SAMK TV Měsíční Kladno
ČSAD KLADNO KLAPOD
 • KLAPOD
 • Restaurace Sleťák
 • SOU a SOŠ Kladno

FOTO: Ve Slaném se ukázaly hvězdní obři

Středa, 28. června 2023 09:05

Uplynulou neděli proběhla v Kumpánově zahradě akce k 60. výročí od prvního otevření slánské hvězdárny. Ta se začala stavět v roce 1961 a slavnostně byla otevřena v květnu 1963. Její historii připomněly panely u stánku, kde bylo kromě hvězdných suvenýrů k prohlédnutí i album fotografií z období stavby a otevření této vzdělávací instituce.

Foto: Andrea Sovová

Při zahájení akce po 16. hodině byla připomenuta historie hvězdárny, její vzlety i pády v průběhu let nejenom současnou vedoucí hvězdárny Eliškou Waldmannovou, starostou Slaného Martinem Hrabánkem, ale i tiskovým mluvčím Astronomického ústavu Akademie věd, zástupcem České astronomické společnosti, astronomem a expertem na světelné znečištění Pavlem Suchanem. Akce se zúčastnil i místostarosta Radek Vondráček.Z pamětníků vystoupili pan profesor Němec, bývalý ředitel slánského gymnázia a po několik let i bývalý správce hvězdárny počátkem 90. let, a Stanislav Berkovec, jehož otec se podílel na historickému snímku Slaný 64, který se odehrává z velké části právě na hvězdárně a díky Jiřímu Husníkovi se ho podařilo opravit a zachránit a mohl tak být zde promítnut po setmění po 21.hodině.

Foto: Andrea Sovová

Hlavním bodem celé akce však pro většinu návštěvníků byly obří nafouklé modely Země a Měsíce, Terralóny a Lunalónu, které měří 5,5metru a 4,5metru a byly zapůjčeny od Hvězdárny a planetária Brno. Ve stínu pod Terralónou proběhlo i povídání nejen pro děti od Pavla Suchana Vesmírné příběhy s Krtkem astronautem. Počasí přálo a několik stovek návštěvníků se mohlo fotit u modelů, osvěžit se ve fontánách a užívat si další program. Kumpánovou zahradou se procházel i astronaut zapůjčený od Pražských hvězdáren a planetárií Planetum, ve kterém se s návštěvníky fotil ostřílený maskot, který je k vidění například i v kostýmu rytíře na kladenských hokejových utkáních.

V průběhu odpoledne i večera se mohli návštěvníci občerstvit u Café Poeta s Cyrilem Navrátilem, děti si nechaly pomalovat obličej od Michaely Broučkové a malovaly a dělaly pokusy s Veselou vědou. Tvořivě vyřádit se mohli s dětmi i rodiče u stánku od ESERO Česká republika, vzdělávací agentura od Evropské vesmírné agentury, kde si sami vyrobili vodní rakety a za zvuku odpočítávání od Petra Mareše a Tomáše France je odpálili do výše. V 18hodin došlo i k losování soutěže o hvězdné ceny od hvězdárny a Lego Česká republika, která na akci darovala několik stavebnic. Astronaut losoval jména a mnoho dětí odcházelo spokojeno s dárky s vesmírnou tématikou. Hned poté již hrály k poslechu saxofony hudebního seskupení pod ZUŠ Slaný Saxtet a po krátké pauze děti pod vedením paní učitelky ze ZUŠ Slaný s flétnami a klarinety TuttiFlutti okouzlily publikum filmovými melodiemi. Od 19,30 hodin si návštěvníci poslechli Zbyňka Henzla z Hvězdárny Jaroslava Trnky ve Slaném s povídáním o Zemi a Měsíci u obřích modelů a následnou diskuzí. V průběhu odpoledne a večera byl k zastižení u stánku hvězdárny u dalekohledu, kterým se pozorovalo nejdříve Slunce přes speciální filtr a jakmile zmizelo za stromy i Měsíc

. U stánku hvězdárny se mohli zájemci dozvědět více i o astronomickém klubu a kroužcích pro děti na hvězdárně na příští rok. Nádherné slunečné odpoledne a příjemný podvečer s velkým množstvím návštěvníků a více jak 270 vystřílených vodních raket se postupně přehouplo do večera a čekání na větší tmu, aby byly modely vidět i osvětlené a bylo možné pořídit krásné fotky po tmě a promítat historický film Slaný 64. Krásné snímky pořídili například fotograf Jiří Jaroch, Roman Mareš a další a byly pořízeny i záběry dronem od Destinační agentura Kladensko – Slánsko.

„Jelikož se jednalo o první takto velkou akci Hvězdárny Jaroslava Trnky ve Slaném a prostory ani prostředky hvězdárny by nebyly dostačující, velice děkujeme za pomoc Městu Slaný, panu starostovi Mgr. Martinu Hrabánkovi, panu místostarostovi Radkovi Vondráčkovi, Odboru kultury a památkové péče, Technickým službám, Knihovně Václava Štecha a muzeu a všem, kteří buď přidali ruku k dílu nebo půjčili potřebné. Na závěr ještě jednou poděkování Planetum za kostým astronauta a hlavně Hvězdárně a planetáriu v Brně za modely a Hvězdárně Žebrák za spolupráci nejen při předání těchto modelů. Budeme moc rádi, pokud se podaří ještě někdy akci zopakovat a třeba s jinými modely vypůjčit v na tmu přívětivější době, aby si je i děti užily rozsvícené,“ uvedla Eliška Waldmannová, vedoucí Hvězdárny Jaroslava Trnky ve Slaném.

Fotogalerie: Andrea Sovová


 1. pozvánka

  Už v neděli 1, října začíná v Kladně týden plný architektury a dobrodružství

 2. zprávy

  Zlonice a Běleč dostanou od Středočeského kraje peníze na svůj rozvoj na svůj rozvoj

 3. zprávy

  Kladenští siláci bodovali i na MS ve Vídni 2023

 4. krimi

  Zatím neznámá osoba odcizila osm triček za 14 000 korun

 5. sport

  Minigolf v Kladně na Sletišti je stále v provozu

 6. zprávy

  TV měsíčník Kladno je znovu tady, nově si můžete reportáže pustit i na podcastu KlaPod

 7. zprávy

  Češi dnes slaví Den české státnosti – svatý Václav

 8. akce

  Ve Slaném zažijete výbuchy mezinárodních chutí

 9. zprávy

  Střednědobý strategický plán Města Slaný 2035 , zapojte se do jeho tvorby

 10. kultura

  Výstava v kladenské Galerii Cyrila Boudy je poctou Antonínu Raymondovi

 11. info z radnice

  Aktuální změna v uzavírkách ulic Kladna

 12. krimi

  Kladenští strážníci pomohli zadržet dalšího opilce za volantem, díky kamerovému systému

 13. krimi

  Pomozte v pátrání po zmizelých osobách, shánějí je příbuzní i policie

 14. zprávy

  S postupující opravou železniční trati budou uzavřeny ulice v Kladně

 15. info z radnice

  „Klapod“ je nový podcast Kladna, seznámí vás se zajímavými osobnostmi

 16. zprávy

  SOŠ a SOU Kladno Dubská dostane od Kraje 900 000 korun

 17. info z radnice

  Slaný získalo dotaci na novou kameru, pomáhá v sídlišti Na Dolíkách

 18. zprávy

  Uherský býk do Slaného přilákal tisíce lidí

 19. sport

  První porážka v lize. Kanonýři doma nestačili na Znojmo

 20. pozvánka

  Muzejnice Hana doporučuje kam ve Slaném zajít za zábavou a poučením