ČSAD KLADNO
  • Vánoce Kladno
  • Den otevřených dveří
  • Práce ve Slaném

Chřipková sezóna je tady, nepodceňujte prevenci a ochranu

Neděle, 9. října 2022 10:04

S příchodem sychravého počasí začínají stoupat počty lidí s respiračními onemocněními a chřipkou. Krajská hygienická stanice Středočeského kraje bude na svých webových stránkách opět uveřejňovat informace o epidemiologické situaci ve výskytu respiračních onemocnění v kraji včetně chřipky.

Chřipková sezóna je tady, nepodceňujte prevenci a ochranu (Foto: KL)

„Nemocnost je prozatím poměrně nízká. Proto stále není úplně pozdě na očkování proti chřipce, ale už je opravdu nejvyšší čas. Očkování je nejúčinnější zbraní a doporučujeme ho zejména chronicky nemocným pacientům, těhotným ženám a také zdravotníkům a sociálním pracovníkům,“ přibližuje ředitelka KHS Středočeského kraje Jarmila Rážová.

Také v aktuální chřipkové sezóně se počítá s postupně se zvyšujícím počtem případů, které typicky začíná na přelomu ledna a února a může trvat až několik týdnů. Proto kromě již zmíněného očkování se doporučuje dodržovat následující preventivní opatření:

– dodržování osobní hygieny

– používání jednorázových papírových kapesníků

– pravidelné mytí rukou mýdlem a teplou vodou

– zvýšení příjmu vitamínů

– v době zvýšeného výskytu chřipky se vyhýbat uzavřeným prostorám s velkým počtem osob.

Vzhledem k poklesu hladin ochranných protilátek a k tomu, že virus chřipky se může měnit, doporučují hygienici dát se očkovat každý rok, ideálně co nejdříve poté, kdy je vakcína v daný rok k dispozici. Nechat se očkovat lze u ošetřujícího praktického lékaře nebo v některém z očkovacích center.

Očkování proti chřipce je ze zdravotního pojištění hrazeno:

– osobám starším 65 let

– osobám po splenektomii nebo transplantaci krvetvorných buněk

– osobám trpícím závažným chronickým onemocněním srdce a cév, dýchacích cest, ledvin nebo diabetem

– osobám umístěným v léčebnách dlouhodobé péče, v domovech pro seniory, v domovech pro osoby se zdravotním postižením nebo v domovech se zvláštním režimem.

Na očkování proti chřipce osobám, kterým není hrazeno z veřejného zdravotního pojištění, přispívají také jednotlivé zdravotní pojišťovny.