ČSAD KLADNO
 • Vánoce Kladno
 • Den otevřených dveří
 • Práce ve Slaném

Kramerius byl udělen a má své vítěze, je to vlastně jako Oskar knihovníků

Čtvrtek, 20. října 2022 10:19

Nejlepší dobrovolné knihovnice Středočeského kraje za rok 2022 ocenil radní pro kulturu Václav Švenda ve Středočeské vědecké knihovně v Kladně. Středočeský kraj uděluje každý rok toto unikátní ocenění, které si zaslouží ti, kteří jsou neprávem opomíjení.

Kramerius byl udělen a má své vítěze, je to vlastně jako Oskar knihovníků (Foto: Středočeská vědecká knihovna Kladno)

Středočeská vědecká knihovna v Kladně v Týdnu knihoven udělovala ceny Středočeský Kramerius 2022 nejlepším dobrovolným knihovnicím celkem z pěti knihoven Středočeského kraje.

Jen o pouhý den dříve Národní knihovna České republiky ocenila v Zrcadlové kapli Klementina v Praze nejlepší Městské knihovny roku 2022 – každoročně vyhlašované celorepublikové soutěži. Tato ocenění náležela knihovníkům profesionálním.

Knihovníkům neprofesionálním, jejichž práce je mnohdy nedoceněna, ačkoliv je nesmírně záslužná, je určena cena Středočeský Kramerius. Titul obvykle získává pět dobrovolných knihovnic z pěti regionů Středočeského kraje, na které je kraj rozdělen za účelem poskytování podpory v rámci programu regionálních funkcí knihoven.

Ve Středočeském kraji je více než sedm set veřejných knihoven, které působí v obcích a malých městech a lze je zařadit do kategorie neprofesionálních knihoven. Ty nejlepší z nich nejsou pouze tradičními půjčovnami knih, ale stávají se kulturními středisky rozvíjejícími komunitní život v obci.

Nominované navrhuje Středočeská vědecká knihovna v Kladně a městské knihovny v Benešově, Kutné Hoře, Mladé Boleslavi a Příbrami podle celé řady kritérií, mezi které patří například aktivita, pořádání akcí, otevírací doba, stav knihovního fondu a jeho doplňování, aktivní komunikace s pověřenou či krajskou knihovnou nebo vybavení knihovny.

Hosty, mezi nimiž nechyběla senátorka Adéla Šípová, zástupce Středočeského kraje radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Václav Švenda, vedoucí oddělení kultury Lukáš Halenkovský a ředitel Knihovnického institutu Národní Knihovny Vít Richter, přítomné přivítal Radek Liška, vedoucí Krajského knihovnického centra. Ten přítomným připomněl, při jaké příležitosti je tato cena vlastně udělována.

„Tímto oceněním se snažíme podpořit knihovníky z malých obcí v jejich práci, která není vždy jednoduchá. Za každou z oceněných je vidět obdivuhodná práce i entusiasmus, se kterým se perou se stále novými a novými výzvami, které tato práce přináší. Zároveň bychom chtěli motivovat další knihovníky, aby se vydali touto často nelehkou, ale zároveň krásnou cestou. Neméně důležité je motivovat také vedení obcí, aby své aktivní knihovny podporovalo,“ říká Radek Liška.

Po úvodních projevech a pěveckém vystoupení Báry Mikulenkové mělo publikum příležitost seznámit se v již tradičních medailoncích oceňovaných knihovnic s rozsáhlými aktivitami a osobním přínosem jednotlivých dam. Ano, letos všechna ocenění posbíraly jen a pouze ženy.

Oceněné knihovnice obdržely za skvělou a záslužnou práci, kterou ve svých obcích po celý rok odvádějí, diplom, květiny, dárkový koš, samolepku s logem Středočeský Kramerius a další drobné dary z rukou Václava Švendy, Lukáše Halenkovského a Radka Lišky.

Za rok 2022 získaly titul tyto knihovnice:

Paní Irena Smolíková, Ivana Urbanová a Věrka Drozdová, Obecní knihovna ve Stříbrné Skalici Eva Lišková, Obecní knihovna Únětice, Eva Jirková, Obecní knihovna ve Veltrubech, Andrea Vítová, Místní knihovna v Liběchově a Jarmila Vidová, Obecní knihovna Dolní Břežany.


 1. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Lakyho, chcete ho?

 2. krimi

  S odcizeným notebookem daleko neutekl

 3. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Dastyho, chcete ho?

 4. zprávy

  Studenti Střední zdravotnické školy a VOŠZ Kladno pomáhají v prevenci klinických onemocnění

 5. zprávy

  Sál kina Sokol bude v sobotu místem galavečera klubu Miners

 6. zprávy

  Na náměstí Starosty Pavla je opět kluziště pro veřejnosti

 7. zprávy

  Zastupitelé Slaného odhlasovali mimořádnou pomoc lidem po výbuchu varny drog

 8. zprávy

  Slaný hledá v řadách svých občanů budoucí členy mnoha komisí

 9. krimi

  V kladenské nemocnici vyhrožoval muž zbraní, nakonec se sám udal

 10. foto

  Ve Slaném stojí již vánoční strom i betlém

 11. krimi

  Feťák si ve Slaném vařil drogy, zapálil celý panelák

 12. zprávy

  Poradíme vám, kde tento týden můžete fandit kladenským sportovcům

 13. zprávy

  V Kladně odmítají zdražení vody, cena by měla stoupnout pomalu o 30 procent

 14. krimi

  Podvodník se vydával za amerického reportéra, ženu z Kladenska připravil pomalu o milion

 15. kultura

  U2 revival v Kladně vyprodal sál a předvedl dokonalou show

 16. foto

  Projektový den Klíče ke svobodě a den otevřených dveří v SOŠ a SOU, Kladno, náměstí E. Beneše 2353

 17. zprávy

  O víkendu motoristy potrápily první sněhové vločky

 18. zprávy

  Kladenské Vánoce bude letos projíždět speciální vláček

 19. zprávy

  Hokejový svět velmi těžko nese ztrátu ikony Kladna a otce legendární osmašedesátky

 20. foto

  Ve Slaném se již těší na adventní čas, strom přijede z nedaleka