ROYAL Fitness SAMK Měsíčník Kladno
ČSAD KLADNO Farmarske trhy Nad Kladnem Klapod
 • Nad Kladnem
 • SAMK
 • SOU a SOŠ Kladno

Kramerius byl udělen a má své vítěze, je to vlastně jako Oskar knihovníků

Čtvrtek, 20. října 2022 10:19

Nejlepší dobrovolné knihovnice Středočeského kraje za rok 2022 ocenil radní pro kulturu Václav Švenda ve Středočeské vědecké knihovně v Kladně. Středočeský kraj uděluje každý rok toto unikátní ocenění, které si zaslouží ti, kteří jsou neprávem opomíjení.

Kramerius byl udělen a má své vítěze, je to vlastně jako Oskar knihovníků (Foto: Středočeská vědecká knihovna Kladno)

Středočeská vědecká knihovna v Kladně v Týdnu knihoven udělovala ceny Středočeský Kramerius 2022 nejlepším dobrovolným knihovnicím celkem z pěti knihoven Středočeského kraje.

Jen o pouhý den dříve Národní knihovna České republiky ocenila v Zrcadlové kapli Klementina v Praze nejlepší Městské knihovny roku 2022 – každoročně vyhlašované celorepublikové soutěži. Tato ocenění náležela knihovníkům profesionálním.

Knihovníkům neprofesionálním, jejichž práce je mnohdy nedoceněna, ačkoliv je nesmírně záslužná, je určena cena Středočeský Kramerius. Titul obvykle získává pět dobrovolných knihovnic z pěti regionů Středočeského kraje, na které je kraj rozdělen za účelem poskytování podpory v rámci programu regionálních funkcí knihoven.

Ve Středočeském kraji je více než sedm set veřejných knihoven, které působí v obcích a malých městech a lze je zařadit do kategorie neprofesionálních knihoven. Ty nejlepší z nich nejsou pouze tradičními půjčovnami knih, ale stávají se kulturními středisky rozvíjejícími komunitní život v obci.

Nominované navrhuje Středočeská vědecká knihovna v Kladně a městské knihovny v Benešově, Kutné Hoře, Mladé Boleslavi a Příbrami podle celé řady kritérií, mezi které patří například aktivita, pořádání akcí, otevírací doba, stav knihovního fondu a jeho doplňování, aktivní komunikace s pověřenou či krajskou knihovnou nebo vybavení knihovny.

Hosty, mezi nimiž nechyběla senátorka Adéla Šípová, zástupce Středočeského kraje radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Václav Švenda, vedoucí oddělení kultury Lukáš Halenkovský a ředitel Knihovnického institutu Národní Knihovny Vít Richter, přítomné přivítal Radek Liška, vedoucí Krajského knihovnického centra. Ten přítomným připomněl, při jaké příležitosti je tato cena vlastně udělována.

„Tímto oceněním se snažíme podpořit knihovníky z malých obcí v jejich práci, která není vždy jednoduchá. Za každou z oceněných je vidět obdivuhodná práce i entusiasmus, se kterým se perou se stále novými a novými výzvami, které tato práce přináší. Zároveň bychom chtěli motivovat další knihovníky, aby se vydali touto často nelehkou, ale zároveň krásnou cestou. Neméně důležité je motivovat také vedení obcí, aby své aktivní knihovny podporovalo,“ říká Radek Liška.

Po úvodních projevech a pěveckém vystoupení Báry Mikulenkové mělo publikum příležitost seznámit se v již tradičních medailoncích oceňovaných knihovnic s rozsáhlými aktivitami a osobním přínosem jednotlivých dam. Ano, letos všechna ocenění posbíraly jen a pouze ženy.

Oceněné knihovnice obdržely za skvělou a záslužnou práci, kterou ve svých obcích po celý rok odvádějí, diplom, květiny, dárkový koš, samolepku s logem Středočeský Kramerius a další drobné dary z rukou Václava Švendy, Lukáše Halenkovského a Radka Lišky.

Za rok 2022 získaly titul tyto knihovnice:

Paní Irena Smolíková, Ivana Urbanová a Věrka Drozdová, Obecní knihovna ve Stříbrné Skalici Eva Lišková, Obecní knihovna Únětice, Eva Jirková, Obecní knihovna ve Veltrubech, Andrea Vítová, Místní knihovna v Liběchově a Jarmila Vidová, Obecní knihovna Dolní Břežany.


 1. pozvánka

  Ve čtvrtek zahájí Kladenský zámek druhou část výstavy: Jiří Hanke- 50 let s fotografií

 2. pozvánka

  Čarodějnické rejdění na Sletišti se Sportovními areály města Kladna

 3. zprávy

  Poznejte osobnosti Kladna, pozvání do Klapodu přijal Leoš Stránský, splnil si sen, je kaskadér

 4. info z radnice

  Infocentrum města Slaný získalo cenu České unie cestovního ruchu

 5. zprávy

  Redakční výběr toho co vám možná tento týden v Kladenských listech uteklo

 6. zprávy

  Všechny zastávky v kraji budou na znamení

 7. krimi

  Složky IZS zasahovaly v Kladně-Rozdělově při záchraně života nezletilé osoby

 8. video

  V Kladně došlo k napadení několika mladých žen, policie hledá další poškozené a svědky

 9. krimi

  Policisté objasnili vloupání do rodinných domů v Hostouni

 10. pozvánka

  Již zítra můžete oslavit den země v Zooparku Zájezd

 11. info z radnice

  Slaný se opět zapojí do akce „Den země“

 12. zprávy

  Učitele/ky, asistenty/ky přijme ZŠ škola ve Svárově s tradicí od roku 1905

 13. sport

  Fitness ráno pro dámy v Royal Fitness

 14. krimi

  Speed Marathon 2024, akce zaměřená na měření rychlosti, víme kde to bude, už zítra

 15. zprávy

  Strážníkům v Kladně se podařilo najít odcizeného psa, ukradl ho bezdomovec

 16. info z radnice

  Královské město Slaný opět podpoří zájmové organizace a spolky

 17. zprávy

  Klapod je zpět, poznejte osobnosti Kladna, Vránu našli v hospodě

 18. zprávy

  Vyhrajte se Zooparkem Zájezd, unikátní dokument stojí za zhlédnutí

 19. pozvánka

  Den země Kladno oslaví v Zahradě Kladenského zámku

 20. video

  Záchranářská ulička neboli ulička pro život, její zneužití je porušením zákona