SAMK TV Měsíční Kladno
Vánoce ČSAD KLADNO KLAPOD
 • Vánoce
 • Restaurace Sleťák
 • SOU a SOŠ Kladno

Další ročník otevřené fotografické soutěže Kladenský krasohled zná své vítěze

Úterý, 20. prosince 2022 08:20

Čtvrtý ročník otevřené fotografické soutěže Kladenský krasohled, kterou pořádá město Kladno, zná své vítěze v juniorské i dospělé kategorii. U poroty bodovaly především momentky z lidských příběhů, vtip či hluboce kladenské téma pádu hutí, ale i neotřelé pohledy na detaily světa, jakými jsou třeba kostelní klíčová dírka nebo pavučina po dešti. Nejlepší fotografie roku 2022 budou v příštím roce opět vystaveny v prostorách obchodního centra Central.

Další ročník otevřené fotografické soutěže Kladenský krasohled zná své vítěze

Porotu letos nejvíce zaujala emotivní fotografie nazvaná Poslední hutník třicetiletého Jana Kořínka. Znovu uspěl i loňský vítěz soutěže Miloš Kostka, jehož snímky se vyznačují jemným vtipem a zajímavou kompozicí. Tentokrát si druhé místo odnesl hned za dvě fotografie „Pruhovaná“ a „Kladno skryté v mlze“. Třetí příčku získala „Láska v kočičí kavárně“ Milana Mikuše. Ocenění za čtvrté a páté místo od poroty dostali také Eva Matoušková za „Kostelní klíčovou dírkou Nanebevzetí panny Marie“ a Kateřina Hládková za momentku „Dny města Kladna.“

Opět se ukázalo, jak umění zachytit svět v jediném okamžiku oslovuje každého člověka jinak, a tak lidé za nejkrásnější zvolili ve veřejném hlasování jiné snímky než porota. Nejvíce se veřejnosti líbila fotografie mlžným sluncem podbarveného lesního zákoutí Venduly Dobiášovské s názvem Cestou – vlečka na hranici Krnčí a Volešky, Švermov. Dále pak podmanivá industriální ‚Lávka přes minulost‘ Václava Konráda a energizující‚ Novoroční ohňostroj 2022‘ Roberta Hájka,“ prozradila Eva Havelková, šéfredaktorka radničního měsíčníku Kladno, při kterém soutěž vznikla. „Hlasování vládly sociální sítě. Největší objem hlasů jsme letos obdrželi přes anketu na Instagramu. Následoval Facebook a městský web. Minimálně lidé hlasovali skrze hlasovací lístky otištěné v radničním měsíčníku. Sečetli jsme samozřejmě hlasy ze všech platforem,“ dodala. 

Pohled napříč generacemi

Kladenský krasohled založilo město Kladno s myšlenkou vytvořit příležitost pro zapojení všech generací do jedné aktivity, spojit komunitu. Cíl se daří naplnit. Do čtvrtého ročníku otevřené fotografické soutěže Kladenský krasohled zaslali Kladeňáci celkem 357 snímků, z toho pět desítek snímků přišlo do juniorské kategorie. Nejmladším účastníkem Kladenského krasohledu 2022 byla osmiletá Jája Veselá, nejstaršími pak devadesátiletý Ladislav a třiaosmdesátiletý Josef. Ocenit musíme i nejpilnější fotografy ročníku, kteří zasílali fotografie každý měsíc soutěžního období. Jsou jimi za dospělé Iva Štěrbová a Vladimír Kotelenský a za juniory Lukáš Matoušek, který vynechal pouze jediný měsíc.

Právě on si odnesl vítěznou cenu v kategorii „Do 16 let včetně“, a to za snímek dýchající lidskostí s názvem Polední pauza a také foto dešťových kapek v pavučinové síti. Druhé místo mezi juniory obsadil Marek Štěpánek s fotografiemi Ranní rosa a Východ slunce nad Kladnem. Na třetí příčku vystoupal Matyáš Demel se snímky Vlak a jeho strojvedoucí.

