18. JAZZOVÝ PODVEČER KAVKAZ V KLADNĚ SAMK Měsíčník Kladno
ČSAD KLADNO Nad Kladnem Klapod
 • 18. jazzový podvečer
 • SAMK
 • SOU a SOŠ Kladno

Blikající majáky v Kladně i v celé ČR symbolizovaly blížící se pomoc obětem trestných činů

Čtvrtek, 22. února 2024 13:28

Evropský den obětí trestných činů si minutou ticha a blikajícími majáky připomněli nejen policisté  napříč republikou. V Kladně se minuty ticha s blikajícími majáky, v pravé poledne, zúčastnili představitelé policie, strážníků i Probační a mediální služby.I letos projevili úctu k obětem a vyjádřili jim podporu společnou minutou ticha, nejen policisté, a to 22. února v 12.00 hodin. Na služebních vozech se zároveň před policejními služebnami po celé republice rozsvítili majáky, které symbolizují naději a přicházející pomoc.

Problematika obětí je celospolečensky řešena. Proto práce s oběťmi a neustálá snaha o zvyšování úrovně komunikace s oběťmi je také nedílnou součástí činnosti Policie České republiky. „K obětem trestných činů přistupujeme se vší vážností, poskytujeme jim služby krizové intervence i psychologickou pomoc. Propojujeme oběti trestných činů s organizacemi, které poskytují právní pomoc a podporu v celém procesu trestního řízení,“ říká genpor. Martin Vondrášek, policejní prezident.

Dnem 22. února se nejen policie snaží opakovaně rozšířit povědomí o právech a potřebách obětí trestných činů. Již v roce 1990 byla ve Velké Británii podepsána Charta práv obětí, kterou si právě Evropským dnem obětí trestných činů připomínáme. V České republice jsou práva obětí zakotvena v zákoně č. 45/2013 Sb., o obětech trestných činů, který mimo jiné vymezuje status „zvlášť zranitelná oběť“. Tou může být například dítě, senior a oběť domácího nebo sexuálního násilí. Těmto obětem náleží zvláštní práva, jako je bezplatná pomoc advokáta, lékařské ošetření anebo výslech vedený osobou stejného či opačného pohlaví. Veškerá opatření mají za cíl, aby oběť nebyla opakovaně viktimizována a aby ji trestním procesem nevzniklo druhotné trauma. Pro tyto účely policie disponuje speciálními výslechovými místnostmi, které jsou rozmístěny po celé republice. Jejich taktické uspořádání a technické vybavení snižuje riziko sekundární viktimizace a vytváří pro oběť důvěrné a bezpečné prostředí.

Jedním ze subjektů, se kterými spolupracujeme, je Probační a mediační služba. V České republice má síť 74 středisek, kde se na ně může obrátit kdokoliv, kdo se cítí být obětí. Pracovníci pomáhají obětem vyrovnat se s těžkou životní situací. Nabízí restorativní péči, bezpečný prostor pro rozhovor, doprovod důvěrníka na jednání s orgány činnými v trestním řízení a další pomocné služby. „Vzhledem k nedávným tragickým událostem je pro nás důležité připomenout veřejnosti, že jsme tu pro všechny, kteří se cítí být nebo se stali oběťmi trestného činu. Ať jde o násilnou trestnou činnost nebo nedbalostní čin, jehož obětmi jsou poškození či pozůstalí po dopravních nehodách. Naši vyškolení specialisté jsou vždy připraveni s maximální citlivostí a empatií poskytnout obětem podporu a potřebnou pomoc na celém území republiky díky rozsáhlé síti středisek, kterou disponujeme,“ říká Andrea Matoušková, ředitelka Probační a mediační služby.

Obětí může být dle zákona o obětech trestných činů kdokoliv, komu bylo ublíženo na zdraví, fyzickém i psychickém, byla mu způsobena majetková či nemajetková újma a pachatel se na jeho úkor trestným činem obohatil. Je třeba ale myslet i na ty oběti, které nebyly přímo zasaženy samotným protiprávním jednáním a na které se často zapomíná. „Můžou jimi být děti jako osoby ohrožené domácím násilím nebo pozůstalí, kteří ztratili někoho blízkého při smrtelné dopravní nehodě. Proto jste-li oběťmi nebo svědky jakékoliv formy protiprávního jednání, neostýchejte se kontaktovat Policii České republiky na tísňové lince 158,“ doplňuje plk. Zuzana Pidrmanová, vedoucí odboru prevence Policejního prezidia ČR.

Pamatujte na heslo tohoto dne: „(Ne)Jsme (Bez)Mocní“.

Zdroj: PČR

 

 
 


 1. zprávy

  Redakční výběr toho, co vám možná tento týden v Kladenských listech uteklo

 2. zprávy

  Otrávení králíci mi zachránili dceru. Pozor na pryskyřník. Roste všude!

 3. zprávy

  Slánský hledač pokladů, viditelně pravděpodobně pod vlivem drog, pobavil i znechutil desítky lidí na Váze

 4. zprávy

  Kuriózní dopravní nehoda, bez zranění, naštvala vedení i obyvatele Smečna, kteří jsou právem hrdí na své náměstí

 5. zprávy

  Samosběry frčí, na farmě Dryák u Slaného si dokonce ustřihnete a odnesete nádherné gladioly a zeleninu navíc

 6. zprávy

  Dovolené jsou v plném proudu, policie připomíná: Před odjezdem na dovolenou se zabezpečte

 7. zprávy

  Patnáctý ročník setkání majitelů a příznivců veteránů ve Slaném přivítá i Jana Přeučila

 8. pozvánka

  Tip na výlet na Kladensku a Slánsku: Okoř

 9. zprávy

  Bezpečně nejen na kladenských silnicích: Chodec nemá na přechodu absolutní přednost

 10. zprávy

  Letní počasí je jako na houpačce, nedaleko Beřovic bylo k vidění rodící se tornádo

 11. zprávy

  Další ohromný úspěch chovatelů, v Zooparku Zájezd se vylíhly dvě sovice sněžní

 12. zprávy

  Středočeští hasiči měli od počátku roku Bohužel mnoho velkých zásahů, nejinak tomu bylo i v červnu

 13. zprávy

  Lunetic a Holki vystoupí v kladenském Kině Sokol, předprodej spuštěn, nenechte si ujít unikátní dvojkoncert

 14. kultura

  Osobnosti města Kladna: Josef Havlíček

 15. pozvánka

  Tip na výlet na Kladensku a Slánsku: Železniční muzeum Zlonice

 16. zprávy

  Honička jako z akčního filmu skončila dopadením ujíždějícího řidiče nedaleko za Kladnem

 17. zprávy

  Vaření s Liskou, účastník soutěže MasterChef Česko představuje své recepty, tentokrát Ciabatta s Masáky

 18. pozvánka

  Událost roku ve Slaném se blíží, největší setkání majitelů a příznivců nádherných veteránů je za pár dnů

 19. komerční sdělení

  Kavkazská restaurace v Kladně zaútočí jen pozitivně na vaše smysly

 20. pozvánka

  Tip na výlet na Kladensku a Slánsku: Jenčov