SAMK
ČSAD KLADNO
 • Restaurace Sleťák
 • Farmářské trhy
 • SOU a SOŠ Kladno

Další ročník otevřené fotografické soutěže Kladenský krasohled zná své vítěze

Úterý, 20. prosince 2022 08:20

Čtvrtý ročník otevřené fotografické soutěže Kladenský krasohled, kterou pořádá město Kladno, zná své vítěze v juniorské i dospělé kategorii. U poroty bodovaly především momentky z lidských příběhů, vtip či hluboce kladenské téma pádu hutí, ale i neotřelé pohledy na detaily světa, jakými jsou třeba kostelní klíčová dírka nebo pavučina po dešti. Nejlepší fotografie roku 2022 budou v příštím roce opět vystaveny v prostorách obchodního centra Central.

Další ročník otevřené fotografické soutěže Kladenský krasohled zná své vítěze

Porotu letos nejvíce zaujala emotivní fotografie nazvaná Poslední hutník třicetiletého Jana Kořínka. Znovu uspěl i loňský vítěz soutěže Miloš Kostka, jehož snímky se vyznačují jemným vtipem a zajímavou kompozicí. Tentokrát si druhé místo odnesl hned za dvě fotografie „Pruhovaná“ a „Kladno skryté v mlze“. Třetí příčku získala „Láska v kočičí kavárně“ Milana Mikuše. Ocenění za čtvrté a páté místo od poroty dostali také Eva Matoušková za „Kostelní klíčovou dírkou Nanebevzetí panny Marie“ a Kateřina Hládková za momentku „Dny města Kladna.“

Opět se ukázalo, jak umění zachytit svět v jediném okamžiku oslovuje každého člověka jinak, a tak lidé za nejkrásnější zvolili ve veřejném hlasování jiné snímky než porota. Nejvíce se veřejnosti líbila fotografie mlžným sluncem podbarveného lesního zákoutí Venduly Dobiášovské s názvem Cestou – vlečka na hranici Krnčí a Volešky, Švermov. Dále pak podmanivá industriální ‚Lávka přes minulost‘ Václava Konráda a energizující‚ Novoroční ohňostroj 2022‘ Roberta Hájka,“ prozradila Eva Havelková, šéfredaktorka radničního měsíčníku Kladno, při kterém soutěž vznikla. „Hlasování vládly sociální sítě. Největší objem hlasů jsme letos obdrželi přes anketu na Instagramu. Následoval Facebook a městský web. Minimálně lidé hlasovali skrze hlasovací lístky otištěné v radničním měsíčníku. Sečetli jsme samozřejmě hlasy ze všech platforem,“ dodala. 

Pohled napříč generacemi

Kladenský krasohled založilo město Kladno s myšlenkou vytvořit příležitost pro zapojení všech generací do jedné aktivity, spojit komunitu. Cíl se daří naplnit. Do čtvrtého ročníku otevřené fotografické soutěže Kladenský krasohled zaslali Kladeňáci celkem 357 snímků, z toho pět desítek snímků přišlo do juniorské kategorie. Nejmladším účastníkem Kladenského krasohledu 2022 byla osmiletá Jája Veselá, nejstaršími pak devadesátiletý Ladislav a třiaosmdesátiletý Josef. Ocenit musíme i nejpilnější fotografy ročníku, kteří zasílali fotografie každý měsíc soutěžního období. Jsou jimi za dospělé Iva Štěrbová a Vladimír Kotelenský a za juniory Lukáš Matoušek, který vynechal pouze jediný měsíc.

Právě on si odnesl vítěznou cenu v kategorii „Do 16 let včetně“, a to za snímek dýchající lidskostí s názvem Polední pauza a také foto dešťových kapek v pavučinové síti. Druhé místo mezi juniory obsadil Marek Štěpánek s fotografiemi Ranní rosa a Východ slunce nad Kladnem. Na třetí příčku vystoupal Matyáš Demel se snímky Vlak a jeho strojvedoucí.

