Mikuláš v Centralu Základní umělecká škola Základní umělecká škola Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Vodárny Dobrovolnické centrum
 • SAMK
 • Divadlo Lampion
 • Strachcross

Když jde mazlíčkům o život díl 1.: Srážku s autem fenka Doris přežila, měla ale na mále a stálo ji to slezinu

Středa, 9. Květen 2012 00:07

Akutní medicína je posláním. Tohoto hesla se drží zvěrolékař Jan Čučka. Kvalitní pohotovost ale nemůže vykonávat každý. Vyžaduje to nejen spoustu zkušeností a trpělivosti, ale i kvalitní vybavení a podmínky pro hospitalizaci. Dobrou zprávou pro všechny chovatele a majitele zvířat z Kladenska ale je, že v nouzi se s mazlíčky mohou obrátit na veterinární kliniku Zvířecí doktor přímo v Kladně-Dubí.

Srážku s autem fenka Doris přežila, měla ale na mále a stálo ji to slezinu

Nahlédnout do zákulisí akutní zdravotní péče o zvířata nyní můžete díky novému seriálu Kladenských listů a veterinární kliniky Zvířecí doktor.

V dnešním dílu vám přinášíme příběh fenky křížence Doris, která v září prodělala těžkou autonehodu. Veterinář Jan Čučka začal vyprávění o Doris tím, že ještě než se na kliniku Zvířecí doktor vůbec dostala, její majitelka volala na pohotovost. „Řekla, že Doris srazilo auto a má zlomenou nohu. Podle dalších informací jsme také usoudili, že je pravděpodobně mimo jiné v těžkém šoku.“

Vzhledem k tomu, že lékař nevěděl, jak vážná zranění kříženka ve skutečnosti utrpěla, rozhodovaly minuty. Proto bylo ze všeho nejdůležitější, Doris co nejrychleji na kliniku dopravit, při převozu s ní minimálně hýbat a zajistit, aby byla v teple.

„Bezprostředně po příjezdu jsme museli stabilizovat šok. Bylo jasné, že Doris bude u nás hospitalizována. Zavedli jsme nitrožilní kanylu, na stabilizaci použili infuzní terapii a látky proti bolesti. Při první prohlídce jsme zjistili, že fenka má nejen zlomenou nohu, ale i četné podlitiny na bříšku, což mohlo znamenat i velmi závažný stav. Proto jsme se ihned po podání léků soustředili na diagnostiku poranění nejen nohy, ale i dutiny břišní,“ popsal veterinář.

„Udělali jsme rentgen zlomené nohy i břicha a výsledné snímky obavy potvrdily. Zjistili jsme, že Doris má nejen zlomenou nohu, kterou bude třeba chirurgicky opravit, ale v dutině břišní jsme našli volnou tekutinu, což bylo daleko závažnější. Bylo třeba si nález potvrdit ultrazvukem a injekčním odběrem z břicha, při kterém jsme zjistili, že volnou tekutinou je krev.“

Zdánlivě jednoduchá zlomenina se tak začala komplikovat. „Museli jsme pečlivě zhodnotit život ohrožující stav fenky a navrhnout postup terapie i operačních zákroků tak, aby měla šanci na přežití. Neodkladně jsme proto začali řešit krvácení a Doris připravili k jejímu prvnímu chirurgickému zákroku, revizi dutiny břišní“ pokračoval Čučka.

Vzhledem k tomu, že anestezie je v takovém případě velmi problematická, ale bez operace by fenka neměla šanci na přežití, zdravotnický tým se rozhodl použít nejšetrnější metodu narkózy- inhalační anestezii (inhalační plyny zvíře vdechuje prostřednictvím masky pozn. redakce). Tento postup se běžně používá u lidí a navíc umožňuje ovlivnit hloubku uspání s přihlédnutím k životním funkcím, které zdravotníci po celou dobu sledují na monitorech.

