SAMK Měsíčník Kladno
Klapod ČSAD KLADNO
 • KLAPOD
 • SAMK
 • SOU a SOŠ Kladno

Kladenské školy zažívají stavební ruch, hotovo bude do konce prázdnin

Středa, 2. srpna 2023 07:26

Pro některé školy v Kladně jsou prázdniny ve znamení rekonstrukcí. Tři pavilony v MŠ Pod Kuklíkem procházejí kompletní obnovou a končí dvouletá nákladná rekonstrukce pavilonové základní školy v Norské ulici v Kročehlavech. V ZŠ Jiráskova se připravuje rozšíření hygienického zázemí.

Ilustrační foto: KL

Po celkové obnově čtvrtého pavilonu s kapacitou 25 dětí, letos Kladno pokračuje rozsáhlou rekonstrukcí I., II. a hospodářského pavilonu MŠ Pod Kuklíkem ve Švermově.  Staré pavilony již byly v neutěšeném technickém i hygienickém stavu, včetně toalet i zázemí pro zaměstnance. Praskaly podlahy i stropy, nefungovala vzduchotechnika v kuchyni.

„Energeticky i staticky nevyhovující montované dřevostavby budou strženy i s vybouráním základových desek a nahradí je kvalitní zateplené zděné objekty s novou střechou. Pavilony budou splňovat nároky na energetickou efektivitu. Děti budou mít příjemnější, světlejší prostředí a město zároveň ušetří provozní náklady na vytápění,“ informoval vedoucí Odboru školství kladenského magistrátu Petr Smetana. Zděná přízemí navíc v budoucnu umožní zvyšovat kapacitu školky kvalitními nástavbami.

Náklady na nové pavilony se odhadují na 60 milionů korun včetně DPH. Vzhledem k náročnosti stavby město děkuje rodičům za trpělivost, stavba částečně zasáhne do začátku školního roku. „Dvě třídy mateřské školy budou od září v prostorách Mateřské školy Pod Kuklíkem, jedna třída nejstarších dětí bude po dobu nezbytně nutnou v tělocvičně základní školy. Nejpozději od 27. září bude obnoven plný provoz tříd školky Pod Kuklíkem. Rekonstrukce hospodářského pavilonu bude trvat do konce října, to znamená, že do té doby se bude strava dovážet ze základní školy,“ doplnil informace pro rodiče Petr Novák, ředitel ZŠ a MŠ Jiráskova. 

Od září se vrátí běžný provoz do Mateřské školy, Vrchlického 2338. V uplynulém školním roce zde přechodně našli zázemí právě děti ze školky Pod Kuklíkem, kde probíhala zmíněná rekonstrukce pavilónu. Od září však již bude školka ve Vrchlického provozována jako odloučené pracoviště Základní školy a Mateřské školy Kladno, Vodárenská 2115. „Kapacita školky je 72 míst, děti budou rozděleny do třech tříd, kde se o ně bude starat šest kvalifikovaných pedagogů. V současné době máme ještě několik volných míst, které nabízíme k obsazení. Děti budou vzdělávány podle školního vzdělávacího programu s názvem Poznávej svět s motýlkem, kde je kladen důraz na všeobecný rozvoj dítěte. MŠ přistupuje ke každému dítěti dle jeho individuálních potřeb a požadavků,“ uvedla ředitelka „Sedmičky“ Zuzana Holečková.

Z učiliště Montessori vzdělávání

Před šesti lety nechalo Kladno upravit první polovinu budovy, kterou dříve využívalo vrapické učiliště, aby znovu začala sloužit školákům z 8. a 9. třídy ZŠ Montessori Pařížská.  Loni pak město začalo s úpravami druhé poloviny objektu, resp. prostor bývalé školní kuchyně, jídelny a také dílen, a vybudovalo další nové učebny. Náklady činily přes 7 milionu korun. V letošním roce vybavilo zrekonstruované prostory novým nábytkem a spotřebiči za téměř 700 tisíc korun.

