SAMK Měsíčník Kladno
Klapod ČSAD KLADNO
 • KLAPOD
 • SAMK
 • SOU a SOŠ Kladno

Mikuláš není český originál, znají i oslavují ho v celé Evropě i když trochu odlišně

Středa, 6. prosince 2023 09:35

Tradice oslav svatého Mikuláše není žádnou českou specialitou. Památku středověkého biskupa z turecké Myry si připomíná většina evropských národů, každý ale po svém. Pojďme se podívat do historie i současnosti tohoto svátku.

Svatý Mikuláš z Myry je jeden z nejuctívanějších svatých v celém křesťanství, ve východních církvích je druhým nejuctívanějším svatým vůbec po Panně Marii. Už za svého života byl velmi oblíbený mezi lidmi, proslul štědrostí k potřebným, jako obránce víry před pohanstvím a zachránce nespravedlivě obviněných.

V západní liturgické tradici jeho svátek připadá na 6. prosinec a oslava tohoto svátku je spojena s rozdáváním dárků dětem většinou večer 5. prosince. Byl inspirací pro vytvoření mytické postavy Santa Clause.

Svatý Mikuláš je uctíván jako patron námořníků, obchodníků, lukostřelců, dětí, lékárníků, právníků, studentů a vězňů. Je též patronem států (Rusko) a měst Amsterdam, Bari, Barranquilla a mnoha dalších.

Tradice spojené s Mikulášovou osobou jsou velmi pestré a krajově i národnostně se liší. Součástí většiny z nich je rozdávání dárků dětem. V USA se tato tradice postupně přetvořila ve fenomén Santa Clause, který ovšem dnes již roznáší dárky o Vánocích. Odtud se v této pozměněné podobě šíří do okolního světa. Santa Claus však nemá atributy a oděv českého Mikuláše, ale je oblečen do červeno-bílého oděvu, červeno-bílé čepice a vysokých holínek.

V Česku a na Slovensku je v dnešní době při tzv. mikulášské nadílce Mikuláš představován v biskupském oděvu s dlouhým bílým vousem a je doprovázen anděly a čerty. V této sestavě chodí za dětmi 5. prosince v předvečer svátku sv. Mikuláše. Andělé s Mikulášem roznášejí dárky, čerti se starají o symbolické trestání a strašení zlobivých dětí. Ne vždy však byl Mikuláš doprovázen andělem a čertem. Jindy s ním chodil třeba obecní policajt.

 

V Nizozemsku se Mikuláš označuje jako Sinterklaas,jeho kostým je obdobný jako v Česku a na Slovensku, ale místo andělů a čertů ho doprovází Černý Petr. Sinterklaas vlastní červenou knihu, do které si zapisuje poznámky o hodných a zlobivých dětech. Černý Petr má jutový pytel, v němž mohou zlobivé děti skončit.  Dárky, často ve formě sladkostí, dostávají děti v severním Nizozemsku 5. prosince večer a v jižním Nizozemsku, Belgii, Lucembursku a severní Francii 6. prosince ráno. Sinterklaas ovlivnil vznik tradice Santa Clause v USA. Postava Černého Petra má původ v legendě, že chodí komínem a je tedy umouněný od popela. Ve Švýcarsku zase vousatá postava v dlouhé černé kápi zvaná Schmutzli. Polský Mikołaj se zapotí ze všech nejvíc. Navštěvuje děti v předvečer svého svátku i na Štědrý den.

Děsivý Krampus
Mikulášova společníka Krampuse můžeme potkat v Rakousku, Bavorsku, Chorvatsku a Maďarsku. Tento čert připomíná spíše démona z pekel než pohádkovou bytost.  Zatímco v Bavorsku řádí vzteklý ďas, v jiných částech Německa se na neposlušné děti chystá Pacholek Ruprecht. Je “vyzbrojen” metlou a řetězy. Postava zlého protějšku hodného Mikuláše má však v německých zemích řadu lokálních variací. A ve frankofonní části Belgie to můžeme schytat od Taťky rákosky. Polský Mikołaj se zapotí ze všech nejvíc. Navštěvuje děti v předvečer svého svátku i na Štědrý den.

Anděl i nosič sladkostí
Mikuláš neobchází domy pouze se strašidelnými a negativními bytostmi. Kromě obecně známého anděla je to kupříkladu i takzvaný guatseltrager, neboli nosič sladkostí. Ten pak dává do vysokých bot, které před dveře staví děti i dospělí, ovoce, ořechy i čokoládu.

Některé země se ale musí bez mikulášské nadílky obejít. V Rusku se tento svátek neslaví. Ve Francii jen v okrajových částech. Smůlu mají i Britové. Tam totiž Mikuláše vytlačil Otec Vánoc, jenž je podobný Santa Klausovi. Objevuje se ale až o Vánocích.

Všechny spojuje to, že ctihodný vousatý muž s mitrou a berlou odměňuje malými dárky všechny děti, které byly v předchozím roce hodné. Zlobivé buď vyjdou naprázdno, nebo je čeká „výplata“ od Mikulášova pekelného pomocníka.

Zdroje informací: Wikipedia.org: Mikuláš, Lidovky.cz: Mikuláše slaví většina Evropy. Každá země ale jinak.  1. zprávy

  Mosty na kladensku čeká rekonstrukce, kraj zaplatí desítky milionů za přípravy

 2. zprávy

  Redakční výběr toho co vám možná tento týden v Kladenských listech uteklo

 3. zprávy

  Na prevenci rizikového chování dětí a mládeže kraj rozdělí 1,5 milionu

 4. zprávy

  Radní kraje navrhují navýšení financí na rozvoj turismu i pro Kladensko- Slánsko, z.s.

 5. zprávy

  Malé obce do 2 000 obyvatel mohou žádat o dotace na podporu obecního bydlení

 6. info z radnice

  Dvacátý ples Královského města Slaný se blíží, koná se již sobotu 9. března

 7. info z radnice

  Místo referent/ky pro ekonomiku a registr smluv nabízí Slaný

 8. zprávy

  Exotické ovoce a další africké produkty zamíří v neděli 3.března do kina Sokol v Kladně

 9. sport

  První utkání ve čtvrtfinále čeká Kanonýry Kladno doma proti brněnským Gullivers

 10. zprávy

  Na 26. ročníku plesu OPS Mateřství se tančilo pro dobrou věc

 11. zprávy

  Královice nabízejí prostor pro školení nebo setkání vaší firmy

 12. sport

  Zimní Excalibur Race proběhne v Hornickém skanzenu Mayrau v Kladně

 13. info z radnice

  Zápisy dětí do prvních tříd základních škol budou ve Slaném na začátku dubna

 14. krimi

  Policie pátrá po totožnosti muže z loupeží v Kladně

 15. info z radnice

  Revitalizace Soukenické ulice ve Slaném začne čtvrtého března

 16. zprávy

  Strážníci v Kladně odhalili řidiče, který porušoval předpisy a řídil bez papírů

 17. zprávy

  Kladenská nemocnice dostane od kraje finanční injekci

 18. video

  Známý kladenský muzikant Jary Tauber vydal nový singl a chystá nové album

 19. krimi

  Řidiči pozor! Prozradíme vám, kde v Kladně tento týden měří policie rychlost

 20. zprávy

  POZOR na pravděpodobného podvodníka, který vystupuje pod jménem Stefan Frueh