ROYAL Fitness SAMK Měsíčník Kladno
ČSAD KLADNO Nad Kladnem Klapod
 • Nad Kladnem
 • SAMK
 • SOU a SOŠ Kladno

Iroshokej pomáhá handicapovaným dětem, je přínosem v pro ty ostatní

Středa, 20. září 2023 15:06

Malý soukromý jezdecký klub JK Iros jako jediný na světě pomáhá Iros hokejem. Za jeho vznik může Covid. U zrodu unikátní terapie byl švagr Ivy Rosické herec a bavič Oldřich Kaiser. Prvního společného koně zachránili před cestou na jatka. Přijďte podpořit vítěze jedinečné, celoroční, klubové olympiády Iros hokeje do Řisut 46 u Slaného v sobotu 23. září od 12. 00 hodin.

Foto: archiv klubu

„Již několik let mám malý, soukromý jezdecký klub JK IROS, jezdecký klub Iva ROSická. Od malička miluji koně, a když jsem i tento JK IROS založila, jako mladá a tenkrát štíhlá, jsem pod ním závodila na jezdeckých závodech a to jak v parkuru, tak v military. Byla jsem samouk a tak jsem měla určitý strop, a zůstala jsem v těch méně vysokých soutěžích, kde jsem si byla jistá a kde jsem sama sobě věřila a kde jsem hravě vyhrávala. Ve vyšších soutěžích jsem se bála, tak bylo zbytečné se hrnout tam, kde jsem se necítila jako na koni.

Spoluzakladatel JK IROSU byl můj milovaný švagr a lidmi zbožňovaný herec a vynikající bavič. Oldřich Kaiser. Naším prvním společným koněm byl překrásný anglický plnokrevník Omar, kterého jsme zachránili před řezníkem a jako by to věděl tak nás oba miloval. Olda mu říkal Omário a dokonce na něm startoval na závodech, kde jsme získali mnoho pentlí za vítězství.

Později jsem Omárkovi koupila koňského kamaráda a pak dalšího a dalšího. Aby se koníci uživili, naučila jsem je s přáteli tahat kočár a tím jsme svým čtyřnohým kamarádům vydělávali na krmení, podestýlku, kování, veterináře a vše ostatní.

Moje podnikání bylo velice důležité, protože se z toho mohly platit závody, auta na přepravu, mohli jsme zachraňovat další a další koně z jatek a následně platit veterinární péči, mohli jsme chovat hříbata a to jak ze sportovních velkých koní, tak sportovních pony pro děti, Mohli jsme bezplatně pomáhat handicapovaným dětem, bezdomovcům i dětem z dětských domovů.

Na závodech měla později obrovské úspěchy moje dcera Veronika, celkem získala 15 medailí jak s pony, tak s velkými koňmi. Dalších 15 medailí měly cizí děti, které jsem buď trénovala, nebo kterým jsem své koně, či sportovní pony půjčila. To říkám především z toho důvodu, že má živnost, kočárová doprava, pomohla jak nemocným koním, tak hlavně dětem a i ten sport byl pro děti velice důležitý, rozhodně lepší, než se nudit nebo sedět doma u počítače. Pak přišel COVID. Ze dne na den odříznutí od mé živnosti, tedy odříznutí od peněz, z kterých se platilo především krmení pro koně a vše ostatní, bezmoc, zoufalství a zásoby jak finanční, tak krmení rychle docházely. Zpočátku pomohla dcera, která pravidelně platila kováře. Pomohlo mi, že jsem některé koně s bolestivým srdcem pronajala a pomohli mi lidé, kteří točili různá videa, kde na ten obrovský problém poukazovali a tím pomohli naprosto cizí lidé, kteří buď pomohli finančně, nebo přivezli koním krmení. No a já jsem začala přemýšlet o HIPOREKONDICI A HIPOTERAPII. Na hipoterapii jsem neměla zkoušky a tak jsem se domluvila s jednou „koňařkou,“ která s tímto měla 30 letou praxi. Inzerát udělal své, začaly mi sem chodit maminky s handicapovanými dětmi-hlavně s AUTISTY.

Z bezpečnostních důvodů jsem velice přísná a důsledná a u těchto dětí je moc důležité, aby mě na slovo poslechly, ale zároveň, aby měly rády. Po pravdě musím přiznat, že má přísnost u těch rozmazlených nefunguje. Můj trenérský tlak neunesou nebo unesou, ale neunesou to jejich maminky. Takže začátky na koních s handicapovanými AUTISTY byly naprosto skvělé. U našich koní a oslíka Oskárka se čtyři děti rozmluvily! Což je pro mě mnohem větší úspěch než 30 medailí ze závodů, “ uvedla zakladatelka klubu Iva Rosická.

