Studenti kladenské zdrávky se podívali do německého plastinária v Gubenu
Středa, 7. června 2023 08:01
Na konci dubna strávili studenti dva dny v Německu, které byly zaměřeny především na návštěvu plastinária. Plastinace je technika nebo proces používaný v oboru anatomie ke konzervaci těl nebo jejich částí, který byl vyvinut německým anatomem Guntherem von Hagensem. Voda a tuk jsou nahrazeny určitými plasty, které u exempláře zabraňují biologickému rozpadu, dovolují zachovat většinu vlastností původního vzorku a dokonce je možné se ho i dotýkat.
Uvnitř měli čas si prohlédnout tabule, které ukazovaly jednotlivé roky vývoje plastinária. Po rozdělení na poloviny se jedné skupiny se ujal sympatický průvodce, který měl výklad v Německém jazyce. Ten se ji plně věnoval po dobu dalších 4 hodin s velkým nasazením, které v účastnících ještě zesílilo veškeré emoce z celé prohlídky. Tomu pomohla i paní učitelka, která celý jeho výklad překládala do českého jazyka, včetně faktů i vtipných poznámek. Druhé skupiny se ujala mladá zaměstnankyně, která pracuje přímo na výrobě plastinátů a u které byl výklad v jazyce anglickém, kde pomáhal pan učitel Kolář. V plastináriu byli k vidění jednotlivé orgány a tělní systémy v fyziologické i patologické formě a některých se žáci měli možnost dotknout. V jedné místnosti ze zdi koukal plastinovaný obličej.
Celé skupině byl názorně ukázán i popsán celý proces plastinace, což na všech nechalo velký dojem. Mohli také vidět i patologické nálezy, ,,situs inversus”, tedy otočené orgány, plíce kuřáka, mozek s metastázami a mnoho dalšího. Lidské tělo ale nebylo jediné, co nejen žákům, bylo přiblíženo. Průvodce vysvětlil a ukázal jak fungují i těla ze světa zvířat. Viděli plastinovanou žirafu, žáby, koňské hlavy, žraloka a mnoho dalšího. Plni zážitků a informací v odpoledních hodinách odjížděli na hotel do Drážďan. Po ubytováni měli čas si prohlédnout po vlastní ose toto město v plné kráse a projít si jeho historické centrum.
Druhý den všechny čekala návštěva Frauenkirche – barokního, evangelicko-luteránského kostela se sochou Martina Luthera blízko vchodu. Historie této památky, především ta nešťastná v době 2. světové války, byla přiblížena v podobě dokumentárního filmu, který sledovali přímo v podzemních prostorách Frauenkirche. Po rozchodupo rozchodu si mohli prohlédnout probíhající výstavu v kostele a celý tento velký komplex. jsme ho tedy ke shánění dárků, prohlídce města a nákupu v rozmanitém množství obchodů. Díky krásnému počasí, které nám přálo po celý výlet, naposledy nasáli atmosféru celé expedice a vyrazili jsmezpět směr Česká republika.
„Z výletu si všichni odnášíme mnoho vzpomínek a nových informací, které se nám budou hodit pro naše další studium. Děkujeme tímto nadaci EUC za finanční podporu bez které by se exkurze, minimálně v takovém rozsahu, nemohla konat. Dále děkujeme paní učitelce Hummlové, která celou akci zorganizovala, učitelům jazyků paní učitelce Vaňaskové a panu učiteli Kolářovi a paní učitelce Strejčkové, která nás celou dobu doprovázela,“ uvedla studentka a autorka reportáže Klára Šípová. Foto: Archiv školy