SAMK Měsíčník Kladno
Klapod ČSAD KLADNO
 • KLAPOD
 • SAMK
 • SOU a SOŠ Kladno

Umělá inteligence pomáhá v Kladně s léčbou mrtvice

Sobota, 8. dubna 2023 08:07

Umělá inteligence e-Stroke zásadním způsobem urychluje rozhodování v oblasti léčby cévní mozkové příhody. Kladenská nemocnice od března tohoto roku využívá k vyhodnocení výsledků vyšetření pacientů s podezřením na cévní mozkovou příhodu také umělou inteligenci. Jedná se o automatizovaný systém e-Stroke Suite od společnosti Brainomix. Tento software poskytne radiologům i neurologům rychlé a relativně přesné zhodnocení CT snímků, a výrazně tak pomůže v léčbě pacientů s diagnózou mrtvice.

Právě rychlost je v tomto případě naprosto zásadním předpokladem úspěšné léčby. Každou minutu od vzniku cévní mozkové příhody odumírají až 2 miliony mozkových buněk, a lékaři si tak nemohou dovolit žádné prodlení. Aby se co nejvíce minimalizoval počet chyb, stále častěji se do rozhodovacího procesu zařazuje strojové rozpoznávání obrazu,“ vysvětluje vedoucí lékař iktového centra kladenské nemocnice MUDr. Richard Brzezny, Ph.D.

Systém e-Stroke Suite pracuje na principu tzv. neuronových sítí (deep learning) a učí se podobně jako lékař, který hodnotí snímky mozku pacienta a vzdělává se s každým dalším případem. Zásadní rozdíl je však v množství a kvalitě dat, ze kterých se systém učí. „Společnost Brainomix totiž využívá velké množství kvalitních dat z předních světových institucí a databází, u kterých je stoprocentně potvrzená diagnóza. Je to komplexní řešení pro automatické vyhodnocení všech zobrazovacích metod (CT a magnetická rezonance), které se používají při diagnostice pacientů s cévní mozkovou příhodou,“ říká David Balo, manažer pro zdravotní péči společnosti Brainomix.

Výsledky program odesílá do minuty na jakékoliv zařízení, které je nastaveno, tedy i do mobilního telefonu nebo tabletu lékaře. Automaticky přitom vyhodnotí, zda se u pacienta projevují známky mozkové příhody, ukáže objem nezvratného poškození mozku, najde uzávěry velkých cév a procentuálně vypočítá rozsah poškozených a kriticky ohrožených tkání. „V praxi to funguje tak, že CT nám zjistí – ano, je tam nález a je nutné přistoupit k trombolýze, tzn. K podání nitrožilní látky, která rozpustí sraženinu v mozku. Nebo se jedná o pacienta, který musí být rychle transportován na vyšší pracoviště, které může sraženinu vyndat mechanicky, endovaskulárně. E-Stroke je metoda, která tohle objektivizuje a dokáže nám v řádu vteřin na základě naučených automatizovaných procesů pomoct rozhodnout, ze které léčby bude pacient profitovat a jakým směrem se máme udat. Jestli směrem nitrožilní terapie, endovaskulárního výkonu nebo standardní péče,“ uvádí kladenský lékař Brzezny.

Systém automatizovaného vyhodnocení zobrazovacích metod vyžadují směrnice a doporučené postupy cerebrovaskulární sekce České neurologické společnosti Jana Evangelisty Purkyně. V současné době jej využívá 15 zemí a instaluje se v polovině ze všech 45 iktových center. Mezi nimi je již i to kladenské.

Cévní mozková příhoda neboli mrtvice je jedna z nejčastějších příčin nemocnosti i úmrtnosti v České republice. V Oblastní nemocnici Kladno ošetří ročně několik desítek pacientů s touto diagnozou. Mezi hlavní příznaky patří ochrnutí končetin či tváře na jedné polovině těla, potíže s vyjadřováním a porozuměním, případně rozmazané vidění, ztráta koordinace, prudká bolest hlavy nebo zdánlivá zmatenost. V takovém případě je nutné ihned volat rychlou lékařskou pomoc na čísle 155 nebo 112.                                                                                                                                                                                                            


 1. zprávy

  Na 26. ročníku plesu OPS Mateřství se tančilo pro dobrou věc

 2. zprávy

  Královice nabízejí prostor pro školení nebo setkání vaší firmy

 3. sport

  Zimní Excalibur Race proběhne v Hornickém skanzenu Mayrau v Kladně

 4. info z radnice

  Zápisy dětí do prvních tříd základních škol budou ve Slaném na začátku dubna

 5. krimi

  Policie pátrá po totožnosti muže z loupeží v Kladně

 6. info z radnice

  Revitalizace Soukenické ulice ve Slaném začne čtvrtého března

 7. zprávy

  Strážníci v Kladně odhalili řidiče, který porušoval předpisy a řídil bez papírů

 8. zprávy

  Kladenská nemocnice dostane od kraje finanční injekci

 9. video

  Známý kladenský muzikant Jary Tauber vydal nový singl a chystá nové album

 10. krimi

  Řidiči pozor! Prozradíme vám, kde v Kladně tento týden měří policie rychlost

 11. zprávy

  POZOR na pravděpodobného podvodníka, který vystupuje pod jménem Stefan Frueh

 12. pozvánka

  Městská knihovna Kladno připravila na březen program pro všechny věkové kategorie

 13. kultura

  Navštivte Hornický skanzen Mayrau ve Vinařicích u Kladna, je co vidět a zažít

 14. zprávy

  Učitele/ky, asistenty/ky přijme ZŠ škola ve Svárově s tradicí od roku 1905

 15. sport

  Poradíme vám, kde tento týden můžete fandit kladenským sportovcům

 16. info z radnice

  Hazard ve Slaném má absolutní zákaz, schválilo zastupitelstvo, místostarosta komentoval

 17. zprávy

  Redakční výběr toho co vám možná tento týden v Kladenských listech uteklo

 18. zprávy

  Stát by měl více podpořit výstavbu školek, ukázala studie pro Středočeský kraj

 19. zprávy

  Ze státní fondu dopravní infrastruktury půjde nejvíce peněz na obchvat Kralup nad Vltavou

 20. zprávy

  Radní kraje schválili dalších 50 žádostí o kotlíkové dotace