„Tak jsem stále přemýšlela a vymýšlela, co dál . Házeli jsme společně s míčem, hráli jsme na koních různé hry, koupila jsem meče a přilby rytířů a  kluci hráli jakoby rytířské turnaje. Blížily se VÁNOCE a mě napadlo  všem dětem koupit dárky pro všechny a to hokejky, míče, branky. Vůbec jsem netušila, jak to bude děti bavit, sedět na koni a z toho koně se trefovat do míče a tím do branky. J

Společně jsme vymysleli, že budou hrát dvě děti na koních proti sobě. Jedno z dětí jsem ještě zabavila tak, že bylo rozhodčí a start odstartovalo. Autisté neradi prohrávají a tak jsme společně vymysleli, že se bude hrát na 10 gólů, po pěti se budou střídat strany, aby nebyl nikdo v nevýhodě a že my budeme pokaždé fandit tomu dítěti, kterému to zrovna moc nejde. No a s dětmi a rodiči jsme to došpěrkovali  tak, že jsme vyhlásili naší oddílovou a jedinečnou Iroshokejovou olympiádu a tím jsme vlastně docílili toho, že když se to nějakému díteti nepovedlo dnes, povede se mu to příště a má na to celý rok.

Ale vzhlem k tomu, že se jedná o naší oddílovou Olympiádu,nejsou do toho započítávány pouze góly, ale i chování, starost v průběhu roku o koně, pravdomluvnost a čestnost.Takže VÍTĚZ bude opravdu VELKÝ VÍTĚZ .

No a aby toho nebylo málo, tak zde je jedna dívenka – též AUTISTKA a ta moc ráda zpívá a hraje divadýlka. Tak i jí jsme vyšli vstříct a začali jsme zde TAKÉ JAKO JEDINÍ NA SVĚTĚ, hrát i s koňmi a ostatními zvířaty, OSLÍKEM OSKÁRKEM, KOZLÍKEM PÉŤOU A NEBO KRÁLÍČKY,POHÁDKY. K pohádkám patří krásné kostýmy a ty nám sem dovezla jedna sponzorka Jitka.

Další specialitou s našimi zvířátky je, že s OSLÍKEM OSKÁRKEM jezdíme do domovů důhodců, či nemocnic i tam dělají zvířátka neskutečnou radost.S velkým koněm Dalmatýnkem jsme byli na přání dlouhodobě nemocného chlapce i v domě u jeho postýlky. Po pravdě, chlapec chtěl koně i do postýlky, ale tam by se nevešel a tak aspoň u jeho postýlky,měl radost a slzy dojetím tekly jeho rodičům a babičce.

Když budete mít náladu, tak 23.září přijďte děti podpořit a zárověň se podívat na tu naší JEDINEČNOST. Nebude chybět ukázka Iroshokeje a pohádky u příležitosti vyhlášení celoročního vítěze naší olympiády. Když budete vědět o nějakém děcku, které by to bavilo, pár míst máme ještě volných a budeme rádi, když získá další dítě sebevědomí a aspoň u našich koníků zapomene na své starosti a bude šťastné,“ dodala Iva Rosická.


 1. zprávy

  Revolution Train z pohledu policie

 2. zprávy

  Motyčín navštívila největší pojízdná zvonkohra na světě

 3. zprávy

  Sobota rozhodne o postupu kladenských Kanonýrů do superligy,přijďte je podpořit

 4. info z radnice

  Zápis dětí do kladenských základních škol pro školní rok 2024/2025

 5. krimi

  Žena v Kladně odcizila kosmetiku za více než 10 tisíc, sama se přihlásila na policii.

 6. pozvánka

  Řízkové hody na vás čekají celý víkend v Královickém dvoře

 7. pozvánka

  Zoopark zájezd zve na premíéru filmu o přírodě Arizony

 8. krimi

  Nejdřive předvedla striptýz a po tom dala strážníkovi facku

 9. pozvánka

  Bitva Libušín 2024 aneb pocta Janu Žižkovi vypukne už za 17 dnů

 10. zprávy

  Učitele/ky, asistenty/ky přijme ZŠ škola ve Svárově s tradicí od roku 1905

 11. zprávy

  Školní kavárna v Kladně na náměstí E. Beneše přivítala první hosty

 12. zprávy

  V Kladně trhy pokračují opět ve středu, ve Slaném budou mít premiéru 19. dubna

 13. zprávy

  Královice nabízejí prostor pro školení nebo setkání vaší firmy

 14. info z radnice

  Blíží se termín zápisu do mateřských škol ve Slaném

 15. krimi

  Středočeští hasiči měli od počátku roku Bohužel mnoho velkých zásahů

 16. zprávy

  Redakční výběr toho co vám možná tento týden v Kladenských listech uteklo

 17. pozvánka

  Dnes máte možnost zažít ptačí den v Zooparku Zájezd

 18. zprávy

  Krajské školy si rozdělí 12. milionů, SOU Slaný a ZUŠ Kladno jsou mezi nimi

 19. zprávy

  Tábory pro zvídavé děti budou letos i v Kladně

 20. info z radnice

  Zámecká stodola i zahrada projdou proměnou, stodola bude sloužit veřejnosti