Navždy novou podobu Slaného rozhodne soutěž architektů
Pondělí, 27. března 2023 08:21
Město Slaný vypíše v příštích měsících architektonickou soutěž na podobu nové čtvrti. Zastupitelstvo na svém posledním březnovém zasedání schválilo podklady pro vypsání architektonické soutěže. Ta určuje požadovaný charakter, hustotu a náplň nové městské čtvrti na západě města. Nové Dolíky, jak je čtvrť zatím pracovně nazývána, jsou nejrozsáhlejší rozvojová plocha ve městě. Jejich zástavba by mohla probíhat odhadem příštích 20 let a nový domov v nich najde přes 2000 obyvatel.
Město Slaný, díky výhodné pozici v rámci pražské aglomerace, počítá do budoucna s nárůstem obyvatel. Městští zastupitelé ve spolupráci s úředníky a městskými architekty chtějí hrát aktivní roli při plánování rozvoje a hodlají koordinovat přípravu území tak, aby díky jasné vizi zhodnotili městské pozemky, přilákali investory a dali vzniknout místům, kam lidé budou chodit trávit volný čas, například na nákupy, za zábavou, nebo na procházky.
Za tímto účelem hodlá město využít pozemky, které jsou z velké části v jeho majetku a nachází se vklíněné mezi Vojenské sídliště a sídliště Na Dolíkách. Tyto pozemky dnes slouží jako zemědělské plochy, nicméně územní plán již desítky let počítá s jejich zastavěním a s propojením obou sídlišť.
Podobu nové čtvrti navrhne tým odborníků, složený z architektů, krajinářů a městských inženýrů, kteří projeví zájem účastnit se užší soutěže. Podle zaslaných referencí vybere odborná porota nejvhodnější uskupení. Urbanisté následně zpracují návrhy možné podoby zástavby. Nejlepší návrh vybere opět odborná porota.
“Cílem soutěže je vytvořit kvalitní prostor, který se začlení do současné zástavby a vhodně ji doplní. Vznikne zde nejen nový domov pro další občany, ale také přirozené centrum obchodů, vzdělávání a služeb,” uvádí Martin Hrabánek, starosta města Slaný.
Město prostřednictvím manažerky rozvoje města a městských architektů spolupracuje s odborníky na plánování rozvoje města, městskou ekonomiku, demografii a zapojení veřejnosti na přípravě zadání, které dostanou soutěžní týmy k dispozici.
V zadání je například popsáno, jaký charakter bude nová čtvrť mít a kolik v ní bude obyvatel. Stanovuje také parametry pro novou školní budovu, nebo náměstí. Zadání určuje také požadavky na udržitelnost nové zástavby, včetně způsobu vytápění budov a dodávek elektřiny bez emisí CO2. Uliční prostranství by měla být stíněná stromořadími, která zároveň zpomalí odtok dešťové vody. Parkovací stání budou řešena v rámci nových budov a parkovacího domu, ulice tak nebudou zahlcené stojícími automobily.
Aby si město podrželo co největší vliv na budoucí podobu území, hodlá se samo investorsky podílet na jeho rozvoji. Podle přijatého usnesení zastupitelstva bude město stavět ulice a náměstí. Podobu území tak ovlivní nejen regulací zástavby, ale také dohledem nad kvalitou veřejných prostranství.
“Klademe velký důraz na pečlivou koordinaci celého procesu rozvoje města. Již od prvních kroků spolupracujeme s řadou odborníků na městské plánování, ekonomiku a participaci obyvatel tak, aby vzniklo kvalitní zadání,” doplňuje Magdalena Stýblová, manažerka rozvoje města.
Magdaléna Stýblová – manažerka rozvoje města