SAMK
ČSAD KLADNO
 • Restaurace Sleťák
 • Farmářské trhy
 • SOU a SOŠ Kladno

V Kladně se u hlavního hřbitova staví nové kolumbárium

Pátek, 19. května 2023 10:40

Kapacita stávajícího kolumbária již zásadně nestačí, v Kladně se na místo pro uložení urny čekalo i dva roky. Podobu nového kolumbária navrhl architekt Jan Žalský, který je mimo jiné také autorem podoby muzea v areálu Památníku Lidice či Muzea věžáků v Kladně. město za stavbu zaplatí necelých 27 milionů.

Foto: KL

„Na sedmdesátitisícové město máme totiž jen necelých sedmnáct set urnových míst, přitom stávající kolumbárium na hlavním kladenském hřbitově má kapacitu osm set padesát schránek. Proto jsme se ve vedení města rozhodli problém co nejdříve řešit a v uplynulých dvou letech stavbu připravili,“ popsal impuls ke změně radní pro rozvoj města Ondřej Rys.

Naposledy se místa k uložení uren rozrostla pouze ve třináctém oddělení hlavního hřbitova, a to v roce 2011 o 89 schránek a kolumbárium na rozdělovském hřbitově v roce 2004 se 72 místy. To však přetrvávající zásadní problém města zdaleka nevyřešilo. Podobu nového kolumbária navrhl architekt Jan Žalský, který je mimo jiné také autorem podoby muzea v areálu Památníku Lidice či Muzea věžáků v Kladně.

Nové úložiště uren bude přimykat ke hřbitovní zdi a navazovat na současné kolumbárium. Ve hřbitovní zdi budou čtyři nové průchody uzavřené kovanými brankami. „V konečné fázi poskytne kolumbárium 2335 nových schránek, jejichž průčelí budou tvořit buď kamenné desky nebo prosklená dvířka. Cestu kolem schránek ochrání střecha podepřená obvodovou zdí a sloupořadím. V cípu kolumbária se bude nacházet kout k rozjímání se stromem, vodní vanou a lavicí. Ke spočinutí poslouží také zahrada lemovaná lavičkami s travnatými valy, květinami a stromy. Hlavní přístupovou cestu budou lemovat vzrostlé akáty,“ popsal podobu nového úložiště náměstek primátora Robert Bezděk s tím, že kolumbárium je koncipované tak, aby bylo v případě potřeby v budoucnu možné plynule navázat stavbou další části.

Výstavbu dodavatel spustil v polovině dubna a práce budou trvat zhruba rok. Hotovo by tedy mělo být na jaře příštího roku. Nové kolumbárium představuje investici přesahující 26,5 milionů korun. Součástí stavby budou také bourání zpevněné plochy a oprava zdi hřbitova v úseku zhruba 20 metrů a také přeložka vodovodu a elektrického vedení. Nezbytně musí být kvůli stavbě pokáceno 20 stromů, plně je však nahradí nové.

„Z části hřbitova se tak bohužel na delší dobu stane staveniště se vším všudy, což bude na pietním místě jistě určitou zkouškou trpělivosti návštěvníků. Je to však pro dobrou, a hlavně nezbytnou věc. Za projevenou trpělivost předem děkujeme,“ uvedl Ondřej Rys.

Kladno se v současnosti stará na svém území o osm hřbitovů. Celkem má v tuto chvíli zhruba 13 726 hrobových míst, z nichž je 2 576 urnových schránek, urnových pomníků a epitafních desek. O údržbu se na všech hřbitovech od roku 1997 na základě smlouvy o dílo stará firma Petr Pokorný. Správa všech pohřebišť město ročně stojí přes 16,5 milionu, a to bez započítání investičních akcí, jakou je právě výstavba nového kolumbária. Jednotný nájem za jeden metr čtvereční hrobového místa je dnes 15 korun za rok na hlavním hřbitově a 13 korun ročně na ostatních hřbitovech. Ceny za služby se pohybují od 120 do 300 korun ročně na hlavním hřbitově a od 100 až 250 korun ročně na ostatních hřbitovech. Cena za urnovou schránku je stanovena na 400 korun ročně na hlavním hřbitově a 300 korun na ostatních hřbitovech.

Cena v novém kolumbáriu prozatím nebyla stanovena. Platby za hrobová místa a uložení schránek náklady na pro provoz hřbitovů samozřejmě nepokryjí a město na ně zásadně doplácí. Zatímco majitel jednohrobu dnes například platí 405 korun ročně (včetně služeb), město na něj doplácí dalších 996 korun za rok.

Poslední velkou investicí na hlavním kladenském hřbitově byla oprava části zchátralé zdi, která přímo sousedí s parkovištěm. Obnovovaný úsek přesáhl 70 metrů a celkové náklady činily téměř 1,13 milionů korun. Zásadní pro orientaci návštěvníků bylo také vytvoření digitální mapy hřbitova, zatím pro jedenáct oddělení.


 1. zprávy

  Řidiči pozor! Na trase Kladno-Slaný narazíte na dopravní komplikace

 2. zprávy

  Kladenské trhy ve středu nebudou s ohledem na počasí

 3. krimi

  Pomozte policii ztotožnit muže, vybral peníze ukradenou kartou

 4. sport

  V Kladně se hokejová mládež sjednocuje, aby byla zase úspěšná

 5. video

  Na Sletišti se v neděli odehrál další dětský den, podívejte se na video

 6. krimi

  Vážnou dopravní nehodu na obchvatu Slaného nepřežili dva lidé

 7. krimi

  Řidiči pozor! Prozradíme vám, kde v Kladně tento týden měří policie rychlost

 8. video

  Atletický stadion ve Slaném se proměnil v den dětských radostí

 9. pozvánka

  Poradíme vám, kde tento týden můžete fandit kladenským sportovcům

 10. povidka

  Muzejnice Hana doporučuje ka ve Slaném zajít za zábavou a poučením

 11. foto

  FOTO: Středočeští hasiči zachránili leguána z koruny stromu

 12. zprávy

  Kraj přispěje na obnovu přivaděče pitné vody do Kladna

 13. zprávy

  Den dětského úsměvu bude už po čtrnácté na kladenském Sletišti

 14. zprávy

  Dětský den ve Slaném bude plný sportu a zábavy

 15. zprávy

  O žáky SOŠ a SOU Kladno z náměstí Edvarda Beneše je zájem

 16. zprávy

  Kladno vyhrálo spor s krajem o dopravní obslužnost u Nejvyššího správního soudu

 17. pozvánka

  Noc kostelů v Kladně startuje již zítra, je připraven bohatý program

 18. zprávy

  Koupaliště na Sletišti zahájilo dnes novou letní sezonu

 19. zprávy

  Zahradu Sládečkova vlastivědného muzea v sobotu ovládnou skláři

 20. zprávy

  Výstraha před nebezpečím vzniku požárů