7 pádů SAMK ROYAL Fitness Měsíčník Kladno
ČSAD KLADNO Nad Kladnem Klapod
 • 7 pádů
 • SAMK
 • SOU a SOŠ Kladno

Aktuální tiskovou zprávu k požáru v Kladně předkládáme v plném znění

Neděle, 8. října 2023 19:35

V neděli 8. října v 3.53 hodin přijali středočeští hasiči informaci o blíže nespecifikovaném požáru v oblasti průmyslové zóny Kladno východ, to znamená v areálu bývalého gigantu Poldi, kde dnes sídlí několik desítek firem. 

Na uchránění nezasažené části byla potřeba speciální technika, která by byla schopna rozebrat klády, aby se plameny nerozšířily na celou hromadu. Přes operační středisko generálního ředitelství HZS ČR byla na místo vyslána pomoc s těžkou technikou ze Záchranného útvaru Jihlava, kde mají k dispozici pásové rypadlo Caterpillar 336F. 

 

Deset minut před pátou hodinou byl stupeň požárního poplachu zvýšen z druhého na třetí a do Kladna zamířily další jednotky. V rámci mezikrajské pomoci vyjela i jednotka ze stanice HS Praha – Petřiny. V tu dobu bylo na zdolání plamenů nasazeno osm C proudů a monitor z výškové techniky. Pro efektivnější řízení a koordinaci sil byl zřízen štáb velitele zásahu, který měl k dispozici i spojový vůz, který vyslalo kladenské operační středisko. Na místě bylo přes dvacet cisteren, tři automobilové žebříky a další nebytná technika. S požárem bojovalo přes sto profesionálních a dobrovolných hasičů.

Vzhledem k obrovské potřebě hasební vody bylo do nedaleké Teplárny Kladno dovezeno z kladenské stanice velkokapacitní čerpadlo Somati, které pak dodávalo vodu hadicemi z chladicí věže až k požářišti. Kvůli nataženému hadicovému vedení a velkému pohybu hasičských vozidel uzavřela policie průjezd Dubskou ulicí kolem teplárny. 

Silný vítr stále komplikoval hasební práce, které byly rozděleny do čtyř úseků. Na hašení bylo přidáno dalších šest monitorů. Hasiči v dýchací technice museli také chránit nedaleké budovy a dvě nákladní soupravy zaparkované v těsné blízkosti. Pomocí vyprošťovacího automobilu se oba kamiony nakonec podařilo odtáhnout do bezpečné vzdálenosti, takže škoda na nich nevznikla.    

V 7.49 hodin se hasičům podařilo zastavit šíření požáru a operačnímu středisku byla ohlášena lokalizace. V tu dobu také probíhalo střídání směn profesionálních jednotek. Kromě neustálého hašení hromady dřeva bylo nutné ochlazovat proudem vody střechu nejblíže stojící haly. Podle postupu hasebních prací byly redukovány proudy i nasazení monitorů.

V devět hodin dorazila jednotka Jihlavy, která začala rozebírat uskladněné dřevo, aby se vytvořila proluka mezi požárem a nezasaženou částí. Bylo ale potřeba přeskupit zasahující techniku kvůli uvolnění dostatečného manipulačního prostoru pro pásový stroj i místa pro ukládání materiálu. K události se dostavil majitel firmy, se kterým velitel zásahu celé požářiště obešel. O týlové zabezpečení zasahujících hasičů se postarali členové Českého červeného kříže.

Krátce po obědě a redukci sil, kdy se část jednotek vrátila na základny, se hasiči museli opět zaměřit na ochlazování střechy přilehlé plechové haly, kde se vlivem sálavého tepla začala tavit asfaltová lepenka. V odpoledních hodinách velitel zásahu postupně odesílal další jednotky, ale hasební práce stále pokračovaly. Stejně tak i rozebírání hromady dřeva, proluku v nezasažené části se povedlo vytvořit před patnáctou hodinou.

V 16 hodin byl snížen stupeň poplachu na druhý a zároveň ukončil činnost štáb velitele zásahu. Podle odhadu budou hasiči na místě do ranních hodin, zasažená část se nechává kontrolovaně vyhořet. Hasební práce budou pokračovat na třech úsecích, na pomoc přijedou kolegové z územních odborů Beroun, Mělník a Příbram.

Přestože požárem vznikla škoda za přibližně 18 milionů korun, hasičům se podařilo včasným zásahem a nasazením potřebného počtu sil a prostředků uchránit majetek v částce 50 milionů. Příčinou vzniku požáru bylo podle vyšetřovatele HZS Středočeského kraje úmyslné zapálení. Celá událost se zatím obešla bez zranění.

Jak dodala mluvčí hasičů Vladimíra Kereková: „V 08.00 hodin se sejde velitel zásahu s vyšetřovatelem a vyhodnotí skutečnosti vedoucí ke vzniku požáru.“
 1. krimi

  POZOR! Hledá se seniorka v Kladně, pomozte rodině i policii

 2. zprávy

  Po jedenácté se konal desetiboj Mladého strážníka MP Kladno, 13 škol poslalo své týmy

 3. zprávy

  Myšlení sériových vrahů poznali lidé v kladenském kině Sokol, exkluzivní rozhovor pro KL

 4. kultura

  Středočeská vědecká knihovna v Kladně projde o prázdninách velkou proměnou

 5. pozvánka

  Velká outdoorová hra Okem Madagaskaru, Zoopark Zájezd v sobotu

 6. zprávy

  Hasiči ve Pcherách mají mocného pomocníka, pomohly vodárny

 7. komerční sdělení

  Podpora Evropské unie zavítala až do stavební společnosti KOSTKA stav s.r.o.

 8. zprávy

  Strážníci z Kladna i Slaného si vystříleli medaile na tradiční soutěži v Kralupech nad Vltavou

 9. zprávy

  V Centralu Kladno se konal Den prevence, byl o něj velký zájem

 10. pozvánka

  V sobotu ožijí Žižice fotbalem a zábavou pro malé i velké. Koná se již 46. memoriál M. Maxy

 11. zprávy

  Neuvěřitelný úspěch chovatelů v Zooparku Zájezd

 12. zprávy

  POZOR! Slánská nemocnice uzavřela porodnici i dětské a novorozenecké oddělení, nemá lékaře

 13. zprávy

  Den zdraví v kladenské nemocnici ve čtvrtek od 9 do14.00 hodin

 14. zprávy

  Svárov, škola s téměř 120 letou tradicí, hledá vyučující, kuchařku a uklízečku

 15. krimi

  Náklaďák v Kladně porazil strom, ten zpřetrhal elektrické vedení a poškodil dům, vše zachránili hasiči

 16. zprávy

  V Kladně odstartovalo další forenzní značení kol

 17. zprávy

  Další nehoda u Žižic nedaleko od Slaného, dvě osobní auta tři zranění

 18. zprávy

  Zastupitelstvo v Kladně řešilo prodej bytů, územní plán i nové vyhlášky

 19. zprávy

  Žižický dětský den přilákal stovky lidí, lákadlem pro malé a velké byl i policejní vrtulník

 20. krimi

  Policisté v červnu připomínají Evropský den proti vloupání