ČSAD KLADNO
 • Rebuy Stars
 • Ples města Kladna
 • Den otevřených dveří

Kladno autobusy řeší, sejde se i s autory petice

Čtvrtek, 19. ledna 2023 09:00

Vedení města Kladna a Středočeského kraje se v minulém roce nedohodli na způsobu financování veřejné dopravy. Kraj následně od 1. září 2022 výrazně omezil přímé autobusové linky mezi Prahou a okrajovými částmi Kladna a vyjmul MHD Kladno ze systému Pražské integrované dopravy. Výrazně se zhoršilo také autobusové spojení mezi Švermovem a Slaným.

Foto: Kl

S touto situací je nespokojená řada obyvatel Kladna i okolních obcí. Před Vánoci proto zaslali vedení města Kladna a středočeského kraje petici, ve které žádají o obnovu zrušených spojů a o plnou integraci Kladna do systému PID. Vyzývají město Kladno a Středočeský kraj ke vzájemné dohodě. Petice se mezi Kladeňáky setkala s velkým ohlasem, podepsalo ji celkem tisíc dvě stě devadesát šest občanů.

Podle autorů petice jsou redukcí přímých autobusových linek nejvíce postiženy čtvrti Kladno-Švermov a okolní obce: „Většina přímých spojů ze Švermova byla zkrácena a začíná a končí na autobusovém nádraží Kladno. Při cestě ze Švermova do Prahy a zpět tedy musíme přestupovat, přičemž od pozdějších odpoledních hodin chybí navazující spoje do Švermova. Kvůli zpožďování spojů cestující často nestihnou přípoj a cesta do práce a zpět se výrazně prodlužuje. Pár zbývajících přímých ranních spojů ze Švermova je zcela přetížených a přímé spoje o víkendech byly zcela zrušeny, opět bez návaznosti MHD na spoje do Prahy a zpět. Při návratu z Prahy ve večerních hodinách je to ještě horší. Cestující se na Veleslavíně nebo v Šárce často nevejdou do autobusu a není ani jisté, že je vezme další spoj. Autobusy nabírají velké zpoždění a cestující nestíhají linky MHD do Švermova a musejí v centru Kladna dlouho čekat nebo si vzít taxi,“ uvedl Jan Mourek, zástupce petičního výboru.

Další z autorů petice, Miroslav Jirásek, k tomu dodává: „Integraci Kladna do systému PID považujeme za zcela zásadní, neboť by se tak daly vyřešit návazné přestupy mezi spoji linkových autobusů 3XX a MHD v Kladně, ale i sjednocení podmínek všech dopravců v rámci jednotných standardů kvality.“

Autoři petice žádají také o její projednání na lednovém zasedání Zastupitelstva města Kladna a Zastupitelstva Středočeského kraje, kde se chystají vystoupit. Vedení města na petici reagovalo pozvánkou na jednání s náměstkem primátora pro veřejnou dopravu, JUDr. Robertem Bezděkem, CSc., která proběhne v pátek 20. ledna. Termín zasedání Zastupitelstva Kladna k dnešnímu dni zatím není znám. Vedení kraje naproti tomu již potvrdilo, že petici projedná na zasedání 31. ledna, na které členy petičního výboru oficiálně pozvalo. „Věříme, že se nám podaří přimět město a kraj ke vzájemné dohodě, která bude uspokojivá pro obě strany i pro cestující. Doufáme, že zrušené autobusové spoje budou obnoveny a Kladno se plně integruje do PID.“, optimisticky dodává Jan Mourek.

Se Středočeským krajem ohledně financování a zajišťování hromadné dopravy jednáme a chceme najít řešení. S autory petice se plánujeme sejít a celou problematiku prodiskutovat. Dopravní obslužnosti se chceme věnovat i na příštím řádném zasedání Zastupitelstva města Kladna,“ uvedl náměstek kladenského primátora Robert Bezděk.


 1. zprávy

  Soutěž o nelevné rodiné vstupenky do Lumina parku

 2. zprávy

  Kladenská energetika přehledně v městském newsletteru

 3. zprávy

  Do Hornického skanzenu Mayrau se vrací Masopust

 4. zprávy

  Kemp vítězů míří opět do města Slaný za podpory olympioniků

 5. krimi

  Viditelnost v provozu je letošní téma akce Besipu a slánských strážníků

 6. zprávy

  Ve středních Čechách se rozjedou masopustní reje

 7. foto

  Kladenští Rytíři si pozvali na svůj led klub Miners

 8. krimi

  Kladenští strážníci předali spravedlnosti tři osoby v pátrání

 9. sport

  Ledovou plochu v Kladně pod otevřeným nebem můžete navštívit do konce ledna

 10. pozvánka

  V Kladně se chystá vernisáž výstavy Jindřicha Štreita

 11. krimi

  V jednom dni zastavili kladenští strážníci hned dvakrát mladíka s drogou v těle

 12. zprávy

  Zdravotní sestra je nedostatková. Kladenská nemocnice nabízí až půl milionu za nástup

 13. zprávy

  V únoru máte poslední možnost navštívit Lumina Park, svět statisíců světýlek

 14. sport

  Divadlo ve Slaném bylo opět dějištěm ocenění sportovců roku

 15. zprávy

  Kladensko zasypal první letošní sníh. Silničáři vyjeli se vším, co mají k dispozici

 16. pozvánka

  Poradíme vám, kde tento týden můžete fandit kladenským sportovcům

 17. zprávy

  Udělte svůj hlas osobnostem Středočeského kraje nominovaným na Cenu hejtmanky 2022

 18. zprávy

  Dan hledá nový domov, pomůžete mu?

 19. zprávy

  Slánské muzeum věnovalo vzpomínku svému významnému občanovi

 20. foto

  Další netradiční den otevřených dveří na SOŠ a SOU, Kladno, náměstí E. Beneše