochované, a v tento moment dostupné, archivní prameny, bavili se o jejich významu s historiky architektury – a téměř všechny naše poznatky shromáždili do rozsáhlé publikace. Vnímáme tak, po vzoru Saturninově, jako povinnost uvést základní nepřesnosti na pravou míru. Šestice věžových domů představuje jedno z nejzajímavějších kulturních dědictví Kladna a je ukázkou dobově zcela výjimečné architektury. Kéž by jejich příběh byl budoucím generacím předáván věcně správně,“ říká spoluautor seriálu Roman Hájek.

Mýtus 1

Architekturu věžáků inspirovaly chicagské mrakodrapy. Nebo Lomonosova univerzita v Moskvě.

Tento mýtus má zřejmě dvojí původ – jednak souvisí s určitou propojeností Kladna s Chicagem přes osobnost chicagského starosty a kladenského rodáka Antonína Čermáka (1873–1933), jednak s přesvědčením, že věžáky reprezentují styl socialistického realismu (o tom později) a vznikly v době krátce po komunistickém převratu.

Ani jedna z těchto domněnek není správná. To, že domy mohou mrakodrapy či jiné stavby připomínat, ještě neznamená, že jimi byly inspirovány. A podrobnější pohled do archivů ukazuje, že aplikovat na věžáky logiku studené války (buď se inspirovaly v USA, nebo v Sovětském svazu), je zcestné.

Jediný zdroj inspirace, který hlavní architekt věžáků Josef Havlíček jasně deklaroval, byste totiž našli ve Francii. Je jím práce vlivného modernistického architekta Augusta Perreta, jenž ve 20. a 30. letech proslul svými návrhy věžovitých staveb, jimiž se snažil řešit problém sociálně dostupného bydlení.

Projekt obytné čtvrti l’Avenue des Maisons-Tours v Paříži od Augusta Perreta. Byť nerealizovaný, stal se přímým inspiračním zdrojem kladenských věžáků.

K Perretovi se Josef Havlíček opakovaně hlásí v průvodní zprávě k projektu věžových domů (uložené v archivu odboru výstavby kladenského magistrátu) i v publikaci Návrhy a stavby, která rekapituluje jeho životní dílo. Inspirace tímto francouzským architektem se nakonec stala i jedním z důvodů, proč byl projekt věžáků ještě před dokončením odsouzen představiteli oficiální linie socialistickorealistické architektury. Například Karel Honzík v článku Neodkladná pomoc architektům v jejich úsilí o nalezení nového výrazu, publikovaném v časopise Architektura roku 1954, odsuzuje Havlíčkovu práci, když mimo jiné píše: „Netřeba připomínati, že Otto Wagner vyrostl z prostředí vídeňského, Auguste Perret pak z prostředí francouzského, a že tedy navazovati na jejich způsoby v prostředí našem nemůže přinést pravé řešení, které hledáme.“

Nutno připomenout, že architektura věžáků z velké části navazuje na tendence předválečné československé moderny. Právě skutečnost, že v měnících se podmínkách „socialistického stavebnictví“ dokázal Havlíček a jeho tým zachovat domům jejich modernistický výraz, z nich dělá tak výjimečné stavby.

Konec první části. Na mýtus číslo dvě se můžete těšit zase příští úterý.

Projekt obytné čtvrti l’Avenue des Maisons-Tours v Paříži od Augusta Perreta. Byť nerealizovaný, stal se přímým inspiračním zdrojem kladenských věžáků. (Foto – zdroj: www.romanhajek.net)

Aktuální otevírací dobu naleznete ZDE:

Autor: Roman Hájek a Alexandr Němec

 



  1. zprávy

    Začala přestavba lávky nad D7 u Letiště Václava Havla

  2. zprávy

    Zlatí retrívři obsadili srub AGHB v Horním Bezděkově, hlavní aktéři nechyběli na zahájení výstavy

  3. zprávy

    Kladenské věžáky projdou radikální proměnou ani jim se nevyhne modernizace

  4. zprávy

    Větrné elektrárny a hned tři vyrostou do roka i ve Slaném další dvě o rok později

  5. zprávy

    Slaný zve na týdenní festival Dny mezinárodní kultury věnovaný Holandsku

  6. zprávy

    1. dubna- Mezinárodní den ptactva: Křídla svobody i ostré zobáky reality

  7. zprávy

    1. duben, na apríla se vždy děly divné věci (zvyky a pověry)

  8. zprávy

    Miroslav Roháček – The Cygnus Region: A Cosmic Canvas of Nebulous Wonders

  9. zprávy

    Staňte se ředitelem SPŠ a VOŠ Kladno! Škola hledá nového lídra

  10. zprávy

    Jarní den zdraví v kladenské nemocnici

  11. zprávy

    Přijďte si užít den plný zábavy a pomozte Felixovi zachránit Velikonoce v Žilině už za týden

  12. zprávy

    Buštěhradští rybáři opět zvou na sobotní rybolov pro veřejnost

  13. zprávy

    Prodej čerstvých kuřat z domácího chovu, Žižice u Slaného, 135korun za kilo již 10.dubna mapa na konci článku

  14. zprávy

    Lékařská komora varuje cestovatele: Na co si dát pozor před dovolenou?

  15. zprávy

    Neurologické oddělení: Odborná péče pro pacienty s problémy nervového systému

  16. zprávy

    Chcete hrát volejbal, sportovat?

  17. zprávy

    Blokové čištění kladenských ulic začne v dubnu. Řidiči, přeparkujte včas!

  18. zprávy

    Uzavírka ve Velvarech: Kanalizační přípojka omezí dopravu

  19. zprávy

    Přípravy na oblíbené samosběry u Slaného jsou v plném proudu

  20. zprávy

    POZVÁNKA NA 70. VÝROČÍ ZALOŽENÍ ZŠ STOCHOV