SAMK Měsíčník Kladno
Klapod ČSAD KLADNO
 • KLAPOD
 • SAMK
 • SOU a SOŠ Kladno

Kladno usiluje o otevření centra pro komplexní bezplatné poradenství pro bydlení

Pondělí, 19. prosince 2022 10:00

Kladno by rádo v této nelehké době pomohlo svým občanům a vytvořilo konzultační energetické centrum pro veřejnost. Zde by se lidé mohli poradit o všem, co se týká energetiky, tedy například jak spořit, jak renovovat a zateplovat budovy a které dotace je možné využít či jak instalovat obnovitelné zdroje a jak si je vybrat.

Proto připravilo unikátní projekt a podalo žádost o dotaci do výzvy evropského programu LIFE. Myšlenku pomoci občanům se směřováním k moderním energetickým řešením hodlá Kladno šířit mezi další města a obce.

Městský energetický konzultační hub by měl zdarma poskytovat poradenství v oblasti energetických řešení pro bydlení. Motivací k poskytování netradiční služby je nejen pomoc občanům v současné energetické krizi vyvolané válkou, ale i naplnění dlouhodobých cílů města v oblasti tzv. zelené energetiky a ekonomiky.

„Ve strategickém dokumentu města Akční plán pro udržitelnou energii a klima SECAP jsme se zavázali v konkrétních krocích k modernizaci městské energetiky. Především se zaměřujeme na úspory energií, zvýšení produkce obnovitelné energie ve městě a podstatné snížení emisí CO2 ve všech oblastech života Kladna. Součástí jsou také budovy pro bydlení, průmyslové či podnikové objekty či haly. I ty je nutné postupně modernizovat,“ podotkl radní pro rozvoj města Ondřej Rys (Volba pro Kladno) a dodal: „Všichni navíc v současné situaci cítíme, že je potřeba nemovitostem do budoucna zajistit co největší energetickou soběstačnost za pomoci obnovitelných zdrojů energie. Zkrátka, pokud byste chtěli do energetického řešení svého domu zapojit malou domácí solární či větrnou elektrárnu, pak by vám v energetickém centru uměli poradit. Jak zjistit, zda je zrovna pro toto řešení vaše nemovitost vhodná, jak vše připravit, kde je možné získat na nový systém příslušná povolení a také finanční příspěvek.“

Město nastoupilo cestu k větší energetické zodpovědnosti před několika lety vstupem do mezinárodního projektu SPARCS, v jehož rámci již připravilo zmíněný SECAP, ale i řadu konkrétních investic do renovací městských objektů pro úspory energií, využití obnovitelných zdrojů či rozšiřování nízkoemisní dopravy. Energetické centrum by nyní mělo také v soukromém sektoru vyvolat větší důvěru v investice do čisté energie a rozšíření počtu zdrojů. Jedním z úkolů centra by tak bylo i pořádání vzdělávacích workshopů pro širokou veřejnost nebo interaktivně ukazovat modelování budov.

Konkurence projektů je v evropském programu LIFE obrovská, pokud se však Kladnu grant povede získat, měly by získané finance pokrýt 95 % nákladů na minimálně tříletý provoz centra. „V rámci energetického hubu plánujeme zejména pro domácnosti získat prostředky na systémové poradenství, ale také zajistit spolupráci odborníků ve městě i mimo něj, například s experty ze Sdružení energetických manažerů měst ČR, aliance Šance pro budovy i výzkumníků z Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT Praha, které máme zapojeno již v řadě jiných projektů,“ upozornil městský koordinátor mezinárodních projektů David Škorňa.

Díky projektu SPARCS může město také s Kladeňáky sdílet zkušenosti zahraničních měst a institucí, například od renomované evropské organizace v oblasti klimatických a energetických služeb, německého Fraunhofer Morgenstadt. Kladno plánuje nabité poznatky z fungování hubu a práce s veřejností poskytnout dalším českým i evropským městům a obcím. Od ledna 2023 začíná Kladno naplňovat rovněž další prestižní mezinárodní projekt GLocalFlex, který se zaměřuje na testování energetické flexibility v budovách.


 1. zprávy

  Na 26. ročníku plesu OPS Mateřství se tančilo pro dobrou věc

 2. zprávy

  Královice nabízejí prostor pro školení nebo setkání vaší firmy

 3. sport

  Zimní Excalibur Race proběhne v Hornickém skanzenu Mayrau v Kladně

 4. info z radnice

  Zápisy dětí do prvních tříd základních škol budou ve Slaném na začátku dubna

 5. krimi

  Policie pátrá po totožnosti muže z loupeží v Kladně

 6. info z radnice

  Revitalizace Soukenické ulice ve Slaném začne čtvrtého března

 7. zprávy

  Strážníci v Kladně odhalili řidiče, který porušoval předpisy a řídil bez papírů

 8. zprávy

  Kladenská nemocnice dostane od kraje finanční injekci

 9. video

  Známý kladenský muzikant Jary Tauber vydal nový singl a chystá nové album

 10. krimi

  Řidiči pozor! Prozradíme vám, kde v Kladně tento týden měří policie rychlost

 11. zprávy

  POZOR na pravděpodobného podvodníka, který vystupuje pod jménem Stefan Frueh

 12. pozvánka

  Městská knihovna Kladno připravila na březen program pro všechny věkové kategorie

 13. kultura

  Navštivte Hornický skanzen Mayrau ve Vinařicích u Kladna, je co vidět a zažít

 14. zprávy

  Učitele/ky, asistenty/ky přijme ZŠ škola ve Svárově s tradicí od roku 1905

 15. sport

  Poradíme vám, kde tento týden můžete fandit kladenským sportovcům

 16. info z radnice

  Hazard ve Slaném má absolutní zákaz, schválilo zastupitelstvo, místostarosta komentoval

 17. zprávy

  Redakční výběr toho co vám možná tento týden v Kladenských listech uteklo

 18. zprávy

  Stát by měl více podpořit výstavbu školek, ukázala studie pro Středočeský kraj

 19. zprávy

  Ze státní fondu dopravní infrastruktury půjde nejvíce peněz na obchvat Kralup nad Vltavou

 20. zprávy

  Radní kraje schválili dalších 50 žádostí o kotlíkové dotace