SAMK Měsíčník Kladno
Klapod ČSAD KLADNO
 • KLAPOD
 • SAMK
 • SOU a SOŠ Kladno

Šachisté V Kladně se těší na novou sezonu

Pátek, 15. září 2023 08:07

Kladenští šachisté patří mezi ty nejlepší. Tato hra na hranici sportu a zábavy není v hledáčku médií a proto vám přinášíme pohled do zákulisí hry Králů. Jen ti kteří mají na to aby dokázali skloubit inteligenci s taktikou, smyslem pro strategii absolutním soustředěním mohou uspět.

Pomalu a jistě začíná nejen nový školní rok, ale také šachová sezóna. Po létě stráveném u vody usedají šachisté ke stolům, aby se rozehráli a připravili se tak na následujících sedm měsíců. A letos to na Kladně bude stát za to, protože šachový klub ŠK Kladno bude bojovat hned ve třech soutěžích!

Kladenský šach sužovaly poslední léta spíše problémy. Covid, nově uzákoněná omezující administrativa a obecně zmenšující se členská základna byly těmi největšími výzvami, se kterými se klub potýkal. Zdá se ovšem, že kladenskému šachovému klubu se blýská na lepší časy. Na detaily jsme se zeptali kapitána „A“ týmu a vedoucího dětského šachového kroužku Adama Čápa.

Jaká je šachová situace na Kladně?

„Pomalu, ale jistě se zlepšuje. Poslední roky pro nás byly nelehké. Zájem o šachy navzdory své tradici na Kladensku postupně slábnul. Do toho jsme museli řešit situace jako covidová omezení nebo nutnost doškolování rozhodčích dle nařízení šachového svazu. Dokonce i válka na Ukrajině se do šachové hry promítla, kdy se musel řešit příliv a odliv ruských a ukrajinských hráčů,“ sděluje Adam Čáp.

Je důvod tedy vůbec nějaký důvod k optimismu?

„Snažíme se ho tam najít,“ usmívá se kapitán „A“ týmu. „Po letech se poprvé ukázala investice do mladých talentů jako něco, co přináší ovoce. Letos poprvé máme dostatek mladých hráčů na to, abychom z nich vytvořili tým „C“, který bude hrát v Regionální soutěži. Nemáme v rámci této soutěže velké ambice, ale mladí někde musí získat zkušenosti a k tomu je taková příležitost ideální.“

Takže zájem o šachy roste?

„U mladé generace určitě ano. Letos od října otevírám hned dva kroužky. Budou rozděleny dle věku a každé úterý odpoledne se budu snažit předat mlaďasům zkušenosti, aby obstáli nejen v Regionální soutěži, ale také třeba v soutěžích individuálních.“

Jsou tedy šachy individuálním nebo skupinovým sportem?

„Vlastně oboje. Od října do dubna zápolí ŠK Kladno tradičně ve dvou soutěžích. Jedná se o II.ligu, což je po I.lize a extralize nejvyšší soutěž v ČR. Tam hraje náš hlavní „A“ tým a výsledky jsou proměnlivé. Někdy se nám sezóna vydaří, atakujeme medailová místa a jindy jsme rádi, že uhájíme nesestupové pozice. Pak je tu tým „B“, který hraje Regionální přebor. Oba naše týmy sestávají z osmi hráčů, schází se každou druhou neděli a dojíždí na utkání v rámci Kladenska či západních Čech v případě druhé ligy. Letos k nim přibude ještě tým „C“, který bude mít cestování nejméně. Také se ale nejen v rámci předsezónové přípravy účastníme turnajů, kde každý hraje sám za sebe. Z těch posledních bychom mohli jmenovat třeba memoriál Břetislava Modra v Praze, kde jsme hráli s Frantou Lhotským a Matějem Mocem. To byl turnaj rychlého šachu v rámci kterého člověk absolvuje zpravidla devět krátkých partií v jednom dni.“

Je možné se do dění oddílu ŠK Kladno nějak zapojit?

