Tip na výlet: Točník
Středa, 18. srpna 2021 06:30
Prázdniny jsou v plném proudu, proto by se vám mohl hodit tip na dobrý výlet. Vezměte partnera, děti, rodiče nebo kamarády a zajeďte se podívat na místa, která stojí za to navštívit. Kladenské listy vám budou letos o prázdninách pravidelně, každý den v týdnu, přinášet různé tipy na výlety. Ten dnešní hrad Točník.

Hrad Točník je znamenitou ukázkou vyspělého středověkého stavitelského umění prolnutého prvky pozdějších stavebních úprav. Například sgrafitovou výzdobou purkrabského paláce. K pozoruhodným detailům patří kamenná erbovní galerie tvořící titulaturu Václava IV.
Spolu s hradem Žebrák tvoří Točník nejmajestátnější a dodnes nejzachovalejší souhradí v Čechách. Točník byl dokončen v roce 1398, přesto má zajímavé stavební prvky. Vyrostl rychle a s mnoha tehdejšími stavebními novinkami. Důkazem budiž dodnes patrné zbytky jednoho z prvních ústředních topení. Za pozornost stojí i zajímavě řešené krby, které dokázaly prohřát celý hrad. Vytápěcí systém využíval průduchy a duté spojnice ve zdech.
Krom vyspělé architektury mohou návštěvníci od roku 2013 obdivovat také medvědy Martina a Agátu, kteří našli domov v nově zrekonstruovaném medvědíně pod hradem.
Máte i vy tip na dobrý výlet na Kladensku, Slánsku a v nejbližším okolí? Podělte se o něj! Napište nám na emailovou adresu redakce@kladenskelisty.cz.
Autor: (red)
-
pozvánka
Alkohol za volant nepatří. Myslete na to nejen při Kladenském pivním festivalu
-
zprávy
Ve Slaném našla socha svatého Jana Nepomuckého novou lokalitu
-
zprávy
Výstavba kruhových objezdů změní v Kladně vedení autobusových linek
-
krimi
Slánští policisté opět zastavili ženu, která má zákaz řízení
-
zprávy
V Kladně se prádlomat osvědčil, lidé si službu pochvalují
-
krimi
Muž ze Slaného se opil a šel se projet autem. Přišel o papíry
-
zprávy
Ubytovací kapacity v hotelích zaznamenávají nárůst
-
foto
Dobrovolní hasiči z Kněževce mají novou zbrojnici za 20 milionů
-
zprávy
V Kladně se utratí další miliony za dvě nové kruhové křižovatky
-
foto
Na slánskou výstavu zvířectva se sjelo mraky lidí
-
krimi
Kladenští policisté si došlápli na cyklisty i chodce
-
zprávy
Kladenská škola E. Beneše podpořila onkologicky nemocné
-
zprávy
Malí školáci navštívili policejní služebnu ve Slaném
-
zprávy
Letní koupaliště v Bažantnici letos otevře už 1. června
-
krimi
Muži na videu ukradli rybářské vybavení za 50 tisíc, poznáte je?
-
zprávy
Více než 5 tun odpadu zmizelo z přírody v okolí Kladna
-
zprávy
V Rozdělově přibydou parkovací místa, více zeleně se nedočkáme
-
zprávy
Kladenská zdrávka uspořádala den bez batohů a kabelek
-
zprávy
Kladenské dvorky se letos musí obejít bez podpory města
-
pozvánka
Již za týden se ve Slaném konají městské slavnosti