Central Kladno Noc Válečníků Základní umělecká škola Základní umělecká škola Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
Tepo Volejbal Kladno Kanonýři Kladno ČSAD KLADNO Dobrovolnické centrum
 • SAMK
 • Divadlo Lampion
 • Frozen bál

Když jde mazlíčkům o život díl 6.: Micka měla štěstí v neštěstí, napíchla se na bambusový kolík, jejím tělem ale prošel bez poškození orgánů

Středa, 13. Červen 2012 00:17

Akutní medicína je posláním. Tohoto hesla se drží zvěrolékař Jan Čučka. Kvalitní pohotovost ale nemůže vykonávat každý. Vyžaduje to nejen spoustu zkušeností a trpělivosti, ale i kvalitní vybavení a podmínky pro hospitalizaci. Dobrou zprávou pro všechny chovatele a majitele zvířat z Kladenska ale je, že v nouzi se s mazlíčky mohou obrátit na veterinární kliniku Zvířecí doktor přímo v Kladně-Dubí.

Nahlédnout do zákulisí akutní zdravotní péče o zvířata nyní můžete díky seriálu Kladenských listů a veterinární kliniky Zvířecí doktor.

Akutní medicína je plná překvapení a často při ní dochází až ke kuriózním případům. S jedním takovým se tým Zvířecího doktora setkal minulé léto. „Na kliniku k nám dorazila paní a přinesla kočku, která k ní často chodila na zahrádku. Právě jsme ordinovali a přesto, že jsme měli objednané pacienty, museli jsme ji přednostně ošetřit. Micka totiž skočila dolů ze zídky a napíchla se přímo na bambusový kolík, který sloužil jako opora keře,“ vypráví doktor Čučka.

Žena naštěstí pochopila, že kočku musí na kliniku odvést i s kolíkem, a to co nejrychleji, jak může. Přestože již před Mickou doktor podobný případ řešil, bylo třeba postupovat naprosto individuálně. Při ambulantní prohlídce se naštěstí zdálo, že životní funkce kočky jsou zachovány a na první pohled nebylo patrné ani výrazné krvácení.

Zvířeti proto sestřička aplikovala léky na bolest. Samozřejmě bylo nutné kolík vyndat, ale nejprve bylo důležité zjistit, kudy uvnitř jejího těla prochází. Zda jím nejsou porušené orgány a nedochází tak k vnitřnímu krvácení, což by Micku mohlo bezprostředně ohrozit na životě. V neposlední řadě pak tým musel ověřit, jestli kolík nezasahuje míchu. Pokud by tomu tak bylo, mohla by kočka být doživotně hendikepovaná.

Po stabilizaci pacienta infuzemi tak doktor provedl potřebná vyšetření. „Udělali jsme rentgenový snímek, kde jsme téměř s jistotou vyloučili, že bambus míchu zasahuje. Micka absolvovala i sonografické vyšetření, kvůli vyloučení přítomnosti volné tekutiny v břiše, což by mohlo znamenat masivní krvácení,“ vysvětlil doktor Čučka.

Podle dosavadních výsledků se zdálo, že Micka měla štěstí. Tým s dlouholetými zkušenostmi ale dobře věděl, že není radno nic podceňovat. Příprava k operaci byla tedy důkladná. Pozitivní prognózy se však prokázaly i po otevření dutiny břišní. Bambusový kolík nezasáhl ani jeden orgán dutiny břišní. I tak byl ale zákrok náročný. „Snažili jsme se co nejméně porušit všechny struktury, aby hojení bylo co nejsnadnější,“ popsal chirurg. „Navíc jsme se museli vypořádat s možnou infekcí.“

Přestože sál byl přísně aseptický a veškeré použité nástroje sterilní, zdrojem možné infekce byl bambusový kolík. Chirurg proto musel dutinu břišní vypláchnout speciálním fyziologickým roztokem a k lékům proti bolesti přidal silná antibiotika.

Micka však byla neuvěřitelně statečná a už druhý den po operaci mohla domů. Na výlety po zahrádce si musela ještě počkat. Její rekonvalescence ale byla krátká.

„Doufejme, že si příště dá větší pozor, protože podruhé už by takové štěstí mít nemusela,“ uzavřel Čučka.

Další díly ze seriálu „Když jde mazlíčkům o život“ čtěte ZDE

Autor: Kladenské listy

.

 


 1. krimi

  Opilý řidič v Kladně u gymnázia zbořil lampu a otočil auto na střechu

 2. foto

  Mikulášská parta ze zdrávky navštívila děti hospitalizované v kladenské nemocnici

 3. zprávy

  Zákazníci slánského Kauflandu darovali do sbírky pro Světlušku druhý největší příspěvek v republice

 4. pozvánka

  Na Křivoklátě v rámci adventu zažijete i audienci z dob krále Přemysla Otakara II.

 5. foto

  FOTO: Rozlícený muž v Doksech podpálil rodinný dům, ze kterého zbyly jen obvodové zdi

 6. zprávy

  Topná sezóna je v plném proudu, záchranáři varují před otravami oxidem uhelnatým

 7. foto

  Kruhový objezd mezi Kladnem a Buštěhradem byl zprovozněn

 8. pozvánka

  Kladenské listy zvou na akce do středních Čech

 9. foto

  U Velké Dobré havarovala dvě vozidla, jedno skončilo na střeše

 10. zprávy

  Založení zahrady krok za krokem

 11. video

  VIDEO: Ohlédnutí za hudebním víkendem na náměstí Starosty Pavla

 12. info z radnice

  Bez změny územního plánu se nové byty na Růžovém poli stavět nebudou

 13. foto

  Stavba obchvatu v úseku Slaný – Žižice finišuje. Městu uleví od kamionů

 14. pozvánka

  Kladenské Vánoce: Na co se můžete tento týden těšit?

 15. krimi

  Napadl ženu a kamenem vymlátil okénka automobilu

 16. zprávy

  Tradice kladenských stromů splněných přání sahá do první republiky

 17. pozvánka

  Na co se můžete tento týden těšit v kladenském kině Hutník

 18. sport

  Rozhodla hrozivá pětiminutovka! Kladno čtyřikrát inkasovalo a z Litvínova odjelo poražené

 19. krimi

  Kladenští strážníci skoro denně pomáhají invalidům

 20. kultura

  Kladenské listy připomínají vánoční zvyklosti: Věštění z ořechů