Valentýn Central RETRO PLES Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Dokument o Kubovi Íblovi
 • SBF
 • SAMK
 • PRÁVNÍ PORADENSTVÍ PRO VEŘEJNOST

Když jde mazlíčkům o život díl 6.: Micka měla štěstí v neštěstí, napíchla se na bambusový kolík, jejím tělem ale prošel bez poškození orgánů

Středa, 13. Červen 2012 00:17

Akutní medicína je posláním. Tohoto hesla se drží zvěrolékař Jan Čučka. Kvalitní pohotovost ale nemůže vykonávat každý. Vyžaduje to nejen spoustu zkušeností a trpělivosti, ale i kvalitní vybavení a podmínky pro hospitalizaci. Dobrou zprávou pro všechny chovatele a majitele zvířat z Kladenska ale je, že v nouzi se s mazlíčky mohou obrátit na veterinární kliniku Zvířecí doktor přímo v Kladně-Dubí.

Nahlédnout do zákulisí akutní zdravotní péče o zvířata nyní můžete díky seriálu Kladenských listů a veterinární kliniky Zvířecí doktor.

Akutní medicína je plná překvapení a často při ní dochází až ke kuriózním případům. S jedním takovým se tým Zvířecího doktora setkal minulé léto. „Na kliniku k nám dorazila paní a přinesla kočku, která k ní často chodila na zahrádku. Právě jsme ordinovali a přesto, že jsme měli objednané pacienty, museli jsme ji přednostně ošetřit. Micka totiž skočila dolů ze zídky a napíchla se přímo na bambusový kolík, který sloužil jako opora keře,“ vypráví doktor Čučka.

Žena naštěstí pochopila, že kočku musí na kliniku odvést i s kolíkem, a to co nejrychleji, jak může. Přestože již před Mickou doktor podobný případ řešil, bylo třeba postupovat naprosto individuálně. Při ambulantní prohlídce se naštěstí zdálo, že životní funkce kočky jsou zachovány a na první pohled nebylo patrné ani výrazné krvácení.

Zvířeti proto sestřička aplikovala léky na bolest. Samozřejmě bylo nutné kolík vyndat, ale nejprve bylo důležité zjistit, kudy uvnitř jejího těla prochází. Zda jím nejsou porušené orgány a nedochází tak k vnitřnímu krvácení, což by Micku mohlo bezprostředně ohrozit na životě. V neposlední řadě pak tým musel ověřit, jestli kolík nezasahuje míchu. Pokud by tomu tak bylo, mohla by kočka být doživotně hendikepovaná.

Po stabilizaci pacienta infuzemi tak doktor provedl potřebná vyšetření. „Udělali jsme rentgenový snímek, kde jsme téměř s jistotou vyloučili, že bambus míchu zasahuje. Micka absolvovala i sonografické vyšetření, kvůli vyloučení přítomnosti volné tekutiny v břiše, což by mohlo znamenat masivní krvácení,“ vysvětlil doktor Čučka.

Podle dosavadních výsledků se zdálo, že Micka měla štěstí. Tým s dlouholetými zkušenostmi ale dobře věděl, že není radno nic podceňovat. Příprava k operaci byla tedy důkladná. Pozitivní prognózy se však prokázaly i po otevření dutiny břišní. Bambusový kolík nezasáhl ani jeden orgán dutiny břišní. I tak byl ale zákrok náročný. „Snažili jsme se co nejméně porušit všechny struktury, aby hojení bylo co nejsnadnější,“ popsal chirurg. „Navíc jsme se museli vypořádat s možnou infekcí.“

Přestože sál byl přísně aseptický a veškeré použité nástroje sterilní, zdrojem možné infekce byl bambusový kolík. Chirurg proto musel dutinu břišní vypláchnout speciálním fyziologickým roztokem a k lékům proti bolesti přidal silná antibiotika.

Micka však byla neuvěřitelně statečná a už druhý den po operaci mohla domů. Na výlety po zahrádce si musela ještě počkat. Její rekonvalescence ale byla krátká.

„Doufejme, že si příště dá větší pozor, protože podruhé už by takové štěstí mít nemusela,“ uzavřel Čučka.

Další díly ze seriálu „Když jde mazlíčkům o život“ čtěte ZDE

Autor: Kladenské listy

.

 


 1. info z radnice

  Kladno vyhlásilo architektonickou soutěž Antonína Raymonda, řešit se bude Okrsek 4

 2. foto

  Tým Miners U11 v letošním Kladenském Kahanu obhájil první místo

 3. video

  Divadlo Lampion odehraje premiéru pohádky Myši patří do nebe

 4. krimi

  Zloděj v Kladně vykradl garáž a vloupal se i do rodinného domu

 5. pozvánka

  Přijďte povzbudit mladé volejbalisty Kladna

 6. pozvánka

  Poradíme vám, kam tento víkend v Kladně za zábavou, kulturou a vzděláním

 7. krimi

  Na Kladensku na silnice opět vyjeli i opilí řidiči, jeden z nich způsobil nehodu

 8. pozvánka

  V sobotu startuje v Mayrau zimní Excalibur Race

 9. foto

  Oprava mostu v Kročehlavské ulici na několik měsíců odřízne výpadovku na Prahu

 10. pozvánka

  Jarní prázdniny? Sportovní areály města Kladna zvou na příměstský tábor

 11. zprávy

  Žákyně zdravotnické školy Kladno úspěšně reprezentovala v soutěži Kladenská veverka

 12. povidka

  Povídka Kladenských listů: Státní zakázka

 13. foto

  Povinné tři body Rytířů proti Kadani

 14. pozvánka

  Ve čtvrtek se v kladenském Centralu slaví den zamilovaných

 15. foto

  FOTO: Hasiči slavili v kladenském Centralu den linky 112

 16. info z radnice

  Co s bývalým hotelem Merkur? Město hledá smysluplné využití

 17. pozvánka

  Kladno se s ledovou plochou na náměstí rozloučí sportovním odpolednem s Rytíři

 18. foto

  FOTO: V Kladně nabourala poštovní dodávka do autobusu

 19. zprávy

  Kladenští strážníci zachránili mladíka před sebevražedným skokem z mostu

 20. pozvánka

  Restaurace Kuklík v Kladně zve na Valentýnský večírek