ČSAD KLADNO
 • Rebuy Stars
 • Ples města Kladna
 • Den otevřených dveří

Další ročník otevřené fotografické soutěže Kladenský krasohled zná své vítěze

Úterý, 20. prosince 2022 08:20

Čtvrtý ročník otevřené fotografické soutěže Kladenský krasohled, kterou pořádá město Kladno, zná své vítěze v juniorské i dospělé kategorii. U poroty bodovaly především momentky z lidských příběhů, vtip či hluboce kladenské téma pádu hutí, ale i neotřelé pohledy na detaily světa, jakými jsou třeba kostelní klíčová dírka nebo pavučina po dešti. Nejlepší fotografie roku 2022 budou v příštím roce opět vystaveny v prostorách obchodního centra Central.

Další ročník otevřené fotografické soutěže Kladenský krasohled zná své vítěze

Porotu letos nejvíce zaujala emotivní fotografie nazvaná Poslední hutník třicetiletého Jana Kořínka. Znovu uspěl i loňský vítěz soutěže Miloš Kostka, jehož snímky se vyznačují jemným vtipem a zajímavou kompozicí. Tentokrát si druhé místo odnesl hned za dvě fotografie „Pruhovaná“ a „Kladno skryté v mlze“. Třetí příčku získala „Láska v kočičí kavárně“ Milana Mikuše. Ocenění za čtvrté a páté místo od poroty dostali také Eva Matoušková za „Kostelní klíčovou dírkou Nanebevzetí panny Marie“ a Kateřina Hládková za momentku „Dny města Kladna.“

Opět se ukázalo, jak umění zachytit svět v jediném okamžiku oslovuje každého člověka jinak, a tak lidé za nejkrásnější zvolili ve veřejném hlasování jiné snímky než porota. Nejvíce se veřejnosti líbila fotografie mlžným sluncem podbarveného lesního zákoutí Venduly Dobiášovské s názvem Cestou – vlečka na hranici Krnčí a Volešky, Švermov. Dále pak podmanivá industriální ‚Lávka přes minulost‘ Václava Konráda a energizující‚ Novoroční ohňostroj 2022‘ Roberta Hájka,“ prozradila Eva Havelková, šéfredaktorka radničního měsíčníku Kladno, při kterém soutěž vznikla. „Hlasování vládly sociální sítě. Největší objem hlasů jsme letos obdrželi přes anketu na Instagramu. Následoval Facebook a městský web. Minimálně lidé hlasovali skrze hlasovací lístky otištěné v radničním měsíčníku. Sečetli jsme samozřejmě hlasy ze všech platforem,“ dodala. 

Pohled napříč generacemi

Kladenský krasohled založilo město Kladno s myšlenkou vytvořit příležitost pro zapojení všech generací do jedné aktivity, spojit komunitu. Cíl se daří naplnit. Do čtvrtého ročníku otevřené fotografické soutěže Kladenský krasohled zaslali Kladeňáci celkem 357 snímků, z toho pět desítek snímků přišlo do juniorské kategorie. Nejmladším účastníkem Kladenského krasohledu 2022 byla osmiletá Jája Veselá, nejstaršími pak devadesátiletý Ladislav a třiaosmdesátiletý Josef. Ocenit musíme i nejpilnější fotografy ročníku, kteří zasílali fotografie každý měsíc soutěžního období. Jsou jimi za dospělé Iva Štěrbová a Vladimír Kotelenský a za juniory Lukáš Matoušek, který vynechal pouze jediný měsíc.

Právě on si odnesl vítěznou cenu v kategorii „Do 16 let včetně“, a to za snímek dýchající lidskostí s názvem Polední pauza a také foto dešťových kapek v pavučinové síti. Druhé místo mezi juniory obsadil Marek Štěpánek s fotografiemi Ranní rosa a Východ slunce nad Kladnem. Na třetí příčku vystoupal Matyáš Demel se snímky Vlak a jeho strojvedoucí.