Další z porotců Tomáš Vocelka, profesionální fotograf a fotoreportér pro server Aktuálně.cz, vítěz jedné z kategorií loňského ročníku soutěže Sony World Photography Awards, k hodnocení čtvrtého ročníku soutěže poznamenal: „Fotografie Jana Kořínka Poslední hutník má velice zajímavou atmosféru. Uznání zaslouží i Iva Štěrbová. Její fotografie mají velmi specifické, zajímavé a nevšední vidění světa, mají velice vyrovnanou kvalitu a je z nich vidět, že je opravdu fotografka, tedy ví, co chce fotit, jak to chce fotit a proč to chce fotit.“ V letošní porotě zasedali také kladenští fotografové Monika Urbanová a Michal Moravec.

5. ročník spuštěn

Příjem fotografií pro pátý ročník soutěže, Kladenský krasohled 2023, se rozběhl 15. listopadu 2022. „Kladenský námět samozřejmě zůstává zachován, i letos ovšem preferujeme snímky vystihující téma ‚Kladno, to jsme my‘. Mohou to být neotřelé výjevy ze života rodin, školních tříd, pracovních kolektivů, z ruchu ulic, městských zákoutí, z činnosti spolků, ze zákulisí sportovních týmů, divadel, hudebních skupin, uměleckých ateliérů a tak dále. Fotografie by měly říkat  ‚To jsme my, Kladeňáci, takto tady žijeme, pracujeme, bavíme se, milujeme, pomáháme, snažíme se, meditujeme, smutníme…‘ Těšíme se na váš neobyčejný umělecký pohled na svět. Snímky můžete v pátém ročníku soutěže posílat až do 15. září 2023, kdy skončí soutěžní období,“ uvedla Ivona Kasalická.

CENA JOSEFA SEIFERTA – 1. MÍSTO – Jan Kořínek 30 let – Poslední hutník

CENA JOSEFA SEIFERTA – 1. MÍSTO – Lukáš Matoušek 15 let – Pavučina – z ulice Křižíkova

1. místo Cena veřejnosti 2022 – Vendula Dobiášovská – Cestou – vlečka na hranici Krnčí a Volešky, Švermov.


 1. pozvánka

  Noc kostelů v Kladně startuje již zítra, je připraven bohatý program

 2. zprávy

  Koupaliště na Sletišti zahájilo dnes novou letní sezonu

 3. zprávy

  Zahradu Sládečkova vlastivědného muzea v sobotu ovládnou skláři

 4. zprávy

  Výstraha před nebezpečím vzniku požárů

 5. zprávy

  Jeden Chroust nestačí. A tak Tomáše v Kanonýrech doplní i jeho bratr Tadeáš

 6. foto

  Most mezi centrem Kladna a Švermovem byl dnes oboustranně zprůjezdněn

 7. zprávy

  Kladenští strážníci pomohli invalidní ženě. Vypátrali i řidiče, který ujel od nehody

 8. zprávy

  Otevření mostu ke hřbitovu změní v Kladně autobusovou dopravu

 9. zprávy

  Hendikepovaný Ládík bude letos na Kladenských dvorcích, přijďte ho podpořit

 10. zprávy

  Městská policie v Kladně zve na akci se soutěžemi pro seniory

 11. pozvánka

  Na vernisáži výstavy legendárního Kubašty ve Slaném, došlo k nečekanému překvapení

 12. pozvánka

  Blíží se Kladenské dvorky, budou ve znamení Klíče

 13. zprávy

  Od začátku června budou strážníci Městské policie Kladno opět měřit rychlost

 14. video

  Kladenské Sletiště ožilo dětským smíchem

 15. pozvánka

  Kladenské trhy pokračují opět ve středu

 16. foto

  Náměstí Svobody se dočká rekonstrukce, investice bude 50 milionů

 17. zprávy

  Muzejnice Hana doporučuje kam ve Slaném za zábavou, poučením nebo poznáním

 18. zprávy

  Kraj dlouhodobě podporuje pěstounskou péči, nově navázal spolupráci s projektem Euroklíč

 19. zprávy

  Kraj schválil další kotlíkové dotace, od června bude další výzva

 20. info z radnice

  Budova bývalého kina OKO by měla sloužit svému původnímu účelu