SAMK TV Měsíční Kladno
ČSAD KLADNO
 • Restaurace Sleťák
 • SOU a SOŠ Kladno
 • Kladno

Nudit se v létě nemusíte, přinášíme pár tipů co a kde si užít i zažít

Sobota, 24. června 2023 06:30

Ve středních Čechách se naplno rozjíždí hlavní turistická sezóna. I letos léto v regionu zaplní menší či větší kulturní akce. Města, obce, památky, muzea i komerční pořadatelé připravují divadelní představení, koncerty pod širým nebem, slavnosti nebo promítání v letních kinech.

„Pokud si lidé vyberou pro svou dovolenou střední Čechy, mohou prožít léto se vším všudy. Rozmanité aktivity od dne stráveného na koupališti, přes návštěvu hradů a zámků po pohyb v přírodě, může skvěle doplnit koncert, divadlo nebo letní kino,“ láká k návštěvě Jakub Kulhánek, ředitel Středočeské centrály cestovního ruchu.

Středočeské kulturní léto

Každoroční akce v rámci Středočeského kulturního léta už jsou v plném proudu. Typické je pro ně spojení kulturního prožitku a historického místa. Pestrou nabídku přinesou divadla pod širým nebem nebo v netypických kulisách vybraných hradů a zámků. Ve Vlašimi na nádvoří zámku zazpívá 29. června Václav Noid Bárta za doprovodu kapely Bek Clan. Na zámku v Nižboru se dne 22. srpna diváci dočkají komedie Společenstvo vlastníků a 23. srpna se v Hornickém skanzenu Mayrau ve Vinařicích odehraje divadelní komedie Figaro. Divadelní prkna v Regionálním muzeu v Jílovém u Prahy budou patřit 19. července hře Ráno poté.

V nabídce kulturního léta nesmí chybět ani letní kino. Speciální zážitek přinese promítání filmu Santiniho jazyk dne 23. června u Památníku národního útlaku a odboje v Panenských Břežanech. Ke zhlédnutí bude film o geniálním architektovi Janu Blažeji Santini Aichlovi, a to právě v místě, kde sám působil.

Mělnické kulturní léto

Mělník bude opět plný kultury. Pořadatelé připravili pestrou přehlídku zážitků. Diváky pobaví řadou koncertů, divadelních představení nebo filmy letního kina. Letní scéna zámku Mělník uvede dne 11. července divadelní komedii Úvěr a 13. července bláznivou grotesku Slepice na zádech. Chybět nebude ani cyklus chrámových koncertů v průběhu celého léta v chrámu sv. Petra a Pavla nebo 30. ročník recesistického závodu Mělnická Jizerská 50.

Berounské kulturní léto

O kulturní akce nebude ochucen ani letní Beroun. Tradičně proběhnou na venkovním pódiu na náměstí Joachima Barranda, u OC Hvězda nebo na levém břehu řeky Berounky. V programu Berounského kulturního léta budou divadla pro děti, Promenádní neděle, kdy zahrají kapely nejrůznějších žánrů, nebo oblíbený festival Závodí, který se letos koná 5. srpna. Návštěvníci se mohou těšit 16. července na odpoledne s dechovkami nebo na dámské vokální kvarteto, které se představí 13. srpna. Léto v Berouně uzavře 27. srpna přehlídka po/berounských bluegrassových kapel a uskupení.

Léto na hradech a zámcích

Pozadu s letním programem nejsou ani středočeské hrady a zámky. Na nádvoří zámku Mnichovo Hradiště se odehraje dne 27. srpna představení Bílá paní na vdávání. Pro děti je každou letní neděli připraveno pohádkové dopoledne s průvodkyní v dobovém kostýmu nebo loutkové představení.

Hrad Týnec nad Sázavou připravuje na 8. srpna městské slavnosti Týnecký střep, které jsou spojeny se středověkou hudbou, zbraněmi a katapulty, pohádkami nebo sokolnickými ukázkami. Mimo to celým dnem provedou šermířské ukázky, dětská divadelní představení nebo dobová věštírna a prohlídka věže.

Srpen zve tradičně na oblíbenou Hradozámeckou noc. Na zámku Konopiště mohou návštěvníci vstoupit dne 26. srpna do běžně nepřístupných prostor a užít si atmosféru nádvoří ve svitu starých lamp, dobré jídlo, veselou hudbu a působivou atmosféru. Speciální prohlídky při této příležitosti připravují mimo jiné i zámky Zruč nad Sázavou nebo Loučeň.

Zdroj:Středočeská centrála cestovního ruchu 1. krimi

  Kladenské policie hledá agresora snědé pleti, incident se stal na Sletišti

 2. zprávy

  Kraj rozdělí sedm milionů mezi 15 azylových domů

 3. sport

  Podpořte Kanonýry Kladno už dnes v zápasu proti Znojmu

 4. krimi

  Poznáváte muže na fotografii, oznamte to policii

 5. info z radnice

  Přechod na nový informační systém na jeden den uzavře Magistrát v Kladně

 6. krimi

  Slánský strážník pomohl zadržet hledanou osobu ve svém volnu

 7. info z radnice

  Divadlo ve Slaném bude slavit přesně 30. prosince 140 let od svého otevření

 8. info z radnice

  Kladenské gymnázium projde celkovou rekonstrukcí

 9. info z radnice

  Primátoři 20 měst zaslali otevřenou výzvu představitelům státu

 10. zprávy

  Střední škola služeb a řemesel Stochov navštívila zámek v Lánech

 11. pozvánka

  Do Zooparku Zájezd dorazí kouzla a čáry

 12. sport

  HK Lev Slaný pořádá v neděli nábor nových lvíčat

 13. zprávy

  Ortopedické oddělení kladenské nemocnice pořídilo dvě nové artroskopické věže.

 14. zprávy

  Projekt krajů, Čtyřmezí, přinese lepší dopravní obslužnost pro cestující

 15. zprávy

  Střet cisterny s dodávkou na obchvatu Slaného

 16. foto

  Iroshokej pomáhá handicapovaným dětem, je přínosem v pro ty ostatní

 17. info z radnice

  Zastupitelé města Kladna, řesili uzemní plán, ale mimo jiné i pyrotechniku

 18. sport

  Plavecký bazén v Kladně slaví padesát let od zahájení provozu

 19. pozvánka

  Uherský býk se bude letos ve Slaném rožnit tuto sobotu

 20. krimi

  Prozradíme vám, kde v Kladně tento týden měří policie rychlost