7 pádů SAMK ROYAL Fitness Měsíčník Kladno
ČSAD KLADNO Nad Kladnem Klapod
 • 7 pádů
 • SAMK
 • SOU a SOŠ Kladno

Chcete vidět Ucho? Poslední vstupenky k mání jsou v Městském divadle v Kladně

Středa, 7. února 2024 07:24

První premiérou kladenské činohry v roce 2024 bude adaptace slavného českého snímku Ucho. Inscenaci v režii Jakuba Šmída čekají slavnostní premiéry v pátek 23. a v sobotu 24. února od 19:00 hodin na malém sále.

Ilustrační foto: KL

Městské divadlo Kladno nasazuje na svůj repertoár divadelní adaptaci stejnojmenného filmu Karla Kachyni. Mistrovské psychologické drama, otevřeně obžalovávající totalitní režimní praktiky, bylo natočeno už za sovětské okupace a stalo se jedním z tzv. trezorových filmů. Do distribuce byl snímek uvolněn až po roce 1989, o rok později se dočkal nominace na Zlatou palmu na filmovém festivalu v Cannes. Na Dnech českého a slovenského filmu v témže roce za něj obdržel Jan Procházka – in memoriam – Cenu za scénář. V hlavních rolích zazářili Radoslav Brzobohatý a Jiřina Bohdalová.

Scénář Jana Procházky zpracovala do jevištní verze autorova dcera, spisovatelka Lenka Procházková. Tragikomedie o strachu z moci i bezmoci, je modelovým příběhem z padesátých let v Československu. Čím ale nová inscenace promlouvá k dnešku? „Je třeba se vzepřít strachu, který nás ochromuje, deformuje a nedovoluje nám autenticky žít. A to za každého režimu,“ říká režisér Jakub Šmíd.

Funkcionář Ludvík a jeho žena Anna už si zvykli na neustálé odposlouchávání u nich doma. Když se ale jednou v noci vrátí z prezidentské recepce a „ucho“ najdou také v kuchyni, jsou přesvědčeni o tom, že Ludvíkovi hrozí zatčení. Oba manželé se ze zoufalé snahy uniknout hierarchii moci vrhají do dialogu plného výčitek, vzájemného obviňování a sžíravého nepochopení. Strach, který ohrožuje jejich dosavadní pohodlný život, se dynamicky stupňuje a odkrývá nejhlubší zákoutí jejich charakterů.

Foto: Divadlo

V hlavních rolích se představí Jiří Š Hájek (Ludvík) a Lenka Zbranková (Anna). „Je jako ohňostroj, někdy ty barvy ladí, jindy ne, někdy to hodně třeská, jindy je tichý. Ale každopádně „smrdí“, což je známka života… Divák s nimi projde situace v reálném čase, kde se vystřídá to, na co by jinému páru nestačila dekáda,“ popisuje vztah manželského páru herečka Lenka Zbranková. Režisér Jakub Šmíd k herecké dvojici doplňuje: „Jsou to skvělí a zkušení herci, kteří jsou připraveni sehrát tak fyzicky i psychicky náročné charaktery.“

Více informací o inscenaci naleznete ZDE.

„Co jsme? Jsme ještě lidi?“

Jan Procházka

Jeden z nejvýznamnějších českých filmových scenáristů, spisovatel a politický publicista. Narodil se v roce 1971 v Ivančicích. Debutoval knihou povídek Rok života (1956), v níž shrnul své životní zkušenosti z doby, kdy působil jako organizátor mládežnických brigád v pohraničí. Na konci 50. let se stal scenáristou Filmového studia Barrandov a s tímto povoláním je těsně spjata i jeho další beletristická činnost: většina jeho knižně vydaných próz vznikla přepracováním filmových scénářů nebo souběžně s nimi. Od roku 1962 byl kandidátem Ústředního výboru KSČ, byl také poradcem prezidenta Antonína Novotného. Scénáře psal pro řadu režisérů, ale nejúspěšnější byla jeho spolupráce s Karlem Kachyňou (Trápení, 1961; Závrať, 1962; Naděje, 1963; Vysoká zeď, 1964; Ať žije republika, 1965; Kočár do Vídně, 1966; Noc nevěsty, 1967; Ucho, 1970, a další). Stal se jednou z předních osobností tzv. pražského jara. Po sovětské okupaci Československa patřil mezi první autory, kteří byli prohlášeni za zakázané. V březnu 1970 byla proti němu rozpoutána štvavá kampaň. Zemřel na rakovinu v roce 1971 v Praze.

