7 pádů SAMK ROYAL Fitness Měsíčník Kladno
ČSAD KLADNO Nad Kladnem Klapod
 • 7 pádů
 • SAMK
 • SOU a SOŠ Kladno

Kladno autobusy řeší, sejde se i s autory petice

Čtvrtek, 19. ledna 2023 09:00

Vedení města Kladna a Středočeského kraje se v minulém roce nedohodli na způsobu financování veřejné dopravy. Kraj následně od 1. září 2022 výrazně omezil přímé autobusové linky mezi Prahou a okrajovými částmi Kladna a vyjmul MHD Kladno ze systému Pražské integrované dopravy. Výrazně se zhoršilo také autobusové spojení mezi Švermovem a Slaným.

Foto: Kl

S touto situací je nespokojená řada obyvatel Kladna i okolních obcí. Před Vánoci proto zaslali vedení města Kladna a středočeského kraje petici, ve které žádají o obnovu zrušených spojů a o plnou integraci Kladna do systému PID. Vyzývají město Kladno a Středočeský kraj ke vzájemné dohodě. Petice se mezi Kladeňáky setkala s velkým ohlasem, podepsalo ji celkem tisíc dvě stě devadesát šest občanů.

Podle autorů petice jsou redukcí přímých autobusových linek nejvíce postiženy čtvrti Kladno-Švermov a okolní obce: „Většina přímých spojů ze Švermova byla zkrácena a začíná a končí na autobusovém nádraží Kladno. Při cestě ze Švermova do Prahy a zpět tedy musíme přestupovat, přičemž od pozdějších odpoledních hodin chybí navazující spoje do Švermova. Kvůli zpožďování spojů cestující často nestihnou přípoj a cesta do práce a zpět se výrazně prodlužuje. Pár zbývajících přímých ranních spojů ze Švermova je zcela přetížených a přímé spoje o víkendech byly zcela zrušeny, opět bez návaznosti MHD na spoje do Prahy a zpět. Při návratu z Prahy ve večerních hodinách je to ještě horší. Cestující se na Veleslavíně nebo v Šárce často nevejdou do autobusu a není ani jisté, že je vezme další spoj. Autobusy nabírají velké zpoždění a cestující nestíhají linky MHD do Švermova a musejí v centru Kladna dlouho čekat nebo si vzít taxi,“ uvedl Jan Mourek, zástupce petičního výboru.

Další z autorů petice, Miroslav Jirásek, k tomu dodává: „Integraci Kladna do systému PID považujeme za zcela zásadní, neboť by se tak daly vyřešit návazné přestupy mezi spoji linkových autobusů 3XX a MHD v Kladně, ale i sjednocení podmínek všech dopravců v rámci jednotných standardů kvality.“

Autoři petice žádají také o její projednání na lednovém zasedání Zastupitelstva města Kladna a Zastupitelstva Středočeského kraje, kde se chystají vystoupit. Vedení města na petici reagovalo pozvánkou na jednání s náměstkem primátora pro veřejnou dopravu, JUDr. Robertem Bezděkem, CSc., která proběhne v pátek 20. ledna. Termín zasedání Zastupitelstva Kladna k dnešnímu dni zatím není znám. Vedení kraje naproti tomu již potvrdilo, že petici projedná na zasedání 31. ledna, na které členy petičního výboru oficiálně pozvalo. „Věříme, že se nám podaří přimět město a kraj ke vzájemné dohodě, která bude uspokojivá pro obě strany i pro cestující. Doufáme, že zrušené autobusové spoje budou obnoveny a Kladno se plně integruje do PID.“, optimisticky dodává Jan Mourek.

Se Středočeským krajem ohledně financování a zajišťování hromadné dopravy jednáme a chceme najít řešení. S autory petice se plánujeme sejít a celou problematiku prodiskutovat. Dopravní obslužnosti se chceme věnovat i na příštím řádném zasedání Zastupitelstva města Kladna,“ uvedl náměstek kladenského primátora Robert Bezděk.


 1. krimi

  POZOR! Hledá se seniorka v Kladně, pomozte rodině i policii

 2. zprávy

  Po jedenácté se konal desetiboj Mladého strážníka MP Kladno, 13 škol poslalo své týmy

 3. zprávy

  Myšlení sériových vrahů poznali lidé v kladenském kině Sokol, exkluzivní rozhovor pro KL

 4. kultura

  Středočeská vědecká knihovna v Kladně projde o prázdninách velkou proměnou

 5. pozvánka

  Velká outdoorová hra Okem Madagaskaru, Zoopark Zájezd v sobotu

 6. zprávy

  Hasiči ve Pcherách mají mocného pomocníka, pomohly vodárny

 7. komerční sdělení

  Podpora Evropské unie zavítala až do stavební společnosti KOSTKA stav s.r.o.

 8. zprávy

  Strážníci z Kladna i Slaného si vystříleli medaile na tradiční soutěži v Kralupech nad Vltavou

 9. zprávy

  V Centralu Kladno se konal Den prevence, byl o něj velký zájem

 10. pozvánka

  V sobotu ožijí Žižice fotbalem a zábavou pro malé i velké. Koná se již 46. memoriál M. Maxy

 11. zprávy

  Neuvěřitelný úspěch chovatelů v Zooparku Zájezd

 12. zprávy

  POZOR! Slánská nemocnice uzavřela porodnici i dětské a novorozenecké oddělení, nemá lékaře

 13. zprávy

  Den zdraví v kladenské nemocnici ve čtvrtek od 9 do14.00 hodin

 14. zprávy

  Svárov, škola s téměř 120 letou tradicí, hledá vyučující, kuchařku a uklízečku

 15. krimi

  Náklaďák v Kladně porazil strom, ten zpřetrhal elektrické vedení a poškodil dům, vše zachránili hasiči

 16. zprávy

  V Kladně odstartovalo další forenzní značení kol

 17. zprávy

  Další nehoda u Žižic nedaleko od Slaného, dvě osobní auta tři zranění

 18. zprávy

  Zastupitelstvo v Kladně řešilo prodej bytů, územní plán i nové vyhlášky

 19. zprávy

  Žižický dětský den přilákal stovky lidí, lákadlem pro malé a velké byl i policejní vrtulník

 20. krimi

  Policisté v červnu připomínají Evropský den proti vloupání