SAMK TV Měsíční Kladno
ČSAD KLADNO KLAPOD
 • KLAPOD
 • Restaurace Sleťák
 • SOU a SOŠ Kladno

Noc s Andersenem zavítá také do dětského domova v Ledcích, kladenské a slánské knihovny

Čtvrtek, 30. března 2023 08:08

Do kladenské knihovny přijede v 15.00 hodin dánský velvyslanec. Program je pro děti připraven na celé odpoledne i se spaním přes noc. Letošní, již 23. ročník pohádkové Noci s Andersenem, která se koná v pátek 31. března 2023,proběhne na více než 1.700 místech naší planety a nočního čtení pohádek si užije více než 100.000 dětí i dospělých. Na webových stránkách NsA, www.nocsandersenem.cz přibývají každým dnem nové a nové knihovny, školy a zájmové organizace.

I letos noční pohádkové dobrodružství prožijí děti nejen v České republice, na Slovensku či v Polsku, ale také např. ve Velké Británii, Turecku, ve Francii, Slovinsku, Srbsku, Chorvatsku, na Maltě, v USA, Austrálii, ve Španělsku, Švýcarsku, Kanadě, Itálii či v Německu i Rakousku a Bulharsku a tak dále. Nocovat se bude v knihovnách obecních, místních, městských i krajských, ve školách základních, vysokých i mateřských, ve školních družinách, v Českých školách bez hranic, v muzeích a galeriích, zoologických zahradách, knihkupectvích, domech dětí, dětských domovech, dětských skupinách či domovech seniorů, v komunitních centrech, v centrech volného času, u junáků, skautů i pionýrů, ale také třeba v azylovém domě. Tam všude chystají úžasné odpolední, podvečerní, večerní i noční programy pro malé čtenáře k podpoře dětského čtení .

*Celkem 3 programy se čtením česky i dánsky spojené s tématickým stavěním s Legem připravují v rámci Noci s Andersenem také na Velvyslanectví dánského království v ČR. „Odpoledne pak vyrážíme číst do kladenské knihovny a do Dětského domova Ledce,“ píše Veronika z Dánské ambasády.

*Pozdravy nocujícím dětem zaslal ministr kultury ČR pan Martin Baxa, a také dánský velvyslanec v ČR pan Soren Kelstrup

*Rádio Junior připravuje živé šestihodinové vysílání přímo z Městské knihovny v Praze. Od 16:00 do 22:00 zvou všechny děti na setkání se spoustou osobností – dorazí herci, zpěváci, spisovatelé, ilustrátoři, bude živý Hajaja a soutěž o fantastické ceny. „Program bude volně přístupný a zdarma,“ zve a píše redaktorka Klára Nováková. Noční vysílání pro děti však bude pokračovat až do půlnoci.

*Ilustrace na letošním plakátu i pohlednicích jsou z knihy Lenky Rožnovské Jmenuji se Olenka, kterou ilustrovala Hanna Kovtun. Kniha vychází v nakladatelství Albatros, které pro všechny nocující děti zajistilo rozeslání pohlednic.

*Nakladatelství Argo pro děti připravilo soutěžní kvíz, speciální soutěže připravila platforma Veverusak.cz, kreativní tipy pro všechny organizátory připravila Mravenčí chůva a jako každý rok vydal speciální číslo také časopis Krajánek.

Noc s Andersenem je mezinárodní akce Klubu dětských knihoven SKIP ČR, při níž děti, bez rozdílu národnosti, víry či handicapu, nocují v knihovnách, školách a jiných spřátelených organizacích. Knihovny, školy, kluby či dětské domovy v Čechách, v Evropě, ale také v zámoří tak jednou ročně otevírají své brány, aby děti vybavené polštářky a spacáky mohly i v noci naslouchat čtení pohádek, na které v dnešní uspěchané době není doma tolik času. Akce je spojena s výročím narození dánského pohádkáře H. Ch. Andersena a s Mezinárodním dnem dětské knihy.

Akci k podpoře dětského čtenářství pořádá Klub dětských knihoven SKIP a Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR.

Z hlavního stanu Noci s Andersenem zdraví                                                                                                    Hana Hanáčková a Bronislava Jakoubková.


 1. zprávy

  Kladenští siláci bodovali i na MS ve Vídni 2023

 2. krimi

  Zatím neznámá osoba odcizila osm triček za 14 000 korun

 3. sport

  Minigolf v Kladně na Sletišti je stále v provozu

 4. zprávy

  TV měsíčník Kladno je znovu tady, nově si můžete reportáže pustit i na podcastu KlaPod

 5. zprávy

  Češi dnes slaví Den české státnosti – svatý Václav

 6. akce

  Ve Slaném zažijete výbuchy mezinárodních chutí

 7. zprávy

  Střednědobý strategický plán Města Slaný 2035 , zapojte se do jeho tvorby

 8. kultura

  Výstava v kladenské Galerii Cyrila Boudy je poctou Antonínu Raymondovi

 9. info z radnice

  Aktuální změna v uzavírkách ulic Kladna

 10. krimi

  Kladenští strážníci pomohli zadržet dalšího opilce za volantem, díky kamerovému systému

 11. krimi

  Pomozte v pátrání po zmizelých osobách, shánějí je příbuzní i policie

 12. zprávy

  S postupující opravou železniční trati budou uzavřeny ulice v Kladně

 13. info z radnice

  „Klapod“ je nový podcast Kladna, seznámí vás se zajímavými osobnostmi

 14. zprávy

  SOŠ a SOU Kladno Dubská dostane od Kraje 900 000 korun

 15. info z radnice

  Slaný získalo dotaci na novou kameru, pomáhá v sídlišti Na Dolíkách

 16. zprávy

  Uherský býk do Slaného přilákal tisíce lidí

 17. sport

  První porážka v lize. Kanonýři doma nestačili na Znojmo

 18. pozvánka

  Muzejnice Hana doporučuje kam ve Slaném zajít za zábavou a poučením

 19. pozvánka

  Vlastivědné muzeum ve Slaném zahajuje v úterý svou koncertní sezonu

 20. zprávy

  Poradíme vám, kde tento týden můžete fandit kladenským sportovcům