ČSAD KLADNO
 • Rebuy Stars
 • Ples města Kladna
 • Den otevřených dveří

Kladno usiluje o otevření centra pro komplexní bezplatné poradenství pro bydlení

Pondělí, 19. prosince 2022 10:00

Kladno by rádo v této nelehké době pomohlo svým občanům a vytvořilo konzultační energetické centrum pro veřejnost. Zde by se lidé mohli poradit o všem, co se týká energetiky, tedy například jak spořit, jak renovovat a zateplovat budovy a které dotace je možné využít či jak instalovat obnovitelné zdroje a jak si je vybrat.

Proto připravilo unikátní projekt a podalo žádost o dotaci do výzvy evropského programu LIFE. Myšlenku pomoci občanům se směřováním k moderním energetickým řešením hodlá Kladno šířit mezi další města a obce.

Městský energetický konzultační hub by měl zdarma poskytovat poradenství v oblasti energetických řešení pro bydlení. Motivací k poskytování netradiční služby je nejen pomoc občanům v současné energetické krizi vyvolané válkou, ale i naplnění dlouhodobých cílů města v oblasti tzv. zelené energetiky a ekonomiky.

„Ve strategickém dokumentu města Akční plán pro udržitelnou energii a klima SECAP jsme se zavázali v konkrétních krocích k modernizaci městské energetiky. Především se zaměřujeme na úspory energií, zvýšení produkce obnovitelné energie ve městě a podstatné snížení emisí CO2 ve všech oblastech života Kladna. Součástí jsou také budovy pro bydlení, průmyslové či podnikové objekty či haly. I ty je nutné postupně modernizovat,“ podotkl radní pro rozvoj města Ondřej Rys (Volba pro Kladno) a dodal: „Všichni navíc v současné situaci cítíme, že je potřeba nemovitostem do budoucna zajistit co největší energetickou soběstačnost za pomoci obnovitelných zdrojů energie. Zkrátka, pokud byste chtěli do energetického řešení svého domu zapojit malou domácí solární či větrnou elektrárnu, pak by vám v energetickém centru uměli poradit. Jak zjistit, zda je zrovna pro toto řešení vaše nemovitost vhodná, jak vše připravit, kde je možné získat na nový systém příslušná povolení a také finanční příspěvek.“

Město nastoupilo cestu k větší energetické zodpovědnosti před několika lety vstupem do mezinárodního projektu SPARCS, v jehož rámci již připravilo zmíněný SECAP, ale i řadu konkrétních investic do renovací městských objektů pro úspory energií, využití obnovitelných zdrojů či rozšiřování nízkoemisní dopravy. Energetické centrum by nyní mělo také v soukromém sektoru vyvolat větší důvěru v investice do čisté energie a rozšíření počtu zdrojů. Jedním z úkolů centra by tak bylo i pořádání vzdělávacích workshopů pro širokou veřejnost nebo interaktivně ukazovat modelování budov.

Konkurence projektů je v evropském programu LIFE obrovská, pokud se však Kladnu grant povede získat, měly by získané finance pokrýt 95 % nákladů na minimálně tříletý provoz centra. „V rámci energetického hubu plánujeme zejména pro domácnosti získat prostředky na systémové poradenství, ale také zajistit spolupráci odborníků ve městě i mimo něj, například s experty ze Sdružení energetických manažerů měst ČR, aliance Šance pro budovy i výzkumníků z Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT Praha, které máme zapojeno již v řadě jiných projektů,“ upozornil městský koordinátor mezinárodních projektů David Škorňa.

Díky projektu SPARCS může město také s Kladeňáky sdílet zkušenosti zahraničních měst a institucí, například od renomované evropské organizace v oblasti klimatických a energetických služeb, německého Fraunhofer Morgenstadt. Kladno plánuje nabité poznatky z fungování hubu a práce s veřejností poskytnout dalším českým i evropským městům a obcím. Od ledna 2023 začíná Kladno naplňovat rovněž další prestižní mezinárodní projekt GLocalFlex, který se zaměřuje na testování energetické flexibility v budovách.


 1. zprávy

  Soutěž o nelevné rodiné vstupenky do Lumina parku

 2. zprávy

  Kladenská energetika přehledně v městském newsletteru

 3. zprávy

  Do Hornického skanzenu Mayrau se vrací Masopust

 4. zprávy

  Kemp vítězů míří opět do města Slaný za podpory olympioniků

 5. krimi

  Viditelnost v provozu je letošní téma akce Besipu a slánských strážníků

 6. zprávy

  Ve středních Čechách se rozjedou masopustní reje

 7. foto

  Kladenští Rytíři si pozvali na svůj led klub Miners

 8. krimi

  Kladenští strážníci předali spravedlnosti tři osoby v pátrání

 9. sport

  Ledovou plochu v Kladně pod otevřeným nebem můžete navštívit do konce ledna

 10. pozvánka

  V Kladně se chystá vernisáž výstavy Jindřicha Štreita

 11. krimi

  V jednom dni zastavili kladenští strážníci hned dvakrát mladíka s drogou v těle

 12. zprávy

  Zdravotní sestra je nedostatková. Kladenská nemocnice nabízí až půl milionu za nástup

 13. zprávy

  V únoru máte poslední možnost navštívit Lumina Park, svět statisíců světýlek

 14. sport

  Divadlo ve Slaném bylo opět dějištěm ocenění sportovců roku

 15. zprávy

  Kladensko zasypal první letošní sníh. Silničáři vyjeli se vším, co mají k dispozici

 16. pozvánka

  Poradíme vám, kde tento týden můžete fandit kladenským sportovcům

 17. zprávy

  Udělte svůj hlas osobnostem Středočeského kraje nominovaným na Cenu hejtmanky 2022

 18. zprávy

  Dan hledá nový domov, pomůžete mu?

 19. zprávy

  Slánské muzeum věnovalo vzpomínku svému významnému občanovi

 20. foto

  Další netradiční den otevřených dveří na SOŠ a SOU, Kladno, náměstí E. Beneše