SAMK TV Měsíční Kladno
Vánoce ČSAD KLADNO KLAPOD
 • Vánoce
 • Restaurace Sleťák
 • SOU a SOŠ Kladno

Jdu za svým snem, příběh studentky zdrávky v Kladně, asistenční pes jí doprovází i ve škole

Pondělí, 2. října 2023 08:03

Studentka v Kladné které bylo umožněno mít psa i ve třídě. Jejím snem je pokračovat ve studiích a Pečovatelku rozšířit na Ošetřovatelku a pokud to zvládne, zkusit i Zdravotní sestru. Bojuje se svým osudem. Denně zvládá i nepřijetí od lidí ze svého okolí. 

Foto: Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická

Toto zvědavé a zatvrzele činorodé dítě, které ale nerozumí dospělému světu a  neumí s ním pracovat. A snaží se nesedět doma na gauči, i když by mohla: chce být něco platná lidem, i když u toho životem dost bloudí.

Foto: Ivo Škramník

,,Ani se neměla narodit: když vezli matku na sál s odloučenou placentou, nikdo nepočítal s tím, že vůbec plod žije. Narodila se s hydrocefalem. Po narození jí voperovali do mozku ventil, který přepouští mozkomíšní mok hadičkou vedenou krkem do prostoru břišní dutiny, kde se vstřebává. Ventil vydrží cca 15 let, takže když se v létě praštila do hlavy, bylo jasné, že je to vážné. Měsíc si poležela na JIPce a po několika operacích mozku má teď ventil vyveden do horní duté žíly. Prostě prázdniny k popukání. Ale má praxi, do první třídy měla asi osm celkových narkóz a velkých operací břicha a mozku.

Rodinné prostředí měla dost složité, nekompletní rodina, ADDHD, asperger, opožděný vývoj, věková regrese. Plný invalidní důchod, díky kterému by nemusela na práci sáhnout, mohla by se vymlouvat na snížené IQ a tělesnou nedostatečnost, místo toho se do noci učíme rovnice a pravopis, pořád dokola, já sám bych to už vzdal, ale ona se pořád rve výš.

V šestnácti letech získala od organizace Pomocné tlapky přes nadaci Leontynka asistenčního psa. Jeslti si myslíte, jako jsem si to myslel já, že pes je leda je slepecký, pak vězte, že úkolem canisterapeuťáka je vzít hračku a ňuchat čumákem do svého člověka, který je zrovna shroucený, v depresích, apatii a přemýšlí o sebevraždě. Vlézt si ke svému člověku do postele a čenichem a očima mu říct, že prostě vstává, deprese může klidně spát dál v teplíčku, ale člověk prostě vstává, protože se už osm hodin nepohnul a déle pejsek už nevydrží a prostě teď se jde ven. Postavit se okamžitě mezi svého člověka a jakékoliv nebezpečí, někoho křičícího, podezřelého, něčím napřahujícího se, ale třebas i jen před dveře, kterými praštil průvan. Je to kámoš, který provází svého duševně rozbitého člověka, aby neležel v koutě zasypaný antidepresivy.

Terapeutický pes je chodící oxytocin dávkovaný dle potřeby i okolí: vychodil s paničkou základní školu v Plzni a pak dvouletý obor Pečovatel v Praze v Platnéřské a rozháněl stress a chmury v každé třídě .Co my bychom v osmdesátkách dali za to, podrbat si v uprostřed tříhodinovky matematiky štěka a u tabule si nechat povzbudivě olíznout nervozně zpocenou dlaň. Oni dnes tu možnost mají a pomáhá to.

Pes Bruno si užil svoje, ale Zuzka se díky němu učí samostatně žít ve společnosti. A daří se jí to, snaží se. Praxi v domovech důchodců i v LDN už má z minulé školy a o prázdninách pomáhala při domácí péči o umírajícího s finálním stádiem rakoviny. Byla ona, kdo nenahmatala tep a musela to oznámit rodině, takže svůj křest ohněm má za sebou ještě před začátkem studia. A proto jí věřím, že je to správně vynaložená příležitost, kterou jako společnost dáváme znevýhodněným,“ sdělil pro Kladenské listy nevlastní otec Ivo Škramník.

„Školu čeká také mnoho neprobádaných výzev, je tu vlastně průkopníkem.
Pes je sice skvěle vychovaný a má za sebou mnoho let praxe, nic jej už nerozhází, ale není na baterky, budou s ním i neočekávané situace a věřím, že si škola i Zuzka navzájem pomohou“ dodal na závěr Ivo,

Vyjádření, studentky, mladé slečny Zuzany i Střední zdravotnícké školy a odborné školy v Kladně, přineseme jako součást videoreportáže v následujících dnech.


 1. krimi

  Policie žádá o pomoc při hledání mladé ženy

 2. zprávy

  Čtyři miliony od kraje dostane jako půjčku organizace Život Plus na Obnovu stacionárního zařízení tísňové péče

 3. krimi

  V Kladně si muž prohnal kulku břichem, letěl pro něj vrtulník

 4. pozvánka

  Kladenský zámek bude v neděli místem, kde děti i rodiče zažijí kouzlo adventu

 5. foto

  Z pekla rovnou do nebe, to se dalo zažít na Mayrau v úterý, v sobotu můžete přijít na pohádku

 6. pozvánka

  Kam vyrazit nejen o víkendu v Kladně a okolí, podívejte se na mnoho možností

 7. krimi

  Policie vydala rady, jak mít připravené auto na zimní provoz

 8. zprávy

  Vánoce očima našich předků: Zima je v plném proudu

 9. zprávy

  Za Kladnem bylo otevřeno nové nákupní centrum

 10. foto

  Na zaplněné náměstí ve Slaném anděl s čertem doslova přiletěli

 11. zprávy

  Už v sobotu můžete navštívit Vánoční jarmark i adventní spirálu v Zooparku Zájezd

 12. krimi

  Řidiči pozor! Poradíme vám, kde v Kladně tento týden měří policie rychlost

 13. kultura

  Ve Slaném pokřtili novou knihu věnovanou nejznámějším nejen slánským pověstem

 14. zprávy

  Mikuláš není český originál, znají i oslavují ho v celé Evropě i když trochu odlišně

 15. video

  Kladenské náměstí ovládli Krampus čerti původně z Rakouska

 16. video

  Mikuláš na koni projel Kladnem, přilákal opět davy lidí

 17. zprávy

  Poradíme vám, kde tento týden můžete fandit kladenským sportovcům

 18. zprávy

  Mladí hokejisté ze Slaného zvítězili v kampani Puky pomáhají

 19. zprávy

  Pátý ročník soutěže o nejkrásnější kladenskou fotografii se blíží ke konci, ještě můžete hlasovat

 20. sport

  Jarní prázdniny kladenských dětí 2024, Sportovní areály města Kladna spustily přihlášky