SAMK TV Měsíční Kladno
ČSAD KLADNO
 • Restaurace Sleťák
 • SOU a SOŠ Kladno
 • Kladno

Studenti kladenské zdrávky se podívali do německého plastinária v Gubenu

Středa, 7. června 2023 08:01

Na konci dubna strávili studenti dva dny v Německu, které byly zaměřeny především na návštěvu plastinária. Plastinace je technika nebo proces používaný v oboru anatomie ke konzervaci těl nebo jejich částí, který byl vyvinut německým anatomem Guntherem von Hagensem. Voda a tuk jsou nahrazeny určitými plasty, které u exempláře zabraňují biologickému rozpadu, dovolují zachovat většinu vlastností původního vzorku a dokonce je možné se ho i dotýkat.

Uvnitř měli čas si prohlédnout tabule, které ukazovaly jednotlivé roky vývoje plastinária. Po rozdělení na poloviny se jedné skupiny se ujal sympatický průvodce, který měl výklad v Německém jazyce. Ten se ji plně věnoval po dobu dalších 4 hodin s velkým nasazením, které v účastnících ještě zesílilo veškeré emoce z celé prohlídky. Tomu pomohla i paní učitelka, která celý jeho výklad překládala do českého jazyka, včetně faktů i vtipných poznámek. Druhé skupiny se ujala mladá zaměstnankyně, která pracuje přímo na výrobě plastinátů a u které byl výklad v jazyce anglickém, kde pomáhal pan učitel Kolář. V plastináriu byli k vidění jednotlivé orgány a tělní systémy v fyziologické i patologické formě a některých se žáci měli možnost dotknout. V jedné místnosti ze zdi koukal plastinovaný obličej.

 

Celé skupině byl názorně ukázán i popsán celý proces plastinace, což na všech nechalo velký dojem. Mohli také vidět i patologické nálezy, ,,situs inversus”, tedy otočené orgány, plíce kuřáka, mozek s metastázami a mnoho dalšího. Lidské tělo ale nebylo jediné, co nejen žákům, bylo přiblíženo. Průvodce vysvětlil a ukázal jak fungují i těla ze světa zvířat. Viděli plastinovanou žirafu, žáby, koňské hlavy, žraloka a mnoho dalšího. Plni zážitků a informací v odpoledních hodinách odjížděli na hotel do Drážďan. Po ubytováni měli čas si prohlédnout po vlastní ose toto město v plné kráse a projít si jeho historické centrum.

Druhý den všechny čekala návštěva Frauenkirche – barokního, evangelicko-luteránského kostela se sochou Martina Luthera blízko vchodu. Historie této památky, především ta nešťastná v době 2. světové války, byla přiblížena v podobě dokumentárního filmu, který sledovali přímo v podzemních prostorách Frauenkirche. Po rozchodupo rozchodu si mohli prohlédnout probíhající výstavu v kostele a celý tento velký komplex. jsme ho tedy ke shánění dárků, prohlídce města a nákupu v rozmanitém množství obchodů. Díky krásnému počasí, které nám přálo po celý výlet, naposledy nasáli atmosféru celé expedice a vyrazili jsmezpět směr Česká republika.

 

„Z výletu si všichni odnášíme mnoho vzpomínek a nových informací, které se nám budou hodit pro naše další studium. Děkujeme tímto nadaci EUC za finanční podporu bez které by se exkurze, minimálně v takovém rozsahu, nemohla konat. Dále děkujeme paní učitelce Hummlové, která celou akci zorganizovala, učitelům jazyků paní učitelce Vaňaskové a panu učiteli Kolářovi a paní učitelce Strejčkové, která nás celou dobu doprovázela,“ uvedla studentka a autorka reportáže Klára Šípová.                                                                                                                                    Foto: Archiv školy

 


 1. krimi

  Kladenské policie hledá agresora snědé pleti, incident se stal na Sletišti

 2. zprávy

  Kraj rozdělí sedm milionů mezi 15 azylových domů

 3. sport

  Podpořte Kanonýry Kladno už dnes v zápasu proti Znojmu

 4. krimi

  Poznáváte muže na fotografii, oznamte to policii

 5. info z radnice

  Přechod na nový informační systém na jeden den uzavře Magistrát v Kladně

 6. krimi

  Slánský strážník pomohl zadržet hledanou osobu ve svém volnu

 7. info z radnice

  Divadlo ve Slaném bude slavit přesně 30. prosince 140 let od svého otevření

 8. info z radnice

  Kladenské gymnázium projde celkovou rekonstrukcí

 9. info z radnice

  Primátoři 20 měst zaslali otevřenou výzvu představitelům státu

 10. zprávy

  Střední škola služeb a řemesel Stochov navštívila zámek v Lánech

 11. pozvánka

  Do Zooparku Zájezd dorazí kouzla a čáry

 12. sport

  HK Lev Slaný pořádá v neděli nábor nových lvíčat

 13. zprávy

  Ortopedické oddělení kladenské nemocnice pořídilo dvě nové artroskopické věže.

 14. zprávy

  Projekt krajů, Čtyřmezí, přinese lepší dopravní obslužnost pro cestující

 15. zprávy

  Střet cisterny s dodávkou na obchvatu Slaného

 16. foto

  Iroshokej pomáhá handicapovaným dětem, je přínosem v pro ty ostatní

 17. info z radnice

  Zastupitelé města Kladna, řesili uzemní plán, ale mimo jiné i pyrotechniku

 18. sport

  Plavecký bazén v Kladně slaví padesát let od zahájení provozu

 19. pozvánka

  Uherský býk se bude letos ve Slaném rožnit tuto sobotu

 20. krimi

  Prozradíme vám, kde v Kladně tento týden měří policie rychlost