Central soutěž Základní umělecká škola Základní umělecká škola Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
Tepo Volejbal Kladno Kanonýři Kladno ČSAD KLADNO Jaroš
  • SAMK
  • Předplatné do divadla
  • Labyrint

ROZHOVOR – Petr Fiala: Do hokeje v Kladně se hned tak asi nevrátím

Pondělí, 10. června 2013 00:05

Hokejovou Olomouc letos dostal až do semifinále play off, v Kladně pak o víkendu podvacáté organizoval tenisový turnaj osobností. Trenér a bývalý hráč Kladna Petr Fiala poskytl Listům exkluzivní rozhovor.

Petr Fiala (Foto: KL)

Turnaj se, jako ostatně každý rok, povedl. Kolikátý ročník už organizujete?
Mám jich za sebou osmnáct s názvem Placka cup a dva poslední přejmenované na Edy´s cup. Na počest Edy Nováka, který zemřel náhle v říjnu před třemi roky. Více ročníků se zatím nekonalo.

Jak vás napadlo před těmi dvaceti roky založit pravidelné tenisové setkání nejen kladenských osobností?
Napadlo nás to s dalším bývalým kladenským hráčem Tomášem Placatkou. Oba máme tenis moc rádi a ostatně každé léto se hokejisti scházejí na kurtech. První roky se nás na turnaji sešlo skutečně velké množství. Zpočátku jsme hráli jak singla tak debla, pak se jak z časových, tak z fyzických důvodů přešlo k organizování pouze deblů. Tomáš po několika ročnících odletěl hrát i bydlet do Dánska a postupně z turnaje kvůli tomu vypadl. Vše kolem turnaje tedy zůstalo na mně, ale já to dělám rád, i když se tu a tam neubráním zklamání, když mi někdo přislíbí účast a pak nepřijde, aniž by dal dopředu vědět. V kabině jsme si dokázali říct do očí i nepříjemné věci, po telefonu to už mnozí neumí… Ale i tak se na kurtech, dnes na SK, sejde spousta hokejistů i zajímavých osobností. Teď o víkendu se náhodou sešlo naprosto ideální množství dvojic. Šestnáct účastníků jsem mohl rovnoměrně rozlosovat do čtyř skupin. Z těch první dva postoupili do čtvrtfinále, pak je čekalo semifinále a ty nejlepší boj o Edy´s cup.

Na čem je založen sportovní princip turnaje?
Na setkání velmi dobrých tenistů s rekreanty, kteří se na kurty dostanou jednou za čas. Závodní či profesionální tenisté turnaj nehrají, a zakládám si i na tom, že se většina dvojic skládá z různě kvalitních hráčů, kteří tím pádem mají velkou šanci turnaj vyhrát. Jeden příklad za všechny – trenér Rytířů Petr Tatíček, patří mezi vynikající tenisty, vyhrál několikrát turnaj po boku průměrného hráče.

Překvapilo vás, že v sobotu zvítězila dvojice Miroslav Novák – Jiří Dočekal? Nechali za sebou nejen Tomáše Plekance, ale právě Petra Tatíčka…
Nepřekvapilo. Míra s Jirkou hrají debla pravidelně, takže proti ostatním měli třeba nahráno. Obdivoval jsem Tomáše, který toho času na kurtech zase tolik netráví a se svým parťákem se dostali až do finále. Petrovi Tatíčkovi samozřejmě přeju vítězství jako každému jinému, ale jeho vyřazení v semifinále turnaj zpestřilo. On těch vítězství mám opravdu hodně a tenhle výpadek ho bude aspoň motivovat do příštího ročníku. Díky vítězné dvojici, ve které hrál Míra Novák, se dosáhlo na symboliku Edy´s cupu. Jestli se Eda odněkud se shora díval, tak musel mít ze svýho kluka radost (usmívá se).

Turnaj máte tedy za sebou, před vámi je další sezona na trenérském postu v Olomouci. Mužstvo pod vaším vedením dosáhlo v poslední sezoně obrovský úspěch, když skončilo až v semifinále play off. Chtěli jste hodně postoupit do finále a pak do extraligy?
Chtěli, nechtěli, už tohle byl pro nás, jak říkáte, obrovský úspěch. Na extraligu bychom z několika pohledů neměli.

V Olomouci máte za sebou odtrénováno spoustu sezon. Fanoušci vás po té poslední museli vychvalovat až do nebes…
To byste se divili. I když kluci hráli dobře, lidi jim nadávali, pískali na ně. Nechodí jich mnoho, asi čtyři stovky. Čekali byste, že mezi nimi je většina skalních věrných fandů, kteří nám drží palce, ale asi tomu tak není. Nevím proč. Například mě na ulici zastavil pán, že mi chce něco říct. Čekal jsem, že mi třeba poděkuje za dobrou sezonu, pochválí nás, že jsme mu udělali radost. Ale on mi řekl, že bude nejradši, když z Olomouce vypadnu.

Jeho přání se hned tak nesplní. V Olomouci zůstanete a v letní přípravě začnete budovat mužstvo, které zase může překvapit. Přivedete do něj někoho z Kladna?
Zřejmě nepřivedu. Měli jsme zájem o Obdržálka, který toho v Kladně moc neodehrál, ale on naši nabídku odmítl. Prý dává přednost slovenské lize.

Uvažujete o tom, že byste se jednou jako trenér do Kladna, kde stále žijete, vrátil?
Kdysi jsem s Edou Novákem chvíli trénoval kladenské áčko. Z tehdy ukončeného angažmá jsem neměl dobrý pocit a obávám se, že dokud bude u kladenského hokeje pan Jágr, já se do Kladna k hokeji nevrátím.

.

Autor: Jan Murárik

.