SAMK TV Měsíční Kladno
Vánoce ČSAD KLADNO KLAPOD
 • Vánoce
 • Restaurace Sleťák
 • SOU a SOŠ Kladno

Kladno bude digitalizované

Úterý, 27. září 2022 07:00

Již v roce 2020 si Město Kladno odneslo vítězství v prestižní soutěži Chytré město pro budoucnost. Představilo svou vizi pro Energeticky pozitivní čtvrť (PED) v rámci mezinárodního projektu SPARCS a také Smart City platformu Invipo. Dále ale rozvíjí nové a moderní služby pro své občany tak, aby vyřizování agend bylo co nejkomfortnější. Město intenzivně řeší i zabezpečení škol a školek, rozšiřování optické sítě města a zkvalitňování kamerového systému městské policie.


Kladno bude digitalizované (Foto: Kladno)

„Nová elektronická úřední deska se nachází před budovou radnice a jedná se o dotykový panel, který je přímo propojený s webem města. Vyvěšením na městský web se tedy dokumenty automaticky vyvěsí také na úřední desku před radnicí. Odpadá tak papírování a celý proces je ekologicky šetrnější,“ představil jednu z mnoha změn kladenský primátor Milan Volf.

Druhý dotykový panel je nově nainstalovaný u „Gastronomu“. Panel zde slouží jako náhradní úřední deska například v případě, že by primární desku někdo poškodil či došlo k poruše. Desky jsou hardwarově vybaveny tak, aby se předešlo problémům s výpadkem signálu a elektřiny.

Dalším projektem, který přešel koncem září do plného provozu je web smart.mestokladno.cz. Nabízí nahlédnutí pod pokličku našeho města prostřednictvím aplikace Veřejného portálu. Zjistit se zde dají informace o teplotě, tlaku či vlhkosti vzduchu, vytíženost sběrných míst odpadu a veřejných služeb, intenzity dopravy apod. Dále město využívá on-line aplikaci pro nahlašování závad ve městě, digitalizuje vnitřní procesy města a rozšiřuje městskou optickou síť. Novinkou je i možnost sledovat aktuální polohu autobusů MHD Kladno on-line. Lze tak zjistit, kde se daný spoj právě nachází, zda má zpoždění i jaká je jeho následující zastávka. 

„Kladeňáci mají o nové služby, které jsou jim k dispozici i z pohodlí domova, velký zájem. Potvrdilo se nám to při zavedení rezervačního systému pro služby Centra správních agend i v novém Portálu občana. Zde stále pracujeme na nových funkcích a zdokonalování i těch stávajících,“ vysvětlil Milan Volf.

Pro vyřízení agend převedených do online verze lidé nemusí řešit úřední hodiny magistrátu. Online úřad je totiž pro veřejnost připravený 24 hodin denně. Už dnes Kladeňáci vyřeší přes Portál občana některé své úřední záležitosti a životní situace, má i transakční část. 

Systém rovněž umožňuje spravovat závazky členů rodiny uživatele portálu, příp. právnických osob, které zastupuje, a to prostřednictvím úředně ověřené plné moci. V portálu zájemci dále naleznou návody, jak si kterou úřední záležitost a životní situaci vyřídit, včetně formulářů. Přístup do Portálu občana je vysoce zabezpečen. Lidé se tak nemusí obávat nežádoucího úniku jejich dat.

Na téma bezpečnost se pojí i připravovaný projekt konektivity škol a školek. „Jedná se bez nadsázky o revoluční počin. Jde jak o napojení venkovní konektivity budov, jako jsou optické datové kabely, tak instalaci vnitřních rozvodů, wifi a podobně. Počítá se i s nákupem nové IT techniky. V příštím roce tento projekt vysoutěžíme a počítáme s využitím dotace, která projekt za 150 milionů korun pokryje z 85 procent. Vzhledem k tomu, že dotace je vypsána pouze pro ZŠ, budovy MŠ rádi do-uhradíme,“ přiblížil projekt primátor Volf. 

Nedílnou součástí modernizace úřadu jsou i projekty pro efektivní a chytrá řešení v oblasti energetických úspor, inteligentních distribučních sítí a teplárenství, řízení energetických zdrojů, snižování znečištění ovzduší, digitalizace a také nízkoemisní dopravy.  1. zprávy

   Naučné středisko ekologické výchovy Kladno-Čabárna, dostane příspěvek od kraje

 2. zprávy

  Čtyři knihovny v kraji se podělí o 10 milionů na svůj provoz

 3. pozvánka

  Mikuláš na koni přijede 5. prosince do Kladna, těšit se můžete i na Krampusáky

 4. pozvánka

  V Kladenském zámku můžete navštívit výstavu betlémů

 5. pozvánka

  Slavnost světla ve Slaném vás čeká již v sobotu

 6. zprávy

  Kladenské Vánoce začnou první adventní neděli na náměstí Starosty Pavla

 7. sport

  Kladenští karatisté získali tři nominace na Mistrovství České republiky

 8. video

  V Kladně došlo ke střetu chodkyně a autobusu. Pro ženu přiletěl vrtulník

 9. pozvánka

  V Knovízi jsou s čerty žerty. Přesvědčte o tom v pátek a sobotu

 10. video

  Čerti z Rakouska předvedli svoji show na slánském náměstí

 11. pozvánka

  Ivo Šmoldas, Václav Kopta, Petr Jablonský a host Marie Formáčková vás zvou do kina Hutník už v pondělí

 12. foto

  V kladenské nemocnici pokračují stavební práce na bloku C2

 13. zprávy

  Již podruhé přijali psovodi kladenských strážníků výzvu k účasti na charitativní akci

 14. pozvánka

  Vánoční akce v Zooparku Zájezd a permanentka nebo adopce pod stromeček

 15. zprávy

  Krabice od bot: tradiční sbírka vánočních dárků pro děti ohrožené chudobou začala v pondělí 13. listopadu

 16. video

  Turnaj volejbalu SOŠ a SOU E. Beneše v Kladně obrazem

 17. pozvánka

  Jděte ochutnat a zažít Skotsko v Horním Bezděkově

 18. video

  Ve Slaném mají už také vánoční strom, čeká na ozdobení

 19. video

  Seniorka se snažila na dálnici otočit do protisměru, policie hledá svědky

 20. krimi

  Kladenští policisté zveřejnili, kde budou tento týden měřit rychlost