Valentýn Central RETRO PLES Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Dokument o Kubovi Íblovi
 • SBF
 • SAMK
 • PRÁVNÍ PORADENSTVÍ PRO VEŘEJNOST

Když jde mazlíčkům o život díl 4.: S nadílkou devíti štěňátek museli čivavě Haničce pomoci na klinice

Středa, 30. Květen 2012 00:09

Akutní medicína je posláním. Tohoto hesla se drží zvěrolékař Jan Čučka. Kvalitní pohotovost ale nemůže vykonávat každý. Vyžaduje to nejen spoustu zkušeností a trpělivosti, ale i kvalitní vybavení a podmínky pro hospitalizaci. Dobrou zprávou pro všechny chovatele a majitele zvířat z Kladenska ale je, že v nouzi se s mazlíčky mohou obrátit na veterinární kliniku Zvířecí doktor přímo v Kladně-Dubí.

S nadílkou devíti štěňátek museli čivavě Haničce pomoci na klinice

Nahlédnout do zákulisí akutní zdravotní péče o zvířata nyní můžete díky seriálu Kladenských listů a veterinární kliniky Zvířecí doktor.

V některých případech je možné akutní problém předpokládat. V součastné době veterinární klinika Zvířecí doktor spolupracuje s několika zkušenými a zodpovědnými chovateli. Díky včasné prevenci je tak možné některé zdravotní obtíže předvídat a majitele zvířat na ně připravit. Právě tak tomu bylo i u chovatelky čivav.

Čtyřletou čivavu Haničku přivedla majitelka na kliniku 29. den po připuštění na sonografické vyšetření, aby zjistila, zda je opravdu březí a mohla se připravit na předpokládaný porod. Po vyšetření doktor Jan Čučka zjistil, že Hanička opravdu bude maminkou. Přestože z hlediska vývoje štěňátek se vše zdálo v pořádku, znepokojující byl jejich počet. „U pejsků se i při kvalitním sonografickém vyšetření nedá vždy určit přesný počet potomků,“ vysvětluje doktor Čučka. „Haničce jsme jich přesto napočítali šest.“

Pokud by se jednalo o větší plemeno, nebyl by důvod k obavám, ale vzhledem k velikosti fenky bylo chovatelce doporučeno kontrolní sonografické vyšetření pár dnů před porodem. To proto, aby zdravotnický tým věděl, v jaké je Hanička kondici, jak se štěňátka vyvíjejí a zda je jejich srdeční aktivita v pořádku.

Na vyšetření tak fenka znovu dorazila 58. den po připuštění. Z vyšetření bylo zjištěno, že štěňátka se vyvíjejí, jak mají. Na ultrazvuku byly dokonce vidět jejich kostřičky stejně jako u lidských miminek a v pořádku byla i jejich srdíčka. Horší to bylo s Haničkou. Bříško měla tak velké, že se téměř nemohla pohybovat a ani její chuť k jídlu už nebyla zcela v pořádku, protože nenarození potomci tlačili na její žaludek. Porod se tak dal čekat každým dnem a majitelka se na něj zodpovědně připravovala. Protože pro fenku je vždy lepší, když si svá štěňátka odrodí doma v klidu a bezpečí, na které je zvyklá.

Za dva dny, pár minut před půlnocí, ale Haniččina chovatelka volala na kliniku, že fenka porodila první tři štěňátka. Poslední přitom přišlo na svět před dvěma hodinami a od té doby se nic neděje. V takovém případě je podle zdravotníků vždy třeba pečlivě zhodnotit situaci tak, aby fence převoz na kliniku spíše neuškodil a nepřerušil samotné pokračování porodu, což se v některých případech může stát. Vzhledem k počtu štěňátek a tomu, že fenka neustále tlačila, ale nedařilo se jí štěňátko vypudit, bylo na místě porod zkontrolovat v ordinaci.

