SAMK Měsíčník Kladno
Klapod ČSAD KLADNO
 • KLAPOD
 • SAMK
 • SOU a SOŠ Kladno

Aktuální tiskovou zprávu k požáru v Kladně předkládáme v plném znění

Neděle, 8. října 2023 19:35

V neděli 8. října v 3.53 hodin přijali středočeští hasiči informaci o blíže nespecifikovaném požáru v oblasti průmyslové zóny Kladno východ, to znamená v areálu bývalého gigantu Poldi, kde dnes sídlí několik desítek firem. 

Na uchránění nezasažené části byla potřeba speciální technika, která by byla schopna rozebrat klády, aby se plameny nerozšířily na celou hromadu. Přes operační středisko generálního ředitelství HZS ČR byla na místo vyslána pomoc s těžkou technikou ze Záchranného útvaru Jihlava, kde mají k dispozici pásové rypadlo Caterpillar 336F. 

 

Deset minut před pátou hodinou byl stupeň požárního poplachu zvýšen z druhého na třetí a do Kladna zamířily další jednotky. V rámci mezikrajské pomoci vyjela i jednotka ze stanice HS Praha – Petřiny. V tu dobu bylo na zdolání plamenů nasazeno osm C proudů a monitor z výškové techniky. Pro efektivnější řízení a koordinaci sil byl zřízen štáb velitele zásahu, který měl k dispozici i spojový vůz, který vyslalo kladenské operační středisko. Na místě bylo přes dvacet cisteren, tři automobilové žebříky a další nebytná technika. S požárem bojovalo přes sto profesionálních a dobrovolných hasičů.

Vzhledem k obrovské potřebě hasební vody bylo do nedaleké Teplárny Kladno dovezeno z kladenské stanice velkokapacitní čerpadlo Somati, které pak dodávalo vodu hadicemi z chladicí věže až k požářišti. Kvůli nataženému hadicovému vedení a velkému pohybu hasičských vozidel uzavřela policie průjezd Dubskou ulicí kolem teplárny. 

Silný vítr stále komplikoval hasební práce, které byly rozděleny do čtyř úseků. Na hašení bylo přidáno dalších šest monitorů. Hasiči v dýchací technice museli také chránit nedaleké budovy a dvě nákladní soupravy zaparkované v těsné blízkosti. Pomocí vyprošťovacího automobilu se oba kamiony nakonec podařilo odtáhnout do bezpečné vzdálenosti, takže škoda na nich nevznikla.    

V 7.49 hodin se hasičům podařilo zastavit šíření požáru a operačnímu středisku byla ohlášena lokalizace. V tu dobu také probíhalo střídání směn profesionálních jednotek. Kromě neustálého hašení hromady dřeva bylo nutné ochlazovat proudem vody střechu nejblíže stojící haly. Podle postupu hasebních prací byly redukovány proudy i nasazení monitorů.

V devět hodin dorazila jednotka Jihlavy, která začala rozebírat uskladněné dřevo, aby se vytvořila proluka mezi požárem a nezasaženou částí. Bylo ale potřeba přeskupit zasahující techniku kvůli uvolnění dostatečného manipulačního prostoru pro pásový stroj i místa pro ukládání materiálu. K události se dostavil majitel firmy, se kterým velitel zásahu celé požářiště obešel. O týlové zabezpečení zasahujících hasičů se postarali členové Českého červeného kříže.

Krátce po obědě a redukci sil, kdy se část jednotek vrátila na základny, se hasiči museli opět zaměřit na ochlazování střechy přilehlé plechové haly, kde se vlivem sálavého tepla začala tavit asfaltová lepenka. V odpoledních hodinách velitel zásahu postupně odesílal další jednotky, ale hasební práce stále pokračovaly. Stejně tak i rozebírání hromady dřeva, proluku v nezasažené části se povedlo vytvořit před patnáctou hodinou.

V 16 hodin byl snížen stupeň poplachu na druhý a zároveň ukončil činnost štáb velitele zásahu. Podle odhadu budou hasiči na místě do ranních hodin, zasažená část se nechává kontrolovaně vyhořet. Hasební práce budou pokračovat na třech úsecích, na pomoc přijedou kolegové z územních odborů Beroun, Mělník a Příbram.

Přestože požárem vznikla škoda za přibližně 18 milionů korun, hasičům se podařilo včasným zásahem a nasazením potřebného počtu sil a prostředků uchránit majetek v částce 50 milionů. Příčinou vzniku požáru bylo podle vyšetřovatele HZS Středočeského kraje úmyslné zapálení. Celá událost se zatím obešla bez zranění.

Jak dodala mluvčí hasičů Vladimíra Kereková: „V 08.00 hodin se sejde velitel zásahu s vyšetřovatelem a vyhodnotí skutečnosti vedoucí ke vzniku požáru.“
 1. zprávy

  Mosty na kladensku čeká rekonstrukce, kraj zaplatí desítky milionů za přípravy

 2. zprávy

  Redakční výběr toho co vám možná tento týden v Kladenských listech uteklo

 3. zprávy

  Na prevenci rizikového chování dětí a mládeže kraj rozdělí 1,5 milionu

 4. zprávy

  Radní kraje navrhují navýšení financí na rozvoj turismu i pro Kladensko- Slánsko, z.s.

 5. zprávy

  Malé obce do 2 000 obyvatel mohou žádat o dotace na podporu obecního bydlení

 6. info z radnice

  Dvacátý ples Královského města Slaný se blíží, koná se již sobotu 9. března

 7. info z radnice

  Místo referent/ky pro ekonomiku a registr smluv nabízí Slaný

 8. zprávy

  Exotické ovoce a další africké produkty zamíří v neděli 3.března do kina Sokol v Kladně

 9. sport

  První utkání ve čtvrtfinále čeká Kanonýry Kladno doma proti brněnským Gullivers

 10. zprávy

  Na 26. ročníku plesu OPS Mateřství se tančilo pro dobrou věc

 11. zprávy

  Královice nabízejí prostor pro školení nebo setkání vaší firmy

 12. sport

  Zimní Excalibur Race proběhne v Hornickém skanzenu Mayrau v Kladně

 13. info z radnice

  Zápisy dětí do prvních tříd základních škol budou ve Slaném na začátku dubna

 14. krimi

  Policie pátrá po totožnosti muže z loupeží v Kladně

 15. info z radnice

  Revitalizace Soukenické ulice ve Slaném začne čtvrtého března

 16. zprávy

  Strážníci v Kladně odhalili řidiče, který porušoval předpisy a řídil bez papírů

 17. zprávy

  Kladenská nemocnice dostane od kraje finanční injekci

 18. video

  Známý kladenský muzikant Jary Tauber vydal nový singl a chystá nové album

 19. krimi

  Řidiči pozor! Prozradíme vám, kde v Kladně tento týden měří policie rychlost

 20. zprávy

  POZOR na pravděpodobného podvodníka, který vystupuje pod jménem Stefan Frueh