ČSAD KLADNO
  • Kladno
  • Rebuy Stars
  • Den otevřených dveří

Kladenská nemocnice se ve středu přidala k Movemberu

Pátek, 11. listopadu 2022 09:26

Měsíc listopad je již několik let spojen s akcí Movember, kdy si muži nechávají narůst knír, aby upozornili právě na zdravotní problém spojený s prostatou. Cílem akce však není jen mluvit o riziku nemoci, ale také změnit přístup českých mužů k prevenci rakoviny prostaty a varlat. U této příležitosti do urologické ordinace v kladenské nemocnici zavítala řada mužského pokolení, aby se nechali preventivně vyšetřit.   

Foto: KL

Karcinom prostaty představuje nejčastější nádorové onemocnění mužů v České republice. Dosud však u nás neexistuje screeningový program pro jeho včasnou diagnostiku. Každý rok si přitom tuto diagnózu vyslechne přibližně 8 000 mužů, z nichž pětina se již nachází v pokročilém stadiu onemocnění.

Měsíc listopad je již několik let spojen s akcí Movember, kdy si muži nechávají narůst knír, aby upozornili právě na tento zdravotní problém. Cílem akce však není jen mluvit o riziku nemoci, ale také změnit přístup českých mužů k prevenci rakoviny prostaty a varlat. Česká urologická společnost proto ve spolupráci s Nadačním fondem Muži proti rakovině a společností Janssen-Cilag opět připravila na listopad osvětovou kampaň, která nese název „TO NEVOČŮRÁŠ“ – protože, na rozdíl od jiných věcí v životě, nemoc prostě „vočůrat“ nelze.

„Urologické oddělení kladenské nemocnice se do této kampaně opět zapojilo a ve středu 9. Listopadu bylo možné přijít k nám do ambulance, nechat se preventivně vyšetřit a získat veškeré informace o této problematice,“ říká primář urologického oddělení Jiří Kočárek.

„O příležitosti se nechat vyšetřit v kladenské nemocnici jsem se dozvěděl na internetu. Necítím se na to, že bych měl být nemocný, ale i tak jsem se v sedmasedmdesáti letech rozhodl přijít na preventivní prohlídku,“ řekl v čekárně urologické ambulance pan Antonín z Tuchlovic.