ČSAD KLADNO
 • Farmářské trhy
 • Kladno
 • Rebuy Stars

Kramerius byl udělen a má své vítěze, je to vlastně jako Oskar knihovníků

Čtvrtek, 20. října 2022 10:19

Nejlepší dobrovolné knihovnice Středočeského kraje za rok 2022 ocenil radní pro kulturu Václav Švenda ve Středočeské vědecké knihovně v Kladně. Středočeský kraj uděluje každý rok toto unikátní ocenění, které si zaslouží ti, kteří jsou neprávem opomíjení.

Kramerius byl udělen a má své vítěze, je to vlastně jako Oskar knihovníků (Foto: Středočeská vědecká knihovna Kladno)

Středočeská vědecká knihovna v Kladně v Týdnu knihoven udělovala ceny Středočeský Kramerius 2022 nejlepším dobrovolným knihovnicím celkem z pěti knihoven Středočeského kraje.

Jen o pouhý den dříve Národní knihovna České republiky ocenila v Zrcadlové kapli Klementina v Praze nejlepší Městské knihovny roku 2022 – každoročně vyhlašované celorepublikové soutěži. Tato ocenění náležela knihovníkům profesionálním.

Knihovníkům neprofesionálním, jejichž práce je mnohdy nedoceněna, ačkoliv je nesmírně záslužná, je určena cena Středočeský Kramerius. Titul obvykle získává pět dobrovolných knihovnic z pěti regionů Středočeského kraje, na které je kraj rozdělen za účelem poskytování podpory v rámci programu regionálních funkcí knihoven.

Ve Středočeském kraji je více než sedm set veřejných knihoven, které působí v obcích a malých městech a lze je zařadit do kategorie neprofesionálních knihoven. Ty nejlepší z nich nejsou pouze tradičními půjčovnami knih, ale stávají se kulturními středisky rozvíjejícími komunitní život v obci.

Nominované navrhuje Středočeská vědecká knihovna v Kladně a městské knihovny v Benešově, Kutné Hoře, Mladé Boleslavi a Příbrami podle celé řady kritérií, mezi které patří například aktivita, pořádání akcí, otevírací doba, stav knihovního fondu a jeho doplňování, aktivní komunikace s pověřenou či krajskou knihovnou nebo vybavení knihovny.

Hosty, mezi nimiž nechyběla senátorka Adéla Šípová, zástupce Středočeského kraje radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Václav Švenda, vedoucí oddělení kultury Lukáš Halenkovský a ředitel Knihovnického institutu Národní Knihovny Vít Richter, přítomné přivítal Radek Liška, vedoucí Krajského knihovnického centra. Ten přítomným připomněl, při jaké příležitosti je tato cena vlastně udělována.

„Tímto oceněním se snažíme podpořit knihovníky z malých obcí v jejich práci, která není vždy jednoduchá. Za každou z oceněných je vidět obdivuhodná práce i entusiasmus, se kterým se perou se stále novými a novými výzvami, které tato práce přináší. Zároveň bychom chtěli motivovat další knihovníky, aby se vydali touto často nelehkou, ale zároveň krásnou cestou. Neméně důležité je motivovat také vedení obcí, aby své aktivní knihovny podporovalo,“ říká Radek Liška.

Po úvodních projevech a pěveckém vystoupení Báry Mikulenkové mělo publikum příležitost seznámit se v již tradičních medailoncích oceňovaných knihovnic s rozsáhlými aktivitami a osobním přínosem jednotlivých dam. Ano, letos všechna ocenění posbíraly jen a pouze ženy.

Oceněné knihovnice obdržely za skvělou a záslužnou práci, kterou ve svých obcích po celý rok odvádějí, diplom, květiny, dárkový koš, samolepku s logem Středočeský Kramerius a další drobné dary z rukou Václava Švendy, Lukáše Halenkovského a Radka Lišky.

Za rok 2022 získaly titul tyto knihovnice:

Paní Irena Smolíková, Ivana Urbanová a Věrka Drozdová, Obecní knihovna ve Stříbrné Skalici Eva Lišková, Obecní knihovna Únětice, Eva Jirková, Obecní knihovna ve Veltrubech, Andrea Vítová, Místní knihovna v Liběchově a Jarmila Vidová, Obecní knihovna Dolní Břežany.


 1. zprávy

  Hana doporučuje co zažít tento týden ve Slaném

 2. zprávy

  Situace s uprchlíky je na pováženou, mnoho jich přišlo s falešnýmy doklady

 3. zprávy

  V kladenské nemocnici se konal Den boje proti glaukomu

 4. zprávy

  Nová nafukovací sportovní hala za miliony vyroste ve Slaném pouze na dva dny

 5. zprávy

  Kladno se potýká s invazí vodních želv, zatím jen nepotvrzeně i s krokodýlem

 6. zprávy

  Vyjádření policie k příspěvkům o modré dodávce v oblasti kladenska na sociální síti

 7. zprávy

  Kino ve Slaném bylo svědkem Knihovnického klání

 8. zprávy

  V Kladně se loučili se zimou. Vynášeli Moranu

 9. zprávy

  V Kladně čtyři desítky odborníků řešili energetiku pro 21. století

 10. zprávy

  Na náměstí Starosty Pavla se vrátí farmářské trhy

 11. zprávy

  Kladenské listy rozdaly výhercům vstupenky do Hororověho cirkusu zdarma

 12. zprávy

  Velikonoční taneční zábava se soutěží o nejlepší nádivku bude ve Slaném

 13. zprávy

  Vyděšeného a vyčerpaného srnce strážníci převezli do záchranné stanice

 14. zprávy

  Kanonýři Kladno jsou ve finále. Jejich skvělá jízda pokračuje

 15. zprávy

  Noc s Andersenem zavítá také do dětského domova v Ledcích, kladenské a slánské knihovny

 16. zprávy

  Ptačí den v sobotu 1. dubna v ZOO Zájezd

 17. zprávy

  Víkendoví hříšníci kladenska. Čtyři muži řídili s platným zákazem řízení

 18. zprávy

  Vážení přátelé Kladenského zámku

 19. zprávy

  Zájezd na Jamajku se nekonal

 20. zprávy

  Anička v názorech rozděluje Slaňáky