SAMK TV Měsíční Kladno
ČSAD KLADNO KLAPOD
 • KLAPOD
 • Restaurace Sleťák
 • SOU a SOŠ Kladno

Kramerius byl udělen a má své vítěze, je to vlastně jako Oskar knihovníků

Čtvrtek, 20. října 2022 10:19

Nejlepší dobrovolné knihovnice Středočeského kraje za rok 2022 ocenil radní pro kulturu Václav Švenda ve Středočeské vědecké knihovně v Kladně. Středočeský kraj uděluje každý rok toto unikátní ocenění, které si zaslouží ti, kteří jsou neprávem opomíjení.

Kramerius byl udělen a má své vítěze, je to vlastně jako Oskar knihovníků (Foto: Středočeská vědecká knihovna Kladno)

Středočeská vědecká knihovna v Kladně v Týdnu knihoven udělovala ceny Středočeský Kramerius 2022 nejlepším dobrovolným knihovnicím celkem z pěti knihoven Středočeského kraje.

Jen o pouhý den dříve Národní knihovna České republiky ocenila v Zrcadlové kapli Klementina v Praze nejlepší Městské knihovny roku 2022 – každoročně vyhlašované celorepublikové soutěži. Tato ocenění náležela knihovníkům profesionálním.

Knihovníkům neprofesionálním, jejichž práce je mnohdy nedoceněna, ačkoliv je nesmírně záslužná, je určena cena Středočeský Kramerius. Titul obvykle získává pět dobrovolných knihovnic z pěti regionů Středočeského kraje, na které je kraj rozdělen za účelem poskytování podpory v rámci programu regionálních funkcí knihoven.

Ve Středočeském kraji je více než sedm set veřejných knihoven, které působí v obcích a malých městech a lze je zařadit do kategorie neprofesionálních knihoven. Ty nejlepší z nich nejsou pouze tradičními půjčovnami knih, ale stávají se kulturními středisky rozvíjejícími komunitní život v obci.

Nominované navrhuje Středočeská vědecká knihovna v Kladně a městské knihovny v Benešově, Kutné Hoře, Mladé Boleslavi a Příbrami podle celé řady kritérií, mezi které patří například aktivita, pořádání akcí, otevírací doba, stav knihovního fondu a jeho doplňování, aktivní komunikace s pověřenou či krajskou knihovnou nebo vybavení knihovny.

Hosty, mezi nimiž nechyběla senátorka Adéla Šípová, zástupce Středočeského kraje radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Václav Švenda, vedoucí oddělení kultury Lukáš Halenkovský a ředitel Knihovnického institutu Národní Knihovny Vít Richter, přítomné přivítal Radek Liška, vedoucí Krajského knihovnického centra. Ten přítomným připomněl, při jaké příležitosti je tato cena vlastně udělována.

„Tímto oceněním se snažíme podpořit knihovníky z malých obcí v jejich práci, která není vždy jednoduchá. Za každou z oceněných je vidět obdivuhodná práce i entusiasmus, se kterým se perou se stále novými a novými výzvami, které tato práce přináší. Zároveň bychom chtěli motivovat další knihovníky, aby se vydali touto často nelehkou, ale zároveň krásnou cestou. Neméně důležité je motivovat také vedení obcí, aby své aktivní knihovny podporovalo,“ říká Radek Liška.

Po úvodních projevech a pěveckém vystoupení Báry Mikulenkové mělo publikum příležitost seznámit se v již tradičních medailoncích oceňovaných knihovnic s rozsáhlými aktivitami a osobním přínosem jednotlivých dam. Ano, letos všechna ocenění posbíraly jen a pouze ženy.

Oceněné knihovnice obdržely za skvělou a záslužnou práci, kterou ve svých obcích po celý rok odvádějí, diplom, květiny, dárkový koš, samolepku s logem Středočeský Kramerius a další drobné dary z rukou Václava Švendy, Lukáše Halenkovského a Radka Lišky.

Za rok 2022 získaly titul tyto knihovnice:

Paní Irena Smolíková, Ivana Urbanová a Věrka Drozdová, Obecní knihovna ve Stříbrné Skalici Eva Lišková, Obecní knihovna Únětice, Eva Jirková, Obecní knihovna ve Veltrubech, Andrea Vítová, Místní knihovna v Liběchově a Jarmila Vidová, Obecní knihovna Dolní Břežany.


 1. zprávy

  Češi dnes slaví Den české státnosti – svatý Václav

 2. akce

  Ve Slaném zažijete výbuchy mezinárodních chutí

 3. zprávy

  Střednědobý strategický plán Města Slaný 2035 , zapojte se do jeho tvorby

 4. kultura

  Výstava v kladenské Galerii Cyrila Boudy je poctou Antonínu Raymondovi

 5. info z radnice

  Aktuální změna v uzavírkách ulic Kladna

 6. krimi

  Kladenští strážníci pomohli zadržet dalšího opilce za volantem, díky kamerovému systému

 7. krimi

  Pomozte v pátrání po zmizelých osobách, shánějí je příbuzní i policie

 8. zprávy

  S postupující opravou železniční trati budou uzavřeny ulice v Kladně

 9. info z radnice

  „Klapod“ je nový podcast Kladna, seznámí vás se zajímavými osobnostmi

 10. zprávy

  SOŠ a SOU Kladno Dubská dostane od Kraje 900 000 korun

 11. info z radnice

  Slaný získalo dotaci na novou kameru, pomáhá v sídlišti Na Dolíkách

 12. zprávy

  Uherský býk do Slaného přilákal tisíce lidí

 13. sport

  První porážka v lize. Kanonýři doma nestačili na Znojmo

 14. pozvánka

  Muzejnice Hana doporučuje kam ve Slaném zajít za zábavou a poučením

 15. pozvánka

  Vlastivědné muzeum ve Slaném zahajuje v úterý svou koncertní sezonu

 16. zprávy

  Poradíme vám, kde tento týden můžete fandit kladenským sportovcům

 17. krimi

  Kladenské policie hledá agresora snědé pleti, incident se stal na Sletišti

 18. zprávy

  Kraj rozdělí sedm milionů mezi 15 azylových domů

 19. sport

  Podpořte Kanonýry Kladno už dnes v zápasu proti Znojmu

 20. krimi

  Poznáváte muže na fotografii, oznamte to policii