SAMK TV Měsíční Kladno
ČSAD KLADNO KLAPOD
 • KLAPOD
 • Restaurace Sleťák
 • SOU a SOŠ Kladno

Respekt od světové jedničky si získal český baseball v Tokiu

Pátek, 17. března 2023 08:00

V uplynulých dnech se slova jako baseball, homerun, meta či catcher objevovala ve všech vyhledavačích i novinových titulcích výrazně častěji, než je obvyklé. Příběh našich baseballistů, kteří si vzali dovolenou a jeli si zahrát s elitou baseballového sportu na World Baseball Classic byl mnohokrát citován nejen v domácích, ale i zahraničích médiích. Když New York Times věnují článek českému nadhazovači Martinu Scheiderovi, už to něco znamená.

Tokio 2023 foto: Petr Baroch

Kladenští Miners mají štěstí, že prezident klubu, Petr Baroch byl zároveň vyslán jako delegát České baseballové asociace přímo do místa dění, do Tokia. Miners měli tedy zprávy z první ruky.

„ Díky svojí práci Sportovního ředitele reprezentací u České basebalové asociace jsem měl možnost vidět nejen úspěšnou misi našich reprezentantů, ale i další zápasy, na kterých byly všechna místa diváků zaplněna. Zápas Japonsko – Korea byl ukázkou důvěry a hrdosti Japonských fanoušků, když jejich tým prohrával v začátku zápasu a v koncovce se Samurajům povedlo výsledek otočit. Měl jsem možnost vidět kromě profesionálních týmů i mládež na školách. V Japonsku děti trénují 5 x v týdnu po 4 hodinách baseball a v tréninzích zkoušejí napodobovat japonské hvězdy. Základna mládeže je obrovská a je to pro nás skvělá inspirace.“

Mládež Miners se také zapojila do fandění, a to velmi aktivně. Kromě sdílení zpráv a povzbuzování přes sociální sítě došlo i na skupinové sledování zápasu Česko : Japonsko na velkoplošné obrazovce v restauraci Flora, které pro hráče zorganizoval trenér U11 Martin Kučera. Z původních cca 20 účastníků se jich nakonec ve Floře sešlo téměř 70 a jásot nad body českého týmu se nedal přeslechnout.

„Účast v WBL je obrovskou propagací baseballu v Česku. I na Miners máme každý rok víc a víc zájemců. Pořádáme tzv náborové týdny – otevřené tréninky, kdy si každý – kluci i holky – mohou vyzkoušet takový trénink na nečisto. Letos bude hřiště u 7.a 8. ZŠ otevřeno zájemcům od 3 let od 5. do 9.6. I díky WBL čekáme velký zájem,“ těší se na nové hráče Petr Baroch.

Jak to nakonec v Tokiu dopadlo? Ve velmi těžké skupině začali Češi senzační výhrou díky homerunu Martina Mužíka 8:5 nad Čínou. Stačil jeden „štouch“ a Češi zápas otočili a dotáhli jej do vítězného konce. Následovaly bohužel dvě očekávatelné prohry s Japonskem 2:10 a s Koreou po boji 3:7, které české hráče poslaly do posledního zápasu s Austrálií. I když to zpočátku vypadalo nadějně, Austrálie se nenechala zaskočit a i přes velký tlak Čechů udržela vítězství 8:3. Díky výhře nad Čínou ale mají Češi zajištěnu přímou účast na příští WBC. Úkol splněn.

„Japonci i Korejci patří k nejlepším týmům světa. Mají hráče v MLB (Major League Baseball v USA) a bylo vidět, jak jsou překvapeni profesionalitou našeho týmu. Možná čekali „kokosy na sněhu“ a viděli hotové, vyzrálé a důstojné mužstvo, které se rve, seč může. Byli překvapeni, že chlapi, o kterých věděli, že jsou vlastně amatéři (tedy hrají jen ve volném čase vedle své profese) hráli a vystupovali jako profesionálové, i když proti nim nastupovali hráči s platy v řádu desítek milionů dolarů ročně. Češi jsou profesionálové, jen mají víc profesí, směje se Petr Baroch, „Instagramový „Respect“ od Shoheie Ohtaniho, jednoho z nejlepších hráčů světa, vyjadřuje vše.“

Ve všech zápasech jsme viděli krásný baseball, homeruny, doubly (dvojouty), skvělé zásahy v poli a především výbornou práci nadhazovačů.

Petr Baroch ještě dodává: „Jsem rád, že jsme jako Miners měli možnost prezentovat náš klub v reklamních přestávkách a představit tak naše město, kraj, klub a partnery. Velký dík patří České

televizi za skvělé přenosy a komentáře a také sketche, kde poměrně složitá baseballová pravidla přibližovala českým fanouškům.“

Neopakovatelný příběh našich baseballových reprezentantů byl završen. Je pravda, že to nebylo druhé Nagano, ale titulek v médiích Prohra, ale ne porážka velmi trefně vystihuje, jak to celé dopadlo. Naši hráči si vysloužili respekt za profesionální sportovní chování a především dravost a zápal do hry. Ve všech zápasech odvedli více než 100% výkon a mohou odjet se vztyčenými hlavami. Vždyť hráli na jednom z nejlepších turnajů světa a co víc, za čtyři roky jedou znovu. Na shledanou příště.

Autor: Radka Jakubová. Foto : Petr Baroch


                                                                                                                      


 1. zprávy

  Kladenští siláci bodovali i na MS ve Vídni 2023

 2. krimi

  Zatím neznámá osoba odcizila osm triček za 14 000 korun

 3. sport

  Minigolf v Kladně na Sletišti je stále v provozu

 4. zprávy

  TV měsíčník Kladno je znovu tady, nově si můžete reportáže pustit i na podcastu KlaPod

 5. zprávy

  Češi dnes slaví Den české státnosti – svatý Václav

 6. akce

  Ve Slaném zažijete výbuchy mezinárodních chutí

 7. zprávy

  Střednědobý strategický plán Města Slaný 2035 , zapojte se do jeho tvorby

 8. kultura

  Výstava v kladenské Galerii Cyrila Boudy je poctou Antonínu Raymondovi

 9. info z radnice

  Aktuální změna v uzavírkách ulic Kladna

 10. krimi

  Kladenští strážníci pomohli zadržet dalšího opilce za volantem, díky kamerovému systému

 11. krimi

  Pomozte v pátrání po zmizelých osobách, shánějí je příbuzní i policie

 12. zprávy

  S postupující opravou železniční trati budou uzavřeny ulice v Kladně

 13. info z radnice

  „Klapod“ je nový podcast Kladna, seznámí vás se zajímavými osobnostmi

 14. zprávy

  SOŠ a SOU Kladno Dubská dostane od Kraje 900 000 korun

 15. info z radnice

  Slaný získalo dotaci na novou kameru, pomáhá v sídlišti Na Dolíkách

 16. zprávy

  Uherský býk do Slaného přilákal tisíce lidí

 17. sport

  První porážka v lize. Kanonýři doma nestačili na Znojmo

 18. pozvánka

  Muzejnice Hana doporučuje kam ve Slaném zajít za zábavou a poučením

 19. pozvánka

  Vlastivědné muzeum ve Slaném zahajuje v úterý svou koncertní sezonu

 20. zprávy

  Poradíme vám, kde tento týden můžete fandit kladenským sportovcům