Smart Kladno, od vizí po investiční příležitosti
Sobota, 10. června 2023 09:01
V Kladně se dnes konal diskusní seminář na téma využívání chytrých systémů v procesu řízení měst a obcí, a to v rámci Platformy pro rozvoj energetiky města Kladna (PREMK). Na semináři se sešli zástupci odborů kladenského magistrátu a představitelé města, partneři Kladna v oblasti „Smart City“ – města Praha a Písek a zástupci operátorů ICT i soukromých technologických firem, které veřejnému i soukromému sektoru řešení nabízejí.
„Smyslem těchto workshopů je dostávat se více od sběru a monitoringu různých dat k řízení budov, projektů atd. Společným jmenovatelem je digitalizace a růst znalostí a dovednosti lidí, kteří se ve městech věnují ve spolupráci s partnery plánování v oblasti Smart City,“ konstatoval David Škorňa, koordinátor mezinárodních projektů města Kladna zaměřených na udržitelnou energetiku, jako jsou SPARCS či GlocalFlex.
Hlavními tématy setkání bylo představení „chytrých“ systémů a senzoriky, které město Kladno využívá, možnosti digitalizace a využívání open dat, očekávané trendy, možnosti financování i zkušenosti partnerů. Diskutovalo se o kamerových systémem, senzorice, smart meteringu, o tom, jak inspirovat lidi k inovativnímu myšlení v rámci jejich agend. Debata se točila okolo smysluplnosti smart projektů a zkušenostech s opuštěním těch, které se v testovacím období neukázaly užitečnými, o podpoře či překážkách v legislativě a státní správě, o tvorbě strategií a mnohém dalším.
„V Kladně se snažíme přistupovat k zapojování moderních technologií do chodu města pragmaticky. Vybíráme si pouze smysluplné projekty. Pokud zjistíme v testovacím procesu, že něco není efektivní, opouštíme to. Příkladem je třeba zemními senzory sledovaná zaplněnost parkovacích míst. Naopak se nám osvědčila senzory hlídaná zaplněnost podzemních odpadních kontejnerů ve městě nebo průchodnost vhozových otvorů. Velice užitečná se nám jeví také integrace různých řešení a sběru dat do jedné datové platformy. V Kladně od roku 2017 využíváme platformu Invipo,“ uvedl během semináře náměstek kladenského primátora Přemysl Mužík.
Právě s platformou Invipo, jejími funkcemi a možnostmi zapojení různých technologií do jejích modulů se účastníci workshopu seznámili. Zároveň měli možnost dozvědět se o novém evropském programu European Urban Iniciative určeném městským správám a cíleném na inovativní projekty nebo o chystané 2. výzvě pro demonstrativní Smart City 5G aplikace v rámci Národního plánu obnovy. Své zkušenosti v oblasti inovativních projektů účastníkům sdělili zástupci měst Písek a Praha nebo Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT.