SAMK Měsíčník Kladno
Klapod ČSAD KLADNO
 • KLAPOD
 • SAMK
 • SOU a SOŠ Kladno

V Kladně se u hlavního hřbitova staví nové kolumbárium

Pátek, 19. května 2023 10:40

Kapacita stávajícího kolumbária již zásadně nestačí, v Kladně se na místo pro uložení urny čekalo i dva roky. Podobu nového kolumbária navrhl architekt Jan Žalský, který je mimo jiné také autorem podoby muzea v areálu Památníku Lidice či Muzea věžáků v Kladně. město za stavbu zaplatí necelých 27 milionů.

Foto: KL

„Na sedmdesátitisícové město máme totiž jen necelých sedmnáct set urnových míst, přitom stávající kolumbárium na hlavním kladenském hřbitově má kapacitu osm set padesát schránek. Proto jsme se ve vedení města rozhodli problém co nejdříve řešit a v uplynulých dvou letech stavbu připravili,“ popsal impuls ke změně radní pro rozvoj města Ondřej Rys.

Naposledy se místa k uložení uren rozrostla pouze ve třináctém oddělení hlavního hřbitova, a to v roce 2011 o 89 schránek a kolumbárium na rozdělovském hřbitově v roce 2004 se 72 místy. To však přetrvávající zásadní problém města zdaleka nevyřešilo. Podobu nového kolumbária navrhl architekt Jan Žalský, který je mimo jiné také autorem podoby muzea v areálu Památníku Lidice či Muzea věžáků v Kladně.

Nové úložiště uren bude přimykat ke hřbitovní zdi a navazovat na současné kolumbárium. Ve hřbitovní zdi budou čtyři nové průchody uzavřené kovanými brankami. „V konečné fázi poskytne kolumbárium 2335 nových schránek, jejichž průčelí budou tvořit buď kamenné desky nebo prosklená dvířka. Cestu kolem schránek ochrání střecha podepřená obvodovou zdí a sloupořadím. V cípu kolumbária se bude nacházet kout k rozjímání se stromem, vodní vanou a lavicí. Ke spočinutí poslouží také zahrada lemovaná lavičkami s travnatými valy, květinami a stromy. Hlavní přístupovou cestu budou lemovat vzrostlé akáty,“ popsal podobu nového úložiště náměstek primátora Robert Bezděk s tím, že kolumbárium je koncipované tak, aby bylo v případě potřeby v budoucnu možné plynule navázat stavbou další části.

Výstavbu dodavatel spustil v polovině dubna a práce budou trvat zhruba rok. Hotovo by tedy mělo být na jaře příštího roku. Nové kolumbárium představuje investici přesahující 26,5 milionů korun. Součástí stavby budou také bourání zpevněné plochy a oprava zdi hřbitova v úseku zhruba 20 metrů a také přeložka vodovodu a elektrického vedení. Nezbytně musí být kvůli stavbě pokáceno 20 stromů, plně je však nahradí nové.

„Z části hřbitova se tak bohužel na delší dobu stane staveniště se vším všudy, což bude na pietním místě jistě určitou zkouškou trpělivosti návštěvníků. Je to však pro dobrou, a hlavně nezbytnou věc. Za projevenou trpělivost předem děkujeme,“ uvedl Ondřej Rys.

Kladno se v současnosti stará na svém území o osm hřbitovů. Celkem má v tuto chvíli zhruba 13 726 hrobových míst, z nichž je 2 576 urnových schránek, urnových pomníků a epitafních desek. O údržbu se na všech hřbitovech od roku 1997 na základě smlouvy o dílo stará firma Petr Pokorný. Správa všech pohřebišť město ročně stojí přes 16,5 milionu, a to bez započítání investičních akcí, jakou je právě výstavba nového kolumbária. Jednotný nájem za jeden metr čtvereční hrobového místa je dnes 15 korun za rok na hlavním hřbitově a 13 korun ročně na ostatních hřbitovech. Ceny za služby se pohybují od 120 do 300 korun ročně na hlavním hřbitově a od 100 až 250 korun ročně na ostatních hřbitovech. Cena za urnovou schránku je stanovena na 400 korun ročně na hlavním hřbitově a 300 korun na ostatních hřbitovech.

Cena v novém kolumbáriu prozatím nebyla stanovena. Platby za hrobová místa a uložení schránek náklady na pro provoz hřbitovů samozřejmě nepokryjí a město na ně zásadně doplácí. Zatímco majitel jednohrobu dnes například platí 405 korun ročně (včetně služeb), město na něj doplácí dalších 996 korun za rok.

Poslední velkou investicí na hlavním kladenském hřbitově byla oprava části zchátralé zdi, která přímo sousedí s parkovištěm. Obnovovaný úsek přesáhl 70 metrů a celkové náklady činily téměř 1,13 milionů korun. Zásadní pro orientaci návštěvníků bylo také vytvoření digitální mapy hřbitova, zatím pro jedenáct oddělení.


 1. zprávy

  Na 26. ročníku plesu OPS Mateřství se tančilo pro dobrou věc

 2. zprávy

  Královice nabízejí prostor pro školení nebo setkání vaší firmy

 3. sport

  Zimní Excalibur Race proběhne v Hornickém skanzenu Mayrau v Kladně

 4. info z radnice

  Zápisy dětí do prvních tříd základních škol budou ve Slaném na začátku dubna

 5. krimi

  Policie pátrá po totožnosti muže z loupeží v Kladně

 6. info z radnice

  Revitalizace Soukenické ulice ve Slaném začne čtvrtého března

 7. zprávy

  Strážníci v Kladně odhalili řidiče, který porušoval předpisy a řídil bez papírů

 8. zprávy

  Kladenská nemocnice dostane od kraje finanční injekci

 9. video

  Známý kladenský muzikant Jary Tauber vydal nový singl a chystá nové album

 10. krimi

  Řidiči pozor! Prozradíme vám, kde v Kladně tento týden měří policie rychlost

 11. zprávy

  POZOR na pravděpodobného podvodníka, který vystupuje pod jménem Stefan Frueh

 12. pozvánka

  Městská knihovna Kladno připravila na březen program pro všechny věkové kategorie

 13. kultura

  Navštivte Hornický skanzen Mayrau ve Vinařicích u Kladna, je co vidět a zažít

 14. zprávy

  Učitele/ky, asistenty/ky přijme ZŠ škola ve Svárově s tradicí od roku 1905

 15. sport

  Poradíme vám, kde tento týden můžete fandit kladenským sportovcům

 16. info z radnice

  Hazard ve Slaném má absolutní zákaz, schválilo zastupitelstvo, místostarosta komentoval

 17. zprávy

  Redakční výběr toho co vám možná tento týden v Kladenských listech uteklo

 18. zprávy

  Stát by měl více podpořit výstavbu školek, ukázala studie pro Středočeský kraj

 19. zprávy

  Ze státní fondu dopravní infrastruktury půjde nejvíce peněz na obchvat Kralup nad Vltavou

 20. zprávy

  Radní kraje schválili dalších 50 žádostí o kotlíkové dotace