18. JAZZOVÝ PODVEČER KAVKAZ V KLADNĚ SAMK Měsíčník Kladno
ČSAD KLADNO Nad Kladnem Klapod
 • 18. jazzový podvečer
 • SAMK
 • SOU a SOŠ Kladno

Respekt od světové jedničky si získal český baseball v Tokiu

Pátek, 17. března 2023 08:00

V uplynulých dnech se slova jako baseball, homerun, meta či catcher objevovala ve všech vyhledavačích i novinových titulcích výrazně častěji, než je obvyklé. Příběh našich baseballistů, kteří si vzali dovolenou a jeli si zahrát s elitou baseballového sportu na World Baseball Classic byl mnohokrát citován nejen v domácích, ale i zahraničích médiích. Když New York Times věnují článek českému nadhazovači Martinu Scheiderovi, už to něco znamená.

Tokio 2023 foto: Petr Baroch

Kladenští Miners mají štěstí, že prezident klubu, Petr Baroch byl zároveň vyslán jako delegát České baseballové asociace přímo do místa dění, do Tokia. Miners měli tedy zprávy z první ruky.

„ Díky svojí práci Sportovního ředitele reprezentací u České basebalové asociace jsem měl možnost vidět nejen úspěšnou misi našich reprezentantů, ale i další zápasy, na kterých byly všechna místa diváků zaplněna. Zápas Japonsko – Korea byl ukázkou důvěry a hrdosti Japonských fanoušků, když jejich tým prohrával v začátku zápasu a v koncovce se Samurajům povedlo výsledek otočit. Měl jsem možnost vidět kromě profesionálních týmů i mládež na školách. V Japonsku děti trénují 5 x v týdnu po 4 hodinách baseball a v tréninzích zkoušejí napodobovat japonské hvězdy. Základna mládeže je obrovská a je to pro nás skvělá inspirace.“

Mládež Miners se také zapojila do fandění, a to velmi aktivně. Kromě sdílení zpráv a povzbuzování přes sociální sítě došlo i na skupinové sledování zápasu Česko : Japonsko na velkoplošné obrazovce v restauraci Flora, které pro hráče zorganizoval trenér U11 Martin Kučera. Z původních cca 20 účastníků se jich nakonec ve Floře sešlo téměř 70 a jásot nad body českého týmu se nedal přeslechnout.

„Účast v WBL je obrovskou propagací baseballu v Česku. I na Miners máme každý rok víc a víc zájemců. Pořádáme tzv náborové týdny – otevřené tréninky, kdy si každý – kluci i holky – mohou vyzkoušet takový trénink na nečisto. Letos bude hřiště u 7.a 8. ZŠ otevřeno zájemcům od 3 let od 5. do 9.6. I díky WBL čekáme velký zájem,“ těší se na nové hráče Petr Baroch.

Jak to nakonec v Tokiu dopadlo? Ve velmi těžké skupině začali Češi senzační výhrou díky homerunu Martina Mužíka 8:5 nad Čínou. Stačil jeden „štouch“ a Češi zápas otočili a dotáhli jej do vítězného konce. Následovaly bohužel dvě očekávatelné prohry s Japonskem 2:10 a s Koreou po boji 3:7, které české hráče poslaly do posledního zápasu s Austrálií. I když to zpočátku vypadalo nadějně, Austrálie se nenechala zaskočit a i přes velký tlak Čechů udržela vítězství 8:3. Díky výhře nad Čínou ale mají Češi zajištěnu přímou účast na příští WBC. Úkol splněn.

„Japonci i Korejci patří k nejlepším týmům světa. Mají hráče v MLB (Major League Baseball v USA) a bylo vidět, jak jsou překvapeni profesionalitou našeho týmu. Možná čekali „kokosy na sněhu“ a viděli hotové, vyzrálé a důstojné mužstvo, které se rve, seč může. Byli překvapeni, že chlapi, o kterých věděli, že jsou vlastně amatéři (tedy hrají jen ve volném čase vedle své profese) hráli a vystupovali jako profesionálové, i když proti nim nastupovali hráči s platy v řádu desítek milionů dolarů ročně. Češi jsou profesionálové, jen mají víc profesí, směje se Petr Baroch, „Instagramový „Respect“ od Shoheie Ohtaniho, jednoho z nejlepších hráčů světa, vyjadřuje vše.“

Ve všech zápasech jsme viděli krásný baseball, homeruny, doubly (dvojouty), skvělé zásahy v poli a především výbornou práci nadhazovačů.

