ČSAD KLADNO
 • Farmářské trhy
 • Kladno
 • Rebuy Stars

Respekt od světové jedničky si získal český baseball v Tokiu

Pátek, 17. března 2023 08:00

V uplynulých dnech se slova jako baseball, homerun, meta či catcher objevovala ve všech vyhledavačích i novinových titulcích výrazně častěji, než je obvyklé. Příběh našich baseballistů, kteří si vzali dovolenou a jeli si zahrát s elitou baseballového sportu na World Baseball Classic byl mnohokrát citován nejen v domácích, ale i zahraničích médiích. Když New York Times věnují článek českému nadhazovači Martinu Scheiderovi, už to něco znamená.

Tokio 2023 foto: Petr Baroch

Kladenští Miners mají štěstí, že prezident klubu, Petr Baroch byl zároveň vyslán jako delegát České baseballové asociace přímo do místa dění, do Tokia. Miners měli tedy zprávy z první ruky.

„ Díky svojí práci Sportovního ředitele reprezentací u České basebalové asociace jsem měl možnost vidět nejen úspěšnou misi našich reprezentantů, ale i další zápasy, na kterých byly všechna místa diváků zaplněna. Zápas Japonsko – Korea byl ukázkou důvěry a hrdosti Japonských fanoušků, když jejich tým prohrával v začátku zápasu a v koncovce se Samurajům povedlo výsledek otočit. Měl jsem možnost vidět kromě profesionálních týmů i mládež na školách. V Japonsku děti trénují 5 x v týdnu po 4 hodinách baseball a v tréninzích zkoušejí napodobovat japonské hvězdy. Základna mládeže je obrovská a je to pro nás skvělá inspirace.“

Mládež Miners se také zapojila do fandění, a to velmi aktivně. Kromě sdílení zpráv a povzbuzování přes sociální sítě došlo i na skupinové sledování zápasu Česko : Japonsko na velkoplošné obrazovce v restauraci Flora, které pro hráče zorganizoval trenér U11 Martin Kučera. Z původních cca 20 účastníků se jich nakonec ve Floře sešlo téměř 70 a jásot nad body českého týmu se nedal přeslechnout.

„Účast v WBL je obrovskou propagací baseballu v Česku. I na Miners máme každý rok víc a víc zájemců. Pořádáme tzv náborové týdny – otevřené tréninky, kdy si každý – kluci i holky – mohou vyzkoušet takový trénink na nečisto. Letos bude hřiště u 7.a 8. ZŠ otevřeno zájemcům od 3 let od 5. do 9.6. I díky WBL čekáme velký zájem,“ těší se na nové hráče Petr Baroch.

Jak to nakonec v Tokiu dopadlo? Ve velmi těžké skupině začali Češi senzační výhrou díky homerunu Martina Mužíka 8:5 nad Čínou. Stačil jeden „štouch“ a Češi zápas otočili a dotáhli jej do vítězného konce. Následovaly bohužel dvě očekávatelné prohry s Japonskem 2:10 a s Koreou po boji 3:7, které české hráče poslaly do posledního zápasu s Austrálií. I když to zpočátku vypadalo nadějně, Austrálie se nenechala zaskočit a i přes velký tlak Čechů udržela vítězství 8:3. Díky výhře nad Čínou ale mají Češi zajištěnu přímou účast na příští WBC. Úkol splněn.

„Japonci i Korejci patří k nejlepším týmům světa. Mají hráče v MLB (Major League Baseball v USA) a bylo vidět, jak jsou překvapeni profesionalitou našeho týmu. Možná čekali „kokosy na sněhu“ a viděli hotové, vyzrálé a důstojné mužstvo, které se rve, seč může. Byli překvapeni, že chlapi, o kterých věděli, že jsou vlastně amatéři (tedy hrají jen ve volném čase vedle své profese) hráli a vystupovali jako profesionálové, i když proti nim nastupovali hráči s platy v řádu desítek milionů dolarů ročně. Češi jsou profesionálové, jen mají víc profesí, směje se Petr Baroch, „Instagramový „Respect“ od Shoheie Ohtaniho, jednoho z nejlepších hráčů světa, vyjadřuje vše.“

Ve všech zápasech jsme viděli krásný baseball, homeruny, doubly (dvojouty), skvělé zásahy v poli a především výbornou práci nadhazovačů.

Petr Baroch ještě dodává: „Jsem rád, že jsme jako Miners měli možnost prezentovat náš klub v reklamních přestávkách a představit tak naše město, kraj, klub a partnery. Velký dík patří České

televizi za skvělé přenosy a komentáře a také sketche, kde poměrně složitá baseballová pravidla přibližovala českým fanouškům.“

Neopakovatelný příběh našich baseballových reprezentantů byl završen. Je pravda, že to nebylo druhé Nagano, ale titulek v médiích Prohra, ale ne porážka velmi trefně vystihuje, jak to celé dopadlo. Naši hráči si vysloužili respekt za profesionální sportovní chování a především dravost a zápal do hry. Ve všech zápasech odvedli více než 100% výkon a mohou odjet se vztyčenými hlavami. Vždyť hráli na jednom z nejlepších turnajů světa a co víc, za čtyři roky jedou znovu. Na shledanou příště.

Autor: Radka Jakubová. Foto : Petr Baroch


                                                                                                                      


 1. zprávy

  Kladenští hasiči bleskově zasáhli u hořící dodávky

 2. zprávy

  Novinky na železnici v Praze a Středočeském kraji v turistické sezóně 2023

 3. zprávy

  Nezapomeňte! V neděli v noci se změní čas ze zimního na letní

 4. zprávy

  Středočeský kraj buduje rozsáhlou síť cyklostezek

 5. zprávy

  Dívku se podařilo nalézt v pořádku

 6. zprávy

  Na náměstí Starosty Pavla se vrátí farmářské trhy

 7. zprávy

  Slunečné počasí vylákalo obyvatele města do parků, ulic a dětských hřišť. Strážnici zde zvyšují kontrolu

 8. zprávy

  Dětský domov v Ledcích opět vyrazil na cesty

 9. zprávy

  V Kladně bude uzavřen bazén Norská od 28.března do 30. března

 10. zprávy

  Orli na válečném nebi, výstava ve Sládečkově muzeu Slaný

 11. zprávy

  Kumpánova zahrada opět voní kávou

 12. krimi

  Dítě v ohrožení – pomozte najít třináctiletou dívku.

 13. zprávy

  Stavba Multifunkční sportovní haly ve Slaném se blíží ke zdárnému konci

 14. zprávy

  Obec Tuřany a spolek Hejkal vás zvou na historicky první akci Vynášení Morany

 15. zprávy

  Stav výstavby nového energocentra u zimního stadionu k 18 .březnu obrazem

 16. zprávy

  Pokud poznáváte muže na fotografii, pomůžete policii

 17. zprávy

  Ceny hejtmanky za rok 2022 se předávaly ve Slaném

 18. zprávy

  Kladno bude v neděli pálit Moranu a vyhánět zimu

 19. zprávy

  Kumpánova zahrada ve Slaném se stala celostátním i středočeským vítězem

 20. zprávy

  Muzikant Jary Tauber má za sebou čtvrté zahraniční koncertování s Petrem Jandou z Olympicu