Další z porotců Tomáš Vocelka, profesionální fotograf a fotoreportér pro server Aktuálně.cz, vítěz jedné z kategorií loňského ročníku soutěže Sony World Photography Awards, k hodnocení čtvrtého ročníku soutěže poznamenal: „Fotografie Jana Kořínka Poslední hutník má velice zajímavou atmosféru. Uznání zaslouží i Iva Štěrbová. Její fotografie mají velmi specifické, zajímavé a nevšední vidění světa, mají velice vyrovnanou kvalitu a je z nich vidět, že je opravdu fotografka, tedy ví, co chce fotit, jak to chce fotit a proč to chce fotit.“ V letošní porotě zasedali také kladenští fotografové Monika Urbanová a Michal Moravec.

5. ročník spuštěn

Příjem fotografií pro pátý ročník soutěže, Kladenský krasohled 2023, se rozběhl 15. listopadu 2022. „Kladenský námět samozřejmě zůstává zachován, i letos ovšem preferujeme snímky vystihující téma ‚Kladno, to jsme my‘. Mohou to být neotřelé výjevy ze života rodin, školních tříd, pracovních kolektivů, z ruchu ulic, městských zákoutí, z činnosti spolků, ze zákulisí sportovních týmů, divadel, hudebních skupin, uměleckých ateliérů a tak dále. Fotografie by měly říkat  ‚To jsme my, Kladeňáci, takto tady žijeme, pracujeme, bavíme se, milujeme, pomáháme, snažíme se, meditujeme, smutníme…‘ Těšíme se na váš neobyčejný umělecký pohled na svět. Snímky můžete v pátém ročníku soutěže posílat až do 15. září 2023, kdy skončí soutěžní období,“ uvedla Ivona Kasalická.

CENA JOSEFA SEIFERTA – 1. MÍSTO – Jan Kořínek 30 let – Poslední hutník

CENA JOSEFA SEIFERTA – 1. MÍSTO – Lukáš Matoušek 15 let – Pavučina – z ulice Křižíkova

1. místo Cena veřejnosti 2022 – Vendula Dobiášovská – Cestou – vlečka na hranici Krnčí a Volešky, Švermov.


 1. zprávy

  Soutěž o nelevné rodiné vstupenky do Lumina parku

 2. zprávy

  Kladenská energetika přehledně v městském newsletteru

 3. zprávy

  Do Hornického skanzenu Mayrau se vrací Masopust

 4. zprávy

  Kemp vítězů míří opět do města Slaný za podpory olympioniků

 5. krimi

  Viditelnost v provozu je letošní téma akce Besipu a slánských strážníků

 6. zprávy

  Ve středních Čechách se rozjedou masopustní reje

 7. foto

  Kladenští Rytíři si pozvali na svůj led klub Miners

 8. krimi

  Kladenští strážníci předali spravedlnosti tři osoby v pátrání

 9. sport

  Ledovou plochu v Kladně pod otevřeným nebem můžete navštívit do konce ledna

 10. pozvánka

  V Kladně se chystá vernisáž výstavy Jindřicha Štreita

 11. krimi

  V jednom dni zastavili kladenští strážníci hned dvakrát mladíka s drogou v těle

 12. zprávy

  Zdravotní sestra je nedostatková. Kladenská nemocnice nabízí až půl milionu za nástup

 13. zprávy

  V únoru máte poslední možnost navštívit Lumina Park, svět statisíců světýlek

 14. sport

  Divadlo ve Slaném bylo opět dějištěm ocenění sportovců roku

 15. zprávy

  Kladensko zasypal první letošní sníh. Silničáři vyjeli se vším, co mají k dispozici

 16. pozvánka

  Poradíme vám, kde tento týden můžete fandit kladenským sportovcům

 17. zprávy

  Udělte svůj hlas osobnostem Středočeského kraje nominovaným na Cenu hejtmanky 2022

 18. zprávy

  Dan hledá nový domov, pomůžete mu?

 19. zprávy

  Slánské muzeum věnovalo vzpomínku svému významnému občanovi

 20. foto

  Další netradiční den otevřených dveří na SOŠ a SOU, Kladno, náměstí E. Beneše