SAMK Měsíčník Kladno
Klapod ČSAD KLADNO
 • KLAPOD
 • SAMK
 • SOU a SOŠ Kladno

Studenti kladenské zdrávky se podívali do německého plastinária v Gubenu

Středa, 7. června 2023 08:01

Na konci dubna strávili studenti dva dny v Německu, které byly zaměřeny především na návštěvu plastinária. Plastinace je technika nebo proces používaný v oboru anatomie ke konzervaci těl nebo jejich částí, který byl vyvinut německým anatomem Guntherem von Hagensem. Voda a tuk jsou nahrazeny určitými plasty, které u exempláře zabraňují biologickému rozpadu, dovolují zachovat většinu vlastností původního vzorku a dokonce je možné se ho i dotýkat.

Uvnitř měli čas si prohlédnout tabule, které ukazovaly jednotlivé roky vývoje plastinária. Po rozdělení na poloviny se jedné skupiny se ujal sympatický průvodce, který měl výklad v Německém jazyce. Ten se ji plně věnoval po dobu dalších 4 hodin s velkým nasazením, které v účastnících ještě zesílilo veškeré emoce z celé prohlídky. Tomu pomohla i paní učitelka, která celý jeho výklad překládala do českého jazyka, včetně faktů i vtipných poznámek. Druhé skupiny se ujala mladá zaměstnankyně, která pracuje přímo na výrobě plastinátů a u které byl výklad v jazyce anglickém, kde pomáhal pan učitel Kolář. V plastináriu byli k vidění jednotlivé orgány a tělní systémy v fyziologické i patologické formě a některých se žáci měli možnost dotknout. V jedné místnosti ze zdi koukal plastinovaný obličej.

 

Celé skupině byl názorně ukázán i popsán celý proces plastinace, což na všech nechalo velký dojem. Mohli také vidět i patologické nálezy, ,,situs inversus”, tedy otočené orgány, plíce kuřáka, mozek s metastázami a mnoho dalšího. Lidské tělo ale nebylo jediné, co nejen žákům, bylo přiblíženo. Průvodce vysvětlil a ukázal jak fungují i těla ze světa zvířat. Viděli plastinovanou žirafu, žáby, koňské hlavy, žraloka a mnoho dalšího. Plni zážitků a informací v odpoledních hodinách odjížděli na hotel do Drážďan. Po ubytováni měli čas si prohlédnout po vlastní ose toto město v plné kráse a projít si jeho historické centrum.

Druhý den všechny čekala návštěva Frauenkirche – barokního, evangelicko-luteránského kostela se sochou Martina Luthera blízko vchodu. Historie této památky, především ta nešťastná v době 2. světové války, byla přiblížena v podobě dokumentárního filmu, který sledovali přímo v podzemních prostorách Frauenkirche. Po rozchodupo rozchodu si mohli prohlédnout probíhající výstavu v kostele a celý tento velký komplex. jsme ho tedy ke shánění dárků, prohlídce města a nákupu v rozmanitém množství obchodů. Díky krásnému počasí, které nám přálo po celý výlet, naposledy nasáli atmosféru celé expedice a vyrazili jsmezpět směr Česká republika.

 

„Z výletu si všichni odnášíme mnoho vzpomínek a nových informací, které se nám budou hodit pro naše další studium. Děkujeme tímto nadaci EUC za finanční podporu bez které by se exkurze, minimálně v takovém rozsahu, nemohla konat. Dále děkujeme paní učitelce Hummlové, která celou akci zorganizovala, učitelům jazyků paní učitelce Vaňaskové a panu učiteli Kolářovi a paní učitelce Strejčkové, která nás celou dobu doprovázela,“ uvedla studentka a autorka reportáže Klára Šípová.                                                                                                                                    Foto: Archiv školy

 


 1. info z radnice

  Dvacátý ples Královského města Slaný se blíží, koná se již sobotu 9. března

 2. info z radnice

  Místo referent/ky pro ekonomiku a registr smluv nabízí Slaný

 3. zprávy

  Exotické ovoce a další africké produkty zamíří v neděli 3.března do kina Sokol v Kladně

 4. sport

  První utkání ve čtvrtfinále čeká Kanonýry Kladno doma proti brněnským Gullivers

 5. zprávy

  Na 26. ročníku plesu OPS Mateřství se tančilo pro dobrou věc

 6. zprávy

  Královice nabízejí prostor pro školení nebo setkání vaší firmy

 7. sport

  Zimní Excalibur Race proběhne v Hornickém skanzenu Mayrau v Kladně

 8. info z radnice

  Zápisy dětí do prvních tříd základních škol budou ve Slaném na začátku dubna

 9. krimi

  Policie pátrá po totožnosti muže z loupeží v Kladně

 10. info z radnice

  Revitalizace Soukenické ulice ve Slaném začne čtvrtého března

 11. zprávy

  Strážníci v Kladně odhalili řidiče, který porušoval předpisy a řídil bez papírů

 12. zprávy

  Kladenská nemocnice dostane od kraje finanční injekci

 13. video

  Známý kladenský muzikant Jary Tauber vydal nový singl a chystá nové album

 14. krimi

  Řidiči pozor! Prozradíme vám, kde v Kladně tento týden měří policie rychlost

 15. zprávy

  POZOR na pravděpodobného podvodníka, který vystupuje pod jménem Stefan Frueh

 16. pozvánka

  Městská knihovna Kladno připravila na březen program pro všechny věkové kategorie

 17. kultura

  Navštivte Hornický skanzen Mayrau ve Vinařicích u Kladna, je co vidět a zažít

 18. sport

  Poradíme vám, kde tento týden můžete fandit kladenským sportovcům

 19. info z radnice

  Hazard ve Slaném má absolutní zákaz, schválilo zastupitelstvo, místostarosta komentoval

 20. zprávy

  Redakční výběr toho co vám možná tento týden v Kladenských listech uteklo