Další z porotců Tomáš Vocelka, profesionální fotograf a fotoreportér pro server Aktuálně.cz, vítěz jedné z kategorií loňského ročníku soutěže Sony World Photography Awards, k hodnocení čtvrtého ročníku soutěže poznamenal: „Fotografie Jana Kořínka Poslední hutník má velice zajímavou atmosféru. Uznání zaslouží i Iva Štěrbová. Její fotografie mají velmi specifické, zajímavé a nevšední vidění světa, mají velice vyrovnanou kvalitu a je z nich vidět, že je opravdu fotografka, tedy ví, co chce fotit, jak to chce fotit a proč to chce fotit.“ V letošní porotě zasedali také kladenští fotografové Monika Urbanová a Michal Moravec.

5. ročník spuštěn

Příjem fotografií pro pátý ročník soutěže, Kladenský krasohled 2023, se rozběhl 15. listopadu 2022. „Kladenský námět samozřejmě zůstává zachován, i letos ovšem preferujeme snímky vystihující téma ‚Kladno, to jsme my‘. Mohou to být neotřelé výjevy ze života rodin, školních tříd, pracovních kolektivů, z ruchu ulic, městských zákoutí, z činnosti spolků, ze zákulisí sportovních týmů, divadel, hudebních skupin, uměleckých ateliérů a tak dále. Fotografie by měly říkat  ‚To jsme my, Kladeňáci, takto tady žijeme, pracujeme, bavíme se, milujeme, pomáháme, snažíme se, meditujeme, smutníme…‘ Těšíme se na váš neobyčejný umělecký pohled na svět. Snímky můžete v pátém ročníku soutěže posílat až do 15. září 2023, kdy skončí soutěžní období,“ uvedla Ivona Kasalická.

CENA JOSEFA SEIFERTA – 1. MÍSTO – Jan Kořínek 30 let – Poslední hutník

CENA JOSEFA SEIFERTA – 1. MÍSTO – Lukáš Matoušek 15 let – Pavučina – z ulice Křižíkova

1. místo Cena veřejnosti 2022 – Vendula Dobiášovská – Cestou – vlečka na hranici Krnčí a Volešky, Švermov.


 1. zprávy

  Mladí hokejisté ze Slaného zvítězili v kampani Puky pomáhají

 2. zprávy

  Pátý ročník soutěže o nejkrásnější kladenskou fotografii se blíží ke konci, ještě můžete hlasovat

 3. sport

  Jarní prázdniny kladenských dětí 2024, Sportovní areály města Kladna spustily přihlášky

 4. kultura

  Poodhalili jsme pro vás roušku tajemství adventního období v historii i současnosti

 5. video

  V neděli začaly v Kladně Vánoce rozsvícením stromu splněných přání

 6. foto

  VIDEO: V Knovízi prošly děti pekelnou stezku

 7. pozvánka

  Kladenské Vánoce: Na co se můžete tento týden těšit?

 8. zprávy

  Nejen kladenské cestující čekají od 10. prosince změny v autobusové dopravě

 9. zprávy

  Co vám možná tento týden uteklo v Kladenských listech

 10. video

  Rozsvícení stromu i náměstí ve Slaném přilákalo stovky lidí

 11. povidka

  Povídka Kladenských listů: Svíčka první – o veverkách, Barborce, Mikuláši a těšení

 12. zprávy

   Naučné středisko ekologické výchovy Kladno-Čabárna, dostane příspěvek od kraje

 13. zprávy

  Čtyři knihovny v kraji se podělí o 10 milionů na svůj provoz

 14. pozvánka

  Mikuláš na koni přijede 5. prosince do Kladna, těšit se můžete i na Krampusáky

 15. pozvánka

  V Kladenském zámku můžete navštívit výstavu betlémů

 16. pozvánka

  Slavnost světla ve Slaném vás čeká již v sobotu

 17. zprávy

  Kladenské Vánoce začnou první adventní neděli na náměstí Starosty Pavla

 18. sport

  Kladenští karatisté získali tři nominace na Mistrovství České republiky

 19. video

  V Kladně došlo ke střetu chodkyně a autobusu. Pro ženu přiletěl vrtulník

 20. pozvánka

  V Knovízi jsou s čerty žerty. Přesvědčte o tom v pátek a sobotu