ČSAD KLADNO
  • Kladno
  • Rebuy Stars
  • Den otevřených dveří

Slánský okruh byl letos věnován značce Praga

Pondělí, 18. července 2022 06:00

Po dvouleté „covidové“ pauze se majitelé a nadšenci veteránů díky dnes již tradičnímu pořadateli Klubu Historických Vozidek Slaný dočkali XIII ročníku Slánského okruhu v novodobé historii s podtitulem O pohár starosty Královského města Slaný. Historie závodu sahá do roku 1952, kdy na svém motocyklu značky Norton vůbec první ročník vyhrál dnes již legendární František Šťastný.

Foto: KL

Praga, značka nejen vozidel, motocyklů, ale i letadel, která letos slaví 115 let od svého vzniku, byla ústředním tématem letošního ročníku a tak kdo jiný by měl oficiálně zahájit celou akci než Emil Příhoda. Dnes již 90. letý zakladatel nejucelenější sbírky vozidel této značky, která je zapsána na seznamu UNESCO. Vyučený automechanik, který získal právě v tehdejším n. p. Praga možná i proto mu zůstala „Pragovka“ v srdci do dnes. Až k podiu ho přivezl historický autobus této značky a společně s ředitelem závodu Martinem Ničem oficiálně zahájili Slánský okruh.

Na zaplněném náměstí mohli příchozí návštěvníci před začátkem závodu obdivovat vystavená vozidla nejen osobní, motorky a autobusy, ale i například jediný vyrobený kus, prototyp nákladního vozu značky Tatra. Majitelé těchto klenotů silnic dali velkým i malým zájemcům nahlédnout i pod kapotu a interiéru svých naleštěných miláčků. Samotný start závodu z náměstí až nakonec pěší zóny, kde vitální Příhoda slavnostně odmávl startovní vlajkou každého účastníka, byl lemován bezpočtem nadšených přihlížejících od dětí až po seniory.

Po absolvování téměř 50 kilometrové trasy a splnění vědomostních a dovednostních úkolů se závodníci vrátili na náměstí, kde proběhlo vyhlášení vítězů všech kategorií. Absolutním vítězem letošního ročníku se stal Václav Suchopárek mladší, který si odnesl pohár starosty Královského města Slaný a vítězkou unikátní kategorie Dáma Slánského okruhu se stala Jaroslava Suchopárková.

„Přesto, že byla dvouletá přestávka, tak počet závodníků odpovídal předchozím létům a i ohromný zájem veřejnosti předčil naše očekávání. Za hladký a bezchybný průběh celé akce je třeba poděkovat celému teamu lidí nejen z řad našeho Klubu Historických vozidel,“ uvedl pro Kladenské listy ředitel závodu Martin Nič.

Celý den probíhaly doprovodné akce jako módní přehlídky dobových modelů třicátých let, vystoupení Sxing Quartet Otakara Martinovského pro děti byl i skákací hrad a pro všechny samozřejmě občerstvení. Celou akci jak jinak než profesionálně uváděl Standa Berkovec sám nadšený veteránista.

Na to, jaký byl letošní Slánský okruh, se podívejte v naší fotogalerii.