Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Kladenská Teplárna nabízí zaměstnání
  • Práce ve Slaném
  • Leoš Stránský

Na Mayrau se rozloučili s prázdninami a nabídli burzu minerálů a fosilií

Pondělí, 29. srpna 2022 08:18

V sobotu se bývalý důl Mayrau stal místem setkání vystavovatelů nejen z české republiky, ale i místem kde se děti mohli rozloučit s prázdninami. Celou velmi úspěšnou akci má na svědomí jen čtveřice lidí. Ve světě geologie všem známý Jiří Špalek za sekci paleontologie Markéta a David Bergerovi a také Lucie Matoušová.

Na Mayrau se rozloučili s prázdninami a nabídli burzu minerálů a fosilií (Foto: Pavel Varvařovský)

Téměř půlroční úsilí zdánlivě nesourodých subjektů vyústilo akci, které se zúčastnilo na šedesát vystavovatelů a téměř tisíc platících návštěvníků. Děti neplatili. Nutno zmínit, že bez malé rozepře tehdejších manželů by se nic nedělo. Řešilo se, zda je vůbec něco takového možné zorganizovat a jak se ukázalo, tak už třetí ročník se zařadil mezi významné akce svého druhu. „Všichni pak společně věří, že z toho bude tradice, která si získá čím dál vyšší prestiž v i odborných kruzích. Všem bych chtěl poděkovat za skvělou spolupráci v den výstavy. Byla na mne vidět nervozita do poslední chvíle. Ve finále jsem vice než spokojen s průběhem celé akce a chtěl bych všem poděkovat za skvělou spolupráci,“ uvedl organizátor Jiří Špalek.

„Za sekci paleontologie mohu i po odborné stránce tento třetí rok považovat za víc než povedený a za příslib snad i budoucí tradice každý rok s něčím novým, za podpory Jirky Špalka. Rozhodně mne těší, že z akce, která vznikla vlastně ze špičkování bývalých manželů, předčila naše předpoklady. Je to z naší strany i účastí vystavovatelů i zájmem veřejností až nečekané,“ řekla Markéta Bergerová.

„Rýžování zlata nebo hledání opravdu pravých meteoritů tak i možnost kladívkem získat svého trilobita, kdo by odolal těm radostným jiskrám v očích dětí, když mají svůj první nález. Připravili jsme od skákacího hradu až po tajemné úkoly v útrobách dolu a zajištěné procházky do tajů dolu Mayrau. Velmi bohatý a dle návštěvnosti zajímavý program, logicky nechyběly takové atrakce jako balonkový klaun nebo malování obličejů a mnoho dalších,“ dodala Markéta Bergerová.

„Celý den byl koncipován jako zábavně, poučně, interaktivní potkání se odborníků i amatérů. K vidění byli minerály i fosilie doslova z celého světa,“ doplnil Jiří Špalek.

Pavel Varvařovský