Lékař si Haničku prohlédl, zjistil, že štěňátko uvízlo v porodních cestách a nešlo vytáhnout. Další znepokojující zprávou navíc bylo, že sonografické vyšetření ukázalo slabou srdeční aktivitu některých dalších pejsků. Nebylo už na co čekat. Důležité bylo zachránit nejen fenku, ale i štěňátka. Protože byla Hanička dost slabá a čekal jí operační výkon, ještě před odchodem na sál musela být napojena na infuze a nakojila už narozená štěňátka, která pak putovala do inkubátoru.

„Při každém císařském řezu by měla být anestezie co nejšetrnější a zákrok co nejrychlejší, vzhledem k tomu, že uspáváme nejen fenku, ale i štěňátka.“ říká Čučka. Po otevření doktor vyjmul z dělohy první štěňátko a podal ho sestřičce. Jejím úkolem bylo potomka vybalit z obalů, rozdýchat ho, osušit a ošetřit pupeční pahýl. Poté, co je štěňátko samo schopné dýchat, může putovat do inkubátoru. Vše ale musí proběhnout velmi rychle, aby se neudusilo.

Překvapení na sále bylo veliké. Postupně doktor Čučka vytáhl šest štěňátek a sestřička musela všechny rychle ošetřit a ještě doktorovi pomoci se sešitím operační rány.

Krátce po jedné hodině bylo po všem. Hospitalizovaná Hanička se budila a její potomci odpočívali v inkubátoru. „Stáli jsme s doktorem u inkubátoru, pozorovali devět zdravých štěňátek a představovali si, co tomu asi Hanička řekne, až se probudí,“ vzpomíná sestřička.

V dalším dílu seriálu se čtenáři Kladenských listů dozvědí příběh Bárta, nemocného kardiaka.

Další díly ze seriálu „Když jde mazlíčkům o život“ čtěte ZDE

Autor: Kladenské listy

.

 


 1. info z radnice

  Kladno vyhlásilo architektonickou soutěž Antonína Raymonda, řešit se bude Okrsek 4

 2. foto

  Tým Miners U11 v letošním Kladenském Kahanu obhájil první místo

 3. video

  Divadlo Lampion odehraje premiéru pohádky Myši patří do nebe

 4. krimi

  Zloděj v Kladně vykradl garáž a vloupal se i do rodinného domu

 5. pozvánka

  Přijďte povzbudit mladé volejbalisty Kladna

 6. pozvánka

  Poradíme vám, kam tento víkend v Kladně za zábavou, kulturou a vzděláním

 7. krimi

  Na Kladensku na silnice opět vyjeli i opilí řidiči, jeden z nich způsobil nehodu

 8. pozvánka

  V sobotu startuje v Mayrau zimní Excalibur Race

 9. foto

  Oprava mostu v Kročehlavské ulici na několik měsíců odřízne výpadovku na Prahu

 10. pozvánka

  Jarní prázdniny? Sportovní areály města Kladna zvou na příměstský tábor

 11. zprávy

  Žákyně zdravotnické školy Kladno úspěšně reprezentovala v soutěži Kladenská veverka

 12. povidka

  Povídka Kladenských listů: Státní zakázka

 13. foto

  Povinné tři body Rytířů proti Kadani

 14. pozvánka

  Ve čtvrtek se v kladenském Centralu slaví den zamilovaných

 15. foto

  FOTO: Hasiči slavili v kladenském Centralu den linky 112

 16. info z radnice

  Co s bývalým hotelem Merkur? Město hledá smysluplné využití

 17. pozvánka

  Kladno se s ledovou plochou na náměstí rozloučí sportovním odpolednem s Rytíři

 18. foto

  FOTO: V Kladně nabourala poštovní dodávka do autobusu

 19. zprávy

  Kladenští strážníci zachránili mladíka před sebevražedným skokem z mostu

 20. pozvánka

  Restaurace Kuklík v Kladně zve na Valentýnský večírek