ROYAL Fitness SAMK Měsíčník Kladno
ČSAD KLADNO Farmarske trhy Nad Kladnem Klapod
 • Nad Kladnem
 • SAMK
 • SOU a SOŠ Kladno

Respekt od světové jedničky si získal český baseball v Tokiu

Pátek, 17. března 2023 08:00

V uplynulých dnech se slova jako baseball, homerun, meta či catcher objevovala ve všech vyhledavačích i novinových titulcích výrazně častěji, než je obvyklé. Příběh našich baseballistů, kteří si vzali dovolenou a jeli si zahrát s elitou baseballového sportu na World Baseball Classic byl mnohokrát citován nejen v domácích, ale i zahraničích médiích. Když New York Times věnují článek českému nadhazovači Martinu Scheiderovi, už to něco znamená.

Tokio 2023 foto: Petr Baroch

Kladenští Miners mají štěstí, že prezident klubu, Petr Baroch byl zároveň vyslán jako delegát České baseballové asociace přímo do místa dění, do Tokia. Miners měli tedy zprávy z první ruky.

„ Díky svojí práci Sportovního ředitele reprezentací u České basebalové asociace jsem měl možnost vidět nejen úspěšnou misi našich reprezentantů, ale i další zápasy, na kterých byly všechna místa diváků zaplněna. Zápas Japonsko – Korea byl ukázkou důvěry a hrdosti Japonských fanoušků, když jejich tým prohrával v začátku zápasu a v koncovce se Samurajům povedlo výsledek otočit. Měl jsem možnost vidět kromě profesionálních týmů i mládež na školách. V Japonsku děti trénují 5 x v týdnu po 4 hodinách baseball a v tréninzích zkoušejí napodobovat japonské hvězdy. Základna mládeže je obrovská a je to pro nás skvělá inspirace.“

Mládež Miners se také zapojila do fandění, a to velmi aktivně. Kromě sdílení zpráv a povzbuzování přes sociální sítě došlo i na skupinové sledování zápasu Česko : Japonsko na velkoplošné obrazovce v restauraci Flora, které pro hráče zorganizoval trenér U11 Martin Kučera. Z původních cca 20 účastníků se jich nakonec ve Floře sešlo téměř 70 a jásot nad body českého týmu se nedal přeslechnout.

„Účast v WBL je obrovskou propagací baseballu v Česku. I na Miners máme každý rok víc a víc zájemců. Pořádáme tzv náborové týdny – otevřené tréninky, kdy si každý – kluci i holky – mohou vyzkoušet takový trénink na nečisto. Letos bude hřiště u 7.a 8. ZŠ otevřeno zájemcům od 3 let od 5. do 9.6. I díky WBL čekáme velký zájem,“ těší se na nové hráče Petr Baroch.

Jak to nakonec v Tokiu dopadlo? Ve velmi těžké skupině začali Češi senzační výhrou díky homerunu Martina Mužíka 8:5 nad Čínou. Stačil jeden „štouch“ a Češi zápas otočili a dotáhli jej do vítězného konce. Následovaly bohužel dvě očekávatelné prohry s Japonskem 2:10 a s Koreou po boji 3:7, které české hráče poslaly do posledního zápasu s Austrálií. I když to zpočátku vypadalo nadějně, Austrálie se nenechala zaskočit a i přes velký tlak Čechů udržela vítězství 8:3. Díky výhře nad Čínou ale mají Češi zajištěnu přímou účast na příští WBC. Úkol splněn.

„Japonci i Korejci patří k nejlepším týmům světa. Mají hráče v MLB (Major League Baseball v USA) a bylo vidět, jak jsou překvapeni profesionalitou našeho týmu. Možná čekali „kokosy na sněhu“ a viděli hotové, vyzrálé a důstojné mužstvo, které se rve, seč může. Byli překvapeni, že chlapi, o kterých věděli, že jsou vlastně amatéři (tedy hrají jen ve volném čase vedle své profese) hráli a vystupovali jako profesionálové, i když proti nim nastupovali hráči s platy v řádu desítek milionů dolarů ročně. Češi jsou profesionálové, jen mají víc profesí, směje se Petr Baroch, „Instagramový „Respect“ od Shoheie Ohtaniho, jednoho z nejlepších hráčů světa, vyjadřuje vše.“

Ve všech zápasech jsme viděli krásný baseball, homeruny, doubly (dvojouty), skvělé zásahy v poli a především výbornou práci nadhazovačů.

Petr Baroch ještě dodává: „Jsem rád, že jsme jako Miners měli možnost prezentovat náš klub v reklamních přestávkách a představit tak naše město, kraj, klub a partnery. Velký dík patří České

televizi za skvělé přenosy a komentáře a také sketche, kde poměrně složitá baseballová pravidla přibližovala českým fanouškům.“

Neopakovatelný příběh našich baseballových reprezentantů byl završen. Je pravda, že to nebylo druhé Nagano, ale titulek v médiích Prohra, ale ne porážka velmi trefně vystihuje, jak to celé dopadlo. Naši hráči si vysloužili respekt za profesionální sportovní chování a především dravost a zápal do hry. Ve všech zápasech odvedli více než 100% výkon a mohou odjet se vztyčenými hlavami. Vždyť hráli na jednom z nejlepších turnajů světa a co víc, za čtyři roky jedou znovu. Na shledanou příště.

Autor: Radka Jakubová. Foto : Petr Baroch


                                                                                                                      


 1. pozvánka

  Ve čtvrtek zahájí Kladenský zámek druhou část výstavy: Jiří Hanke- 50 let s fotografií

 2. pozvánka

  Čarodějnické rejdění na Sletišti se Sportovními areály města Kladna

 3. zprávy

  Poznejte osobnosti Kladna, pozvání do Klapodu přijal Leoš Stránský, splnil si sen, je kaskadér

 4. info z radnice

  Infocentrum města Slaný získalo cenu České unie cestovního ruchu

 5. zprávy

  Redakční výběr toho co vám možná tento týden v Kladenských listech uteklo

 6. zprávy

  Všechny zastávky v kraji budou na znamení

 7. krimi

  Složky IZS zasahovaly v Kladně-Rozdělově při záchraně života nezletilé osoby

 8. video

  V Kladně došlo k napadení několika mladých žen, policie hledá další poškozené a svědky

 9. krimi

  Policisté objasnili vloupání do rodinných domů v Hostouni

 10. pozvánka

  Již zítra můžete oslavit den země v Zooparku Zájezd

 11. info z radnice

  Slaný se opět zapojí do akce „Den země“

 12. zprávy

  Učitele/ky, asistenty/ky přijme ZŠ škola ve Svárově s tradicí od roku 1905

 13. sport

  Fitness ráno pro dámy v Royal Fitness

 14. krimi

  Speed Marathon 2024, akce zaměřená na měření rychlosti, víme kde to bude, už zítra

 15. zprávy

  Strážníkům v Kladně se podařilo najít odcizeného psa, ukradl ho bezdomovec

 16. info z radnice

  Královské město Slaný opět podpoří zájmové organizace a spolky

 17. zprávy

  Klapod je zpět, poznejte osobnosti Kladna, Vránu našli v hospodě

 18. zprávy

  Vyhrajte se Zooparkem Zájezd, unikátní dokument stojí za zhlédnutí

 19. pozvánka

  Den země Kladno oslaví v Zahradě Kladenského zámku

 20. video

  Záchranářská ulička neboli ulička pro život, její zneužití je porušením zákona