SAMK
ČSAD KLADNO
 • Restaurace Sleťák
 • Farmářské trhy
 • SOU a SOŠ Kladno

Deset tísíc kroků

Středa, 29. března 2023 08:27

Dubnová výzva Deset tísíc kroků je již za dveřmi. Slánský tým nasbíral nejvíce bodů v obou výzvách v minulém roce a letos chtějí znovu vyhrát. Jestli vyhrají i letos, to se uvidí.

Slánský vítězný tým minulé výzvy. Foto: Pavel Varvařovský

Cílem projektu je motivovat k pravidelné aktivitě, a to alespoň po dobu jednoho měsíce. Chůzi je možné monitorovat na jakémkoliv zařízení a následně ji v podobě printscreenu nahrát do svého profilu. Každý kilometr je pak bodově ohodnocen, přičemž je zohledněn věk a hmotnost každého účastníka.

10 000 je číslo pro výzvu jako stvořené. Cílem výzvy není ujít tolik kroků během jednoho měsíce, ale vrátit chůzi do našeho života. Chůze je nejpřirozenějším způsobem pohybu lidí. Přináší nám radost, volnost a zdraví. Pravidelný pohyb také posiluje organismus a jeho obranyschopnost.

Tato výzva poprvé spatřila světlo světa na jaře roku 2021, a organizátoři si přáli, aby byla výzva otevřená všem a pomáhala. Aby motivovala k pohybu ty, kteří to potřebují ze všech nejvíce, ty, kteří mají ostych a možná i trochu strach z toho začít se pravidelně hýbat a udělat tak něco důležitého pro své zdraví. Vznikla pro podporu lidí s nadváhou a vyšším věkem. Výhercem výzvy je každý, kdo se k ní odhodlal a dorazil do cíle.

Slánského sportovce a podnikatele, Zdeňka Čablu, výzva 10000 kroků zaujala natolik, že postavil vlastní tým, složený z kamarádů, rodinných příslušníků i svých zaměstnanců. Celý loňský duben strávil v pohybu. Výsledkem měsíčního snažení pak byla odměna v podobě prvního místa v celé této celorepublikové soutěži.

O výzvě pan Čabla říkal: „Pro mě to není huntování, je to můj životní styl, chodím i mimo výzvu, denně cca 15-20km rychlejším tempem než během výzvy a pravidelně cvičím, ráno a večer po cca 20 minutách a přes den, vždy když se zvednu ze židle, tak dělám kliky a posiluji ruce a záda s jednoručními činkami.“ Tento senior celkem ušel neuvěřitelných 2125km, průměrně denně přes 70km.

Jak se mu to podařilo, kde vůbec chodil? „Můj oblíbený je 2,5km dlouhý okruh Na Hájích, kde jsem chodil celé dopoledne tempem 6,5km/h a po nějakých 12-13 okruzích jsem se zašel do práce převléct do suchého. Je to rovinka a když jsem chtěl chodit tuhle ohromnou porci kilometrů, tak v kopcích by to bylo mnohem těžší, dobře se tu hlídalo tempo, člověk už tam zná skoro každý kámen, mohlo tam se mnou chodit v průběhu dne více lidí, všichni věděli, jakým směrem chodím a stačilo tedy jít mi naproti a pak se přidat a já díky tomu většinu dne chodil s někým,“ řekl.

Tým Slaný sobě nasbíral nejvíce bodů v obou loňských výzvách, přestože každá z nich měla jiný systém hodnocení. Zatímco se na jaře počítaly výkony čtyř nejvíce bodujících členů týmu a ostatní přinášeli bonusové body, v druhé výzvě se počítaly všechny body všech členů týmu.

Pokud máte zájem se do letošní výzvy zapojit, máte šanci. Každý krok, který denně přidáte do svého života nad rámec toho, co běžně děláte, vám přinese kus radosti a přidá na zdraví.

Autor: Hana Vranová

 

                                                                                                                      


 1. zprávy

  Řidiči pozor! Na trase Kladno-Slaný narazíte na dopravní komplikace

 2. zprávy

  Kladenské trhy ve středu nebudou s ohledem na počasí

 3. krimi

  Pomozte policii ztotožnit muže, vybral peníze ukradenou kartou

 4. sport

  V Kladně se hokejová mládež sjednocuje, aby byla zase úspěšná

 5. video

  Na Sletišti se v neděli odehrál další dětský den, podívejte se na video

 6. krimi

  Vážnou dopravní nehodu na obchvatu Slaného nepřežili dva lidé

 7. krimi

  Řidiči pozor! Prozradíme vám, kde v Kladně tento týden měří policie rychlost

 8. video

  Atletický stadion ve Slaném se proměnil v den dětských radostí

 9. pozvánka

  Poradíme vám, kde tento týden můžete fandit kladenským sportovcům

 10. povidka

  Muzejnice Hana doporučuje ka ve Slaném zajít za zábavou a poučením

 11. foto

  FOTO: Středočeští hasiči zachránili leguána z koruny stromu

 12. zprávy

  Kraj přispěje na obnovu přivaděče pitné vody do Kladna

 13. zprávy

  Den dětského úsměvu bude už po čtrnácté na kladenském Sletišti

 14. zprávy

  Dětský den ve Slaném bude plný sportu a zábavy

 15. zprávy

  O žáky SOŠ a SOU Kladno z náměstí Edvarda Beneše je zájem

 16. zprávy

  Kladno vyhrálo spor s krajem o dopravní obslužnost u Nejvyššího správního soudu

 17. pozvánka

  Noc kostelů v Kladně startuje již zítra, je připraven bohatý program

 18. zprávy

  Koupaliště na Sletišti zahájilo dnes novou letní sezonu

 19. zprávy

  Zahradu Sládečkova vlastivědného muzea v sobotu ovládnou skláři

 20. zprávy

  Výstraha před nebezpečím vzniku požárů