7 pádů SAMK ROYAL Fitness Měsíčník Kladno
ČSAD KLADNO Nad Kladnem Klapod
 • 7 pádů
 • SAMK
 • SOU a SOŠ Kladno

V Kladně se u hlavního hřbitova staví nové kolumbárium

Pátek, 19. května 2023 10:40

Kapacita stávajícího kolumbária již zásadně nestačí, v Kladně se na místo pro uložení urny čekalo i dva roky. Podobu nového kolumbária navrhl architekt Jan Žalský, který je mimo jiné také autorem podoby muzea v areálu Památníku Lidice či Muzea věžáků v Kladně. město za stavbu zaplatí necelých 27 milionů.

Foto: KL

„Na sedmdesátitisícové město máme totiž jen necelých sedmnáct set urnových míst, přitom stávající kolumbárium na hlavním kladenském hřbitově má kapacitu osm set padesát schránek. Proto jsme se ve vedení města rozhodli problém co nejdříve řešit a v uplynulých dvou letech stavbu připravili,“ popsal impuls ke změně radní pro rozvoj města Ondřej Rys.

Naposledy se místa k uložení uren rozrostla pouze ve třináctém oddělení hlavního hřbitova, a to v roce 2011 o 89 schránek a kolumbárium na rozdělovském hřbitově v roce 2004 se 72 místy. To však přetrvávající zásadní problém města zdaleka nevyřešilo. Podobu nového kolumbária navrhl architekt Jan Žalský, který je mimo jiné také autorem podoby muzea v areálu Památníku Lidice či Muzea věžáků v Kladně.

Nové úložiště uren bude přimykat ke hřbitovní zdi a navazovat na současné kolumbárium. Ve hřbitovní zdi budou čtyři nové průchody uzavřené kovanými brankami. „V konečné fázi poskytne kolumbárium 2335 nových schránek, jejichž průčelí budou tvořit buď kamenné desky nebo prosklená dvířka. Cestu kolem schránek ochrání střecha podepřená obvodovou zdí a sloupořadím. V cípu kolumbária se bude nacházet kout k rozjímání se stromem, vodní vanou a lavicí. Ke spočinutí poslouží také zahrada lemovaná lavičkami s travnatými valy, květinami a stromy. Hlavní přístupovou cestu budou lemovat vzrostlé akáty,“ popsal podobu nového úložiště náměstek primátora Robert Bezděk s tím, že kolumbárium je koncipované tak, aby bylo v případě potřeby v budoucnu možné plynule navázat stavbou další části.

Výstavbu dodavatel spustil v polovině dubna a práce budou trvat zhruba rok. Hotovo by tedy mělo být na jaře příštího roku. Nové kolumbárium představuje investici přesahující 26,5 milionů korun. Součástí stavby budou také bourání zpevněné plochy a oprava zdi hřbitova v úseku zhruba 20 metrů a také přeložka vodovodu a elektrického vedení. Nezbytně musí být kvůli stavbě pokáceno 20 stromů, plně je však nahradí nové.

„Z části hřbitova se tak bohužel na delší dobu stane staveniště se vším všudy, což bude na pietním místě jistě určitou zkouškou trpělivosti návštěvníků. Je to však pro dobrou, a hlavně nezbytnou věc. Za projevenou trpělivost předem děkujeme,“ uvedl Ondřej Rys.

Kladno se v současnosti stará na svém území o osm hřbitovů. Celkem má v tuto chvíli zhruba 13 726 hrobových míst, z nichž je 2 576 urnových schránek, urnových pomníků a epitafních desek. O údržbu se na všech hřbitovech od roku 1997 na základě smlouvy o dílo stará firma Petr Pokorný. Správa všech pohřebišť město ročně stojí přes 16,5 milionu, a to bez započítání investičních akcí, jakou je právě výstavba nového kolumbária. Jednotný nájem za jeden metr čtvereční hrobového místa je dnes 15 korun za rok na hlavním hřbitově a 13 korun ročně na ostatních hřbitovech. Ceny za služby se pohybují od 120 do 300 korun ročně na hlavním hřbitově a od 100 až 250 korun ročně na ostatních hřbitovech. Cena za urnovou schránku je stanovena na 400 korun ročně na hlavním hřbitově a 300 korun na ostatních hřbitovech.

Cena v novém kolumbáriu prozatím nebyla stanovena. Platby za hrobová místa a uložení schránek náklady na pro provoz hřbitovů samozřejmě nepokryjí a město na ně zásadně doplácí. Zatímco majitel jednohrobu dnes například platí 405 korun ročně (včetně služeb), město na něj doplácí dalších 996 korun za rok.

Poslední velkou investicí na hlavním kladenském hřbitově byla oprava části zchátralé zdi, která přímo sousedí s parkovištěm. Obnovovaný úsek přesáhl 70 metrů a celkové náklady činily téměř 1,13 milionů korun. Zásadní pro orientaci návštěvníků bylo také vytvoření digitální mapy hřbitova, zatím pro jedenáct oddělení.


 1. zprávy

  Jedním kliknutím můžete pomoc k výhře mladým kladenským architektům v mezinárodní soutěži

 2. zprávy

  Redakční výběr toho, co vám možná tento týden v Kladenských listech uteklo

 3. zprávy

  Vlaky budou mít výluky do konce prázdnin

 4. krimi

  Seniorku nalezli v rozdělovském lesíku, šťastná rodina děkuje všem za pomoc

 5. zprávy

  Seniorka stále nenalezena, od čtvrtka odpoledne po ní pátrá celý okres Kladno, pomozte rodině i policii

 6. zprávy

  Do pondělí hlasujte pro kladenskou školu, vítězství v soutěži architektů má na dosah

 7. zprávy

  Ztracen v džungli kapiček a křidélek aneb „Jak jsem kupoval dámské vložky“

 8. zprávy

  11 opilých řidičů, stovky přestupků je výsledek dvou dnů. Původně chtěla policie jen měřit rychlost

 9. zprávy

  Silné krupobití zničilo v Černuci zahrady, domy i auta

 10. zprávy

  Ve slánském rybníku Novas uhynulo zhruba pět metráků ryb, údajně za to může kyslík

 11. zprávy

  Letní slunovrat je jedním z nejmagičtějších dnů v roce

 12. zprávy

  Kam o víkendu i po něm: Kultura, sport, zábava i poučení. 19 možností na výběr

 13. zprávy

  I Tobě může v žilách kolovat naše krev, uvádějí policisté z Kladna

 14. krimi

  POZOR! Pátrání po seniorce v Kladně je zatím bezvýsledné , pomozte rodině i policii

 15. zprávy

  Po jedenácté se konal desetiboj Mladého strážníka MP Kladno, 13 škol poslalo své týmy

 16. zprávy

  Myšlení sériových vrahů poznali lidé v kladenském kině Sokol, exkluzivní rozhovor pro KL

 17. kultura

  Středočeská vědecká knihovna v Kladně projde o prázdninách velkou proměnou

 18. pozvánka

  Velká outdoorová hra Okem Madagaskaru, Zoopark Zájezd v sobotu

 19. zprávy

  Hasiči ve Pcherách mají mocného pomocníka, pomohly vodárny

 20. komerční sdělení

  Podpora Evropské unie zavítala až do stavební společnosti KOSTKA stav s.r.o.