Lenka Procházková Dcera spisovatele a scenáristy Jana Procházky se narodila v roce 1951 v Olomouci. Po maturitě na gymnáziu (1969), absolvovala obor teorie a kultury na FF UK (1975). Je signatářkou Charty 77. V 80. letech byl jejím životním partnerem spisovatel Ludvík Vaculík. V roce 1994 založila Spolek na podporu nezávislé justice Šalamoun. V letech 1997–2004 byla členkou Rady Českého rozhlasu. V letech 2002–2007 působila v diplomatických službách jako kulturní tajemnice na Velvyslanectví České republiky v Bratislavě. V roce 2018 jí prezident Miloš Zeman udělil medaili Za zásluhy I. stupně, za zásluhy o stát v oblasti kultury. Její literární činnost zahrnuje vedle rané poezie také divadelní a rozhlasové hry, televizní a filmové scénáře a publicistiku (reportáže, fejetony a eseje). Procházková je však především autorkou povídkových souborů a románů s milostnou tematikou.

Jakub Šmíd

Režisér Jakub Šmíd se narodil v roce 1984 v Olomouci, po zdejším gymnáziu vystudoval činoherní herectví na JAMU. Mezi lety 2006 a 2008 byl pod vedením Vladimíra Morávka v angažmá v Divadle Husa na provázku v Brně, kde si zahrál například titulní roli v Shakespearově Hamletovi. Následně absolvoval pod vedením Věry Chytilové a Bohdana Slámy režii na FAMU. Jeho krátkometrážní snímek Neplavci (2011) získal Českého lva za nejlepší studentský film. Je podepsán pod dvěma celovečerními snímky; Laputa (2015) a Na krátko (2018). Následně se začal věnovat divadelní režii. Pro soubor 3D Company vytvořil inscenace Noc tribádek (2015) a Čechov vs Tolstoj (2016). Na začátku sezony 2017-18 nastoupil na pozici uměleckého šéfa pražské nezávislé scény Divadlo D21, kde působil až do června 2023 (např. Utrpení mladého Werthera, 2018; Válka s mloky, 2018; Král Ubu, 2019; Zločin a trest, 2020; Spalovač mrtvol, 2021; Pěna dní, 2023). Spolupracoval s Městskými divadly pražskými (Posedlost, 2021) i Laternou magikou pražského Národního divadla (Valérie a týden divů, 2023). Pro Divadlo Lampion nazkoušel inscenace Malý strom (2022), Případ Edward (2022) a Sněhová královna

(2024). S činoherním souborem Městského divadla Kladno pracuje podruhé, jeho první zkušeností zde byla v roce 2021 dramatizace románu L. N. Tolstého Anna Karenina.

Ucho

režie Jakub Šmíd

dramaturgie Anna Smrčková

scéna a kostýmy Lenka Hollá

hudba Zdeněk Dočekal

hrají: Jiří Š Hájek ,Ludvík,  Lenka Zbranková, Anna, Kryštof Dvořáček, Muž.

Premiéry

23. a 24. února na malém sále MDK

Nejbližší reprízy

5. a 19. března od 19:00 hodin.


 


 1. zprávy

  Jedním kliknutím můžete pomoc k výhře mladým kladenským architektům v mezinárodní soutěži

 2. zprávy

  Redakční výběr toho, co vám možná tento týden v Kladenských listech uteklo

 3. zprávy

  Vlaky budou mít výluky do konce prázdnin

 4. krimi

  Seniorku nalezli v rozdělovském lesíku, šťastná rodina děkuje všem za pomoc

 5. zprávy

  Seniorka stále nenalezena, od čtvrtka odpoledne po ní pátrá celý okres Kladno, pomozte rodině i policii

 6. zprávy

  Do pondělí hlasujte pro kladenskou školu, vítězství v soutěži architektů má na dosah

 7. zprávy

  Ztracen v džungli kapiček a křidélek aneb „Jak jsem kupoval dámské vložky“

 8. zprávy

  11 opilých řidičů, stovky přestupků je výsledek dvou dnů. Původně chtěla policie jen měřit rychlost

 9. zprávy

  Silné krupobití zničilo v Černuci zahrady, domy i auta

 10. zprávy

  Ve slánském rybníku Novas uhynulo zhruba pět metráků ryb, údajně za to může kyslík

 11. zprávy

  Letní slunovrat je jedním z nejmagičtějších dnů v roce

 12. zprávy

  Kam o víkendu i po něm: Kultura, sport, zábava i poučení. 19 možností na výběr

 13. zprávy

  I Tobě může v žilách kolovat naše krev, uvádějí policisté z Kladna

 14. krimi

  POZOR! Pátrání po seniorce v Kladně je zatím bezvýsledné , pomozte rodině i policii

 15. zprávy

  Po jedenácté se konal desetiboj Mladého strážníka MP Kladno, 13 škol poslalo své týmy

 16. zprávy

  Myšlení sériových vrahů poznali lidé v kladenském kině Sokol, exkluzivní rozhovor pro KL

 17. kultura

  Středočeská vědecká knihovna v Kladně projde o prázdninách velkou proměnou

 18. pozvánka

  Velká outdoorová hra Okem Madagaskaru, Zoopark Zájezd v sobotu

 19. zprávy

  Hasiči ve Pcherách mají mocného pomocníka, pomohly vodárny

 20. komerční sdělení

  Podpora Evropské unie zavítala až do stavební společnosti KOSTKA stav s.r.o.