ROYAL Fitness SAMK Měsíčník Kladno
ČSAD KLADNO Farmarske trhy Nad Kladnem Klapod
 • Nad Kladnem
 • SAMK
 • SOU a SOŠ Kladno

FOTO: Ve Slaném se ukázaly hvězdní obři

Středa, 28. června 2023 09:05

Uplynulou neděli proběhla v Kumpánově zahradě akce k 60. výročí od prvního otevření slánské hvězdárny. Ta se začala stavět v roce 1961 a slavnostně byla otevřena v květnu 1963. Její historii připomněly panely u stánku, kde bylo kromě hvězdných suvenýrů k prohlédnutí i album fotografií z období stavby a otevření této vzdělávací instituce.

Foto: Andrea Sovová

Při zahájení akce po 16. hodině byla připomenuta historie hvězdárny, její vzlety i pády v průběhu let nejenom současnou vedoucí hvězdárny Eliškou Waldmannovou, starostou Slaného Martinem Hrabánkem, ale i tiskovým mluvčím Astronomického ústavu Akademie věd, zástupcem České astronomické společnosti, astronomem a expertem na světelné znečištění Pavlem Suchanem. Akce se zúčastnil i místostarosta Radek Vondráček.Z pamětníků vystoupili pan profesor Němec, bývalý ředitel slánského gymnázia a po několik let i bývalý správce hvězdárny počátkem 90. let, a Stanislav Berkovec, jehož otec se podílel na historickému snímku Slaný 64, který se odehrává z velké části právě na hvězdárně a díky Jiřímu Husníkovi se ho podařilo opravit a zachránit a mohl tak být zde promítnut po setmění po 21.hodině.

Foto: Andrea Sovová

Hlavním bodem celé akce však pro většinu návštěvníků byly obří nafouklé modely Země a Měsíce, Terralóny a Lunalónu, které měří 5,5metru a 4,5metru a byly zapůjčeny od Hvězdárny a planetária Brno. Ve stínu pod Terralónou proběhlo i povídání nejen pro děti od Pavla Suchana Vesmírné příběhy s Krtkem astronautem. Počasí přálo a několik stovek návštěvníků se mohlo fotit u modelů, osvěžit se ve fontánách a užívat si další program. Kumpánovou zahradou se procházel i astronaut zapůjčený od Pražských hvězdáren a planetárií Planetum, ve kterém se s návštěvníky fotil ostřílený maskot, který je k vidění například i v kostýmu rytíře na kladenských hokejových utkáních.

V průběhu odpoledne i večera se mohli návštěvníci občerstvit u Café Poeta s Cyrilem Navrátilem, děti si nechaly pomalovat obličej od Michaely Broučkové a malovaly a dělaly pokusy s Veselou vědou. Tvořivě vyřádit se mohli s dětmi i rodiče u stánku od ESERO Česká republika, vzdělávací agentura od Evropské vesmírné agentury, kde si sami vyrobili vodní rakety a za zvuku odpočítávání od Petra Mareše a Tomáše France je odpálili do výše. V 18hodin došlo i k losování soutěže o hvězdné ceny od hvězdárny a Lego Česká republika, která na akci darovala několik stavebnic. Astronaut losoval jména a mnoho dětí odcházelo spokojeno s dárky s vesmírnou tématikou. Hned poté již hrály k poslechu saxofony hudebního seskupení pod ZUŠ Slaný Saxtet a po krátké pauze děti pod vedením paní učitelky ze ZUŠ Slaný s flétnami a klarinety TuttiFlutti okouzlily publikum filmovými melodiemi. Od 19,30 hodin si návštěvníci poslechli Zbyňka Henzla z Hvězdárny Jaroslava Trnky ve Slaném s povídáním o Zemi a Měsíci u obřích modelů a následnou diskuzí. V průběhu odpoledne a večera byl k zastižení u stánku hvězdárny u dalekohledu, kterým se pozorovalo nejdříve Slunce přes speciální filtr a jakmile zmizelo za stromy i Měsíc