„Určitě! Rádi přivítáme nové zájemce o šachovou hru! Možností je hned několik. Pro mladší nadšence ve věku zhruba od šesti do sedmnácti let je nejvhodnější zmiňovaný dětský kroužek. Tam si děti nejlépe vyzkouší, jestli jsou pro ně šachy tou pravou aktivitou. Pro dospělé zájemce bych doporučil přijít se podívat na některé z našich nedělních utkání a přímo s námi probrat konkrétní možnosti, jak se zapojit. Oceníme také, když se pro naší aktivitu najdou nadšenci z řad sponzorů. V této souvislosti bychom chtěli poděkovat městu Kladnu za příspěvek na naše fungování v nadcházející sezóně. Máme výdaje jako jakýkoliv jiný sportovní spolek. Můžu jmenovat třeba cesťáky, nákup šachových souprav nebo běžné režijní náklady jako údržba webových stránek. Dlouhodobě také využíváme hrací prostory na autobusovém nádraží. Zde patří velký dík společnosti Arriva, za to, že nám poskytuje místo k provozování našeho koníčku. Věříme, že trend rostoucí popularity šachů na Kladně jen poroste a třeba si splníme náš odvěký sen vybudovat stabilní klub s mladými hráči a vybojovat si postup do první ligy,“ uzavírá s nadějí kapitán „A“ týmu Adam Čáp.

Autor: Jakub Haman, zdroj foto: ŠK Kladno


 1. zprávy

  Ze státní fondu dopravní infrastruktury půjde nejvíce peněz na obchvat Kralup nad Vltavou

 2. zprávy

  Radní kraje schválili dalších 50 žádostí o kotlíkové dotace

 3. krimi

  POZOR! Návnady na psy rozmísťuje ve Slaném zatím neznámý pachatel

 4. zprávy

  Fenka trpěla celou noc bez vody a jídla uvázaná k zátarasu u výkopu v Kladně

 5. pozvánka

  Ve čtvrtek zahájil Kladenský zámek výstavu: Jiří Hanke- 50 let s fotografií

 6. krimi

  Starosta Smečna se zasloužil o Pol Point pro své občany

 7. video

  Blikající majáky v Kladně i v celé ČR symbolizovaly blížící se pomoc obětem trestných činů

 8. zprávy

  V Zoopark Zájezd hledají nové kolegy, na stálo i na brigádu

 9. pozvánka

  Vepřové hody, skokové závody, dančí stezka, možnost najít si kamínek, to vše o víkendu v Královickém dvoře

 10. zprávy

  Středočeská vědecká knihovna v Kladně připravila jarní prázdniny plné komiksů

 11. zprávy

  Ve čtvrtek 22. února si v Kladně připomenou smutné výročí

 12. info z radnice

  Slaný nabízí formou dražby dva pozemky v budoucí klidné čtvrti

 13. krimi

  Městská policie Slaný musela zakročit proti dvěma agresivním osobám

 14. zprávy

  Hledáte smysluplné uplatnění? Základka ve Svárově hledá posily

 15. info z radnice

  Trhovec ukončil smlouvu se Slaném, dal tím prostor mnoha jiným

 16. zprávy

  Svatbu snů pro vás připraví v Královickém dvoře, již jen 10 termínů pro tento rok

 17. sport

  Kladno má špičkové sportovce, jděte je podpořit a od nás víte kdy a kam

 18. zprávy

  Kanonýři Kladno rozstříleli Brňáky, odjeli s drtivou porážkou, propukly velké oslavy

 19. zprávy

  Protesty zemědělců sílí. Z Vítova u Slaného jich na Prahu vyrazilo víc než 150

 20. info z radnice

  Revize katastru nemovitostí v Kladně začne v dubnu, potrvá až do konce roku 2026