ROYAL Fitness SAMK Měsíčník Kladno
ČSAD KLADNO Nad Kladnem Klapod
 • Nad Kladnem
 • SAMK
 • SOU a SOŠ Kladno

Kladno usiluje o otevření centra pro komplexní bezplatné poradenství pro bydlení

Pondělí, 19. prosince 2022 10:00

Kladno by rádo v této nelehké době pomohlo svým občanům a vytvořilo konzultační energetické centrum pro veřejnost. Zde by se lidé mohli poradit o všem, co se týká energetiky, tedy například jak spořit, jak renovovat a zateplovat budovy a které dotace je možné využít či jak instalovat obnovitelné zdroje a jak si je vybrat.

Proto připravilo unikátní projekt a podalo žádost o dotaci do výzvy evropského programu LIFE. Myšlenku pomoci občanům se směřováním k moderním energetickým řešením hodlá Kladno šířit mezi další města a obce.

Městský energetický konzultační hub by měl zdarma poskytovat poradenství v oblasti energetických řešení pro bydlení. Motivací k poskytování netradiční služby je nejen pomoc občanům v současné energetické krizi vyvolané válkou, ale i naplnění dlouhodobých cílů města v oblasti tzv. zelené energetiky a ekonomiky.

„Ve strategickém dokumentu města Akční plán pro udržitelnou energii a klima SECAP jsme se zavázali v konkrétních krocích k modernizaci městské energetiky. Především se zaměřujeme na úspory energií, zvýšení produkce obnovitelné energie ve městě a podstatné snížení emisí CO2 ve všech oblastech života Kladna. Součástí jsou také budovy pro bydlení, průmyslové či podnikové objekty či haly. I ty je nutné postupně modernizovat,“ podotkl radní pro rozvoj města Ondřej Rys (Volba pro Kladno) a dodal: „Všichni navíc v současné situaci cítíme, že je potřeba nemovitostem do budoucna zajistit co největší energetickou soběstačnost za pomoci obnovitelných zdrojů energie. Zkrátka, pokud byste chtěli do energetického řešení svého domu zapojit malou domácí solární či větrnou elektrárnu, pak by vám v energetickém centru uměli poradit. Jak zjistit, zda je zrovna pro toto řešení vaše nemovitost vhodná, jak vše připravit, kde je možné získat na nový systém příslušná povolení a také finanční příspěvek.“

Město nastoupilo cestu k větší energetické zodpovědnosti před několika lety vstupem do mezinárodního projektu SPARCS, v jehož rámci již připravilo zmíněný SECAP, ale i řadu konkrétních investic do renovací městských objektů pro úspory energií, využití obnovitelných zdrojů či rozšiřování nízkoemisní dopravy. Energetické centrum by nyní mělo také v soukromém sektoru vyvolat větší důvěru v investice do čisté energie a rozšíření počtu zdrojů. Jedním z úkolů centra by tak bylo i pořádání vzdělávacích workshopů pro širokou veřejnost nebo interaktivně ukazovat modelování budov.

Konkurence projektů je v evropském programu LIFE obrovská, pokud se však Kladnu grant povede získat, měly by získané finance pokrýt 95 % nákladů na minimálně tříletý provoz centra. „V rámci energetického hubu plánujeme zejména pro domácnosti získat prostředky na systémové poradenství, ale také zajistit spolupráci odborníků ve městě i mimo něj, například s experty ze Sdružení energetických manažerů měst ČR, aliance Šance pro budovy i výzkumníků z Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT Praha, které máme zapojeno již v řadě jiných projektů,“ upozornil městský koordinátor mezinárodních projektů David Škorňa.

Díky projektu SPARCS může město také s Kladeňáky sdílet zkušenosti zahraničních měst a institucí, například od renomované evropské organizace v oblasti klimatických a energetických služeb, německého Fraunhofer Morgenstadt. Kladno plánuje nabité poznatky z fungování hubu a práce s veřejností poskytnout dalším českým i evropským městům a obcím. Od ledna 2023 začíná Kladno naplňovat rovněž další prestižní mezinárodní projekt GLocalFlex, který se zaměřuje na testování energetické flexibility v budovách.


 1. zprávy

  Více než 20 stánků s pitím i jídlem, Plzeň bude také, tři dny zábavy pro děti a dospělé startují v pátek

 2. zprávy

  Pravý Kavkaz zažijete v centru Kladna, nová restaurace Elen Art vám to umožní

 3. zprávy

  Slánské turistické noviny lákají nejen na prázdninový program

 4. zprávy

  Pizza Slaný

 5. zprávy

  Motýlí a hmyzí den je pro vás připraven v Zooparku Zájezd na neděli

 6. zprávy

  Tři porody. Tři zážitky. Tři traumata. Kronika rodinného chaosu z pohledu otce

 7. zprávy

  Kladenské koupaliště Sletiště zahájí sezonu tento pátek

 8. zprávy

  Královický dvůr hledá kuchaře, nabízí plat až 60 000

 9. pozvánka

  Orchestr Vějíř, s hostem Pavlem Šporclem, vystoupí v kladenském Kině Sokol

 10. zprávy

  Senior ve Slaném svůj život ukončil skokem z balkonu svého bytu

 11. krimi

  V pondělí v noci došlo ve Slaném k brutálnímu loupežnému přepadení

 12. krimi

  Rychlá soutěž o vstupenky, poznejte myšlení sériových vrahů v kladenském Kině Sokol

 13. zprávy

  Muzejní léto ve Slaném láká na hravou sochařskou výstavu a dětské stavebnice

 14. sport

  ME ve sportovním aerobiku a fitness týmech. Kladno přivezlo cenné kovy

 15. zprávy

  Světový týden respektu k porodu si připomněli také v kladenské porodnici

 16. zprávy

  Svárov, škola s téměř 120 letou tradicí, hledá vyučující, kuchařku a uklízečku

 17. krimi

  Buštěhrad hledá pachatele, který tři tuny nebezpečného eternitu vyhodil na okraji města

 18. zprávy

  Ve volbách do Evropského parlamentu zvítězilo ANO

 19. video

  Hasiči z Braškova děkují ohleduplným řidičům z Kladna a okolí

 20. video

  VIDEO: Opravy ulic v centru Slaného úspěšně pokračují