ODS Kladno Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • ODS Kladno
  • Škola E. Beneš Kladno
  • Práce ve Slaném

Projekt s názvem „Proč zrovna já?“ pomáhá obětem trestných činů také v Kladně

Úterý, 18. listopadu 2014 00:02

Stali jste se obětí trestného činu? Kladete si otázku, proč se to muselo stát zrovna Vám? Ovládají Vás pocity smutku, strachu, vzteku či nespravedlnosti? Nevíte, kam přesně se s vaší tíživou situací obrátit o radu anebo o pomoc? Nejste v tomto sami! Právě pro Vás je tu totiž projekt „Proč zrovna já?“.

Projekt s názvem „Proč zrovna já?“ pomáhá obětem trestných činů také v Kladně (Foto: Tomáš Kellner)

Ten pomáhá obětem trestné činnosti po celé České republice . Od července letošního roku se na odborníky zapojené do projektu mohou obrátit i občané Kladna.

Obětí zločinu se stala také dívka z Kladenska, říkejme jí například Aneta. Té při cestě ze školy nabídl svezení autem domů její soused. Vzhledem k tomu, že ho znala osobně, neměla dívka důvod odmítnout. Místo cesty domů ale řidič zajel na odlehlou cestu, kde překvapenou Anetu nutil k pohlavnímu styku, což se mu naštěstí, díky odporu dívky, nepodařilo. Aneta z místa činu nakonec dokázala utéct. Tento zážitek na ní však zanechal velmi hluboké následky.

Pachatel byl zajištěn a při vyšetřování bylo zjištěno, že byl pod vlivem drog. Také u něho byla diagnostikována přítomnost nebezpečné sexuální deviace. Ani trestní řízení s pachatelem však nepřineslo zlepšení Anetina stavu. Její matka své dceři chtěla co nejvíce pomoci, a tak se kromě psychoterapeutky, která dceři doposud poskytuje psychologické služby, obrátila i na poradnu pro oběti, kde žádala především právní informace, neboť si nebyla jista právy dcery jakožto oběti trestného činu.

Poradkyně matku náležitě informovala o jednotlivých krocích policie i soudu a především pak o právu na náhradu škody. Matku samotnou trestný čin spáchaný na její dceři taktéž negativně poznamenal. Zhoršil se její psychický stav a v místě jejich bydliště se zhoršila atmosféra. Všechny své pocity mohla matka ventilovat právě v poradně, kde našla pomoc a psychickou podporu. Poradnu kontaktovala několikrát, především s cílem právního poradenství a další podpory. Poradci jsou nadále připraveni poskytovat jak matce, tak i dceři poradenství a symbolickou pomocnou ruku, ačkoli zhojení duševních ran je během na dlouhou trať.

Obětí trestného činu se může stát každý z nás, stejně tak, jak tomu bylo u dívky z našeho příběhu. Pokud se tato neblahá událost stane, negativní i traumatizující pocity jsou přirozené, je však důležité situaci řešit, dokázat tyto následky překonat, ač to v mnoha případech nejde ihned. Právě v této těžké životní situaci Vám může pomoci poradce z projektu „Proč zrovna já?“. „Tento projekt, financovaný Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem, je realizován Probační a mediační službou ČR, působí ve více než 40 městech po celé ČR a je zaměřen na právní a psychosociální poradenství i pomoc obětem trestných činů. Je důležité zdůraznit, že služby jsou poskytovány naprosto bezplatně a jsou určeny všem, kteří se cítí byť i subjektivně obětí trestné činnosti, nehledě na svůj věk, pohlaví, způsobenou újmu či fázi trestního řízení. Každá oběť, ať závažného či bagatelního skutku, si totiž zaslouží adekvátní a individuální péči, neboť prožívání újmy může být velmi osobité“, komentuje projekt Tomáš Kellner, regionální koordinátor.

V rámci středních Čech působí poradna také i v Kladně na adrese Náměstí 17. listopadu 2840 (středisko Probační a mediační služby). Poradenství poskytují zkušení, empatičtí a vzdělaní poradci, kteří se snaží o maximálně citlivý, disktrétní a profesionální přístup.

Poradnu lze kontaktovat telefonicky na telefonech +420 737 247 438 nebo 312 602 591, e-mailem: esedlarikova@pms.justice.cz, ivajdlova@pms.justice.cz nebo osobně bez objednání, v rámci poradenských hodin a to v pondělí od 16 do 18 hodin a ve čtvrtek od 10 do 12 hodin.

.

Autor: Redakce

.