Central soutěž Základní umělecká škola Základní umělecká škola Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
Tepo Volejbal Kladno Kanonýři Kladno ČSAD KLADNO Jaroš
  • SAMK
  • Předplatné do divadla
  • Labyrint

Když jde mazlíčkům o život díl 6.: Micka měla štěstí v neštěstí, napíchla se na bambusový kolík, jejím tělem ale prošel bez poškození orgánů

Středa, 13. června 2012 00:17

Akutní medicína je posláním. Tohoto hesla se drží zvěrolékař Jan Čučka. Kvalitní pohotovost ale nemůže vykonávat každý. Vyžaduje to nejen spoustu zkušeností a trpělivosti, ale i kvalitní vybavení a podmínky pro hospitalizaci. Dobrou zprávou pro všechny chovatele a majitele zvířat z Kladenska ale je, že v nouzi se s mazlíčky mohou obrátit na veterinární kliniku Zvířecí doktor přímo v Kladně-Dubí.

Nahlédnout do zákulisí akutní zdravotní péče o zvířata nyní můžete díky seriálu Kladenských listů a veterinární kliniky Zvířecí doktor.

Akutní medicína je plná překvapení a často při ní dochází až ke kuriózním případům. S jedním takovým se tým Zvířecího doktora setkal minulé léto. „Na kliniku k nám dorazila paní a přinesla kočku, která k ní často chodila na zahrádku. Právě jsme ordinovali a přesto, že jsme měli objednané pacienty, museli jsme ji přednostně ošetřit. Micka totiž skočila dolů ze zídky a napíchla se přímo na bambusový kolík, který sloužil jako opora keře,“ vypráví doktor Čučka.

Žena naštěstí pochopila, že kočku musí na kliniku odvést i s kolíkem, a to co nejrychleji, jak může. Přestože již před Mickou doktor podobný případ řešil, bylo třeba postupovat naprosto individuálně. Při ambulantní prohlídce se naštěstí zdálo, že životní funkce kočky jsou zachovány a na první pohled nebylo patrné ani výrazné krvácení.

Zvířeti proto sestřička aplikovala léky na bolest. Samozřejmě bylo nutné kolík vyndat, ale nejprve bylo důležité zjistit, kudy uvnitř jejího těla prochází. Zda jím nejsou porušené orgány a nedochází tak k vnitřnímu krvácení, což by Micku mohlo bezprostředně ohrozit na životě. V neposlední řadě pak tým musel ověřit, jestli kolík nezasahuje míchu. Pokud by tomu tak bylo, mohla by kočka být doživotně hendikepovaná.

Po stabilizaci pacienta infuzemi tak doktor provedl potřebná vyšetření. „Udělali jsme rentgenový snímek, kde jsme téměř s jistotou vyloučili, že bambus míchu zasahuje. Micka absolvovala i sonografické vyšetření, kvůli vyloučení přítomnosti volné tekutiny v břiše, což by mohlo znamenat masivní krvácení,“ vysvětlil doktor Čučka.

Podle dosavadních výsledků se zdálo, že Micka měla štěstí. Tým s dlouholetými zkušenostmi ale dobře věděl, že není radno nic podceňovat. Příprava k operaci byla tedy důkladná. Pozitivní prognózy se však prokázaly i po otevření dutiny břišní. Bambusový kolík nezasáhl ani jeden orgán dutiny břišní. I tak byl ale zákrok náročný. „Snažili jsme se co nejméně porušit všechny struktury, aby hojení bylo co nejsnadnější,“ popsal chirurg. „Navíc jsme se museli vypořádat s možnou infekcí.“

Přestože sál byl přísně aseptický a veškeré použité nástroje sterilní, zdrojem možné infekce byl bambusový kolík. Chirurg proto musel dutinu břišní vypláchnout speciálním fyziologickým roztokem a k lékům proti bolesti přidal silná antibiotika.

Micka však byla neuvěřitelně statečná a už druhý den po operaci mohla domů. Na výlety po zahrádce si musela ještě počkat. Její rekonvalescence ale byla krátká.

„Doufejme, že si příště dá větší pozor, protože podruhé už by takové štěstí mít nemusela,“ uzavřel Čučka.

Další díly ze seriálu „Když jde mazlíčkům o život“ čtěte ZDE

Autor: Kladenské listy

.