SAMK Měsíčník Kladno
Klapod ČSAD KLADNO
 • KLAPOD
 • SAMK
 • SOU a SOŠ Kladno

Kladno autobusy řeší, sejde se i s autory petice

Čtvrtek, 19. ledna 2023 09:00

Vedení města Kladna a Středočeského kraje se v minulém roce nedohodli na způsobu financování veřejné dopravy. Kraj následně od 1. září 2022 výrazně omezil přímé autobusové linky mezi Prahou a okrajovými částmi Kladna a vyjmul MHD Kladno ze systému Pražské integrované dopravy. Výrazně se zhoršilo také autobusové spojení mezi Švermovem a Slaným.

Foto: Kl

S touto situací je nespokojená řada obyvatel Kladna i okolních obcí. Před Vánoci proto zaslali vedení města Kladna a středočeského kraje petici, ve které žádají o obnovu zrušených spojů a o plnou integraci Kladna do systému PID. Vyzývají město Kladno a Středočeský kraj ke vzájemné dohodě. Petice se mezi Kladeňáky setkala s velkým ohlasem, podepsalo ji celkem tisíc dvě stě devadesát šest občanů.

Podle autorů petice jsou redukcí přímých autobusových linek nejvíce postiženy čtvrti Kladno-Švermov a okolní obce: „Většina přímých spojů ze Švermova byla zkrácena a začíná a končí na autobusovém nádraží Kladno. Při cestě ze Švermova do Prahy a zpět tedy musíme přestupovat, přičemž od pozdějších odpoledních hodin chybí navazující spoje do Švermova. Kvůli zpožďování spojů cestující často nestihnou přípoj a cesta do práce a zpět se výrazně prodlužuje. Pár zbývajících přímých ranních spojů ze Švermova je zcela přetížených a přímé spoje o víkendech byly zcela zrušeny, opět bez návaznosti MHD na spoje do Prahy a zpět. Při návratu z Prahy ve večerních hodinách je to ještě horší. Cestující se na Veleslavíně nebo v Šárce často nevejdou do autobusu a není ani jisté, že je vezme další spoj. Autobusy nabírají velké zpoždění a cestující nestíhají linky MHD do Švermova a musejí v centru Kladna dlouho čekat nebo si vzít taxi,“ uvedl Jan Mourek, zástupce petičního výboru.

Další z autorů petice, Miroslav Jirásek, k tomu dodává: „Integraci Kladna do systému PID považujeme za zcela zásadní, neboť by se tak daly vyřešit návazné přestupy mezi spoji linkových autobusů 3XX a MHD v Kladně, ale i sjednocení podmínek všech dopravců v rámci jednotných standardů kvality.“

Autoři petice žádají také o její projednání na lednovém zasedání Zastupitelstva města Kladna a Zastupitelstva Středočeského kraje, kde se chystají vystoupit. Vedení města na petici reagovalo pozvánkou na jednání s náměstkem primátora pro veřejnou dopravu, JUDr. Robertem Bezděkem, CSc., která proběhne v pátek 20. ledna. Termín zasedání Zastupitelstva Kladna k dnešnímu dni zatím není znám. Vedení kraje naproti tomu již potvrdilo, že petici projedná na zasedání 31. ledna, na které členy petičního výboru oficiálně pozvalo. „Věříme, že se nám podaří přimět město a kraj ke vzájemné dohodě, která bude uspokojivá pro obě strany i pro cestující. Doufáme, že zrušené autobusové spoje budou obnoveny a Kladno se plně integruje do PID.“, optimisticky dodává Jan Mourek.

Se Středočeským krajem ohledně financování a zajišťování hromadné dopravy jednáme a chceme najít řešení. S autory petice se plánujeme sejít a celou problematiku prodiskutovat. Dopravní obslužnosti se chceme věnovat i na příštím řádném zasedání Zastupitelstva města Kladna,“ uvedl náměstek kladenského primátora Robert Bezděk.


 1. zprávy

  Redakční výběr toho co vám možná tento týden v Kladenských listech uteklo

 2. zprávy

  Stát by měl více podpořit výstavbu školek, ukázala studie pro Středočeský kraj

 3. zprávy

  Ze státní fondu dopravní infrastruktury půjde nejvíce peněz na obchvat Kralup nad Vltavou

 4. zprávy

  Radní kraje schválili dalších 50 žádostí o kotlíkové dotace

 5. krimi

  POZOR! Návnady na psy rozmísťuje ve Slaném zatím neznámý pachatel

 6. zprávy

  Fenka trpěla celou noc bez vody a jídla uvázaná k zátarasu u výkopu v Kladně

 7. pozvánka

  Ve čtvrtek zahájil Kladenský zámek výstavu: Jiří Hanke- 50 let s fotografií

 8. krimi

  Starosta Smečna se zasloužil o Pol Point pro své občany

 9. video

  Blikající majáky v Kladně i v celé ČR symbolizovaly blížící se pomoc obětem trestných činů

 10. zprávy

  V Zoopark Zájezd hledají nové kolegy, na stálo i na brigádu

 11. pozvánka

  Vepřové hody, skokové závody, dančí stezka, možnost najít si kamínek, to vše o víkendu v Královickém dvoře

 12. zprávy

  Středočeská vědecká knihovna v Kladně připravila jarní prázdniny plné komiksů

 13. zprávy

  Ve čtvrtek 22. února si v Kladně připomenou smutné výročí

 14. info z radnice

  Slaný nabízí formou dražby dva pozemky v budoucí klidné čtvrti

 15. krimi

  Městská policie Slaný musela zakročit proti dvěma agresivním osobám

 16. zprávy

  Hledáte smysluplné uplatnění? Základka ve Svárově hledá posily

 17. info z radnice

  Trhovec ukončil smlouvu se Slaném, dal tím prostor mnoha jiným

 18. zprávy

  Svatbu snů pro vás připraví v Královickém dvoře, již jen 10 termínů pro tento rok

 19. sport

  Kladno má špičkové sportovce, jděte je podpořit a od nás víte kdy a kam

 20. zprávy

  Kanonýři Kladno rozstříleli Brňáky, odjeli s drtivou porážkou, propukly velké oslavy