Petr Baroch ještě dodává: „Jsem rád, že jsme jako Miners měli možnost prezentovat náš klub v reklamních přestávkách a představit tak naše město, kraj, klub a partnery. Velký dík patří České

televizi za skvělé přenosy a komentáře a také sketche, kde poměrně složitá baseballová pravidla přibližovala českým fanouškům.“

Neopakovatelný příběh našich baseballových reprezentantů byl završen. Je pravda, že to nebylo druhé Nagano, ale titulek v médiích Prohra, ale ne porážka velmi trefně vystihuje, jak to celé dopadlo. Naši hráči si vysloužili respekt za profesionální sportovní chování a především dravost a zápal do hry. Ve všech zápasech odvedli více než 100% výkon a mohou odjet se vztyčenými hlavami. Vždyť hráli na jednom z nejlepších turnajů světa a co víc, za čtyři roky jedou znovu. Na shledanou příště.

Autor: Radka Jakubová. Foto : Petr Baroch


                                                                                                                      


 1. zprávy

  Redakční výběr toho, co vám možná tento týden v Kladenských listech uteklo

 2. zprávy

  Otrávení králíci mi zachránili dceru. Pozor na pryskyřník. Roste všude!

 3. zprávy

  Slánský hledač pokladů, viditelně pravděpodobně pod vlivem drog, pobavil i znechutil desítky lidí na Váze

 4. zprávy

  Kuriózní dopravní nehoda, bez zranění, naštvala vedení i obyvatele Smečna, kteří jsou právem hrdí na své náměstí

 5. zprávy

  Samosběry frčí, na farmě Dryák u Slaného si dokonce ustřihnete a odnesete nádherné gladioly a zeleninu navíc

 6. zprávy

  Dovolené jsou v plném proudu, policie připomíná: Před odjezdem na dovolenou se zabezpečte

 7. zprávy

  Patnáctý ročník setkání majitelů a příznivců veteránů ve Slaném přivítá i Jana Přeučila

 8. pozvánka

  Tip na výlet na Kladensku a Slánsku: Okoř

 9. zprávy

  Bezpečně nejen na kladenských silnicích: Chodec nemá na přechodu absolutní přednost

 10. zprávy

  Letní počasí je jako na houpačce, nedaleko Beřovic bylo k vidění rodící se tornádo

 11. zprávy

  Další ohromný úspěch chovatelů, v Zooparku Zájezd se vylíhly dvě sovice sněžní

 12. zprávy

  Středočeští hasiči měli od počátku roku Bohužel mnoho velkých zásahů, nejinak tomu bylo i v červnu

 13. zprávy

  Lunetic a Holki vystoupí v kladenském Kině Sokol, předprodej spuštěn, nenechte si ujít unikátní dvojkoncert

 14. kultura

  Osobnosti města Kladna: Josef Havlíček

 15. pozvánka

  Tip na výlet na Kladensku a Slánsku: Železniční muzeum Zlonice

 16. zprávy

  Honička jako z akčního filmu skončila dopadením ujíždějícího řidiče nedaleko za Kladnem

 17. zprávy

  Vaření s Liskou, účastník soutěže MasterChef Česko představuje své recepty, tentokrát Ciabatta s Masáky

 18. pozvánka

  Událost roku ve Slaném se blíží, největší setkání majitelů a příznivců nádherných veteránů je za pár dnů

 19. komerční sdělení

  Kavkazská restaurace v Kladně zaútočí jen pozitivně na vaše smysly

 20. pozvánka

  Tip na výlet na Kladensku a Slánsku: Jenčov