SAMK TV Měsíční Kladno
ČSAD KLADNO
 • Restaurace Sleťák
 • SOU a SOŠ Kladno
 • Kladno

Rada kraje schválila modernizaci deseti pobytových sociálních zařízení

Neděle, 25. června 2023 06:22

V rámci transformace sociálních služeb schválili radní modernizaci pobytových zařízení sociálních služeb u deseti příspěvkových organizací. Celkově dojde ke zvýšení kapacity o 18 lůžek u jedné organizace, u dalších organizací dojde ke snížení kapacit pro zkvalitnění komfortu klientů a jejich částečné náhradě za terénní služby. Plánované změny budou realizovány v letech 2024–2025.

Foto: KL

Modernizace a humanizace sociálních služeb jsou hlavními kritérii při plánování rozvoje sociálních služeb na území Středočeského kraje. Přijatá opatření komentuje radní pro sociální oblast Martin Hrabánek: „ Při plánování změn v nabídce sociálních služeb je pro nás na prvním místě kvalitní a komfortní péče odpovídající současným standardům. S tím souvisí také snižování kapacit vícelůžkových pokojů, kde velikost místnosti jednak neodpovídá současným standardům kvality, dále je obtížné zajistit dostatečné soukromí klientů, a současně je ztížena také ošetřovatelská péče. O vícelůžkové pokoje je navíc pochopitelně malý zájem ze strany nových žadatelů. Snižování těchto kapacit nám umožňuje významným způsobem zvýšit komfort nabízených služeb pro klienty našich zařízení i pro ošetřující personál.“ Současně s tím kraj podporuje posílení v oblasti terénních pečovatelských služeb. „Dobře fungující pečovatelská služba v kombinaci s neformální péčí rodiny umožní osobám v nepříznivé sociální situaci žít v jejich přirozeném prostředí a je zároveň vhodnou alternativou pro budování nových kapacit v domovech pro seniory,“ doplňuje radní Hrabánek.

V rámci modernizace nabídky sociálních služeb dojde rovněž k navýšení kapacit. To kraj plánuje v Domově seniorů v Mladé Boleslavi. V rámci nově vybudovaného domova se zvláštním režimem s kapacitou 23 míst, dojde zároveň ke snížení počtu lůžek o pět míst v domově seniorů. „ Celková kapacita Domova v Mladé Boleslavi tedy bude navýšena o 18 míst. Nová lůžka budou zřízena v rámci nově vybudovaného domova se zvláštním režimem, kde je péče o klienty lépe přizpůsobena nárokům osob se zdravotním postižením,“ vysvětluje radní. 

Oproti tomu snižování kapacit se týká Domova Kolešovice, kde dojde ve dvou fázích ke snížení o celkem osm lůžek, a Domova seniorů Nové Strašecí, kde klesne lůžková kapacita celkem o šest lůžek. Oba domovy zároveň registrují nově pečovatelskou službu. Snižování kapacit v rámci modernizaci sociálních služeb se dále týká Domova Sedlčany, který snižuje kapacitu domova se zvláštním režimem o deset míst, Domov Unhošť o šest míst a o pét lůžek snižuje kapacitu také Domov Velvary.

Ve třech zařízeních pak dojde k přesunu lůžkových kapacit v rámci poskytovaných služeb. Nalžovický zámek přesouvá částečně kapacitu devět míst chráněného bydlení a péti míst týdenního stacionáře na navýšení kapacity domova pro osoby se zdravotním postižením. Domov seniorů TGM přesouvá kapacitu čtyř lůžek z pobytové odlehčovací služby na domov se zvláštním režimem. Centrum 83 přesouvá dvě lůžka z týdenního stacionáře na celoroční domov pro osoby se zdravotním postižením. Harmonogram plánovaných změn je rozvržen na období následujících dvou let.


 1. krimi

  Kladenské policie hledá agresora snědé pleti, incident se stal na Sletišti

 2. zprávy

  Kraj rozdělí sedm milionů mezi 15 azylových domů

 3. sport

  Podpořte Kanonýry Kladno už dnes v zápasu proti Znojmu

 4. krimi

  Poznáváte muže na fotografii, oznamte to policii

 5. info z radnice

  Přechod na nový informační systém na jeden den uzavře Magistrát v Kladně

 6. krimi

  Slánský strážník pomohl zadržet hledanou osobu ve svém volnu

 7. info z radnice

  Divadlo ve Slaném bude slavit přesně 30. prosince 140 let od svého otevření

 8. info z radnice

  Kladenské gymnázium projde celkovou rekonstrukcí

 9. info z radnice

  Primátoři 20 měst zaslali otevřenou výzvu představitelům státu

 10. zprávy

  Střední škola služeb a řemesel Stochov navštívila zámek v Lánech

 11. pozvánka

  Do Zooparku Zájezd dorazí kouzla a čáry

 12. sport

  HK Lev Slaný pořádá v neděli nábor nových lvíčat

 13. zprávy

  Ortopedické oddělení kladenské nemocnice pořídilo dvě nové artroskopické věže.

 14. zprávy

  Projekt krajů, Čtyřmezí, přinese lepší dopravní obslužnost pro cestující

 15. zprávy

  Střet cisterny s dodávkou na obchvatu Slaného

 16. foto

  Iroshokej pomáhá handicapovaným dětem, je přínosem v pro ty ostatní

 17. info z radnice

  Zastupitelé města Kladna, řesili uzemní plán, ale mimo jiné i pyrotechniku

 18. sport

  Plavecký bazén v Kladně slaví padesát let od zahájení provozu

 19. pozvánka

  Uherský býk se bude letos ve Slaném rožnit tuto sobotu

 20. krimi

  Prozradíme vám, kde v Kladně tento týden měří policie rychlost