Rekonstrukce Norské pomalu končí

Třetí rok načaly práce v základní škole v Norské ulici č.p. 2633 v Kročehlavech. Během obsáhlé obnovy se za provozu školy postupně zateplují vnější pláště všech šesti pavilonů včetně jejich střech. Ve spojovacím „ředitelském“ pavilonu byly fasády z nevyhovujících Boletických panelů včetně původních dřevěných oken nahrazeny novými vyzdívkami se zateplením a také novými plastovými okny. „Cílem této velké investice je zlepšit podmínky pro práci žáků a snížit energetickou náročnost budov. Součástí proto bylo také zavedení regulace otopných soustav a energetického managementu, který zajistí efektivitu vytápění, a vybudování řízeného větrání učeben s využitím rekuperačních jednotek. Systém, jednoduše řečeno, odvede ven vydýchaný vzduch a čerstvý vzduch přivedený z venku ohřeje pomocí odpadního vzduchu na požadovanou teplotu. Tím se vyhneme tepelným ztrátám, ke kterým dochází při klasickém větrání učeben pouze otevíráním oken,“ uvedl Petr Smetana.

Rekonstrukce areálu byla prováděna po etapách. „Minulý rok bylo město nuceno odstoupit od smlouvy s původním zhotovitelem z důvodu soudem zahájeného insolvenčního řízení a vypsat nové výběrové řízení na dodavatele, který by práce dokončil. To vše prodloužilo stavbu o řadu měsíců. Nyní už řádně probíhají dokončovací práce, zcela hotovo by mělo být na konci září,“ vysvětlil situaci Petr Smetana s tím, že část z celkových investičních výdajů pokryje dotace z evropských fondů.

V projektové fázi se zatím nachází nadcházející investice v oblasti školství, a to plánovaná přístavba objektu ZŠ Jiráskova. Bude znamenat navýšení počtu toalet.

Zabezpečení vstupů do škol

Bezpečí školáků je jednou z priorit města Kladna, proto postupně rozšiřuje zabezpečení školských objektů proti možnostem útoku ozbrojeného útočníka ve školním prostředí, ale i dalším hrozbám např. bomby ve škole, problémového žáka, agresivního rodiče atd. Bezpečnostní audity a projektovou dokumentaci zabezpečení má město zpracovány již pro všechny školy a školky, z toho v 28 objektech je již zajištění funkční. Letos bude do konce září hotovo zabezpečení vstupu do areálu MŠ Pod Kuklíkem ve Švermově.


 

 


 1. info z radnice

  Dvacátý ples Královského města Slaný se blíží, koná se již sobotu 9. března

 2. info z radnice

  Místo referent/ky pro ekonomiku a registr smluv nabízí Slaný

 3. zprávy

  Exotické ovoce a další africké produkty zamíří v neděli 3.března do kina Sokol v Kladně

 4. sport

  První utkání ve čtvrtfinále čeká Kanonýry Kladno doma proti brněnským Gullivers

 5. zprávy

  Na 26. ročníku plesu OPS Mateřství se tančilo pro dobrou věc

 6. zprávy

  Královice nabízejí prostor pro školení nebo setkání vaší firmy

 7. sport

  Zimní Excalibur Race proběhne v Hornickém skanzenu Mayrau v Kladně

 8. info z radnice

  Zápisy dětí do prvních tříd základních škol budou ve Slaném na začátku dubna

 9. krimi

  Policie pátrá po totožnosti muže z loupeží v Kladně

 10. info z radnice

  Revitalizace Soukenické ulice ve Slaném začne čtvrtého března

 11. zprávy

  Strážníci v Kladně odhalili řidiče, který porušoval předpisy a řídil bez papírů

 12. zprávy

  Kladenská nemocnice dostane od kraje finanční injekci

 13. video

  Známý kladenský muzikant Jary Tauber vydal nový singl a chystá nové album

 14. krimi

  Řidiči pozor! Prozradíme vám, kde v Kladně tento týden měří policie rychlost

 15. zprávy

  POZOR na pravděpodobného podvodníka, který vystupuje pod jménem Stefan Frueh

 16. pozvánka

  Městská knihovna Kladno připravila na březen program pro všechny věkové kategorie

 17. kultura

  Navštivte Hornický skanzen Mayrau ve Vinařicích u Kladna, je co vidět a zažít

 18. zprávy

  Učitele/ky, asistenty/ky přijme ZŠ škola ve Svárově s tradicí od roku 1905

 19. sport

  Poradíme vám, kde tento týden můžete fandit kladenským sportovcům

 20. info z radnice

  Hazard ve Slaném má absolutní zákaz, schválilo zastupitelstvo, místostarosta komentoval