Valentýn Central RETRO PLES Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Dokument o Kubovi Íblovi
 • SBF
 • SAMK
 • PRÁVNÍ PORADENSTVÍ PRO VEŘEJNOST

Systém rendez–vous už používají záchranáři i v Kladně

Čtvrtek, 4. Říjen 2012 00:07

Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje zahájila 1. října provoz rendez-vous systému v Kladně a lékař s řidičem v osobním voze hned první den vyjížděli k pěti případům.

Lékař kladenského rendez-vous bude kromě Kladna k dispozici také stanovištím ve Slaném, Novém Strašecí, Hostivici u Prahy, Roztokách u Prahy nebo Roztokách u Křivoklátu. Foto: ZZSSK

První pondělní výjezd už ráno směřoval ke kolapsovému stavu starší ženy v Kladně. Pacientka měla poruchy vědomí a vzhledem k tomu, že se jí samovolně špatně dýchalo, lékař ji zaintuboval a připojil na řízenou plicní ventilaci. Sanita ženu následně převezla na urgentní příjem do kladenské nemocnice. Další výjezdy pak směřovali opět do Kladna k epileptickému záchvatu, či odpoledne do Nového Strašecí k pacientovi s bolestmi na hrudi.

Kladenská záchranná služba má průměrně až deset výjezdů za dvanáctihodinovou směnu a je tak jednou z nejvytíženější ve Středočeském kraji. V roce 2011 záchranáři z Kladna vyjeli k 6842 případům. Zřízení rendez–vous systému právě v Kladně je tedy podle mluvčí záchranky Terezy Janečkové logickým vyústěním celoplošného zavádění tohoto systému ve středních Čechách.

„Zřízením rendez-vous v Kladně se otevírá cesta k lepšímu využití lékaře v kladenském okrese. Já sám jsem zpočátku nebyl zastáncem tohoto systému záchranné služby, ale změnil jsem názor, když se nám rendez–vous skvěle osvědčilo v jiných částech kraje. Teď na tento systém nedám dopustit,“ řekl ředitel záchranné služby Martin Houdek a dodal, že kladenské stanoviště bude už dvanácté z celkového počtu stanovišť středočeské záchranné služby, kde sanitní vozy jezdí v tomto systému.

„Od rendez-vous očekávám lepší mobilitu lékařů záchranné služby. Lékař bude mít možnost ošetřit větší množství pacientů, protože nebude muset být vždy přítomen transportu pacienta do nemocnice, zároveň pak může být k dispozici pro další výjezdy záchranné služby. V případě potřeby bude k dispozici i pro okolní stanoviště záchranné služby,“ řekl primář kladenské záchranky Viktor Rybáček.

Podle něj bude kladenská posádka tvořená lékařem a řidičem – zdravotníkem navíc spolupracovat zejména i s novým stanovištěm v Novém Strašecí. To středočeská záchranka otevře koncem letošního října. Lékař kladenského rendez-vous ale bude k dispozici například také stanovištím ve Slaném, Hostivici u Prahy, Roztokách u Prahy nebo Roztokách u Křivoklátu.

Nově byl rendez – vous systém zřízen také v Mladé Boleslavi.

V Kladně byl za jeho zavedením pořízen nový vůz Škoda Yeti, který byl upraven. Jeho vnitřní zástavba byla přizpůsobena potřebám přednemocniční neodkladné péče.

Jak funguje rendez – vous neboli setkávací systém?

Název vznikl z francouzského výrazu rendez–vous a znamená schůzku, setkání nebo dát si rande. Podstatou je hustá síť stanovišť rychlé zdravotnické pomoci (RZP), tzv. velkých aut, ve kterých pracuje střední zdravotnický pracovník (sestra nebo záchranář) a řidič záchranář, oba proškolení v řešení akutních stavů. Na vybraných stanovištích, daných počtem obyvatel a geografickou polohou oblasti, je pak stanoviště rendez–vous , tzv. malého vozu. Posádku vozu rendez-vous tvoří lékař záchranné služby a řidič záchranář. Podle charakteru obtíží pacienta operátorka vysílá vůz s lékařem, vůz se záchranářem (RZP) nebo oba najednou (ze stejného nebo z různých stanovišť).

Lékař na místě pacienta vyšetří a ošetří, podle zdravotního stavu může následně pacienta ponechat na místě, nebo ho předat posádce velkého vozu k transportu do nemocnice. V případě závažného ohrožení zdraví pacienta doprovází lékař a v nemocnici předává většinou do intenzívní péče (JIP, ARO). Případů, kdy lékař doprovází pacienta až do nemocnice je méně než cca 20% všech výjezdů.

Nyní, po zavedení nového systému, může lékař na Kladensku místo zbytečného doprovodu pacienta do nemocnice vyjet k dalšímu pacientovi v tísni. Rendez–vous systém už funguje na stanovištích středočeské záchranné služby v Příbrami, Vlašimi, Zbraslavicích a nově také v Brandýse nad Labem, Benešově, Říčanech a v Berouně, Kolíně, Kutné Hoře, Hostivici, v Mladé Boleslavi a Kladně.

.

Autor: Zuzana Vlková

.


 1. info z radnice

  Kladno vyhlásilo architektonickou soutěž Antonína Raymonda, řešit se bude Okrsek 4

 2. foto

  Tým Miners U11 v letošním Kladenském Kahanu obhájil první místo

 3. video

  Divadlo Lampion odehraje premiéru pohádky Myši patří do nebe

 4. krimi

  Zloděj v Kladně vykradl garáž a vloupal se i do rodinného domu

 5. pozvánka

  Přijďte povzbudit mladé volejbalisty Kladna

 6. pozvánka

  Poradíme vám, kam tento víkend v Kladně za zábavou, kulturou a vzděláním

 7. krimi

  Na Kladensku na silnice opět vyjeli i opilí řidiči, jeden z nich způsobil nehodu

 8. pozvánka

  V sobotu startuje v Mayrau zimní Excalibur Race

 9. foto

  Oprava mostu v Kročehlavské ulici na několik měsíců odřízne výpadovku na Prahu

 10. pozvánka

  Jarní prázdniny? Sportovní areály města Kladna zvou na příměstský tábor

 11. zprávy

  Žákyně zdravotnické školy Kladno úspěšně reprezentovala v soutěži Kladenská veverka

 12. povidka

  Povídka Kladenských listů: Státní zakázka

 13. foto

  Povinné tři body Rytířů proti Kadani

 14. pozvánka

  Ve čtvrtek se v kladenském Centralu slaví den zamilovaných

 15. foto

  FOTO: Hasiči slavili v kladenském Centralu den linky 112

 16. info z radnice

  Co s bývalým hotelem Merkur? Město hledá smysluplné využití

 17. pozvánka

  Kladno se s ledovou plochou na náměstí rozloučí sportovním odpolednem s Rytíři

 18. foto

  FOTO: V Kladně nabourala poštovní dodávka do autobusu

 19. zprávy

  Kladenští strážníci zachránili mladíka před sebevražedným skokem z mostu

 20. pozvánka

  Restaurace Kuklík v Kladně zve na Valentýnský večírek