SAMK Měsíčník Kladno
Klapod ČSAD KLADNO
 • KLAPOD
 • SAMK
 • SOU a SOŠ Kladno

Nudit se v létě nemusíte, přinášíme pár tipů co a kde si užít i zažít

Sobota, 24. června 2023 06:30

Ve středních Čechách se naplno rozjíždí hlavní turistická sezóna. I letos léto v regionu zaplní menší či větší kulturní akce. Města, obce, památky, muzea i komerční pořadatelé připravují divadelní představení, koncerty pod širým nebem, slavnosti nebo promítání v letních kinech.

„Pokud si lidé vyberou pro svou dovolenou střední Čechy, mohou prožít léto se vším všudy. Rozmanité aktivity od dne stráveného na koupališti, přes návštěvu hradů a zámků po pohyb v přírodě, může skvěle doplnit koncert, divadlo nebo letní kino,“ láká k návštěvě Jakub Kulhánek, ředitel Středočeské centrály cestovního ruchu.

Středočeské kulturní léto

Každoroční akce v rámci Středočeského kulturního léta už jsou v plném proudu. Typické je pro ně spojení kulturního prožitku a historického místa. Pestrou nabídku přinesou divadla pod širým nebem nebo v netypických kulisách vybraných hradů a zámků. Ve Vlašimi na nádvoří zámku zazpívá 29. června Václav Noid Bárta za doprovodu kapely Bek Clan. Na zámku v Nižboru se dne 22. srpna diváci dočkají komedie Společenstvo vlastníků a 23. srpna se v Hornickém skanzenu Mayrau ve Vinařicích odehraje divadelní komedie Figaro. Divadelní prkna v Regionálním muzeu v Jílovém u Prahy budou patřit 19. července hře Ráno poté.

V nabídce kulturního léta nesmí chybět ani letní kino. Speciální zážitek přinese promítání filmu Santiniho jazyk dne 23. června u Památníku národního útlaku a odboje v Panenských Břežanech. Ke zhlédnutí bude film o geniálním architektovi Janu Blažeji Santini Aichlovi, a to právě v místě, kde sám působil.

Mělnické kulturní léto

Mělník bude opět plný kultury. Pořadatelé připravili pestrou přehlídku zážitků. Diváky pobaví řadou koncertů, divadelních představení nebo filmy letního kina. Letní scéna zámku Mělník uvede dne 11. července divadelní komedii Úvěr a 13. července bláznivou grotesku Slepice na zádech. Chybět nebude ani cyklus chrámových koncertů v průběhu celého léta v chrámu sv. Petra a Pavla nebo 30. ročník recesistického závodu Mělnická Jizerská 50.

Berounské kulturní léto

O kulturní akce nebude ochucen ani letní Beroun. Tradičně proběhnou na venkovním pódiu na náměstí Joachima Barranda, u OC Hvězda nebo na levém břehu řeky Berounky. V programu Berounského kulturního léta budou divadla pro děti, Promenádní neděle, kdy zahrají kapely nejrůznějších žánrů, nebo oblíbený festival Závodí, který se letos koná 5. srpna. Návštěvníci se mohou těšit 16. července na odpoledne s dechovkami nebo na dámské vokální kvarteto, které se představí 13. srpna. Léto v Berouně uzavře 27. srpna přehlídka po/berounských bluegrassových kapel a uskupení.

Léto na hradech a zámcích

Pozadu s letním programem nejsou ani středočeské hrady a zámky. Na nádvoří zámku Mnichovo Hradiště se odehraje dne 27. srpna představení Bílá paní na vdávání. Pro děti je každou letní neděli připraveno pohádkové dopoledne s průvodkyní v dobovém kostýmu nebo loutkové představení.

Hrad Týnec nad Sázavou připravuje na 8. srpna městské slavnosti Týnecký střep, které jsou spojeny se středověkou hudbou, zbraněmi a katapulty, pohádkami nebo sokolnickými ukázkami. Mimo to celým dnem provedou šermířské ukázky, dětská divadelní představení nebo dobová věštírna a prohlídka věže.

Srpen zve tradičně na oblíbenou Hradozámeckou noc. Na zámku Konopiště mohou návštěvníci vstoupit dne 26. srpna do běžně nepřístupných prostor a užít si atmosféru nádvoří ve svitu starých lamp, dobré jídlo, veselou hudbu a působivou atmosféru. Speciální prohlídky při této příležitosti připravují mimo jiné i zámky Zruč nad Sázavou nebo Loučeň.

Zdroj:Středočeská centrála cestovního ruchu 1. zprávy

  Ze státní fondu dopravní infrastruktury půjde nejvíce peněz na obchvat Kralup nad Vltavou

 2. zprávy

  Radní kraje schválili dalších 50 žádostí o kotlíkové dotace

 3. krimi

  POZOR! Návnady na psy rozmísťuje ve Slaném zatím neznámý pachatel

 4. zprávy

  Fenka trpěla celou noc bez vody a jídla uvázaná k zátarasu u výkopu v Kladně

 5. pozvánka

  Ve čtvrtek zahájil Kladenský zámek výstavu: Jiří Hanke- 50 let s fotografií

 6. krimi

  Starosta Smečna se zasloužil o Pol Point pro své občany

 7. video

  Blikající majáky v Kladně i v celé ČR symbolizovaly blížící se pomoc obětem trestných činů

 8. zprávy

  V Zoopark Zájezd hledají nové kolegy, na stálo i na brigádu

 9. pozvánka

  Vepřové hody, skokové závody, dančí stezka, možnost najít si kamínek, to vše o víkendu v Královickém dvoře

 10. zprávy

  Středočeská vědecká knihovna v Kladně připravila jarní prázdniny plné komiksů

 11. zprávy

  Ve čtvrtek 22. února si v Kladně připomenou smutné výročí

 12. info z radnice

  Slaný nabízí formou dražby dva pozemky v budoucí klidné čtvrti

 13. krimi

  Městská policie Slaný musela zakročit proti dvěma agresivním osobám

 14. zprávy

  Hledáte smysluplné uplatnění? Základka ve Svárově hledá posily

 15. info z radnice

  Trhovec ukončil smlouvu se Slaném, dal tím prostor mnoha jiným

 16. zprávy

  Svatbu snů pro vás připraví v Královickém dvoře, již jen 10 termínů pro tento rok

 17. sport

  Kladno má špičkové sportovce, jděte je podpořit a od nás víte kdy a kam

 18. zprávy

  Kanonýři Kladno rozstříleli Brňáky, odjeli s drtivou porážkou, propukly velké oslavy

 19. zprávy

  Protesty zemědělců sílí. Z Vítova u Slaného jich na Prahu vyrazilo víc než 150

 20. info z radnice

  Revize katastru nemovitostí v Kladně začne v dubnu, potrvá až do konce roku 2026