SAMK Měsíčník Kladno
Klapod ČSAD KLADNO
 • KLAPOD
 • SAMK
 • SOU a SOŠ Kladno

Moderní laser pomáhá už tři roky kladenským pacientům

Neděle, 26. března 2023 10:20

Enkleace prostaty holmiovým laserem pomohla v kladenské nemocnici více jak sto padesáti pacientům. Touto moderní operační metodou, odstranění příznaků dolních močových cest, disponuje nemocnice již tři roky.

Tehdy ji lékaři prováděli nejprve ve zkušebním módu a o rok později již nastálo. Stejně jako u fúzní biopsie prostaty se jedná o vysoce specializovanou metodu, kterou nabízí jen malá část urologických oddělení v České republice,“ uvedl zástupce primáře urologického oddělení Milan Čermák.

Holmiová enukleace prostaty je určena hlavně pro pacienty s mikčními potížemi na základě benigního zvětšení prostaty, kteří nereagují na léčbu pomocí léků nebo kteří je nechtějí užívat. Věkový faktor ani nemocnost pacienta není rozhodující, jelikož se jedná o minimálně invazivní výkon s rychlou rekonvalescencí. Ani velikost prostaty není překážkou pro tento typ operačního výkonu. Holmiovou enukleaci prostaty může podstoupit každý pacient, který je schopný operačního výkonu v celkové nebo případně spinální anestézii.

Velikost prostaty u tohoto výkonu není limitem – horní hranici vpodstatě určuje zkušenost operatéra. Na našem pracovišti jsme provedli tento výkon několika pacientům s velikostí prostaty přes 200 gramů. Aktuálně je naším maximem 220 gramů vymorcelované tkáně. S přihlédnutím k tomu, že ponecháváme chirurgické pouzdro prostaty, tak reálná velikost celé prostaty byla více než 250 gramů.

Jedná se o laserovou endoskopickou metodu. Operační výkon se celý provádí přes močovou trubici. Pomocí laserového paprsku postupně oddělíme vnitřní, tzv. žlázovou, část prostaty od pouzdra prostaty. Následně oddělenou část prostaty rozmělníme a odsajeme z močového měchýře pomocí morcelatoru. Takto získaná tkáň je odeslána histopatologickému vyšetření k vyloučení přítomnosti maligního onemocnění, nebo-li karcinomu prostaty.

Mezi hlavní výhody této metody patří menší invazivita výkonu (absence operační rány)
a krátká doba hospitalizace i následné rekonvalescence. Jako další nespornou výhodu můžeme uvést také nižší krvácivost výkonu, a tím menší riziko podání krevní transfúze pooperačně. Pravděpodobnost, že bude nutné operaci v budoucnu opakovat, je velmi nízká a pohybuje se okolo 0,7 procent. Pro srovnání, u jiných metod toto procento stoupá až na 15 procent v průběhu 10 let. Zlepšení průtoku moči se odhaduje až několikanásobně oproti původnímu

stavu a naprostá většina pacientů s močovým katétrem před operací se jej po Holmiové enukleaci prostaty zbaví. Další velkou výhodou oproti novým metodám odstranění mikčních potíží při benigní hyperplazii prostaty, jako je například aplikace vodní páry, je právě již zmíněné získání vzorků prostaty k histopatologickému vyšetření. Díky nim se dokáže odhalit případný karcinom prostaty, a to většinou v raném stádiu. Nicméně bych rád podotkl, že provedení Holmiové enukleace prostaty nesnižuje riziko vzniku a také není metodou léčby karcinomu prostaty, pro ně jsou primárně určeny jiné typy léčby. Z operační jde o radikální prostatektomii. I proto musí být každému pacientovi po tomto operačním výkonu dále sledována hladina prostatického specifického antigenu.

Spektrum a četnost operačních rizik se u Holmiové enukleace výrazně neliší od standardních operačních metod na léčbu benigní hyperplazie prostaty, jako jsou transuretrální resekce nebo transvesikální prostatektomie. Spíše se jedná o méně rizikový výkon oproti uvedeným operačním metodám.

Pacienti se k nám zpravidla dostávají nadoporučení svého ambulantního urologa, který jim navrhne operační řešení jejich potíží. Nemalou část tvoří i pacienti, které do naší ambulance odeslal praktický lékař nebo přišli z vlastní iniciativy a po vyšetření jsme je indikovali k enukleaci prostaty Holmiovým laserem,“ dodal Milan Čermák.                                                                                                                      

 


 1. zprávy

  Redakční výběr toho co vám možná tento týden v Kladenských listech uteklo

 2. zprávy

  Stát by měl více podpořit výstavbu školek, ukázala studie pro Středočeský kraj

 3. zprávy

  Ze státní fondu dopravní infrastruktury půjde nejvíce peněz na obchvat Kralup nad Vltavou

 4. zprávy

  Radní kraje schválili dalších 50 žádostí o kotlíkové dotace

 5. krimi

  POZOR! Návnady na psy rozmísťuje ve Slaném zatím neznámý pachatel

 6. zprávy

  Fenka trpěla celou noc bez vody a jídla uvázaná k zátarasu u výkopu v Kladně

 7. pozvánka

  Ve čtvrtek zahájil Kladenský zámek výstavu: Jiří Hanke- 50 let s fotografií

 8. krimi

  Starosta Smečna se zasloužil o Pol Point pro své občany

 9. video

  Blikající majáky v Kladně i v celé ČR symbolizovaly blížící se pomoc obětem trestných činů

 10. zprávy

  V Zoopark Zájezd hledají nové kolegy, na stálo i na brigádu

 11. pozvánka

  Vepřové hody, skokové závody, dančí stezka, možnost najít si kamínek, to vše o víkendu v Královickém dvoře

 12. zprávy

  Středočeská vědecká knihovna v Kladně připravila jarní prázdniny plné komiksů

 13. zprávy

  Ve čtvrtek 22. února si v Kladně připomenou smutné výročí

 14. info z radnice

  Slaný nabízí formou dražby dva pozemky v budoucí klidné čtvrti

 15. krimi

  Městská policie Slaný musela zakročit proti dvěma agresivním osobám

 16. zprávy

  Hledáte smysluplné uplatnění? Základka ve Svárově hledá posily

 17. info z radnice

  Trhovec ukončil smlouvu se Slaném, dal tím prostor mnoha jiným

 18. zprávy

  Svatbu snů pro vás připraví v Královickém dvoře, již jen 10 termínů pro tento rok

 19. sport

  Kladno má špičkové sportovce, jděte je podpořit a od nás víte kdy a kam

 20. zprávy

  Kanonýři Kladno rozstříleli Brňáky, odjeli s drtivou porážkou, propukly velké oslavy