SAMK
ČSAD KLADNO
 • Restaurace Sleťák
 • Farmářské trhy
 • SOU a SOŠ Kladno

Moderní laser pomáhá už tři roky kladenským pacientům

Neděle, 26. března 2023 10:20

Enkleace prostaty holmiovým laserem pomohla v kladenské nemocnici více jak sto padesáti pacientům. Touto moderní operační metodou, odstranění příznaků dolních močových cest, disponuje nemocnice již tři roky.

Tehdy ji lékaři prováděli nejprve ve zkušebním módu a o rok později již nastálo. Stejně jako u fúzní biopsie prostaty se jedná o vysoce specializovanou metodu, kterou nabízí jen malá část urologických oddělení v České republice,“ uvedl zástupce primáře urologického oddělení Milan Čermák.

Holmiová enukleace prostaty je určena hlavně pro pacienty s mikčními potížemi na základě benigního zvětšení prostaty, kteří nereagují na léčbu pomocí léků nebo kteří je nechtějí užívat. Věkový faktor ani nemocnost pacienta není rozhodující, jelikož se jedná o minimálně invazivní výkon s rychlou rekonvalescencí. Ani velikost prostaty není překážkou pro tento typ operačního výkonu. Holmiovou enukleaci prostaty může podstoupit každý pacient, který je schopný operačního výkonu v celkové nebo případně spinální anestézii.

Velikost prostaty u tohoto výkonu není limitem – horní hranici vpodstatě určuje zkušenost operatéra. Na našem pracovišti jsme provedli tento výkon několika pacientům s velikostí prostaty přes 200 gramů. Aktuálně je naším maximem 220 gramů vymorcelované tkáně. S přihlédnutím k tomu, že ponecháváme chirurgické pouzdro prostaty, tak reálná velikost celé prostaty byla více než 250 gramů.

Jedná se o laserovou endoskopickou metodu. Operační výkon se celý provádí přes močovou trubici. Pomocí laserového paprsku postupně oddělíme vnitřní, tzv. žlázovou, část prostaty od pouzdra prostaty. Následně oddělenou část prostaty rozmělníme a odsajeme z močového měchýře pomocí morcelatoru. Takto získaná tkáň je odeslána histopatologickému vyšetření k vyloučení přítomnosti maligního onemocnění, nebo-li karcinomu prostaty.

Mezi hlavní výhody této metody patří menší invazivita výkonu (absence operační rány)
a krátká doba hospitalizace i následné rekonvalescence. Jako další nespornou výhodu můžeme uvést také nižší krvácivost výkonu, a tím menší riziko podání krevní transfúze pooperačně. Pravděpodobnost, že bude nutné operaci v budoucnu opakovat, je velmi nízká a pohybuje se okolo 0,7 procent. Pro srovnání, u jiných metod toto procento stoupá až na 15 procent v průběhu 10 let. Zlepšení průtoku moči se odhaduje až několikanásobně oproti původnímu

stavu a naprostá většina pacientů s močovým katétrem před operací se jej po Holmiové enukleaci prostaty zbaví. Další velkou výhodou oproti novým metodám odstranění mikčních potíží při benigní hyperplazii prostaty, jako je například aplikace vodní páry, je právě již zmíněné získání vzorků prostaty k histopatologickému vyšetření. Díky nim se dokáže odhalit případný karcinom prostaty, a to většinou v raném stádiu. Nicméně bych rád podotkl, že provedení Holmiové enukleace prostaty nesnižuje riziko vzniku a také není metodou léčby karcinomu prostaty, pro ně jsou primárně určeny jiné typy léčby. Z operační jde o radikální prostatektomii. I proto musí být každému pacientovi po tomto operačním výkonu dále sledována hladina prostatického specifického antigenu.

Spektrum a četnost operačních rizik se u Holmiové enukleace výrazně neliší od standardních operačních metod na léčbu benigní hyperplazie prostaty, jako jsou transuretrální resekce nebo transvesikální prostatektomie. Spíše se jedná o méně rizikový výkon oproti uvedeným operačním metodám.

Pacienti se k nám zpravidla dostávají nadoporučení svého ambulantního urologa, který jim navrhne operační řešení jejich potíží. Nemalou část tvoří i pacienti, které do naší ambulance odeslal praktický lékař nebo přišli z vlastní iniciativy a po vyšetření jsme je indikovali k enukleaci prostaty Holmiovým laserem,“ dodal Milan Čermák.                                                                                                                      

 


 1. krimi

  Řidiči pozor! Prozradíme vám, kde v Kladně tento týden měří policie rychlost

 2. video

  Atletický stadion ve Slaném se proměnil v den dětských radostí

 3. pozvánka

  Poradíme vám, kde tento týden můžete fandit kladenským sportovcům

 4. povidka

  Muzejnice Hana doporučuje ka ve Slaném zajít za zábavou a poučením

 5. foto

  FOTO: Středočeští hasiči zachránili leguána z koruny stromu

 6. zprávy

  Kraj přispěje na obnovu přivaděče pitné vody do Kladna

 7. zprávy

  Den dětského úsměvu bude už po čtrnácté na kladenském Sletišti

 8. zprávy

  Dětský den ve Slaném bude plný sportu a zábavy

 9. zprávy

  O žáky SOŠ a SOU Kladno z náměstí Edvarda Beneše je zájem

 10. zprávy

  Kladno vyhrálo spor s krajem o dopravní obslužnost u Nejvyššího správního soudu

 11. pozvánka

  Noc kostelů v Kladně startuje již zítra, je připraven bohatý program

 12. zprávy

  Koupaliště na Sletišti zahájilo dnes novou letní sezonu

 13. zprávy

  Zahradu Sládečkova vlastivědného muzea v sobotu ovládnou skláři

 14. zprávy

  Výstraha před nebezpečím vzniku požárů

 15. zprávy

  Jeden Chroust nestačí. A tak Tomáše v Kanonýrech doplní i jeho bratr Tadeáš

 16. foto

  Most mezi centrem Kladna a Švermovem byl dnes oboustranně zprůjezdněn

 17. zprávy

  Kladenští strážníci pomohli invalidní ženě. Vypátrali i řidiče, který ujel od nehody

 18. zprávy

  Otevření mostu ke hřbitovu změní v Kladně autobusovou dopravu

 19. zprávy

  Hendikepovaný Ládík bude letos na Kladenských dvorcích, přijďte ho podpořit

 20. zprávy

  Městská policie v Kladně zve na akci se soutěžemi pro seniory