ROYAL Fitness SAMK Měsíčník Kladno
ČSAD KLADNO Farmarske trhy Nad Kladnem Klapod
 • Nad Kladnem
 • SAMK
 • SOU a SOŠ Kladno

Další ročník otevřené fotografické soutěže Kladenský krasohled zná své vítěze

Úterý, 20. prosince 2022 08:20

Čtvrtý ročník otevřené fotografické soutěže Kladenský krasohled, kterou pořádá město Kladno, zná své vítěze v juniorské i dospělé kategorii. U poroty bodovaly především momentky z lidských příběhů, vtip či hluboce kladenské téma pádu hutí, ale i neotřelé pohledy na detaily světa, jakými jsou třeba kostelní klíčová dírka nebo pavučina po dešti. Nejlepší fotografie roku 2022 budou v příštím roce opět vystaveny v prostorách obchodního centra Central.

Další ročník otevřené fotografické soutěže Kladenský krasohled zná své vítěze

Porotu letos nejvíce zaujala emotivní fotografie nazvaná Poslední hutník třicetiletého Jana Kořínka. Znovu uspěl i loňský vítěz soutěže Miloš Kostka, jehož snímky se vyznačují jemným vtipem a zajímavou kompozicí. Tentokrát si druhé místo odnesl hned za dvě fotografie „Pruhovaná“ a „Kladno skryté v mlze“. Třetí příčku získala „Láska v kočičí kavárně“ Milana Mikuše. Ocenění za čtvrté a páté místo od poroty dostali také Eva Matoušková za „Kostelní klíčovou dírkou Nanebevzetí panny Marie“ a Kateřina Hládková za momentku „Dny města Kladna.“

Opět se ukázalo, jak umění zachytit svět v jediném okamžiku oslovuje každého člověka jinak, a tak lidé za nejkrásnější zvolili ve veřejném hlasování jiné snímky než porota. Nejvíce se veřejnosti líbila fotografie mlžným sluncem podbarveného lesního zákoutí Venduly Dobiášovské s názvem Cestou – vlečka na hranici Krnčí a Volešky, Švermov. Dále pak podmanivá industriální ‚Lávka přes minulost‘ Václava Konráda a energizující‚ Novoroční ohňostroj 2022‘ Roberta Hájka,“ prozradila Eva Havelková, šéfredaktorka radničního měsíčníku Kladno, při kterém soutěž vznikla. „Hlasování vládly sociální sítě. Největší objem hlasů jsme letos obdrželi přes anketu na Instagramu. Následoval Facebook a městský web. Minimálně lidé hlasovali skrze hlasovací lístky otištěné v radničním měsíčníku. Sečetli jsme samozřejmě hlasy ze všech platforem,“ dodala. 

Pohled napříč generacemi

Kladenský krasohled založilo město Kladno s myšlenkou vytvořit příležitost pro zapojení všech generací do jedné aktivity, spojit komunitu. Cíl se daří naplnit. Do čtvrtého ročníku otevřené fotografické soutěže Kladenský krasohled zaslali Kladeňáci celkem 357 snímků, z toho pět desítek snímků přišlo do juniorské kategorie. Nejmladším účastníkem Kladenského krasohledu 2022 byla osmiletá Jája Veselá, nejstaršími pak devadesátiletý Ladislav a třiaosmdesátiletý Josef. Ocenit musíme i nejpilnější fotografy ročníku, kteří zasílali fotografie každý měsíc soutěžního období. Jsou jimi za dospělé Iva Štěrbová a Vladimír Kotelenský a za juniory Lukáš Matoušek, který vynechal pouze jediný měsíc.

Právě on si odnesl vítěznou cenu v kategorii „Do 16 let včetně“, a to za snímek dýchající lidskostí s názvem Polední pauza a také foto dešťových kapek v pavučinové síti. Druhé místo mezi juniory obsadil Marek Štěpánek s fotografiemi Ranní rosa a Východ slunce nad Kladnem. Na třetí příčku vystoupal Matyáš Demel se snímky Vlak a jeho strojvedoucí.

