SAMK
ČSAD KLADNO
 • Restaurace Sleťák
 • Farmářské trhy
 • SOU a SOŠ Kladno

Kladno autobusy řeší, sejde se i s autory petice

Čtvrtek, 19. ledna 2023 09:00

Vedení města Kladna a Středočeského kraje se v minulém roce nedohodli na způsobu financování veřejné dopravy. Kraj následně od 1. září 2022 výrazně omezil přímé autobusové linky mezi Prahou a okrajovými částmi Kladna a vyjmul MHD Kladno ze systému Pražské integrované dopravy. Výrazně se zhoršilo také autobusové spojení mezi Švermovem a Slaným.

Foto: Kl

S touto situací je nespokojená řada obyvatel Kladna i okolních obcí. Před Vánoci proto zaslali vedení města Kladna a středočeského kraje petici, ve které žádají o obnovu zrušených spojů a o plnou integraci Kladna do systému PID. Vyzývají město Kladno a Středočeský kraj ke vzájemné dohodě. Petice se mezi Kladeňáky setkala s velkým ohlasem, podepsalo ji celkem tisíc dvě stě devadesát šest občanů.

Podle autorů petice jsou redukcí přímých autobusových linek nejvíce postiženy čtvrti Kladno-Švermov a okolní obce: „Většina přímých spojů ze Švermova byla zkrácena a začíná a končí na autobusovém nádraží Kladno. Při cestě ze Švermova do Prahy a zpět tedy musíme přestupovat, přičemž od pozdějších odpoledních hodin chybí navazující spoje do Švermova. Kvůli zpožďování spojů cestující často nestihnou přípoj a cesta do práce a zpět se výrazně prodlužuje. Pár zbývajících přímých ranních spojů ze Švermova je zcela přetížených a přímé spoje o víkendech byly zcela zrušeny, opět bez návaznosti MHD na spoje do Prahy a zpět. Při návratu z Prahy ve večerních hodinách je to ještě horší. Cestující se na Veleslavíně nebo v Šárce často nevejdou do autobusu a není ani jisté, že je vezme další spoj. Autobusy nabírají velké zpoždění a cestující nestíhají linky MHD do Švermova a musejí v centru Kladna dlouho čekat nebo si vzít taxi,“ uvedl Jan Mourek, zástupce petičního výboru.

Další z autorů petice, Miroslav Jirásek, k tomu dodává: „Integraci Kladna do systému PID považujeme za zcela zásadní, neboť by se tak daly vyřešit návazné přestupy mezi spoji linkových autobusů 3XX a MHD v Kladně, ale i sjednocení podmínek všech dopravců v rámci jednotných standardů kvality.“

Autoři petice žádají také o její projednání na lednovém zasedání Zastupitelstva města Kladna a Zastupitelstva Středočeského kraje, kde se chystají vystoupit. Vedení města na petici reagovalo pozvánkou na jednání s náměstkem primátora pro veřejnou dopravu, JUDr. Robertem Bezděkem, CSc., která proběhne v pátek 20. ledna. Termín zasedání Zastupitelstva Kladna k dnešnímu dni zatím není znám. Vedení kraje naproti tomu již potvrdilo, že petici projedná na zasedání 31. ledna, na které členy petičního výboru oficiálně pozvalo. „Věříme, že se nám podaří přimět město a kraj ke vzájemné dohodě, která bude uspokojivá pro obě strany i pro cestující. Doufáme, že zrušené autobusové spoje budou obnoveny a Kladno se plně integruje do PID.“, optimisticky dodává Jan Mourek.

Se Středočeským krajem ohledně financování a zajišťování hromadné dopravy jednáme a chceme najít řešení. S autory petice se plánujeme sejít a celou problematiku prodiskutovat. Dopravní obslužnosti se chceme věnovat i na příštím řádném zasedání Zastupitelstva města Kladna,“ uvedl náměstek kladenského primátora Robert Bezděk.


 1. krimi

  Kladenští strážníci hlídají Bažantnici před pytláky a chrání majetek

 2. pozvánka

  Zoopark Zájezd navštíví v sobotu pohádkové bytosti

 3. pozvánka

  Den zdraví v kladenské nemocnici se uskuteční ve čtvrtek

 4. zprávy

  Studenti kladenské zdrávky se podívali do německého plastinária v Gubenu

 5. foto

  Budova kladenského gymnázia je opáskovaná, řidiči přeparkujte si, chodci pozor

 6. zprávy

  Řidiči pozor! Na trase Kladno-Slaný narazíte na dopravní komplikace

 7. zprávy

  Kladenské trhy ve středu nebudou s ohledem na počasí

 8. krimi

  Pomozte policii ztotožnit muže, vybral peníze ukradenou kartou

 9. sport

  V Kladně se hokejová mládež sjednocuje, aby byla zase úspěšná

 10. video

  Na Sletišti se v neděli odehrál další dětský den, podívejte se na video

 11. krimi

  Vážnou dopravní nehodu na obchvatu Slaného nepřežili dva lidé

 12. krimi

  Řidiči pozor! Prozradíme vám, kde v Kladně tento týden měří policie rychlost

 13. video

  Atletický stadion ve Slaném se proměnil v den dětských radostí

 14. pozvánka

  Poradíme vám, kde tento týden můžete fandit kladenským sportovcům

 15. povidka

  Muzejnice Hana doporučuje ka ve Slaném zajít za zábavou a poučením

 16. foto

  FOTO: Středočeští hasiči zachránili leguána z koruny stromu

 17. zprávy

  Kraj přispěje na obnovu přivaděče pitné vody do Kladna

 18. zprávy

  Den dětského úsměvu bude už po čtrnácté na kladenském Sletišti

 19. zprávy

  Dětský den ve Slaném bude plný sportu a zábavy

 20. zprávy

  O žáky SOŠ a SOU Kladno z náměstí Edvarda Beneše je zájem