Po otevření dutiny břišní tým zjistil, že po nárazu byla poraněna slezina v takovém rozsahu, že nezbylo nic jiného než orgán odstranit. „Přestože v průběhu operace byla fence aplikována infuzní terapie, bylo třeba zajistit krevní náhradu. Dnes existují i krevní banky pro psy, ale nám se osvědčil vlastní seznam vhodných dárců, kteří jsou ochotni kdykoli přijet a krev zdarma darovat. Po zákroku jsme tedy kontrolovali pravidelně životní funkce, tlumili bolest a provedli transfuzi krve.“

Vzhledem k tomu, že operace byla pro Doris náročná a delší uspání by mohlo vést k dalším komplikacím, zdravotníci jí nožku zatím dali do speciálního pryskyřičného obvazu. K tomu, aby ji mohli dále operovat, musela se fenka nejprve zotavit z prvního zákroku. K velké radosti všech to ale netrvalo dlouho. Za tři dny už kříženka pila, žrala a byla schopná dojít si na krátkou procházku. Tak nastal čas posledního zákroku.

„Museli jsme zhodnotit, jakou fixaci (zpevnění pozn. redakce) bude třeba použít pro tento typ zlomeniny z ortopedického hlediska. Nakonec jsme se rozhodli pro vnitřní dlahu s pěti šrouby. Operace byla bez komplikací a kříženka u nás zůstala hospitalizována ještě dva dny,“ dodal doktor Čučka.

Třetí den po tomto zákroku byla Doris propuštěna do domácího ošetření. Její majitelka s ní ale dál docházela na pravidelné kontroly a rehabilitace. Dnes fenka opět šťastně běhá a celý tým ze Zvířecí kliniky jen doufá, že raději po lesích než po silnici.

V dalším dílu seriálu se čtenáři Kladenských listů dozvědí o operaci otočeného žaludku u německé dogy Sáry.

Autor: Kladenské listy

.

 


 1. info z radnice

  Setkání s občany: Sdělte radním, jaké změny chcete v okolí Bajkalu

 2. krimi

  Sprejer v centru Kladna počmáral fasády, auto i informační cedule

 3. info z radnice

  Lávka přes Dřetovický potok získala prestižní Českou cenu za architekturu

 4. zprávy

  Nepodceňujte výměnu pneumatik, brzdná dráha na letních je o čtvrtinu delší

 5. video

  VIDEO: Studenti ze školy E. Beneše oslavili 17. listopad volejbalovým turnajem

 6. krimi

  Pokud zatajíte nález, dopouštíte se trestného činu

 7. info z radnice

  Slovo primátora Jiránka k 30 letům svobody na Kladně

 8. pozvánka

  Na co se můžete tento týden těšit v kladenském kině Hutník

 9. zprávy

  Na Kladensku žije přes 1600 Dobrých andělů

 10. sport

  Rytíři sťali kohouty a po výhře v Olomouci se posouvají na desáté místo

 11. foto

  FOTO: Ve Slaném tančili klienti dětských domovů

 12. krimi

  Pražák nechtěl v Kladně platit za kávu, proto ji ukradl

 13. sport

  Soukupovi sudoměrický asfalt sednul, hattrickem nasměroval Rysy k vítězství

 14. sport

  Vítězná série pokračuje. Kanonýři v těžkém zápase pokořili silné Znojmo

 15. sport

  Orli ovládli středočeské derby a Příbram porazili ve třech setech

 16. sport

  Tečku za podzimní částí udělala porážka. Fotbalisté Kladna ztratili ve Štětí

 17. foto

  FOTO: Ve vědecké knihovně byl koncert Merty a křtila se kniha Kladenská sametová

 18. info z radnice

  Jaké opravy, rekonstrukce a investice do komunikací jsou v plánu na rok 2020

 19. sport

  Kanonýři získali slovenského reprezentanta Šefčíka. Kariéru naopak přerušil Netrefa

 20. foto

  FOTO: O zisku tří bodů rozhodla jediná branka! Denis Godla zapsal proti Zlínu první nulu