Další z porotců Tomáš Vocelka, profesionální fotograf a fotoreportér pro server Aktuálně.cz, vítěz jedné z kategorií loňského ročníku soutěže Sony World Photography Awards, k hodnocení čtvrtého ročníku soutěže poznamenal: „Fotografie Jana Kořínka Poslední hutník má velice zajímavou atmosféru. Uznání zaslouží i Iva Štěrbová. Její fotografie mají velmi specifické, zajímavé a nevšední vidění světa, mají velice vyrovnanou kvalitu a je z nich vidět, že je opravdu fotografka, tedy ví, co chce fotit, jak to chce fotit a proč to chce fotit.“ V letošní porotě zasedali také kladenští fotografové Monika Urbanová a Michal Moravec.

5. ročník spuštěn

Příjem fotografií pro pátý ročník soutěže, Kladenský krasohled 2023, se rozběhl 15. listopadu 2022. „Kladenský námět samozřejmě zůstává zachován, i letos ovšem preferujeme snímky vystihující téma ‚Kladno, to jsme my‘. Mohou to být neotřelé výjevy ze života rodin, školních tříd, pracovních kolektivů, z ruchu ulic, městských zákoutí, z činnosti spolků, ze zákulisí sportovních týmů, divadel, hudebních skupin, uměleckých ateliérů a tak dále. Fotografie by měly říkat  ‚To jsme my, Kladeňáci, takto tady žijeme, pracujeme, bavíme se, milujeme, pomáháme, snažíme se, meditujeme, smutníme…‘ Těšíme se na váš neobyčejný umělecký pohled na svět. Snímky můžete v pátém ročníku soutěže posílat až do 15. září 2023, kdy skončí soutěžní období,“ uvedla Ivona Kasalická.

CENA JOSEFA SEIFERTA – 1. MÍSTO – Jan Kořínek 30 let – Poslední hutník

CENA JOSEFA SEIFERTA – 1. MÍSTO – Lukáš Matoušek 15 let – Pavučina – z ulice Křižíkova

1. místo Cena veřejnosti 2022 – Vendula Dobiášovská – Cestou – vlečka na hranici Krnčí a Volešky, Švermov.


 1. zprávy

  Psychologie sériových vrahů, setkání s odborníkem v kladenském Kině Sokol

 2. zprávy

  Chcete si zkazit náladu i žaludek, Pizza House ve Slaném vám to umožní

 3. sport

  Bitvu s Kanadou sledoval ve Slaném dav odolných fanoušků na obří obrazovce

 4. pozvánka

  V neděli se v Kladně na Sletišti koná Den dětského úsměvu

 5. zprávy

  Zoopark zájezd hlásí malé potíže na příjezdu i parkování

 6. zprávy

  Den prevence ve Stochově si již tradičně děti užívaly, radní skončil za mřížemi

 7. pozvánka

  Májová tančírna s Michalem Padevětem, Tanec a zábava, to bude páteční večer v kladenském Kině Sokol

 8. pozvánka

  Asii na talíři zažijete o víkendu v Královickém dvoře u Slaného

 9. zprávy

  Do 2. června bude uzavřena ulice u autobusového nádraží a další uzavírka potrvá do 16. června

 10. video

  Již zítra Kladno hází, mítink plný atletických hvězd, Sletiště v Kladně

 11. zprávy

  Učitele/ky na 1. stupeň, uklízečku a pomocnou kuchařku, přijme ZŠ škola ve Svárově s tradicí od roku 1905

 12. pozvánka

  V Kladně na Sletišti se koná Den dětského úsměvu, již po patnácté

 13. video

  Kouzlo přírody a tajemství města, nová výstava v galerii nemocnice Kladno

 14. krimi

  U nehody autobusu s osobním vozem zasahovali kladenské složky IZS

 15. krimi

  Muž z Kladna chtěl ušetřit za svoz odpadu, zničil si auto a řešili ho strážníci

 16. zprávy

  Nábor hrdinů v Kladně, můžete zachránit lidský život

 17. video

  Na SOŠ a SOU zažili sladké dobrodružství s Mirkou van Gils Slavíkovou

 18. pozvánka

  Májová tančírna s Michalem Padevětem, Tanec a zábava, to bude páteční večer v kladenském Kině Sokol

 19. zprávy

  Redakční výběr toho, co vám možná tento týden v Kladenských listech uteklo

 20. zprávy

  Srdcem pro Nelinku, spousta zábavy pro děti i dospělé pokračuje dnes ve Vinařicích na hřišti