Central Kladno Základní umělecká škola Základní umělecká škola Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Vodárny Dobrovolnické centrum
  • SAMK
  • Divadlo Lampion
  • Strachcross

FOTO: Zoopark Zájezd představuje: Oblíbená africká šelmička surikata

Čtvrtek, 31. Červenec 2014 00:03

Každý týden představí v Kladenských listech Jiří Marek mladší, kurátor ze Zooparku Zájezd, jeden druh ze zde chovaných živočichů. Dozvíte se tak spoustu informací o zvířatech, která si můžete přijet prohlédnout spolu se svými dětmi, které je možná doposud měly možnost vidět pouze v televizi nebo na fotkách.

Oblíbená africká šelmička surikata (Foto: KL)

Jak dlouho chováte ve vašem zooparku surikaty?

Surikaty jsou u nás již druhým rokem. Během té doby jsme odchovali přibližně dvacet mláďat. Každým rokem se narodí minimálně dvoje mláďata, v počtu dvou až čtyř. V jednom vrhu to bylo dokonce pět kusů. Surikata je zvíře, které se u nás množí dobře a u návštěvníků je velmi populární. Je to asi nejznámější africká šelmička, obzvlášť svým hlídkovacím postojem.

Nechali jste si všechna mláďata?

Surikaty jsou poměrně teritoriální a mají ve skupině výraznou hierarchii, takže na malém prostoru jich nemůže být hodně. Množí se pouze dominantní pár, ostatní samice pomáhají s odchovem mláďat. Pokud by byla skupina příliš početná, docházelo by ke konfliktům, především mezi samicemi, které si tak řeší pozice ve smečce. Proto si mláďata nenecháváme. Momentálně máme čtyři, od jednoho dominantního páru, z loňského a z letošního vrhu. V prostoru, který máme, si jich více nechat nemůžeme.

Kam se tedy mláďata z vašeho zooparku dostala?

Mláďata šla do různých zoologických zahrad, nejen v České republice, ale třeba i do Chile. Surikata je zvíře, o které je zájem, takže není problém je udat. Zájem mají i soukromí chovatelé.

Takže surikaty je možno chovat i doma?

Pokud jim postavíte výběh někde na zahradě, s teplým domečkem, kam se zvíře může schovat, tak to není problém.

Je chov surikat náročný?

Jsou to poměrně odolná zvířata, což dokazují i tím, že v přírodě jsou surikaty schopné lovit například i štíry nebo jedovaté hady. U nás dostávají především hmyz, myši, malé potkany, jednodenní kuřátka, plus malý podíl sladkého ovoce. To sice nepřijímají nejraději, ale občas si dají. Dáváme jim také míchanice z kvalitních kočičích granulí, tvarohu, vajec nebo třeba mrkve.

Dá se surikata ochočit?

Nedoporučoval bych to. Ona si na člověka zvykne a nebojí se ho, ale kdykoli má příležitost, tak ho pokouše.

Autor: Alena Spilková

.