SAMK
ČSAD KLADNO
 • Restaurace Sleťák
 • Farmářské trhy
 • SOU a SOŠ Kladno

Noc s Andersenem zavítá také do dětského domova v Ledcích, kladenské a slánské knihovny

Čtvrtek, 30. března 2023 08:08

Do kladenské knihovny přijede v 15.00 hodin dánský velvyslanec. Program je pro děti připraven na celé odpoledne i se spaním přes noc. Letošní, již 23. ročník pohádkové Noci s Andersenem, která se koná v pátek 31. března 2023,proběhne na více než 1.700 místech naší planety a nočního čtení pohádek si užije více než 100.000 dětí i dospělých. Na webových stránkách NsA, www.nocsandersenem.cz přibývají každým dnem nové a nové knihovny, školy a zájmové organizace.

I letos noční pohádkové dobrodružství prožijí děti nejen v České republice, na Slovensku či v Polsku, ale také např. ve Velké Británii, Turecku, ve Francii, Slovinsku, Srbsku, Chorvatsku, na Maltě, v USA, Austrálii, ve Španělsku, Švýcarsku, Kanadě, Itálii či v Německu i Rakousku a Bulharsku a tak dále. Nocovat se bude v knihovnách obecních, místních, městských i krajských, ve školách základních, vysokých i mateřských, ve školních družinách, v Českých školách bez hranic, v muzeích a galeriích, zoologických zahradách, knihkupectvích, domech dětí, dětských domovech, dětských skupinách či domovech seniorů, v komunitních centrech, v centrech volného času, u junáků, skautů i pionýrů, ale také třeba v azylovém domě. Tam všude chystají úžasné odpolední, podvečerní, večerní i noční programy pro malé čtenáře k podpoře dětského čtení .

*Celkem 3 programy se čtením česky i dánsky spojené s tématickým stavěním s Legem připravují v rámci Noci s Andersenem také na Velvyslanectví dánského království v ČR. „Odpoledne pak vyrážíme číst do kladenské knihovny a do Dětského domova Ledce,“ píše Veronika z Dánské ambasády.

*Pozdravy nocujícím dětem zaslal ministr kultury ČR pan Martin Baxa, a také dánský velvyslanec v ČR pan Soren Kelstrup

*Rádio Junior připravuje živé šestihodinové vysílání přímo z Městské knihovny v Praze. Od 16:00 do 22:00 zvou všechny děti na setkání se spoustou osobností – dorazí herci, zpěváci, spisovatelé, ilustrátoři, bude živý Hajaja a soutěž o fantastické ceny. „Program bude volně přístupný a zdarma,“ zve a píše redaktorka Klára Nováková. Noční vysílání pro děti však bude pokračovat až do půlnoci.

*Ilustrace na letošním plakátu i pohlednicích jsou z knihy Lenky Rožnovské Jmenuji se Olenka, kterou ilustrovala Hanna Kovtun. Kniha vychází v nakladatelství Albatros, které pro všechny nocující děti zajistilo rozeslání pohlednic.

*Nakladatelství Argo pro děti připravilo soutěžní kvíz, speciální soutěže připravila platforma Veverusak.cz, kreativní tipy pro všechny organizátory připravila Mravenčí chůva a jako každý rok vydal speciální číslo také časopis Krajánek.

Noc s Andersenem je mezinárodní akce Klubu dětských knihoven SKIP ČR, při níž děti, bez rozdílu národnosti, víry či handicapu, nocují v knihovnách, školách a jiných spřátelených organizacích. Knihovny, školy, kluby či dětské domovy v Čechách, v Evropě, ale také v zámoří tak jednou ročně otevírají své brány, aby děti vybavené polštářky a spacáky mohly i v noci naslouchat čtení pohádek, na které v dnešní uspěchané době není doma tolik času. Akce je spojena s výročím narození dánského pohádkáře H. Ch. Andersena a s Mezinárodním dnem dětské knihy.

Akci k podpoře dětského čtenářství pořádá Klub dětských knihoven SKIP a Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR.

Z hlavního stanu Noci s Andersenem zdraví                                                                                                    Hana Hanáčková a Bronislava Jakoubková.


 1. krimi

  Řidiči pozor! Prozradíme vám, kde v Kladně tento týden měří policie rychlost

 2. video

  Atletický stadion ve Slaném se proměnil v den dětských radostí

 3. pozvánka

  Poradíme vám, kde tento týden můžete fandit kladenským sportovcům

 4. povidka

  Muzejnice Hana doporučuje ka ve Slaném zajít za zábavou a poučením

 5. foto

  FOTO: Středočeští hasiči zachránili leguána z koruny stromu

 6. zprávy

  Kraj přispěje na obnovu přivaděče pitné vody do Kladna

 7. zprávy

  Den dětského úsměvu bude už po čtrnácté na kladenském Sletišti

 8. zprávy

  Dětský den ve Slaném bude plný sportu a zábavy

 9. zprávy

  O žáky SOŠ a SOU Kladno z náměstí Edvarda Beneše je zájem

 10. zprávy

  Kladno vyhrálo spor s krajem o dopravní obslužnost u Nejvyššího správního soudu

 11. pozvánka

  Noc kostelů v Kladně startuje již zítra, je připraven bohatý program

 12. zprávy

  Koupaliště na Sletišti zahájilo dnes novou letní sezonu

 13. zprávy

  Zahradu Sládečkova vlastivědného muzea v sobotu ovládnou skláři

 14. zprávy

  Výstraha před nebezpečím vzniku požárů

 15. zprávy

  Jeden Chroust nestačí. A tak Tomáše v Kanonýrech doplní i jeho bratr Tadeáš

 16. foto

  Most mezi centrem Kladna a Švermovem byl dnes oboustranně zprůjezdněn

 17. zprávy

  Kladenští strážníci pomohli invalidní ženě. Vypátrali i řidiče, který ujel od nehody

 18. zprávy

  Otevření mostu ke hřbitovu změní v Kladně autobusovou dopravu

 19. zprávy

  Hendikepovaný Ládík bude letos na Kladenských dvorcích, přijďte ho podpořit

 20. zprávy

  Městská policie v Kladně zve na akci se soutěžemi pro seniory