ROYAL Fitness SAMK Měsíčník Kladno
ČSAD KLADNO Nad Kladnem Klapod
 • Nad Kladnem
 • SAMK
 • SOU a SOŠ Kladno

Stát by měl více podpořit výstavbu školek, ukázala studie pro Středočeský kraj

Neděle, 25. února 2024 08:22

Nedostatek místa pro děti ve školkách je důsledkem výstavby domů v obcích a městech v okolí Prahy. Nejhorší situace je na Slánsku, Berounsku a nebo Vlašimsku.

Ilustrační foto: KL

Ve Středočeském kraji v tuto chvíli chybí zhruba dva tisíce míst v mateřských školách pro děti od tří let, ukázala studie, kterou si nechal kraj zpracovat. O tom na jednání rady informoval Jiří Snížek, náměstek pro oblast regionálního rozvoje a územního plánování. Radní vzali studii na vědomí a plánují na toto téma otevřít debatu s Ministerstvem školství mládeže a tělovýchovy ČR (MŠMT).

Výraznou podporou výstavby mateřských škol ve městech a obcích Středočeského kraje by se mělo zamezit budoucím ekonomickým dopadům na státní kasu. Vyplývá to ze studie, kterou si nechal zpracovat Středočeský kraj a kterou na dnešním jednání rady prezentoval Jiří Snížek, náměstek hejtmanky pro oblast regionálního rozvoje a územního plánování. „ Města a obce sice v minulosti povolovaly výstavbu domů, nicméně neřešily návaznou vybavenost. V našem kraji tedy nechybí jen místa ve školách, ale i školkách,“ shrnuje Jiří Snížek a pokračuje: „ Největší problémy máme zejména v satelitech v blízkém okruhu u Prahy, a také na Vlašimsku, Berounsku a nebo Slánsku.“

Jednou z otázek, na kterou měla studie odpovědět, byla potenciální neuspokojená poptávka po předškolním vzdělávání. Další klíčovou otázkou bylo zjištění ekonomického dopadu pro obce, kraj a stát v případě zapojení rodičů dětí, kteří se vrátí do pracovního procesu. Součástí analýzy je též porovnání výnosů a nákladů pro jednotlivé aktéry „ Ve Středočeském kraji nám tedy chybí dva tisíce míst pro děti starší tří let. Částečně tato místa suplují soukromé mateřinky a dětské skupiny. Nicméně pak tato místa chybí pro děti mladší tří let,“ konstatuje Jiří Snížek.

Přitom, pokud by byl v kraji dostatek míst, největší prospěch by měl ze zaměstnaných rodičů stát. „ Po započítání multiplikačního efektu získá stát o 300–400 tisíc korun ročně více, než kolik jej stojí roční provoz jednoho místa ve školce. Tyto dodatečné příjmy do státní pokladny by zaplatily výstavbu nových školek během 4 let, Pro stát je tedy výstavba školek návratnou investicí a je velká škoda, že jen ve Středočeském kraji stát takto tratí miliardu ročně na nevybraných daních, nehledě na vyvolané sociální a finanční přínosy pro děti, rodiče a společnost,“ vypočítává Jiří Snížek. Kraj na případném rozšiřování netratí, ale nemá ani žádný velký zisk. Středočeský kraj by díky umístění jednoho dítěte získal ze sdílených daní cca 1-2 tis. korun.

Obec jako zřizovatel získá od státu cca 18 400 Kč za umístěné dítě v MŠ, což přibližně pokryje provozní výdaje, které jako zřizovatel hradí. Zbývající výnosy z vyššího výběru daní a odvodů se rozpočtou mezi všechny obce v ČR a není zde přímá souvislost pro konkrétní obec. „ Pokud bychom započítali i vstupní investici, doplácela by obec dalších 30 let cca 16 tis. Kč ze svého rozpočtu na každé nově vytvořené místo. Z ekonomického pohledu není pro obce motivující zřizovat další místa v MŠ nad rámec svých zákonných povinností. Bez financování ze strany tedy státu nelze očekávat, že se města a obce do rozšiřování kapacit ve větší míře pohrnou,“ míní Jiří Snížek. V současné době nejsou vypsány žádné dotace na rozšiřování kapacit mateřských škol. Podporována je pouze infrastruktura pro dětské skupiny z Národního plánu obnovy, financovaného z prostředků EU.

Radní vzali studii na vědomí.

Studii naleznete na webu https://stredoceskykraj.cz/web/urad/prezentace

 

 

 
 


 1. krimi

  Jízda v protisměru na dalnici D 6, policie hledá svědky, ohrozili ostatní řidiče, záchranáře policisty i hasiče

 2. zprávy

  V Ledcích využijí prostředky od kraje na obecní úřad, Pchery dostanou téměř dva miliony

 3. zprávy

  Revolution Train z pohledu policie

 4. zprávy

  Motyčín navštívila největší pojízdná zvonkohra na světě

 5. zprávy

  Sobota rozhodne o postupu kladenských Kanonýrů do superligy,přijďte je podpořit

 6. info z radnice

  Zápis dětí do kladenských základních škol pro školní rok 2024/2025

 7. krimi

  Žena v Kladně odcizila kosmetiku za více než 10 tisíc, sama se přihlásila na policii.

 8. pozvánka

  Řízkové hody na vás čekají celý víkend v Královickém dvoře

 9. pozvánka

  Zoopark zájezd zve na premíéru filmu o přírodě Arizony

 10. krimi

  Nejdřive předvedla striptýz a po tom dala strážníkovi facku

 11. pozvánka

  Bitva Libušín 2024 aneb pocta Janu Žižkovi vypukne už za 17 dnů

 12. zprávy

  Učitele/ky, asistenty/ky přijme ZŠ škola ve Svárově s tradicí od roku 1905

 13. zprávy

  Školní kavárna v Kladně na náměstí E. Beneše přivítala první hosty

 14. zprávy

  V Kladně trhy pokračují opět ve středu, ve Slaném budou mít premiéru 19. dubna

 15. zprávy

  Královice nabízejí prostor pro školení nebo setkání vaší firmy

 16. info z radnice

  Blíží se termín zápisu do mateřských škol ve Slaném

 17. krimi

  Středočeští hasiči měli od počátku roku Bohužel mnoho velkých zásahů

 18. zprávy

  Redakční výběr toho co vám možná tento týden v Kladenských listech uteklo

 19. pozvánka

  Dnes máte možnost zažít ptačí den v Zooparku Zájezd

 20. zprávy

  Krajské školy si rozdělí 12. milionů, SOU Slaný a ZUŠ Kladno jsou mezi nimi