. U stánku hvězdárny se mohli zájemci dozvědět více i o astronomickém klubu a kroužcích pro děti na hvězdárně na příští rok. Nádherné slunečné odpoledne a příjemný podvečer s velkým množstvím návštěvníků a více jak 270 vystřílených vodních raket se postupně přehouplo do večera a čekání na větší tmu, aby byly modely vidět i osvětlené a bylo možné pořídit krásné fotky po tmě a promítat historický film Slaný 64. Krásné snímky pořídili například fotograf Jiří Jaroch, Roman Mareš a další a byly pořízeny i záběry dronem od Destinační agentura Kladensko – Slánsko.

„Jelikož se jednalo o první takto velkou akci Hvězdárny Jaroslava Trnky ve Slaném a prostory ani prostředky hvězdárny by nebyly dostačující, velice děkujeme za pomoc Městu Slaný, panu starostovi Mgr. Martinu Hrabánkovi, panu místostarostovi Radkovi Vondráčkovi, Odboru kultury a památkové péče, Technickým službám, Knihovně Václava Štecha a muzeu a všem, kteří buď přidali ruku k dílu nebo půjčili potřebné. Na závěr ještě jednou poděkování Planetum za kostým astronauta a hlavně Hvězdárně a planetáriu v Brně za modely a Hvězdárně Žebrák za spolupráci nejen při předání těchto modelů. Budeme moc rádi, pokud se podaří ještě někdy akci zopakovat a třeba s jinými modely vypůjčit v na tmu přívětivější době, aby si je i děti užily rozsvícené,“ uvedla Eliška Waldmannová, vedoucí Hvězdárny Jaroslava Trnky ve Slaném.

Fotogalerie: Andrea Sovová


 1. pozvánka

  Zítra zahájí Kladenský zámek druhou část výstavy: Jiří Hanke- 50 let s fotografií

 2. krimi

  Strážníci v Kladně nalezli ukradené auto z Prahy, policie hledá svědky

 3. krimi

  Kladenský agresivní postrach žen skončil za mřížemi, pátrání bylo odvoláno

 4. kultura

  Celým rokem zaječím skokem, výstava ve Vlastivědném muzeu města Slaný začíná už zítra

 5. kultura

  Kladenský Majáles, studentská oslava jara, vypukne už zítra v bývalých kasárnách

 6. krimi

  V poutech skončil muž, který si zapálil oheň u bytového domu v Kladně

 7. krimi

  Řidiči pozor! Prozradíme vám, kde v Kladně tento týden měří policie rychlost

 8. pozvánka

  „Silou proti rakovině“: Mistrovství České republiky v Logliftu bude hostit kladenské kino Sokol

 9. pozvánka

  Už v sobotu to vypukne, Bitva Libušín 2024 aneb pocta Janu Žižkovi

 10. zprávy

  Kladenští policisté hledají nové posily, přidej se i Ty

 11. zprávy

  Trhy pokračují ve středu v Kladně a v pátek ve Slaném

 12. pozvánka

  Ve čtvrtek zahájí Kladenský zámek druhou část výstavy: Jiří Hanke- 50 let s fotografií

 13. pozvánka

  Čarodějnické rejdění na Sletišti se Sportovními areály města Kladna

 14. zprávy

  Poznejte osobnosti Kladna, pozvání do Klapodu přijal Leoš Stránský, splnil si sen, je kaskadér

 15. info z radnice

  Infocentrum města Slaný získalo cenu České unie cestovního ruchu

 16. zprávy

  Redakční výběr toho co vám možná tento týden v Kladenských listech uteklo

 17. zprávy

  Všechny zastávky v kraji budou na znamení

 18. krimi

  Složky IZS zasahovaly v Kladně-Rozdělově při záchraně života nezletilé osoby

 19. video

  V Kladně došlo k napadení několika mladých žen, policie hledá další poškozené a svědky

 20. krimi

  Policisté objasnili vloupání do rodinných domů v Hostouni