ČSAD KLADNO
  • Kladno
  • Rebuy Stars
  • Den otevřených dveří

Ve Slaném byl na rožni opět uherský býk

Pondělí, 26. září 2022 07:10

Již tradiční podzimní akce Rožnění uherskeho býka byla opět doplněna mistrovstvím ČR v boulderinku. Jako vždy tato akce přilákala davy lidí i z daleka.


Ve Slaném byl na rožni opět uherský býk (Foto: Pavel Varvařovský)

Jak vznikla tradice Rožnění uherského býka? Slaný tuto tradici obnovilo v roce 2006 při návštěvě prezidentů V4. Vznik tradice se datuje k roku 1662, kdy došlo k dokončení výstavby slánského františkánského konventu a k následnému svěcení kláštera. Pro město Slaný a okolí to byla velká událost. U této příležitosti uspořádal hrabě B. I. Martinic hostinu na slánském rynku. Tehdy také dal rožnit uherského býka s pozlacenými rohy.

Rožnění býka se také připomíná proto, že vedle tehdejšího nelehkého života, který byl poznamenán strastmi třicetileté války, byl zde i důvod k radosti, ke společnému setkání slánských měšťanů a lidí z širokého okolí.

Sobotní program byl opravdu bohatý, zastoupení mnoha lákavých stánkú s občersvením i ostatním potěšilo všechny příchozí. Mistrovství ČR v boulderinku je vždy i divácky zajímavé, opět se sešla špička tohoto sportu na náměstí ve Slaném, soutěžilo se ve všech kategoriích a jako vždy ceny vítězům předával Starosta města Slaný Martin Hrabánek a Petr Koten, člen sportovní komise středočeského kraje.

Na závěr dne vystoupila legendární kapela Laura a její tygři, jejich vystoupení bylo neplánovaně obohaceno učastí dětí, které přišly s rodiči púvodně jako diváci, na pódiu. Nutno přiznat že při pohledu na tančící děti se i rodičům tato možnost nabídla. Pravděpodobně se tak stalo poprvé v historii tohoto hudebního seskupení.