ČSAD KLADNO
  • Kladno
  • Rebuy Stars
  • Den otevřených dveří

FOTO: Slánské náměstí zažilo velké dýňování

Pondělí, 17. října 2022 08:40

Již čtvrtý ročník velkého slánského dýňování se odehrál minulý pátek na Masarykově náměstí ve Slaném. Oslavu podzimu si nenechali ujít stovky lidí, kteří zaplnili náměstí. Všichni si užili podzimní odpoledne nabyté zajímavým programem.

Foto: Pavel Varvařovský

Návštěvníky čekala pohádka, dlabání dýní, tvořivé podzimní dílničky, strašidelná stezka, food carving, ohňová show, živá hudba a mnoho dalšího. Do dlabaní se s nadšením a zápalem pustili holky, kluci, rodiče i prarodiče. Mnohdy by člověk těžko hádal, koho to bavilo víc. Nakonec se v soutěži o ty tři nejkrásnější výtvory sešlo přes padesát nádherných oranžových výsledků. A většina si své dýně odnesla hned domů. O zájmu veřejnosti svědčí i fakt, že jen těch velkých dýní se prodalo na náměstí ve Slaném téměř tři sta kusů a nepočítaně těch menších, okrasných všech barev i tvarů. Celou akci nejen pro slaňáky připravil Dům dětí a mládeže Ostrov ve spolupráci se středním odborný učilištěm ve Slaném za podpory města a pod záštitou starosty Martina Hrabánka.

Ústředním bodem perfektně připraveného odpoledne byly samozřejmě dýně, ale co je to vlastně dýně? Je to ovoce nebo zelenina? Dýně je považována za jednu z nejstarších plodin národů zemí jako je Mexiko, Bolívie, Peru a Chile. Díky svému snadnému pěstování, nutričním a léčivým vlastnostem, výborné chuti, velké velikosti plodů a vysokým výnosům se stala základem života starověkých civilizací jižní Ameriky. Dýně byla konzumována ve velkém množství a v domácnosti široce používána. Předci ji považovali za kultovní rostlinu. A i dnes je hlavním rituálním atributem Halloweenu velká oranžová dýně. Vědci z řad botaniků považují tyto plodiny za ovoce, většina spotřebitelů za zeleninu – i když některé druhy dýní mají mnohem vyšší obsah cukru než například melouny

Pavel Varvařovský