ČSAD KLADNO
  • Kladno
  • Rebuy Stars
  • Den otevřených dveří

V Kladenském zámku poznáte, jak se slaví svátek mrtvých v jiných zemích

Úterý, 25. října 2022 10:04

V neděli 30. října od 16:00 hodin v Kladenském zámku můžete zažít podzimní slavnost tak trochu jinak. Kde jinde je možnost seznámit se s tím jak se svátek mrtvých oslavuje v jiných koutech světa nebo se seznámit s jeho historií.

V Kladenském zámku poznáte, jak se slaví svátek mrtvých v jiných zemích (Foto: KL)

Od dávných dob je přelom října a listopadu považován za čas tajemný a magický. V přírodě končí čas hojnosti a nastává čas sklizně a útlumu. Dny se zkracují, začíná temnější a skromnější polovina roku. Říká se, že v tento čas je závoj mezi světem živých a mrtvých velmi jemný a my máme obzvlášť blízko k našim předkům.

Prožijete milý podvečer, kdy na několika místech zjistíte, že tento čas už od dávné minulosti lidé v různých koutech světa uctívají a oslavují velmi podobně, i když každý trochu jinak. I letos se totiž v dušičkovém čase vydáte dýňovou stezkou za podzimními zvyky a užijete si kouzelnou atmosféru tajemného podzimu. Čeká vás podvečer plný světel a tmy, zábavy i zamyšlení, hudby i ticha, útlumu i barev. Uctíte naše předky a blízké, budete tvořit, tančit, mlsat a večer zakončíte průvodem světel.

PROGRAM:

– 16.00 začátek akce

– 16.00 – 18.30 aktivity na stanovištích: Dia de los Muertos, Halloween, Dušičky, Samhain, Světlo

– 17.00 strašidelná tančírna s Bárou Ladrovou

– 18.30 průvod světel okolím Kladenského zámku na závěr akce

Slavnost pořádá Sládečkovo vlastivědné muzeum ve spolupráci s Naučným střediskem ekologické výchovy Čabárna, Hospicem svaté Hedviky, Bárou Ladrovou a Markétinou cukrárnou.

Vstupné je 100 korun na pokladně Kladenského zámku, kapacita je omezena.