SAMK Měsíčník Kladno
Klapod ČSAD KLADNO
 • KLAPOD
 • SAMK
 • SOU a SOŠ Kladno

Po téměř třiceti letech končí ředitel Sládečkova vlastivědného muzea v Kladně

Sobota, 3. února 2024 08:42

Na postu ředitele Sládečkova vlastivědného muzea v Kladně po 29 letech končí pan Zdeněk Kuchyňka. Důvodem je plánovaný odchod do důchodu. Na místo nového vedení vypíše kraj výběrové řízení. Nový ředitel či ředitelka by měl do funkce nastoupit v červenci letošního roku.

Ilustrační foto: KL

Krajská rada přijala rezignaci pana Zdeňka Kuchyňky, ředitele kladenského Sládečkova vlastivědného muzea. „Pan ředitel Kuchyňka byl ve vedení kladenského vlastivědného muzea od jeho samotného počátku, tedy úctyhodných 29 let. Kromě realizace celé řady skvělých výstav mapujících historii i historické osobnosti Kladenska se pan ředitel hlavní měrou podílel také na přípravě projektu Cestou uhlí a železa, jehož cílem je záchrana významné části technické památky a vybudování hornicko-hutnické expozice v areálu bývalého černouhelného dolu Mayrau. Za jeho dlouholetou a obdivuhodnou práci mu patří obrovský dík,“ oceňuje pracovní činnost pana ředitele Kuchyňky radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu.

Pan Zdeněk Kuchyňka byl v roce 1995 pověřen řízením Okresního muzea v Kladně. V roce 2003, kdy muzeum připadlo Středočeskému kraji jako novému zřizovateli, byl změněn název muzea na Sládečkovo vlastivědné muzeum podle jednoho ze zakladatelů muzea. V té době se také muzeum přestěhovalo z kladenského zámku do bývalé ředitelské vily Poldiny hutě v Huťské ulici. Pan ředitel Kuchyňka se podílel nejen na rekonstrukci nového sídla, ale řídil rovněž stěhování a reinstalaci dvou částí stálé expozice přenesené z kladenského zámku. Od roku 2009, kdy byla budova muzea po rekonstrukci nově otevřena, až do současnosti připravoval v muzeu celou řadu výstav. Kromě toho pan ředitel Kuchyňka spravuje v rámci muzea také několik oborových sbírek, přičemž se zasloužil o zřízení tří nových – sbírky betlémů, sbírky numizmatických regionálií a v roce 2023 také unikátní sbírky pohlednic města Kladna. Od roku 2010 spravuje Sládečkovo muzeum také Hornický skanzen Mayrau, kde je v současné době zahajována rekonstrukce a renovace celého areálu hornického muzea. Ta by měla být dokončena v roce 2026.

Kurátor výstavy Lukáš Krimke, ředitel muzea Zdeněk Kuchyňka, Marek Beneš, Tereza Benešová. Ilustrační foto zze zahájení výstavy Pat A Mat: KL

Výběrové řízení na nové vedení muzea bude vyhlášeno v příštích týdnech. Kandidáti musí mít vysokoškolské vzdělání a alespoň 2 roky praxe. „Hledáme člověka s úctou ke kulturnímu dědictví a tradicím se schopností tyto hodnoty nadále uchovávat a prezentovat. V průběhu výběrového řízení představí jednotliví kandidáti svou Rozvojovou koncepci Sládečkova vlastivědného muzea v Kladně, v rámci které bude výběrová komise hodnotit návrhy na uskutečnění výstav pro následující roky, návrhy odborných i popularizačních projektů pro širokou veřejnost, stejně jako návrhy na rozšiřování kolekce sbírkových předmětů spravovaných muzeem. Očekáváme rovněž nástin propojení a spolupráce institucí s podobným zaměřením,“, vysvětluje radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Václav Švenda. Podrobnosti a veškeré informaci o výběrovém řízení budou v nejbližších dnech vyvěšeny na webových stránkách krajského úřadu.

Sládečkovo vlastivědné muzeum V Kladně sídlí v bývalé ředitelské vile Pražské železářské společnosti 10 min od centra města. Muzeum nabízí návštěvníkům seznámení s dějinami Kladenska od pravěku po počátek 20. století. Kromě stálých expozic je zde možné navštívit krátkodobé výstavy, přičemž pro děti jsou připravovány doprovodné aktivity – úkoly, hry či dílničky. Hornicko-hutnická historie regionu je prezentovaná v pobočce Hornický skanzen Mayrau ve Vinařicích. Tento areál bývalého dolu obsahuje nadzemní vybavení včetně unikátních těžních strojů, dále hornickou expozici a simultánní štolu. Dětem v areálu slouží unikátní industriální hřiště. Muzeum zajišťuje také prohlídky raně středověkého hradiště Budeč s rotundou sv. Petra a Pavla či rekonstruovaného bunkru lehkého opevnění u Bratronic.


 


 1. zprávy

  Mosty na kladensku čeká rekonstrukce, kraj zaplatí desítky milionů za přípravy

 2. zprávy

  Redakční výběr toho co vám možná tento týden v Kladenských listech uteklo

 3. zprávy

  Na prevenci rizikového chování dětí a mládeže kraj rozdělí 1,5 milionu

 4. zprávy

  Radní kraje navrhují navýšení financí na rozvoj turismu i pro Kladensko- Slánsko, z.s.

 5. zprávy

  Malé obce do 2 000 obyvatel mohou žádat o dotace na podporu obecního bydlení

 6. info z radnice

  Dvacátý ples Královského města Slaný se blíží, koná se již sobotu 9. března

 7. info z radnice

  Místo referent/ky pro ekonomiku a registr smluv nabízí Slaný

 8. zprávy

  Exotické ovoce a další africké produkty zamíří v neděli 3.března do kina Sokol v Kladně

 9. sport

  První utkání ve čtvrtfinále čeká Kanonýry Kladno doma proti brněnským Gullivers

 10. zprávy

  Na 26. ročníku plesu OPS Mateřství se tančilo pro dobrou věc

 11. zprávy

  Královice nabízejí prostor pro školení nebo setkání vaší firmy

 12. sport

  Zimní Excalibur Race proběhne v Hornickém skanzenu Mayrau v Kladně

 13. info z radnice

  Zápisy dětí do prvních tříd základních škol budou ve Slaném na začátku dubna

 14. krimi

  Policie pátrá po totožnosti muže z loupeží v Kladně

 15. info z radnice

  Revitalizace Soukenické ulice ve Slaném začne čtvrtého března

 16. zprávy

  Strážníci v Kladně odhalili řidiče, který porušoval předpisy a řídil bez papírů

 17. zprávy

  Kladenská nemocnice dostane od kraje finanční injekci

 18. video

  Známý kladenský muzikant Jary Tauber vydal nový singl a chystá nové album

 19. krimi

  Řidiči pozor! Prozradíme vám, kde v Kladně tento týden měří policie rychlost

 20. zprávy

  POZOR na pravděpodobného podvodníka, který vystupuje pod jménem Stefan Frueh